آموزش کامل و گام به گام کراتینه مو در منزل با 8 مرحله ساده

کراتینه مو در منزل یکی از روش‌های عالی برای خلاص شدن از شر موهای وز شده و نامرتب، با هزینه کمتر نسبت به سالن‌های آرایشی است. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که دوست دارید در زمانی کوتاه و با هزینه کم در خانه همان قدر حرفه‌ای که در سالن‌ها موها را کراتینه می‌کنند، موهایتان را کراتینه کنید با استفاده از روش صحیح کراتینه مو در منزل می‌توانید به‌راحتی این کار را انجام دهید! تنها باید برای انجام این روش دقت کنید تمامی نکاتی که ما در این مقاله به شما خواهیم گفت را موبه‌مو انجام دهید. همچنین باید از مواد با کیفیت بالا برای کراتینه مو در منزل استفاده نمایید تا نتایج بهتری حاصل شود.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم روش کراتینه مو در منزل را به‌طور دقیق و گام‌به‌گام در 7 مرحله برایتان توضیح دهیم تا شما نیز در صورت تمایل بتوانید این کار را در خانه انجام دهید.

مزیت کراتینه مو در منزل چیست؟

انجام کراتینه باید بااحتیاط انجام شود تا آسیبی به موها نزند. به همین دلیل اکثر ما با نگرانی از خراب شدن نتیجه کراتینه مو در خانه این نوع خدمات را از سالن‌های آرایشی دریافت می‌کنیم. اگرچه نمی‌دانیم در این سالن‌ها دقیقاً از چه موادی استفاده می‌کنند و چقدر مواد شیمیایی و مضر برای مو در آن‌ها وجود دارد اما به دلیل زیبایی خاصی که کراتینه کردن به موهای ما می‌بخشد، بسیاری از ما شیفته نتایج کراتینه هستیم.

بااین‌حال، هزینه کراتینه معمولاً بالاست و شما نیز اگر جزء افرادی هستید که می‌خواهید این کار را انجام دهید ولی هزینه کمتری پرداخت کنید، خبر خوب برایتان این است که می‌توانید با دیدن آموزش‌های کامل این کار را خودتان انجام دهید. کراتینه مو در منزل هم هزینه کمتری دارد و هم می‌تواند نتایج خوبی برایتان ایجاد نماید.

بخصوص زمانی که وقت کافی نداریم ساعت‌های زیادی را در سالن‌های آرایشی منتظر بنشینیم و یا به دلیل برنامه خاصی سرمان خیلی شلوغ هست و می‌خواهیم موهایمان را هم زیبا و هم تقویت کنیم. به‌علاوه می‌توانیم بیشتر پولمان را صرف خرید مواد با کیفیت بالا و مطمئن کنیم و ضمن انجام کراتینه مو در منزل از آسیب‌های احتمالی به موها نیز جلوگیری نماییم.

لازم به ذکر است روش‌های درمانی کراتینه در سالن‌های مختلف آن‌قدرها هم که اِدعا می‌کنند نتایج ماندگاری ایجاد نخواهند کرد؛ یعنی با گذشت اَندکی زمان موهای شما دوباره حالت آسیب‌دیده به خود می‌گیرد و حتی ممکن است حالت آن بدتر از قبل کراتینه شود؛ زیرا بیشتر سالن‌ها برای آن‌که در همان هفته اول موهایتان زیبا به نظر برسد به‌شدت از مواد شیمیایی مُضر استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که حتی اگر نمی‌خواهید کراتینه مو در منزل را انجام دهید و قصد مراجعه به سالن‌های آرایشی جهت انجام کراتین را دارید، حتماً به افراد متخصص و باتجربه در این زمینه مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار آسیب و ریزش شدید موهایتان بعد از کراتین شوید.

کراتین‌های سالن‌ها اکثراً مَملو از مواد جایگزین شیمیایی و مصنوعی هستند که مصرف آن‌ها در طولانی‌مدت به ضَرر موهای شما تمام می‌شود و با آسیب‌هایی که ایجاد می‌کند می‌تواند عواقب بدی مانند ریزش مو و نازک شدن موها را داشته باشد. به‌علاوه شما مجبور خواهید شد برای اینکه زیبایی موهایتان دوباره بازگردد دائماً این کار را تکرار کنید و همین اَمر بیشتر موهای شما را تخریب می‌کند و هزینه بیشتری را باید بپردازید.

بنابراین اگر بتوانید از درمان‌های طبیعی جایگزین برای کراتینه کردن مو در منزل استفاده کنید مطمئن باشید بعد از 4 الی 6 ماه نتیجه فوق‌العاده آن را خواهید دید. در صورت تمایل به گرفتن نتیجه سریع نیز همان‌طورکه گفتیم می‌توانید خودتان محصولات با کیفیت کراتینه مو در منزل را تهیه کرده و بعد از دیدن آموزش‌های لازم با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.

البته در مورد مواد طبیعی اگرچه بلافاصله نتایج مشخص نمی‌شوند، اما بعد از اثرگذاری، ماندگاری طولانی‌تری داشته و موهای شما کاملاً اِحیا خواهند شد. این روش‌ها کاملاً بی‌خطر بوده و طبیعی هستند. بااین‌وجود ما در این مقاله هم نحوه انجام کراتینه مو با مواد سالُنی را برایتان بیان می‌کنیم و هم روش‌های طبیعی کراتینه مو در منزل را برایتان خواهیم گفت.

تصمیم نهایی برای انتخاب روش با شما خواهد بود. آنچه نمایان است این است که هر چیزی وقتی طبیعی باشد نه‌تنها نتایج بهتری ایجاد می‌کند، آسیب کمتری به وجود می‌آورد ولی باید در این موارد کمی بیشتر صبور باشید.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو چیست؟

درمان کراتین روشی است که به ترمیم آسیب‌های موهای شما کمک می‌کند. کراتین یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده ساختار مو محسوب می‌شود. به‌مُرورزمان و به دلایل مُختلف مانند استفاده دائم از انواع رنگ و دِکُلُرِه، کمبودهای برخی از مواد غذایی بخصوص ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری، استفاده بیش‌ازحد وسایل گرمایشی و یا استفاده از برخی داروها مانند شیمی‌درمانی، کراتین یا مواد پُروتئینی موی شما از بین می‌روند.

با توجه به اینکه کراتین قوام بیشتری برای مو ایجاد می‌کند و نقش خوش‌حالتی را در موهایتان به عهده دارد، با کاهش کراتین، به‌مرور موهایتان آسیب‌دیده و حالت وز، بی‌حالتی یا موخوره پیدا می‌کند. به همین دلیل نیاز است که به‌صورت خارجی کمبود کراتین جبران شود. درواقع کراتینه مو در منزل یا سالن‌های آرایشی به‌خوبی می‌توانند موها را بازسازی کنند. البته اگر مو بیش از حد آسیب‌دیده باشد بهتر است ابتدا با روش‌های سبک‌تر مانند ویتامینه یا پروتئینه کردن، مو احیا شود و بعد کراتین انجام گیرد.

درواقع شما می‌توانید با کراتینه کردن مو تا حد بسیار خوبی پروتئین ازدست‌رفته را به مو بازگردانید و مناطق آسیب‌دیده که دچار ریزش زیاد شده است را مجدداً اِحیا کنید تا موهایی درخشان‌تر و خوش‌حالت‌تر داشته باشید.

کراتین همچنین موهای شما را آب‌رسانی کرده و باعث نرم شدن موهایتان می‌شود و موهای محکم‌تری را برای شما ایجاد می‌کند. همه این مزایا به شرطی اتفاق می‌افتد که شما از محصولات با کیفیت بالا و ترجیحاً طبیعی برای کراتینه مو در منزل استفاده کنید.

باورهای غلط در مورد کراتینه مو در منزل یا سالن آرایشی

تصور غلطی که در حال حاضر در مورد کراتینه مو برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که کراتین کردن مو روشی برای صاف کردن مو یا لَخت کردن مو است؛ اما باید بدانید کراتینه کردن مو در منزل یک روش کاملاً درمانی است و در اصل موهای شما را صاف نخواهد کرد. مُنتها به دلیل افزایش پروتئین در موها می‌تواند آن را نرم و خوش‌حالت کند. درواقع به دلیل وجود کراتین بیشتر و استفاده از اتوی موی قوی جهت جذب مواد کراتین، موها صاف‌تر به نظر می‌رسند. علت این صافی نیز گرمایی است که به موها برای ثبات کراتین در مو وارد شده است.

متأسفانه کراتین در هیچ ماده غذایی به‌صورت مستقیم یافت نمی‌شود. بدن ما ویتامین‌ها و پروتئین‌های مصرف‌شده را می‌شکند و سپس آن‌ها را به کراتین تبدیل خواهد کرد. برای کمک به ساخت کراتین بیشتر در بدن می‌توانید از غذاهای سرشار از پروتئین، غذاهای حاوی اسیدآمینه، ویتامین A و بیوتین نیز استفاده کنید.

آموزش گام‌به‌گام کراتینه مو در منزل

آموزش گام‌به‌گام کراتینه مو در منزل

اگر نمی‌توانید کراتین کردن موهایتان را به هر دلیلی مانند اعتماد نکردن به آرایشگر یا هزینه‌های بالا در سالن انجام دهید و بااین‌حال دوست دارید حتماً این روش را تجربه کنید، بهتر است در خانه طِبق مراحل گفته شده در زیر این کار را انجام دهید. در ادامه در 8 مرحله ساده به شما آموزش می‌دهیم که چگونه به‌راحتی در منزل موهایتان را کراتینه کنید.

مراحل انجام دادن کراتینه مو در منزل با نتایج عالی به شکل زیر می‌باشد:

این مراحل به ترتیب عبارت‌اند از:

1. موهایتان را با شامپوی مناسب موهای خود بشویید.

در طول شست‌وشوی موهایتان با شامپو، به‌آرامی و کمی باحوصله پوست سرتان را نیز با نوک اَنگشتان ماساژ دهید. شما باید موها را به‌وسیله یک شامپوی مخصوص کراتین خوب و مناسب با نوع موهایتان بشویید تا موهایتان برای یک کراتینه عالی در منزل آماده شود. شامپوهای غیرکراتین را استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شوند نتایج خوبی ایجاد نگردد.

اگر موهای صافی دارید، دو بار با شامپو بشویید. اگر موهای شما بیش‌ازحد مُجَعد است، باید حداقل سه بار موهایتان را برای انجام کراتینه مو در منزل بشویید. مطمئن شوید همه نواحی موهایتان کاملاً شسته شده‌اند. استفاده از شامپوهای با کیفیت پایین و نامناسب برای جنس موهای شما در این مرحله می‌تواند نتیجه کار را خراب کند.

2. وقت زدن مواد کراتین روی موهاست

مواد کراتینه را با توجه به دستورالعمل خاص که روی جعبه آن نوشته شده است به روی موها بزنید. با توجه به تفاوت فُرمولاسیون هر کارخانه سازنده، دستور مصرف آن می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین در این مورد نمی‌توانیم دستور قطعی برای تمام محصولات به شما بدهیم.

اما باید بدانید که همه کارخانه‌ها این دستور استفاده را به‌صورت دقیق و با توجه به محصول خود بر روی جعبه محصول درج می‌کنند. در مرحله بعد رطوبت موهایتان را با یک حوله تمیز بگیرید، طوری که کاملاً آن را خشک نکنید.

این کار به شما کمک می‌کند تا در مرحله بعدی موها به‌راحتی مواد کراتین را جذب کنند. سپس باید تمام نواحی موهای خود را به‌طور کامل و دقیق با مواد کراتینه آغشته کنید؛ اما دقت داشته باشید که نزدیک ریشه یعنی حدود 1 الی 2 سانتی‌متر را اصلاً مواد نزنید.

بعد به‌آرامی موهای خود را با مواد ماساژ دهید. می‌توانید موهایتان را خشک نکنید و بلافاصله بعد از زدن مواد ماساژ را شروع کنید که در فیلمی که برایتان در ابتدای مقاله قرار داده‌ایم کاملاً مشخص است.

3. موهایتان را شانه کنید

همچنان که مَواد روی موهایتان هست با یک شانه مناسب و ترجیحاً چوبی موهایتان را به‌آرامی شانه بزنید. لطفاً با موهایتان در این مرحله حسابی مهربان باشید و طوری شانه نزنید که موهایتان جدا یا کشیده شود.

4. باید مواد روی موها بماند

مواد کراتینه باید بعد از شانه زدن 30 دقیقه روی سرتان بماند.

کراتینه کردن مو برای درمان ریزش آن

5. دوباره موهایتان باید شسته شود

مجدداً موهای خود را بشویید ولی این بار تنها به‌آرامی با آب ولرم بشویید و از شامپو استفاده نکنید. مطمئن شوید اَثری از مواد کراتینه روی موهایتان باقی نمانده است؛ زیرا در صورت ماندن مواد کراتینه روی سرتان ممکن است بعداً دچار شوره سر شوید که خود عارضه آزاردهنده‌ای است و ضمن نازیبایی که در مو ایجاد می‌کند می‌تواند موجب خارش و ریزش موها نیز بشود.

6. موهای خود را خشک کرده و اتو کنید

حالا باید موهایتان را به‌طور کامل خشک کرده و به چند دستۀ کوچک و مساوی تقسیم کنید. سپس با یک اتوی قدرتمند هر دسته از موهای کراتین شده را کاملاً باحوصله اتو بکشید. باید در این مرحله دقت داشته باشید که حرارت به‌طور یکسان به تمام قسمت‌های مو بخورد و موهایتان نسوزد. اگر بتوانید در این مرحله از شخص دیگری کمک بگیرید، نتایج بهتری نصیبتان خواهد شد. علت نیاز به اتو کشیدن این است که مواد بهتر داخل مو نفوذ کرده و در آن تثبیت شوند.

7. یک بار دیگر باید بعد از اتو کشیدن موهایتان را بشویید

البته اشتباه نکنید، منظورمان شست‌وشو بلافاصله بعد از کشیدن اتوی مو نیست. برای اینکه مواد کراتینه به‌خوبی جذب موهایتان شود، نباید تا 48 ساعت بعد موهایتان را بشویید. همچنین دقت داشته باشید در این فاصله زمانی به‌هیچ‌وجه نباید موهایتان را پشت گوش‌هایتان بگذارید و یا آن‌ها را ببندید.

در صورت انجام این کارها موهایتان حالت غیرقابل تغییری به خود می‌گیرد و زحماتتان بر باد می‌رود. پس دقت کنید که موها باید به حالت باز و صاف به سمت پایین باشند.

8. بعد از 48 ساعت، موها را با شامپو و نرم‌کننده بشویید

بعد از 48 ساعت موهایتان را با یک شامپوی ملایم و نرم‌کننده باکیفیت بشویید و سپس به‌آرامی خشک کنید. در این مرحله می‌توانید دوباره با اتوی مو یا سشوار معمولی موهایتان را خشک کنید و از نتیجه کار لذت ببرید.

کراتینه مو در منزل با مواد طبیعی

کراتینه مو در منزل با مواد طبیعی

انجام کراتینه مو با مواد طبیعی مزایای بسیار زیادی برای شما خواهد داشت. با این روش هم هزینۀ کمتری صرف می‌کنید و هم نگران آسیب زدن به موهایتان نیستید و موهایتان به‌خوبی احیا خواهند شد.

از طرفی موهایتان به‌خوبی تغذیه می‌شود. به‌علاوه موهایتان درخشان شده و موخوره نیز درمان خواهد شد؛ بنابراین مشاوران سفیر زیبایی پیشنهاد می‌کنند که حتماً این روش‌ها را در خانه امتحان کنید.

1. کراتینه مو در منزل با زرده تخم‌مرغ، عسل و بادام

این ماسک زرده تخم‌مرغ خانگی با عسل یک درمان کراتینه عالی برای موهای مات آسیب‌دیده است. شما می‌توانید در این ماسک از روغن بادام معمولی برای تأثیر بیشتر آن استفاده کنید. این روش کاملاً طبیعی و کارآمد بوده و هیچ‌گونه عوارضی برای شما ندارد.

مَواد اصلی این ماسک مو زرده تخم‌مرغ است. زرده تخم‌مرغ غنی از پروتئین و اَسید چرب است که بر روی فولیکول‌های مو قرار می‌گیرد و آسیب‌های ایجادشده در پوست سر شما را ترمیم می‌کند. روغن‌های طبیعی به دلیل ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار شناخته شده‌اند و عسل نیز رطوبت رشته‌های موی شما را قفل می‌کند. درنتیجه استفاده از این روش پوست سر شما را تقویت کرده و به رشد موهای ضخیم و زیبا کمک خواهد کرد.

با ترکیب مناسب این ماسک مو، شما می‌توانید کراتین موجود در پوست سر خود را افزایش دهید و به‌طور طبیعی موهای صاف و براقی به دست آورید. البته برای دیدن نتایج بهتر باید چندین هفته و هر هفته یک مرتبه این کار را تکرار کنید.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 زرده تخم‌مرغ
 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • 1 قاشق غذاخوری روغن بادام

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • مواد فوق را در یک کاسه ترکیب کرده و به مدت 2-3 دقیقه آن‌ها را خوب مخلوط کنید.
 • ماسک را روی موهای خود بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند.
 • موهایتان را با آب خنک و یک شامپوی ملایم بشویید.
 • مُراقب باشید که این کار را هفته‌ای فقط یک یا دو بار تکرار کنید.

2. کراتینه مو در منزل با آووکادو و موز

هنگامی‌که کراتین طبیعی پوست سر و موهای شما کاهش ‌یافته یا آسیب می‌بیند، شما باید پُروتئین کاهش یافته در فولیکول‌های خود را اضافه کنید تا موهای شما دوباره قوی و صاف شوند. این کار را می‌توانید به‌راحتی با مواد طبیعی مانند موز و آووکادو انجام دهید.

موز سرشار از یک نوع اَسیدآمینه است که به شما کمک می‌کند تا آسیب ناشی از کمبود پروتئین موجود در پوست سر شما را از بین ببرد. آووکادو نیز سرشار از ویتامین‌های ضَروری مانند ویتامین C و ویتامین E است. این ماسک موی شگفت‌انگیز به‌خوبی بر روی ریشه‌ها کار می‌کند و از پوسیدگی و کدر شدن آن‌ها بِخصوص در شرایط بَد آب و هوایی مانند مناطق شرجی جلوگیری می‌کند.

این ماسک سرشار از آنتی‌اکسیدان است و نه‌تنها موهای خشک و مات شما را ترمیم می‌کند، بلکه موهای شما را نیز همانند درمان‌های سالُنی کراتینه، صاف و خوش‌حالت خواهد کرد. این درمان خانگی با پروتئین برای رشد مو نیز مفید است.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • ابتدا موز را خوب لِه یا پوره کنید. طوری که کاملاً یکدست شود.
 • سپس بقیه مواد را اضافه کنید تا یک ماده خمیری شکل ایجاد شود.
 • مواد را با کمک بُرِس مو به تمامی قسمت‌های مو بمالید.
 • باید بگذارید این ماسک 30 تا 45 دقیقه روی موهای شما بماند.
 • سپس با یک شامپوی ملایم موهایتان را بشویید.
 • این ماسک مو را هر هفتۀ یک بار تکرار کنید و در کمترین زمان نتایج شگفت‌انگیز آن را مشاهده نمایید.
کراتینه مو در منزل با خامه، تخم‌مرغ و ماست

3. کراتینه مو در منزل با سس مایونز و آووکادو

بسیاری از خانم‌ها در کشورهای خارجی حاضرند هزار دلار در برخی از سالن‌ها صرف کنند تا درمان کراتین انجام دهند، بدون اینکه متوجه باشند که در آینده چه آسیبی به موهای آن‌ها زده می‌شود. بهتر است همه آن محصولات شیمیایی را دور بریزید و یک بُطری مایونز و آووکادو آماده کنید تا نتایج جادویی را روی موهای خود ببینید. سیستئین و تخمک موجود در سس مایونز به همراه پروتئین‌هایی که پوست سر شما را تغذیه می‌کند، موها را نرم و براق خواهد کرد.

آووکادو نیز منبع بزرگی از اَسید چرب است که به پوست سر شما کمک می‌کند تا کراتین بیشتری تولید کرده و موهایی براق، صاف و ضخیم رشد کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی برخی از بازیگران هالیوودی نیز از سس مایونز برای نگهداری و احیای موهای خود استفاده می‌کنند. پس شما هم دست‌به‌کار شوید.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 قاشق غذاخوری سس مایونز
 • 1 آووکادو رسیده

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • مقداری سس مایونز را با آووکادوی له‌شده هم بزنید تا سبک شود.
 • مخلوط را روی موهای خود بمالید و بگذارید یک ساعت بماند.
 • سپس با آب سرد و شامپوی ملایم موهایتان را کاملاً بشویید.
 • چند قطره سرم مو را به موهای خود بمالید و سشوار بزنید.

از این روش طبیعی شگفت‌انگیز تنها به مدت چند هفته و هر هفته یک بار استفاده کنید تا در کمترین زمان موهای خود را به‌طور طبیعی براق و صاف مشاهده کنید. این ماسک موی کراتینه، بهترین ماسک موی پروتئینی است که می‌تواند برای موهای شما معجزه کند.

4. کراتینه مو در منزل با خامه، تخم‌مرغ و ماست

روش سریع دیگر کراتین مو در منزل استفاده از سه ماده طبیعی و قابل دسترس تخم‌مرغ، ماست و خامه می‌باشد. در بیشتر اوقات، پروتئین کافی به پوست سر شما می‌رسد، اما به دلیل اینکه موها را به‌خوبی تمیز نمی‌کنید، پروتئین به‌طور مساوی توزیع نمی‌شود.

با‌این‌حال، ماست و خامه به‌خوبی می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند و پروتئین تخم‌مرغ را به‌صورت یکسان در تمام قسمت‌ها پخش کنند. به‌علاوه خود ماست و خامه نیز به دلیل مواد مغذی و پروتئینی که دارند، می‌توانند در ایجاد نتایج بهتر و تقویت موهای شما از هر لحاظ بسیار مفید باشند.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 تخم‌مرغ
 • خامه 1 قاشق غذاخوری
 • 2 قاشق غذاخوری ماست

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • مواد فوق را مخلوط کرده و از آن یک خمیر درست کنید.
 • این مخلوط را به موهای خود بمالید و بگذارید 45 دقیقه بماند.
 • سپس موهایتان را با آب سرد و شامپو بشویید.
 • برای دیدن نتایج عالی هفته‌ای یک‌بار از این ماسک استفاده کنید.

توجه: اگر پوست سرتان چرب است از این ماسک مو استفاده نکنید یا خامه را حذف کنید. با حذف خامه نتایج کمتر می‌شود اما باز هم مفید خواهد بود.

5. کراتینه مو در منزل با شیر نارگیل و آووکادو

آووکادو یک ماده عالی در درمان موی خشک و آسیب‌دیده است؛ زیرا سرشار از اَسیدهای آمینه چرب و ویتامین A، B6، ویتامین D و E می‌باشد. به‌طورکلی آووکادو و نارگیل دو ماده عالی برای ایجاد سلامت پوست سر و رشد مجدد موها با قدرت و درخشش بسیار زیبا هستند. علاوه بر تغذیه مناسبی که با این مواد انجام می‌شود، موهایتان به‌خوبی آب‌رسانی خواهند شد.

شیر نارگیل به عُمق پوست سر شما نفوذ می‌کند و آن را تغذیه خواهد کرد و آووکادو منبع بزرگی از اسید چرب است که به شما کمک می‌کند تا پوست سر شما با پروتئین‌های موردنیاز تغذیه شود و موهای شما ضخیم و بلند می‌شوند. این ماسک موی سالم را حَداقل یک بار در هفته و به مدت 2 ماه تکرار کنید. مطمئناً در کمترین زمان نتایج خوبی در وضعیت موهای خود مشاهده خواهید کرد.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 آووکادوی متوسط رسیده
 • 2 قاشق غذاخوری شیر نارگیل طبیعی
 • کُلاه دوش

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • مخلوطی از شیر، آووکادو و نارگیل لِه‌شده را در یک کاسه درست کنید تا جایی که هیچ توده‌ای در آن مشاهده نکنید.
 • مخلوط را روی موهای خود بمالید و حداقل 30 دقیقه آن را با کُلاه دوش بپوشانید.
 • بیشتر از بقیه مناطق، روی نقاط آسیب‌دیده مو تمرکز کنید.
 • با آب سرد موهایتان را بشویید و آب اِضافی را با فشار دادن مو خارج کنید.
 • موهای خود را با کمک بُرِس و سِشوار خشک کنید.

این روش یکی از آسان‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمان کراتین است، زیرا شیر نارگیل و آووکادو هر دو منبع عالی پروتئین برای پوست سر هستند.

کراتینه مو در منزل با شیر نارگیل و گل مینا

6. کراتینه مو در منزل با شیر نارگیل و گل مینا

در قسمت قبل توضیح دادیم که شیر نارگیل چه فوایدی برای موهای ما ایجاد می‌کند. شیر نارگیل سرشار از پروتئین است که باعث سلامت مو می‌شود. گیاه Hibiscus یا گل مینا سرشار از اَسیدهای آمینه است که باعث تغذیه مو و تقویت ریشه آن خواهد شد. همچنین باعث رشد مجدد مو از فولیکول‌های به خواب رفته و پوشش مجدد لکه‌های طاسی می‌شود. درواقع این گیاه به‌خوبی به ضخیم شدن مو و افزایش حجم آن کمک می‌کند. شما می‌توانید این گیاه را به‌راحتی از عطاری‌های معتبر تهیه و استفاده کنید.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • همه مواد را مخلوط کرده و یک خمیر درست کنید.
 • خمیر را با یک برس روی تمام قسمت‌های موی خود بزنید.
 • اجازه دهید مواد 30 الی 40 دقیقه روی موهای شما بماند.
 • سپس موها را با یک شامپوی ملایم بشویید و خشک کنید.

این ماسک موی کراتینه به رفع خشکی، ترمیم موهای شکننده و جلوگیری از شکستگی و شکافتن موها کمک می‌کند؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از آن به‌صورت هفته‌ای یک مرتبه، بعد از چند هفته معجزه آن را ببینید.

7. کراتینه مو در منزل با کیک خردل

باقیمانده حاصل از فرآوری بذر خردل برای استخراج روغن آن را کیک خردل می‌نامند. شما شگفت‌زده می‌شوید اگر بدانید این کیک روغن خردل تقریباً 35٪ تا 38٪ پروتئین دارد. بنابراین، در هند، بسیاری از مردم از کیک خَردل برای مو و پاک‌کننده‌های مو استفاده می‌کنند و شاید همین ماده طبیعی راز زیبایی چشم‌نواز موهای زنان هندی باشد. این ماده چنان تأثیری در رشد دارد که از آن به‌عنوان کود گیاهان نیز استفاده می‌شود. البته نگران نشوید. چون یک ماده طبیعی است و ضرری نخواهد داشت.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • تمام مواد را در یک کاسه اضافه کرده و یک شب نگه دارید.
 • روز بعد آن را خوب مخلوط کنید.
 • در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید و آن را روی پوست سر و موهای خود بمالید.
 • اجازه دهید مواد به مدت 15-20 دقیقه روی موها بماند.
 • سپس موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.

می‌توانید از قسمت شامپو صرف نظر کنید، زیرا کیک روغن خردل خودش یک پاک‌کننده مو نیز محسوب می‌شود.

8. کراتینه مو در منزل با تخم کتان

از بذر کتان می‌توان به‌عنوان ژل موی خانگی استفاده کرد. این ماده موهای صاف و ابریشمی برای شما ایجاد می‌کند. بذر کتان یا Alsi توانایی صاف کردن مو را نیز دارد؛ بنابراین، ماسک موی بذر کتان می‌تواند به‌عنوان یک درمان خانگی کراتین عالی و ارزان عمل کند.

این ماده در کنار کارایی بسیار بالایی که دارد، بسیار ارزان است و ماسک آن تنها نیاز به کمی پودر شنبلیله دارد که البته آن هم اختیاری است. بنابراین از هر نوع ماسکی که فکرش را بکنید ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • تخم کتان
 • آب
 • پودر شنبلیله (اختیاری)

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 • تمام مواد را در یک کاسه اضافه کرده و یک شب نگه دارید.
 • روز بعد مواد آن را خوب مخلوط کنید.
 • در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید و مواد را با برس روی پوست سر و موهای خود بمالید.
 • اجازه دهید مواد به مدت 30-40 دقیقه روی موها بماند.
 • سپس موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.

زندگی در یک محیط آلوده و سبک زندگی پراسترس، مشکلات مو را روزبه‌روز افزایش می‌دهد. این‌ها ممکن است ساده‌ترین مشکلاتی باشد که شما با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنید و به جای اینکه دائماً ماسک‌های موی گران‌قیمت و انواع شامپوها را امتحان کنید، سعی کنید از این روش‌های درمانی طبیعی استفاده کنید. این روش‌ها مقرون‌به‌صرفه هستند و همچنین در بازگرداندن رشد و درخشش موهای شما مؤثر خواهند بود.

خطرات و عوارض کراتینه کردن مو در منزل

خطرات و عوارض کراتینه کردن مو در منزل

کراتینه کردن مو چه در منزل باشد و چه در سالُن‌های آرایشی، درصورتی‌که با مواد طبیعی انجام شود، معمولاً عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند. تنها در برخی موارد نادر ممکن است کمی آلرژی ایجاد شود که در این صورت می‌توانید ماسک کراتینه خود را طبق دستورالعمل‌های گفته‌شده تغییر دهید؛ اما درصورتی‌که از مواد شیمیایی استفاده کنید ممکن است دچار برخی عوارض شوید که عبارت‌اند از:

1. ایجاد واکنش‌های حساسیتی شدید

ترکیبات شیمیایی موجود در مواد کراتینه می‌تواند برای شما حساسیت‌های مختلفی ایجاد کند. متداول‌ترین این حساسیت‌ها شامل قرمزی و خارش پوست سر می‌باشد؛ بنابراین اگر نسبت به آلرژی با استفاده از مواد جدید مستعد هستید، در انجام این کار کمی بیشتر تأمل کنید.

یعنی اگر قبلاً در مواردی مانند دکلره یا رنگ دچار برخی حساسیت‌ها شده‌اید، این احتمال را بدهید که ممکن است با کراتینه کردن نیز این اتفاق بیفتد. بااین‌حال معمولاً اگر از مواد با کیفیت استفاده کنید، حساسیتی ایجاد نخواهد شد.

2. احتمال ریزش مو با کراتین کردن

برخی از مصرف‌کنندگان مواد کراتین می‌گویند بعد از انجام این کار دچار ریزش مو شده‌اند. درواقع مواد شیمیایی موجود در کراتینه‌های بازاری و مواد با کیفیت پایین هستند که می‌تواند موهای شما را به‌شدت نازک کرده و درنتیجه باعث ریزش مو شوند.

3. احتمال تخریب ساختار مو

بااینکه بلافاصله بعد از انجام کراتین در سالن‌ها یا منزل موهایتان بسیار براق و درخشان می‌شود، اما این حالت دوام زیادی نخواهد داشت. تنها 2 الی 3 هفته بعد از انجام کراتین متوجه می‌شوید که موهایتان چقدر ضعیف و شکننده‌تر شده است؛ بنابراین باز هم تأکید می‌کنیم که بهتر است از مواد طبیعی برای کراتین کردن مو استفاده کنید.

4. افزایش احتمال خطر سرطان

یکی از ترکیبات اصلی مواد کراتینه بازاری و شیمیایی فرمالدئید می‌باشد. این ترکیب یکی از مواد سرطان‌زا و خطرناک برای سلامت بدن است. بسیاری از سالن‌ها از برخی ماسک موها برای پاک کردن کامل فرمالدئید از روی موها استفاده می‌کنند. بااین‌حال باز هم مقداری از آن در پوست جذب‌شده و وارد بدن می‌شود. موادی هم که اِدعا دارند فرمالدئید ندارند، نمی‌توانند نتیجه خوبی ایجاد کنند؛ زیرا علت اصلی نتیجه سریع صاف شدن موها با این نوع کراتین‌ها وجود فرمالدئید است.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا اگر خودتان یا فرد انجام دهنده کراتینه مو در منزل به‌درستی طریقه استفاده از اتوی مو را نداند، ممکن است موهایتان بسوزد یا به‌درستی مواد کراتینه جذب موها نشوند.

درمان ریزش مو با کرتینه کردن آن

سؤالات متداول در مورد کراتینه مو در منزل

در این بخش به برخی از سؤالات مهم شما در مورد کراتینه مو در منزل پاسخ می‌دهیم که عبارت‌اند از:

بهترین درمان پروتئین خانگی برای مو چیست؟

درمان کراتینه خانگی همان درمان پروتئین خانگی است. هیچ غذای خاصی وجود ندارد که حاوی کراتین باشد. بدن ما پروتئین و ویتامین‌های مصرف‌شده را می‌شکند و آن را به کراتین تبدیل می‌کند؛ بنابراین، درمان کراتینه خانگی ذکرشده در این مقاله، بهترین درمان پروتئین خانگی برای مو است.

چگونه می‌توانم پروتئین موهایم را بهبود بخشم؟

خوردن غذاهای غَنی از پروتئین و ویتامین‌های خوب باعث ایجاد کراتین یا همان پروتئین مو در بدن ما می‌شود. همچنین بهتر است یکی از ماسک‌های گفته‌شده را انتخاب کرده و هفته‌ای یک مرتبه روی موهایتان بزنید.

توجه داشته باشید که استفاده از یک ماسک مو برای حداقل 4 ماه نتیجه بهتری از استفاده از انواع ماسک‌ها در هر هفته ایجاد خواهد کرد.

آیا کراتینه مو، موخوره را از بین می‎برد؟

اگرچه بهترین راه‌حل برای درمان موخوره کوتاه کردن موها تا قسمت آسیب‌دیده و مراقبت از مو از آن به بعد است، درمان کراتینه مو در منزل بهترین راه‌حل برای از بین بردن موهای وز شده و دارای موخوره است که اگر این کار را با مواد طبیعی انجام دهید و کمی حوصله و صبر داشته باشید، نتایج پایدارتر و بسیار بهتر هستند.

سخن پایانی…

تحقیقات نشان می‌دهد روش کراتینه کردن مو در منزل یا سالن‌ها به‌صورت شیمیایی یا طبیعی یک راه‌حل عالی برای احیای مو و افزایش پروتئین‌های ازدست‌رفته مو است و موهای شما را بسیار نرم و خوش‌حالت می‌کند. به‌علاوه به رشد موهایی ضخیم و خوش‌حالت کمک خواهد کرد. اما بهتر است از روش طبیعی برای این کار استفاده کنید.

با روش‌های طبیعی علاوه بر زیبایی ظاهری، بافت مو بازسازی شده و آسیب‌های ناشی از آلودگی‌های محیطی یا استفاده دائم از رنگ و دِکُلُرِه بسیار کاهش پیدا می‌کند. اُمیدواریم بتوانید روش‌های گفته شده را امتحان کنید و نتایج فوق‌العاده آن را ببینید. شما نیز اگر روش خاصی را می‌شناسید با ذکر منبع، برای ما در پایین همین صفحه بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا