آموزش کامل کراتینه مو در منزل در هفت مرحله ساده و 8 روش طبیعی

آیا دوست دارید در خانه همان قدر حرفه‌ای که در سالن‌ها موها را کراتینه می‌کنند، موهایتان را کراتینه کنید ولی هزینۀ کمتری پرداخت نمایید؟ و مطمئن باشید که این کار را به‌درستی انجام داده‌اید و به موهایتان آسیب نمی‌زنید؟ با استفاده از روش صحیح کراتینۀ مو در منزل می‌توانید به‌راحتی این کار را انجام دهید! تنها باید دقت کنید تمامی نکاتی که ما در این مقاله به شما خواهیم گفت را مو به مو انجام دهید. همچنین باید از مواد با کیفیت بالا برای کراتینه مو در منزل استفاده نمایید تا نتایج بهتری حاصل شود.

در این مقاله روش کراتینه مو در منزل با 7 مرحله آسان و همچنین روش‌های طبیعی آن را به شما آموزش می‌دهیم. بنابراین این مقاله دوست داشتنی که برای همه خانم ها مفید است را از دست ندهید.

چرا در خانه موهایمان را کراتینه کنیم؟

ما معمولاً برای گرفتن خدمات این‌چنینی به سالن‌های آرایشی می‌رویم که در کنار اینکه نمی‌دانیم دقیقا از چه موادی استفاده می‌کنند و چقدر مواد شیمیایی و مضر برای مو در آن‌ها وجود دارد، دستمزدهای بسیار بالایی نیز دریافت خواهند کرد.

اما به دلیل زیبایی خاصی که کراتینه کردن به موهای ما می‌بخشد، شاید شما نیز از آن دسته شیفته کراتینه باشید که می‌خواهید هم این کار را انجام دهید و هم هزینه کمتری پرداخت کنید. اگر بتوانیم این کار را در خانه خودمان انجام دهیم ازنظر اقتصادی بسیار به‌صرفه‌تر است.

بخصوص در مواقعی که وقت نداریم ساعت‌ها در سالن منتظر بنشینیم و یا سرمان خیلی شلوغ است و می‌خواهیم موهایمان را تقویت کنیم. به‌علاوه می‌توانیم پول بیشتری را صرف خرید مواد با کیفیت بالا کنیم و ضمن انجام کراتینه از آسیب‌های احتمالی آن نیز جلوگیری نماییم.

از طرفی هم روش‌های درمانی کراتینه در سالن‌های مختلف که اِدعا می‌کنند با انجام کراتینه موهای شما به مدت طولانی نرم و براق می‌ماند جوابگو نیستند؛ یعنی با گذشت اَندکی زمان موهای شما دوباره حالت آسیب‌دیده به خود می‌گیرد و حتی ممکن است حالت آن بدتر از قبل کراتینه شود؛ زیرا بیشتر سالن‌ها برای آن‌که در همان هفته اول موهایتان زیبا به نظر برسد به‌شدت از مواد شیمیایی مُضر استفاده می‌کنند.

کراتین‌های سالن‌ها اکثراً مَملو از مواد جایگزین شیمیایی و مصنوعی هستند که مصرف آن‌ها در طولانی‌مدت به ضَرر موهای شما تمام می‌شود و می‌تواند عواقب بدی مانند ریزش مو داشته باشد. به‌علاوه شما مجبور هستید برای اینکه زیبایی موهایتان بازگردد دائماً این کار را انجام دهید و همین اَمر بیشتر به موهای شما آسیب می‌زند و هزینه بیشتری را باید تقبل کنید.

بنابراین اگر بتوانید از درمان‌های طبیعی برای کراتینه کردن مو استفاده کنید مطمئن باشید بعد از 4 الی 6 ماه نتیجه فوق‌العاده آن را خواهید دید. در صورت تمایل به گرفتن نتیجه سریع نیز همان‌طور که گفتیم می‌توانید خودتان محصولات با کیفیت تهیه کرده و با خیال راحت استفاده کنید.

البته در مورد مواد طبیعی بلافاصله هم نتایج مشخص می‌شوند، اما در این مدت‌زمان موهای شما کاملاً اِحیا خواهند شد. این روش‌ها کاملاً بی‌خطر بوده و طبیعی هستند. بااین‌وجود ما در این مقاله هم نحوه انجام کراتینه مو با مواد سالُنی را برایتان توضیح می‌دهیم و هم روش‌های طبیعی کراتینه مو در منزل را برایتان خواهیم گفت.

تصمیم نهایی برای انتخاب روش با شما خواهد بود. آنچه مشخص است این است که هرچیزی طبیعی باشد علاوه بر نتایج بهتر، آسیب کمتری ایجاد خواهد کرد ولی باید در این موارد کمی صبور باشید.

آموزش کراتینه مو در منزل

چگونه موهایمان را در خانه کراتینه کنیم

کراتینه مو چیست؟

درمان کراتین به ترمیم آسیب‌های موهای شما کمک می‌کند. کراتین یکی از مهم‌ترین اجزای سازنده مو محسوب می‌شود. به‌مُرورزمان و به دلایل مُختلف مانند استفاده دائم از انواع رنگ و دِکُلُرِه، کمبودهای برخی از مواد غذایی، استفاده بیش‌ازحد وسایل گرمایشی و یا شیمی‌درمانی، کراتین یا مواد پُروتئینی موی شما از بین می‌روند.

با توجه به اینکه کراتین نقش ایجاد قَوام بیشتر و خوش‌حالتی را در موهایتان به عهده دارد، با کاهش کراتین موهایتان آسیب‌دیده و حالت وز یا موخوره پیدا می‌کند. به همین دلیل نیاز به کراتینه پیدا خواهید کرد تا به نوعی آسیب‌های ایجاد شده برطرف شده و موهایتان احیا شوند.

درواقع شما می‌توانید با کراتینه کردن مو تا حدودی این پروتئین ازدست‌رفته را بازسازی کرده و مناطق آسیب‌دیده را مجدداً اِحیا کنید تا موهایی درخشان‌تر و خوش‌حالت‌تر داشته باشید.

کراتین همچنین موهای شما را آب‌رسانی کرده و باعث نرم شدن موهایتان می‌شود و موهای محکم‌تری را برای شما ایجاد می‌کند. همه این مزایا به شرطی اتفاق می‌افتد که شما از محصولات با کیفیت بالا و ترجیحاً طبیعی برای کراتینه مو در منزل استفاده کنید.

باور غلط در مورد کراتینه مو

تصور غلطی که در حال حاضر در مورد کراتینۀ مو وجود دارد این است که کراتین روشی برای صاف کردن مو می‌باشد؛ اما باید بدانید کراتینه کردن مو یک روش درمانی است و اصلاً موهای شما را صاف نمی‌کند.

مُنتها می‌تواند آن را نرم و خوش‌حالت کند. درواقع به دلیل وجود کراتین بیشتر، موها صاف‌تر به نظر می‌رسند. علت این صافی نیز گرمای واردشده به موها برای ثبات کراتین در مو می‌باشد.

متأسفانه کراتین در هیچ ماده غذایی به‌صورت مستقیم یافت نمی‌شود. بدن ما پروتئین و ویتامین‌های مصرف‌شده را می‌شکند و آن‌ها را به کراتین تبدیل می‌کند. برای کمک به ساخت کراتین بیشتر در بدن می‌توانید از غذاهای سرشار از پروتئین، غذاهای حاوی اَسید آمینه، غذاهای غَنی از بیوتین و ویتامین A نیز استفاده کنید.

مراحل کراتینه مو در منزل

آموزش گام به گام کراتینه مو در منزل

اگر نمی‌توانید کراتین کردن مو را به هر دلیلی مانند اعتماد نکردن یا هزینه بالا در سالن انجام دهید و دوست دارید حتما آن را تجربه کنید، بهتر است در خانه طِبق مراحل زیر این کار را انجام دهید. در ادامه در 7 هفت مرحله ساده به شما آموزش می‌دهیم که چگونه به راحتی در منزل موهایتان را کراتینه کنید:

مراحل انجام کراتینه مو در منزل به شکل زیر می‌باشد:

این مراحل به ترتیب عبارتند از:

1. موهای خود را شامپو کنید.

زمانی که موهایتان را شامپو می‌کنید، به آرامی و کمی با حوصله پوست سر خود را با نوک اَنگشتان ماساژ دهید. شما باید موها را با یک شامپوی کراتین خوب و مناسب با نوع موهایتان بشویید تا بتوانید از ترکیبات مُفید آن استفاده نمایید.

اگر موهای صاف دارید، دو بار بشویید. اگر موهای شما بیش از حد مُجَعد است، باید حداقل سه بار موهایتان را برای انجام کراتین بشویید. مطمئن شوید همه قسمت‌های مو کاملاً شسته شده باشند. استفاده از شامپوهای با کیفیت پایین و نامناسب برای جنس موهای شما در این مرحله می‌تواند نتیجه کار را خراب کند.

2. زدن مواد کراتین بر روی موها

مواد کراتینه را با توجه به دستورالعمل خاص روی جعبه آن به روی موها بزنید. زیرا با توجه به تفاوت فُرمولاسیون هر کارخانه سازنده، دستور مصرف آن می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین در این مورد نمی‌توانیم دستور قطعی برای شما بدهیم.

اما می‌دانیم که تمامی کارخانه‌ها این دستور را به‌صورت دقیق با توجه به محصول خود بر روی جعبه محصول درج کرده‌اند. در مرحله بعد رطوبت موهایتان را  با یک حوله تمیز بگیرید، طوری که کاملاً آن را خشک نکنید.

این کار به شما کمک می‌کند تا مواد کراتین به‌راحتی جذب موهایتان شود. سپس باید تمام نُقاط موهای خود را به طور کامل با مواد کراتینه آغشته کنید. اما دقت داشته باشید که نزدیک ریشه یعنی حدود 1 الی 2 سانتی‌متر را اَصلا مواد نزنید.

بعد به آرامی موهای خود را با مواد ماساژ دهید. می‌توانید موها را خشک نکنید و بلافاصله بعد از زدن مواد شروع به ماساژ کنید که در فیلمی که برایتان تهیه کرده‌ایم و در ابتدای مقاله قرار دادیم کاملا مشخص است.

3. شانه کردن موها

همچنان که مَواد روی موهایتان هست با یک شانه دندانه درشت و ترجیحا چوبی موهایتان را به‌آرامی شانه بزنید. لطفا با موهایتان حسابی مهربان باشید و طوری شانه نزنید که موهایتان جدا یا کشیده شود.

4. زمان ماندن مواد کراتینه روی موها

مواد کراتینه باید 30 دقیقه روی سرتان بماند.

5. مرحله شست و شوی موها

موهای خود را به‌آرامی با آب ولرم بشویید و مطمئن شوید اَثری از مواد کراتینه روی موهایتان باقی نمانده است؛ زیرا در صورت ماندن مواد کراتینه روی سرتان ممکن است دچار شوره سر شوید که خود عارضه آزاردهنده‌ای است و ضمن نازیبایی که در مو ایجاد می‌کند می‌تواند موجب خارش و ریزش موها نیز بشود.

6. موهای خود را خشک کرده و اتو کنید

حالا باید موهایتان را به طور کامل خشک کرده و به چند دستۀ کوچک و مساوی تقسیم کنید. سپس با یک اتوی قدرتمند هر دسته از موها را کاملا با حوصله اتو بکشید. باید در این مرحله دقت داشته باشید که حرارت به طور یکسان به تمام قسمت‌های مو بخورد.

این کار باعث می‌شود مواد مفید کراتین در داخل مو ذخیره شوند. اگر بتوانید در این مرحله از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید، کار بهتر انجام خواهد شد.

7. مرحله دوم شست و شوی موها

برای اینکه مواد کراتینه به خوبی جذب موهایتان شود، نباید تا 48 ساعت بعد موهایتان را بشویید. همچنین دقت داشته باشید در این فاصله زمانی به‌هیچ‌وجه نباید موهایتان را پشت گوش‌هایتان بگذارید و یا آن‌ها را ببندید.

در صورت انجام این کارها موهایتان حالت غیرقابل تغییری به خود می‌گیرد و زحماتتان بر باد می‌رود. پس دقت کنید که موها باید به حالت باز و صاف به سمت پایین باشند.

8. موها را با شامپو و نرم‌کننده بشویید

بعد از 48 ساعت موهایتان را با یک شامپوی ملایم و نرم‌کننده باکیفیت بشویید و سپس خشک کنید. در این مرحله می‌توانید دوباره با اتوی مو یا سشوار معمولی موهایتان را خشک کنید و از نتیجه کار لذت ببرید.

کراتینه مو با مواد طبیعی

کراتینه مو در منزل با مواد طبیعی

انجام کراتینه مو با مواد طبیعی مزایای بسیار زیادی برای شما خواهد داشت. با این روش هم هزینۀ کمتری صرف می‌کنید و هم نگران آسیب زدن به موهایتان نیستید و موهایتان بخوبی احیا خواهند شد.

از طرفی موهایتان به‌خوبی تغذیه می‌شود. به‌علاوه موهایتان درخشان شده و موخوره نیز درمان خواهد شد؛ بنابراین مشاوران سفیر زیبایی پیشنهاد می‌کنند که حتماً این روش‌ها را در خانه امتحان کنید.

1. کراتینه مو در منزل با زرده تخم‌مرغ، عسل و بادام

این ماسک زرده تخم‌مرغ خانگی با عسل یک درمان کراتینه عالی برای موهای مات آسیب‌دیده است. شما می‌توانید در این ماسک از روغن بادام معمولی برای تأثیر بیشتر آن استفاده کنید. این روش کاملاً طبیعی و کارآمد بوده و هیچ گونه عوارضی برای شما ندارد.

مَواد اصلی این ماسک مو زرده تخم‌مرغ است. زرده تخم‌مرغ غنی از پروتئین و اَسید چرب است که بر روی فولیکول‌های مو قرار می‌گیرد و آسیب‌های ایجادشده در پوست سر شما را ترمیم می‌کند.

روغن‌های طبیعی به دلیل ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار شناخته شده‌اند و عسل نیز رطوبت رشته‌های موی شما را قفل می‌کند. درنتیجه استفاده از این روش پوست سر شما را تقویت کرده و به رشد موهای ضخیم و زیبا کمک خواهد کرد.

با ترکیب مناسب این ماسک مو، شما می‌توانید کراتین موجود در پوست سر خود را افزایش دهید و به طور طبیعی موهای صاف و براقی به دست آورید. البته برای دیدن نتایج بهتر باید چندین هفته و هر هفته یک مرتبه این کار را تکرار کنید.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 زرده تخم‌مرغ
 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • 1 قاشق غذاخوری روغن بادام

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. مواد فوق را در یک کاسه ترکیب کرده و به مدت 2-3 دقیقه آن‌ها را خوب مخلوط کنید.
 2. ماسک را روی موهای خود بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند.
 3. موهایتان را با آب خنک و یک شامپوی ملایم بشویید.
 4. مُراقب باشید که این کار را هفته‌ای فقط یک یا دو بار تکرار کنید.

2. کراتینه مو در منزل با موز و آووکادو

هنگامی‌که کراتین طبیعی پوست سر شما کاهش‌یافته یا آسیب می‌بیند، شما باید پُروتئین کاهش یافته در فولیکول‌های خود را اضافه کنید تا موهای شما دوباره قوی و صاف شوند. این کار را می‌توانید براحتی با مواد طبیعی مانند موز و آووکادو انجام دهید.

موز سرشار از یک نوع اَسیدآمینه است که به شما کمک می‌کند تا آسیب ناشی از کمبود پروتئین موجود در پوست سر شما را از بین ببرد.  آووکادو نیز سرشار از ویتامین‌های ضَروری مانند ویتامین C و E است.

این ماسک موی شگفت‌انگیز به‌خوبی بر روی ریشه‌ها کار می‌کند و از پوسیدگی و کدر شدن آن‌ها بِخصوص در شرایط بَد آب و هوایی مانند مناطق شرجی جلوگیری می‌کند.

این ماسک سرشار از آنتی‌اکسیدان است و نه تنها موهای خشک و مات شما را ترمیم می‌کند، بلکه موهای شما را نیز همانند درمان‌های سالُنی کراتینه، صاف و خوش‌حالت خواهد کرد. این  درمان خانگی با پروتئین برای رشد مو نیز مفید است.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 موز رسیده
 • 1 آووکادو رسیده
 • 1 قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم
 • 1 قاشق چای‌خوری گلاب

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. ابتدا موز را خوب لِه یا پوره کنید. طوری که کاملاً یک‌دست شود.
 2. سپس بقیه مواد را اضافه کنید تا یک ماده خمیری شکل ایجاد شود.
 3. مواد را با کمک بُرِس مو به تمامی قسمت‌های مو بمالید.
 4. باید بگذارید این ماسک 30 تا 45 دقیقه روی موهای شما بماند.
 5. سپس با یک شامپوی ملایم موهایتان را بشویید.

این ماسک مو را هر هفتۀ یک بار تکرار کنید و در کمترین زمان نتایج شگفت‌انگیز آن را مشاهده نمایید.

کراتینه مو در منزل با روشی آسان

3. کراتینه مو در منزل با مایونز و آووکادو

بسیاری از خانم‌ها در کشورهای خارجی حاضرند هزار دلار در برخی از سالن‌ها صرف کنند تا درمان کراتین انجام دهند، بدون اینکه متوجه باشند که در آینده چه آسیبی به موهای آن‌ها زده می‌شود.

بهتر است همه آن محصولات شیمیایی را دور بریزید و یک بُطری مایونز و آووکادو آماده کنید تا نتایج جادویی را روی موهای خود ببینید. سیستئین و تخمک موجود در سس مایونز به همراه پروتئین‌هایی که پوست سر شما را تغذیه می‌کند، موها را نرم و براق خواهد کرد.

آووکادو نیز منبع بزرگی از اَسید چرب است که به پوست سر شما کمک می‌کند تا کراتین بیشتری تولید کرده و موهایی براق، صاف و ضخیم رشد کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی برخی از بازیگران هالیوودی نیز از سس مایونز برای نگهداری و احیای موهای خود استفاده می‌کنند. پس شما هم دست به کار شوید.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 قاشق غذاخوری سس مایونز
 • 1 آووکادو رسیده

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. مقداری سس مایونز را با آووکادوی له‌شده هم بزنید تا سبک شود.
 2. مخلوط را روی موهای خود بمالید و بگذارید یک ساعت بماند.
 3. سپس با آب سرد و شامپوی ملایم موهایتان را کاملاً بشویید.
 4. چند قطره سرم مو را به موهای خود بمالید و سشوار بزنید.

از این روش طبیعی شگفت‌انگیز تنها به مدت چند هفته و هر هفته یک بار استفاده کنید تا در کمترین زمان موهای خود را به‌طور طبیعی براق و صاف مشاهده کنید. این ماسک موی کراتینه، بهترین ماسک موی پروتئینی است که می‌تواند برای موهای شما معجزه کند.

4. کراتینه مو در منزل با تخم‌مرغ، خامه و ماست

روش سریع دیگر کراتین مو در منزل استفاده از این سه ماده می‌باشد. در بیشتر اوقات، پروتئین کافی به پوست سر شما می‌رسد، اما به دلیل اینکه موها را به‌خوبی تمیز نمی‌کنید، پروتئین به‌طور مساوی توزیع نمی‌شود.

با‌این‌حال ماست و خامه به‌خوبی می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند و پروتئین تخم‌مرغ را به‌صورت یکسان در تمام قسمت‌ها پخش کنند. به‌علاوه خود ماست و خامه نیز به دلیل مواد مغذی و پروتئینی که دارند، می‌توانند در ایجاد نتایج بهتر و تقویت موهای شما از هر لحاظ بسیار مفید باشند.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 تخم‌مرغ
 • خامه 1 قاشق غذاخوری
 • 2 قاشق غذاخوری ماست

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. مواد فوق را مخلوط کرده و از آن یک خمیر درست کنید.
 2. این مخلوط را به موهای خود بمالید و بگذارید 45 دقیقه بماند.
 3. سپس موهایتان را با آب سرد و شامپو بشویید.
 4. برای دیدن نتایج عالی هفته‌ای یک‌بار از این ماسک استفاده کنید.

توجه توجه: اگر پوست سرتان چرب است از این ماسک مو استفاده نکنید یا خامه را حذف کنید. با حذف خامه نتایج کمتر می‌شود اما باز هم مفید خواهد بود.

5. کراتینه مو در منزل با شیر، آووکادو و نارگیل

آووکادو یک ماده عالی در درمان موی خشک و آسیب‌دیده است؛ زیرا سرشار از اَسیدهای آمینه چرب و ویتامینA، B6، ویتامینD، و E می‌باشد. به‌طورکلی آووکادو و نارگیل دو ماده عالی برای ایجاد سلامت پوست سر و رشد مجدد موها با قدرت و درخشش بسیار زیبا هستند. علاوه بر تغذیه مناسبی که با این مواد انجام می‌شود، موهایتان به‌خوبی آب‌رسانی خواهند شد.

شیر نارگیل به عُمق پوست سر شما نفوذ می‌کند و آن را تغذیه خواهد کرد و آووکادو منبع بزرگی از اسید چرب است که به شما کمک می‌کند تا پوست سر شما با پروتئین‌های مورد نیاز تغذیه شود و موهای شما ضخیم و بلند می‌شوند.

این ماسک موی سالم را حَداقل یک بار در هفته و به مدت 2 ماه تکرار کنید. مطمئناً در کمترین زمان نتایج خوبی در وضعیت موهای خود مشاهده خواهید کرد.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • 1 آووکادوی متوسط ​​رسیده
 • 2 قاشق غذاخوری شیر نارگیل طبیعی
 • کُلاه دوش

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. مخلوطی از شیر، آووکادو و نارگیل لِه‌شده را در یک کاسه درست کنید تا جایی که هیچ توده‌ای در آن مشاهده نکنید.
 2. مخلوط را روی موهای خود بمالید و حداقل 30 دقیقه آن را با کُلاه دوش بپوشانید.
 3. بیشتر از بقیه مناطق، روی نقاط آسیب‌دیده مو تمرکز کنید.
 4. با آب سرد موهایتان را بشویید و آب اِضافی را با فشار دادن مو خارج کنید.
 5. موهای خود را با کمک بُرِس و سِشوار خشک کنید.

این روش یکی از آسان‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمان کراتین است، زیرا شیر نارگیل و آووکادو هر دو منبع عالی پروتئین برای پوست سر هستند.

6. کراتینه مو در منزل با شیر نارگیل و گل مینا

در قسمت قبل توضیح دادیم که شیر نارگیل چه فوایدی برای موهای ما ایجاد می‌کند. شیر نارگیل سرشار از پروتئین است که باعث سلامت مو می‌شود. گیاه Hibiscus یا گل مینا سرشار از اَسیدهای آمینه است که باعث تغذیه مو و تقویت ریشه آن خواهد شد.

همچنین باعث رشد مجدد مو از فولیکول‌های به خواب رفته و پوشش مجدد لکه‌های طاسی می‌شود. درواقع این گیاه به‌خوبی به ضخیم شدن مو و افزایش حجم آن کمک می‌کند. شما می‌توانید این گیاه را براحتی از عطاری‌های معتبر تهیه و استفاده کنید.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • شیر نارگیل
 • پودر هبیسکوس یا گل مینا
 • عسل
 • ماست
 • ژل آلوئه ورا

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. همه مواد را مخلوط کرده و یک خمیر درست کنید.
 2. خمیر را با یک برس روی تمام قسمت‌های موی خود بزنید.
 3. اجازه دهید مواد 30 الی 40 دقیقه روی موهای شما بماند.
 4. سپس موها را با یک شامپوی ملایم بشویید و خشک کنید.

این ماسک موی کراتینه به رفع خشکی، ترمیم موهای شکننده و جلوگیری از شکستگی و شکافتن موها کمک می‌کند. بنابراین می‌توانید با استفاده از آن بصورت هفته‌ای یک مرتبه، بعد از چند هفته معجزه آن را ببینید.

نتیجه کراتینه مو

7. کراتینه مو در منزل با کیک خردل

باقیمانده حاصل از فرآوری بذر خردل برای استخراج روغن آن را کیک خردل می‌نامند. شما شگفت‌زده می‌شوید اگر بدانید این کیک روغن خردل تقریباً 35٪ تا 38٪ پروتئین دارد.

بنابراین، در هند، بسیاری از مردم از کیک خَردل برای مو و پاک‌کننده‌های مو استفاده می‌کنند و شاید همین ماده طبیعی راز زیبایی چشم‌نواز موهای زنان هندی باشد. این ماده چنان تاثیری در رشد دارد که از آن به‌عنوان کود گیاهان نیز استفاده می‌شود. البته نگران نشوید. چون یک ماده طبیعی است و ضرری نخواهد داشت.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • کیک روغن خردل
 • آب
 • پودر شنبلیله (اختیاری)

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. تمام مواد را در یک کاسه اضافه کرده و یک شب نگه دارید.
 2. روز بعد آن را خوب مخلوط کنید.
 3. در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید و آن را روی پوست سر و موهای خود بمالید.
 4. اجازه دهید مواد به مدت 15-20 دقیقه روی موها بماند.
 5. سپس موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.

می‌توانید از قسمت شامپو صرف نظر کنید، زیرا کیک روغن خردل خودش یک پاک‌کننده مو نیز محسوب می‌شود.

8. کراتینه مو در منزل با تخم کتان

از بذر کتان می‌توان به‌عنوان ژل موی خانگی استفاده کرد. این ماده موهای صاف و ابریشمی برای شما ایجاد می‌کند. بذر کتان یا Alsi توانایی صاف کردن مو را نیز دارد. بنابراین، ماسک موی بذر کتان می‌تواند به‌عنوان یک درمان خانگی کراتین عالی و ارزان عمل کند.

این ماده در کنار کارایی بسیار بالایی که دارد، بسیار ارزان است و ماسک آن تنها نیاز به کمی پودر شنبلیله دارد که البته آن هم اختیاری است. بنابراین از هر نوع ماسکی که فکرش را بکنید ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

مواد لازم برای ساخت این ماسک:

 • تخم کتان
 • آب
 • پودر شنبلیله (اختیاری)

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

 1. تمام مواد را در یک کاسه اضافه کرده و یک شب نگه دارید.
 2.  روز بعد مواد آن را خوب مخلوط کنید.
 3.  در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید و مواد را با برس روی پوست سر و موهای خود بمالید.
 4. اجازه دهید مواد به مدت 30-40 دقیقه روی موها بماند.
 5. سپس موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.

زندگی در یک محیط آلوده و سبک زندگی پر استرس، مشکلات مو را روزبه‌روز افزایش می‌دهد. این‌ها ممکن است ساده‌ترین مشکلاتی باشد که شما با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنید و به جای اینکه دائماً ماسک‌های موی گران‌قیمت و انواع شامپوها را امتحان کنید، سعی کنید از این روش‌های درمانی طبیعی استفاده کنید. این روش‌ها مقرون‌به‌صرفه هستند و همچنین در بازگرداندن رشد و درخشش موهای شما مؤثر خواهند بود.

لذت از نتیجه کراتینه مو در منزل

خطرات و عوارض کراتینه کردن مو در منزل

کراتینه کردن مو چه در منزل باشد و چه در سالُن‌های آرایشی، اگر با مواد طبیعی انجام شود، عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند. تنها در برخی موارد نادر ممکن است کمی آلرژی ایجاد شود که در این صورت می‌توانید ماسک کراتینه خود را طبق دستورالعمل‌های گفته‌شده تغییر دهید؛ اما درصورتی‌که از مواد شیمیایی استفاده کنید ممکن است دچار برخی عوارض شوید که عبارت‌اند از:

1. ایجاد واکنش‌های حساسیتی شدید

ترکیبات شیمیایی موجود در مواد کراتینه می‌تواند برای شما حساسیت‌های مختلفی ایجاد کند. متداول‌ترین این حساسیت‌ها شامل قرمزی و خارش پوست سر می‌باشد؛ بنابراین اگر نسبت به آلرژی با استفاده از مواد جدید مستعد هستید، در انجام این کار کمی بیشتر تأمل کنید.

یعنی اگر قبلا در مواردی مانند دکلره یا رنگ دچار برخی حساسیت‌ها شده‌اید، این احتمال را بدهید که ممکن است با کراتینه کردن نیز این اتفاق بیفتد. با این حال معمولا اگر از مواد با کیفیت استفاده کنید، حساسیتی ایجاد نخواهد شد.

2. احتمال ریزش مو با کراتین کردن

برخی از مصرف‌کنندگان مواد کراتین می‌گویند بعد از انجام این کار دچار ریزش مو شده‌اند. درواقع مواد شیمیایی موجود در کراتینه های بازاری و مواد با کیفیت پایین هستند که می‌تواند موهای شما را به‌شدت نازک کرده و درنتیجه باعث ریزش مو شوند.

3. احتمال تخریب ساختار مو

بااینکه بلافاصله بعد از انجام کراتین در سالن‌ها یا منزل موهایتان بسیار براق و درخشان می‌شود، اما این حالت دوام زیادی نخواهد داشت. تنها 2 الی 3 هفته بعد از انجام کراتین متوجه می‌شوید که موهایتان چقدر ضعیف و شکننده‌تر شده است؛ بنابراین باز هم تأکید می‌کنیم که بهتر است از مواد طبیعی برای کراتین کردن مو استفاده کنید.

4. افزایش احتمال خطر سرطان

یکی از ترکیبات اصلی مواد کراتینه بازاری و شیمیایی فرمالدئید می‌باشد. این ترکیب یکی از مواد سرطان‌زا و خطرناک برای سلامت بدن است. بسیاری از سالن‌ها از برخی ماسک موها برای پاک کردن کامل فرمالدئید از روی موها استفاده می‌کنند.

بااین‌حال باز هم مقداری از آن در پوست جذب‌شده و وارد بدن می‌شود. موادی هم که اِدعا دارند فرمالدئید ندارند، نمی‌توانند نتیجه خوبی ایجاد کنند؛ زیرا علت اصلی نتیجه سریع صاف شدن موها با این نوع کراتین‌ها وجود فرمالدئید است.

سؤالات متداول در مورد کراتینه مو در منزل

بهترین درمان پروتئین خانگی برای مو چیست؟

درمان کراتینه خانگی همان درمان پروتئین خانگی است. هیچ غذای خاصی وجود ندارد که حاوی کراتین باشد. بدن ما پروتئین و ویتامین‌های مصرف‌شده را می‌شکند و آن را به کراتین تبدیل می‌کند. بنابراین، درمان کراتینه خانگی ذکرشده در این مقاله، بهترین درمان پروتئین خانگی برای مو است.

چگونه می‌توانم پروتئین موهایم را بهبود بخشم؟

خوردن غذاهای غَنی از پروتئین و ویتامین‌های خوب باعث ایجاد کراتین یا همان پروتئین مو در بدن ما می‌شود. همچنین بهتر است یکی از ماسک‌های گفته‌شده را انتخاب کرده و هفته‌ای یک مرتبه روی موهایتان بزنید.

توجه داشته باشید که استفاده از یک ماسک مو برای حداقل 4 ماه نتیجه بهتری از استفاده از انواع ماسک‌ها در هر هفته ایجاد خواهد کرد.

چگونه موخوره را از بین ببرم؟

درمان کراتینه مو در منزل بهترین راه‌حل برای از بین بردن موهای وز شده و دارای موخوره است که اگر این کار را با مواد طبیعی انجام دهید و کمی حوصله و صبر داشته باشید، نتایج پایدارتر و بسیار بهتر هستند.

سخن پایانی…

تحقیقات نشان می دهد روش کراتینه کردن مو در منزل یا سالن‌ها به‌صورت شیمیایی یا طبیعی یک راه حل عالی برای احیای مو و افزایش پروتئین های ازدست رفته مو است و موهای شما را  بسیار نرم و خوش حالت می‌کند. به‌علاوه به رشد موهایی ضخیم و خوش‌حالت کمک خواهد کرد.

اما بهتر است از روش طبیعی برای این کار استفاده کنید. با روش‌های طبیعی علاوه بر زیبایی ظاهری، بافت مو بازسازی شده و آسیب های ناشی از آلودگی‌های محیطی یا استفاده دائم از رنگ و دِکُلُرِه بسیار کاهش پیدا می کند.

اُمیدواریم بتوانید روش‌های گفته شده را امتحان کنید و نتایج فوق العاده آن را ببینید. شما نیز اگر روش خاصی را می‌شناسید با ذکر منبع، برای ما در پایین همین صفحه بنویسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا