مو

علت نازک شدن مو چیست؟ + 16 روش و 7 ماسک برای درمان نازکی مو

نازک شدن مو از عارضه‌هایی است که برخلاف ریزش مو طاسی کامل ایجاد نمی‌کند، اما موها آن قدر نازک می‌شوند که فرد حس می‌کند دچار طاسی شده است. نازک شدن موها بصورت ناگهانی ایجاد نمی شود، بلکه به مرور زمان می‌افتد. روش‌های درمانی متفاوتی برای درمان نازکی مو وجود دارد که در مورد روش‌های پزشکی باید ابتدا علت نازک شدن مو مشخص شود تا بعد بهترین درمان انجام گیرد.

در این مقاله ابتدا علت نازک شدن مو  و سپس روش‌های درمانی آسان اما کاربردی برای ضخیم کردن مو و درمان نازکی مو را بیان خواهیم کرد.

علت نازک شدن مو چیست؟

علت نازک شدن مو می‌تواند موارد بسیار متفاوتی باشد. در ادامه ما مهم‌ترین عوامل علت نازک شدن مو را برایتان توضیح می‌دهیم:

1. ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه

طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه هردو آلوپسی آندروژنتیک نام دارند. علت نازک شدن مو با این بیماری وجود برخی ژن‌ها و هورمون‌ها می‌باشند. همچنین آلوپسی آندروژنتیک دلیل ریزش موی دائمی است. تا جایی که ممکن است به طاسی و کچلی منجر شود. احتمال افزایش آلوپسی آندروژنتیک با افزایش سن نیز افزایش می‌یابد. اگرچه می‌تواند نوجوانان را نیز تحت تأثیر قرار دهد، اما در بیش از نیمی از مردان و زنان 50 ساله و بالاتر درجاتی از ریزش مو دارند و یا علت نازک شدن مو در آن‎ها این بیماری می‌باشد.

در زنان نیز بیشتر بعد از یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی احتمال ایجاد این بیماری که در ابتدا علت نازک شدن مو است و سپس بیشتر می‌شود، وجود دارد. معمولاً این بیماری ارثی است و اگر اعضای خانواده شما دچار آن شده‌اند به احتمال زیاد شما نیز مبتلا خواهید شد. مگر اینکه به‌خوبی از موهایتان مراقبت کنید و از یک رژیم متعادل پیروی نمایید. نکته قابل‌توجه دیگر این است که در مردان، نازک شدن مو از خط جلوی مو یعنی بالای پیشانی تا پشت سر اتفاق می‌افتد.  اما در زنان، از تاج سر شروع می‌شود.

2. آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا بیماری دیگری است که علت نازک شدن مو است و در برخی قسمت‌های پوست سر باعث ریزش‌های سکه‌ای می‌شود. همچنین می‌تواند بر روی ابروها، ریش و سایر مناطقی که در آن مو رشد می‌کند نیز علت نازک شدن مو در ان ناحیه و ریزش موها شود. معمولاً این بیماری در دوران کودکی شروع می‌شود. ژنتیک و وراثت در کنار برخی از عوامل محیطی مهم‌ترین علت نازک شدن مو سر و آلوپسی آره آتا هستند.

نکته بسیار مهم و قابل‌توجه این است که در آلوپسی آره آتا، پیازهای مو هنوز زنده هستند و رشد مجدد موها با برخی درمان‌ها امکان‌پذیر است. پزشکان می‌توانند آلوپسی آره آتا را با تزریق داروهای موجود برای این بیماری در پوست سر به‌صورت منظم و هر 4-6 هفته تا 6 ماه درمان کنند.

3. رژیم غذایی

بدن برای ایجاد رشته‌های جدید مو و حفظ سلامت فولیکول‌های مو به مواد مغذی نیاز دارد. پروتئین مهم‌ترین ساختار مو می‌باشد. ریزمغذی‌هایی که شامل ویتامین ها و مواد معدنی هستند نیز، در چرخه رشد فولیکول‌های مو نقش اساسی دارند. بنابراین سوء تغذیه و کمبود برخی از ویتامین‌ها می‌تواند باعث ریزش مو و علت نازک شدن مو باشد. پیروی از یک رژیم غذایی متنوع و سالم می‌تواند علت نازک شدن مو را از بین برده و به رشد مداوم موهای سالم کمک کند.

خوردن یک رژیم غذایی مغذی می‌تواند از بروز علائم زیر در موهای آسیب‌دیده نیز جلوگیری نماید:

4. بارداری علت نازک شدن مو

خانم‌ها ممکن است در دوران بارداری یا پس از آن به دلیل استرس‌های بارداری و زایمان و همچنین تغییرات هورمونی شدید متوجه نازک شدن مو و ریزش مو شوند. بنابراین در این افراد اصلی‌ترین علت نازک شدن مو بارداری است. به همین دلیل به‌طورمعمول بعد از مدتی که از زایمان بگذرد در صورت داشتن تغذیه مناسب، موها بدون هیچ‌گونه درمانی دوباره رشد می‌کنند.

کمبود کدام ویتامین باعث نازک شدن مو می‌شود؟

ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که باعث تحریک فولیکول‌های مو و درنتیجه رشد مو می‌شود. هنگامی‌که فرد به اندازه کافی ویتامین D دریافت نکند، ممکن است در کنار سایر علائم، نازک شدن مو و ریزش مو را نیز تجربه کند. پس یک علت نازک شدن مو می‌تواند کمبود این ویتامین باشد.

استرس و نازک شدن مو

پس از یک دوره طولانی استرس قابل‌توجه، افراد ممکن است احساس کنند که موهایشان نازک‌تر از حد معمول شده است. به این حالت telogen effluvium می‌گویند. هنگامی‌که استرس علت نازک شدن مو باشد، افراد معمولاً پس از عبور از وضعیت استرس‌زا، متوجه رویش مجدد موهایشان و بازگشت موهای خود به حجم طبیعی می‌شوند.

متخصصان بهداشت می‌توانند به این افراد کمک کنند تا به‌طور قابل توجهی با گفتگو و درمان‌های رفتاری استرس را مدیریت و درمان کنند. برخی از افراد دچار وسواس و استرس‌های دائمی هستند که آن‌ها نیز باید از روش‌های درمان استرس آگاهی پیدا کرده و برای درمان آن اقدام نمایند.

مهم‌ترین دلایل نازک شدن مو از نظر آکادمی پوست آمریکا

علت نازک شدن مو عوامل مختلفی مثل عادات غلط در سبک زندگی، ژنتیک و یا هردو می‌باشد. طبق آکادمی پوست آمریکا (AAD)، از بین رفتن 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است. اما ریختن موهای بیشتر به معنی ایجاد عارضه ریزش مو می‌باشد. ازجمله عاداتی که در سبک زندگی در ایجاد علت نازک شدن مو نقش دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیش‌ازحد رسیدگی کردن به موها مانند مدام شانه زدن، مدام رنگ کردن و مدام استفاده کردن از محصولات حالت‌دهنده، مو را نازک می‌کند.
 • استفاده از محصولات موی خشن، مانند اسپری مو و ژل‌هایی که دارای فشار شدید هستند. رنگ موقت نیز می‌تواند برای موهای شما خشن باشد.
 • بستن موها به‌صورت خیلی محکم می‎تواند علت نازک شدن مو باشد. این کار باعث می‌شود، فولیکول‌های مو شکسته شده و مقاومت مو پایین می‌آید.
 • عدم دریافت کافی آهن، اسیدفولیک و سایر مواد معدنی مورد نیاز موها در رژیم غذایی خود
 • تجربه استرس کنترل نشده موها را نازک می‌کند. استرس در بروز هورمون‌هایی مانند کورتیزول نقش دارد. این هورمون‌های استرس در صورت ترشح بیش از حد ممکن است موهای جدیدی را که می‌خواهند از فولیکول‌های مو رشد کنند، از بین ببرد.
 • شرایط پزشکی و سلامتی مؤثر بر نازک شدن مو

علت نازک شدن مو ممکن است ارثی باشد. ملاحظات پزشکی اساسی نیز می‌تواند منجر به این بیماری شود. ازجمله این ملاحظات پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اخیراً بچه‌دار شده‌اید.
 • مصرف قرص‌های ضدبارداری را متوقف کرده‌اید.
 • دچار تغییرات هورمونی شده‌اید.
 • در مدت‌زمان کوتاهی بیش از 20 کیلو وزن کم کرده‌اید.
 • به دلیل بیماری خود ایمنی تحت درمان قرار هستید.
 • نقص سیستم ایمنی بدن دارید.
 • یک اختلال پوستی یا عفونت دارید.

نکته مهم: نازک شدن موها گاهی اوقات با آلوپسی اشتباه گرفته می‌شود که یک بیماری با ریزش مو گسترده است. درحالی‌که نازک شدن موها در صورت عدم درمان به‌موقع سرانجام ممکن است به ریزش مو منجر شود، این دو حالت لزوماً یکسان نیستند.

علت نازک شدن مو در خانم ها

درمان‌های خانگی برای جلوگیری از نازک شدن موی سر و ریزش مو

بیشتر موارد ریزش مو که علت نازک شدن مو نیز هستند در خانه قابل درمان است. در زیر راه حل‌های مفید و آسان برای درمان عارضه نازکی مو را برایتان بیان می‌کنیم.

نکته مهم: قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

1. ماساژ پوست سر

شاید ارزان‌ترین روش ضخیم شدن موها و رفع علت نازک شدن مو ماساژ پوست سر باشد. این روش هزینه‌ای ندارد و عوارض جانبی نیز ایجاد نمی‌کند. هنگامی‌که موهای خود را شستشو می‌دهید، به‌آرامی با نوک انگشتان به اطراف پوست سر خود فشار وارد کنید تا جریان خون را تحریک کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر، می‌توانید ماساژور دستی نیز تهیه نمایید تا سلول‌های مرده پوست را نیز از بین ببرد.

2. روغن‌های اساسی

روغن‌ اساسی مایعی است که از گیاهان خاصی حاصل می‌شود و در درجه اول در آروماتراپی (رایحه‌درمانی) و انواع دیگر داروهای جایگزین استفاده می‌شوند. روغن اسطوخودوس با موفقیت برای درمان برخی افراد با الگوی طاسی مورد استفاده قرار گرفته است. این روغن غالباً با انواع دیگر مانند روغن رزماری و آویشن ترکیب می‌شود. هنوز شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد روغن‌های اساسی می‌توانند طاسی یا ریزش مو را درمان کنند می‌تواند علت نازک شدن مو را به مقدار زیادی رفع و درمان کند.

اگر تصمیم دارید این روش درمانی را انجام دهید، حتماً مقدار کمی روغن را روی بازوی خود آزمایش کرده و 24 ساعت صبر کنید تا ببینید که آیا واکنشی ایجادشده است یا خیر؟ قرمزی، کهیر یا بثورات می‌تواند نشان‌دهنده یک واکنش آلرژیک باشد و در صورت بروز هرکدامشان نباید از آن روغن استفاده کنید.

3. اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون (آلداکتون) برای افرادی که علت نازک شدن مو در آن‌ها مربوط به تولید آندروژن است، تجویز می‌شود. درحالی‌که از نظر فنی یک قرص است، آلداکتون یک ضد آندروژن نیز هست. در خانم‌ها، این دارو می‌تواند به درمان نازک شدن مو و متعاقب آن ریزش مو در ارتباط با نوسانات هورمونی کمک کند. البته یک آزمایش خون با تجویز پزشک نیز برای تعیین مؤثر بودن این دارو برای فرد الزامی است.

4. فیناستراید

Finasteride Propecia یک نسخه دارویی برای رفع علت نازک شدن مو و ریزش مو است. این نسخه فقط برای آقایان است. برخلاف درمان‌های موضعی مانند ماینوکسیدیل، Propecia به‌عنوان قرص روزانه‌ای که مردان برای درمان ریزش مو مصرف می‌کنند، تولید می‌شود. زنان باید به دلیل عوارض جانبی جدی از مصرف این داروها جلوگیری کنند، به‌خصوص اگر باردار یا شیرده باشند.

5. بیوتین

بیوتین یا ویتامین B-7 یک ماده مغذی محلول در آب است که به‌طور طبیعی در غذاهایی مانند آجیل، عدس و جگر یافت می‌شود. اگر یک رژیم متعادل داشته باشید، بعید به نظر می‌رسد که دچار کمبود بیوتین باشید. اگر مکمل‌های ویتامین B-5 مصرف می‌کنید، نباید بیوتین مصرف کنید زیرا هنگامی‌که در کنار هم قرار می‌گیرند، می‌توانند اثر یکدیگر را کاهش دهند.

6. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 اسیدهای چرب ضروری نامیده می‌شوند. دلیل این امر این است که آن‌ها توسط بدن انسان ساخته نمی‌شوند و باید با تغذیه در بدن تأمین شوند. امگا 3 به بدن شما کمک می‌کند تا با التهابات مبارزه کند. علت نازک شدن مو و ریزش زودرس موها نیز ممکن است مربوط به التهابات ایجادشده در بدن به دلیل کمبود این اسیدهای چرب باشد.

از طرف دیگر امگا 6 برای سلامت کلی پوست مهم است که می‌تواند به نفع پوست سر نیز باشد. روغن‌های گیاهی منبع اصلی امگا 6 هستند، درحالی‌که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی یافت می‌شوند. اگر به‌طورمعمول چنین غذاهایی را مصرف نمی‌کنید، در مورد استفاده از مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

7. شامپو ضد نازک شدن مو

شامپو ضد نازک شدن مو دو مزیت دارد. اول، چنین محصولاتی حجم موهای شما را زیاد می‌کنند، بنابراین موها ضخیم‌تر به نظر می‌رسند. این می‌تواند برای افرادی که به‌صورت طبیعی موهای نازک دارند، مفید باشد. دوم اینکه این شامپوها حاوی انواع ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه ضروری هستند که به‌مرورزمان پوست سر را سالم کرده و رویش مجدد موها را افزایش می‌دهد.

8. استفاده از مولتی‌ویتامین‌ها

موهای سالم به‌سلامتی کلی بدن شما نیز بستگی دارد. در موارد سوءتغذیه، یا برخی از اختلالات تغذیه‌ای، فولیکول‌ها ممکن است از تولید موهای جدید ناکام باشند. آزمایش خون به شما نشان می‌دهد چه مواد غذایی در بدن شما کم شده است که علت نازک شدن مو ی شما را فراهم می‌کند. اگر در چندین ماده حیاتی کمبود داشته باشید پزشک شما برای شما مولتی‌ویتامین، اسیدفولیک و روی تجویز می‌کند.

9. مکمل‌های اسیدفولیک

اسیدفولیک نوعی ویتامین B است که برای تولید سلول‌های جدید مهم است. اعتقاد بر این است که اسیدفولیک به فولیکول‌ها کمک می‌کند تا موهای جدیدی را در نواحی طاسی ایجاد کنند و علت نازک شدن مو را برطرف می‌نماید.

10. ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل که با نام تجاری Rogaine شناخته می‌شود، یک درمان برای رفع علت نازک شدن مو و ریزش مو است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) تأیید شده است. هنگامی‌که این ماده را روزی دو بار به‌طور مستقیم روی پوست سر بمالید، به‌تدریج موهای ضخیم‌تر را همراه با رویش مجدد موها مشاهده می‌کنید.

این محصول به‌صورت مایع در بازار موجود است. درمان با روژین می‌تواند تا 16 هفته طول بکشد تا اثر کامل داشته باشد. مهم است که شما از محصول به‌طور مداوم استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی ایجاد نشود. تحریک پوست سر و رشد ناخواسته مو روی صورت و گردن برخی از عوارض جانبی احتمالی این دارو هستند.

11. کورتیکواستروئیدها

كورتيكواستروئيدها درمان‌هاي نسخه‌ای هستند كه براي شرايط مرتبط با التهاب زمینه‌ای استفاده می‌شوند. بعضی‌اوقات، شرایط التهابی می‌تواند علت نازک شدن مو و ریزش مو باشند.

12. لیزر درمانی در منزل

لیزر درمانی به‌طورمعمول توسط متخصصین پوست انجام می‌شود. اما اخیراً یک سری دستگاه خانگی نیز برای این منظور تولید شده‌اند. لیزر درمانی در منزل برای کمک به رویش مو و ضخیم‌تر ساختن موهای شما مفید است. نتایج می‌تواند چندین ماه به طول انجامد. بزرگ‌ترین اشکال لیزر درمانی در منزل هزینه است. برخی از ماشین‌آلات به صدها دلار فروخته می‌شوند و ممکن است بخوبی کار نکنند. پس قبل از انجام چنین سرمایه‌گذاری بزرگی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

در بیشتر موارد، کم‌پشتی مو با نگرانی‌های کلی در ارتباط با سلامتی ارتباط ندارد. بااین‌حال، می‌تواند بر سلامت روانی و عزت‌نفس افراد تأثیر بگذارد. افراد می‌توانند چندین روش درمانی و خانگی را برای تقویت سلامت، ضخیم شدن موها و احیای آن‌ها استفاده کنند تا بالاخره با یکی از آن‌ها به نتیجه برسند.

13. برای درمان نازکی مو غذاهای سالم بخورید!

رژیم غذایی نقش مهمی در استحکام و سلامت موهای فرد دارد و کمبود مواد غذایی یک علت نازک شدن مو ی رایج می‌باشد. پروتئین‌ها، چربی‌ها و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامت مو بسیار مهم هستند. به محض اینکه افراد مقدار غذایی خاص و مفید را در رژیم غذایی خود افزایش دهند متوجه ضخیم شدن موها و پیشرفت در رشد مو می‌شوند.

غذاهایی که می‌توانند رشد مو و ضخامت مو را تقویت کنند عبارت‌اند از:

 • تخم‌مرغ: تخم‌مرغ حاوی پروتئین زیادی است که برای رشد مو ضروری می‌باشد. آن‌ها همچنین حاوی بیوتین، هستند که رشد مو را تقویت می‌کند.
 • آجیل: دانه‌های آجیل منبع سلنیوم هستند. سلنیوم یک نوع ماده معدنی است که می‌تواند به درمان نازکی مو و سلامت مو کمک کند.
 • ماهی چرب: این ماهی‌ها منبع خوبی از امگا 3 هستندکه می‌توانند رشد مو را نیز بهبود بخشند.
 • گردو: گردوها نیز منبعی سرشار از امگا 3 هستند که باعث رفع علت نازک شدن مو و ضخیم شدن مو ها می‌شوند.

14. ویتامین D بیشتری دریافت کنید!

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم کمبود ویتامین D می‌تواند به درمان نازکی مو و کاهش ریزش مو کمک کند و موهای شما را پرحجم خواهد کرد. افراد بیشتر ویتامین D خود را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رژیم غذایی دریافت می‌کنند. غذاهای سرشار از ویتامین D عبارت‌اند از:

 • ماهی چرب
 • جگر گاو
 • پنیر
 • زرده تخم‌مرغ
 • قارچ
 • غذاهای غنی‌شده، مانند شیر، غلات و آب‌میوه‌ها

15. روغن رزماری استفاده کنید!

برخی مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که روغن رزماری می‌تواند جریان خون را افزایش دهد و بنابراین می‌تواند سلامت پوست سر را بهبود بخشد. پوست سر سالم برای رشد سالم مو و کاهش نازک شدن موها مهم است.

در یک آزمایش در سال 2015 روغن رزماری با ماینوکسیدیل 2٪ مقایسه شد. بعد از 6 ماه، شرکت‌کنندگانی که از روغن رزماری استفاده می‌کردند در مقابل کسانی که از ماینوکسیدیل موضعی استفاده می‌کردند رشد مو قابل توجهی را تجربه کردند.

16. روغن نعناع یادتون نره!

روغن نعناع همچنین قادر به تحریک گردش خون است و مانند روغن رزماری نوعی درمان برای رفع علت نازک شدن مو و  کم‌پشت شدن آن است. در یک مطالعه حیوانی در سال 2014، دانشمندان دریافتند که در مقایسه با درمان‌های استفاده‌شده از آب‌نمک، روغن جوجوبا و ماینوکسیدیل 3٪، کسانی که از روغن نعناع استفاده می‌کنند رشد بیشتری در موهایشان در طی 4 هفته تجربه کردند.

روغن‌های دیگر

روغن های زیر نیز برای درمان نازک شدن مو و رشد مو مفید هستند:

 • روغن چوب درخت سرو
 • روغن اسطوخدوس
 • روغن تولسی
 • روغن آویشن
علت نازک شدن مو و روش های درمان آن

سایر روش‌های طبیعی درمان موهای نازک و ضعیف

با توجه به بررسی تحقیقات انجام شده در سال 2019، درمان‌های زیر نیز می‌توانند کاهش نازک شدن مو و ضخیم شدن مو کمک کنند:

 • کپسایسین، ترکیبی است که در فلفل قرمز وجود دارد.
 • جینسینگ، گیاهی با کاربرد سنتی به‌عنوان داروی ریزش مو
 • ژل سیر، به دلیل خواص ضد میکروبی و ضدالتهابی آن
 • آب پیاز برای مو  که می‌تواند فولیکول‌های مو را تحریک کند.
 • پروسیانیدین، ​​دسته‌ای از آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی موجود در سیب، دارچین و انگور
 • کافئین که می‌تواند باعث تکثیر سلولی و رشد مجدد مو شود

همچنین توصیه می‌شود روش‌های جایگزین دارو مانند روش‌های زیر که به کاهش استرس کمک می‌کند را نیز امتحان کنید:

 • طب سوزنی
 • هیپنوتیزم درمانی
 • روان‌درمانی

درمان نازک شدن مو در طب سنتی

در طب سنتی نیز از تمامی روش‌های خانگی گفته‌شده برای درمان نازکی مو استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانید از ماسک‌های زیر نیز که در طب سنتی برای این کار استفاده می‌شود بهره‌مند شوید:

1. ماسک شیر نارگیل

نارگیل یکی از تقویت‌کننده‌های بسیار عالی برای فولیکول‌های مو می‌باشد که می‌توانید از آن برای درمان نازکی مو و رفع علت نازک شدن مو نیز استفاده کنید. شیر نیز سرشار از پروتئین است که جزء اصلی سازنده مو می‌باشد. درواقع یک علت نازک شدن مو که بسیار هم متداول است کمبود پروتئین می‌باشد.

مواد مورد نیاز:

 • یک لیوان شیر نارگیل
 • 6 قاشق غذاخوری روغن زیتون

طرز تهیه این ماسک:

 1. ابتدا یک لیوان شیر نارگیل و 6 قاشق روغن زیتون را باهم به‌خوبی مخلوط کنید.
 2. سپس مواد با قلم‌مو یا دست به تمام ساقه‌های مو و ریشه بزنید. البته اگر کف سرتان چرب است از این ماسک فقط برای ساقه‌های مو استفاده نمایید.
 3. اجازه دهید مواد 5 الی 15 دقیقه روی موهایتان بماند.
 4. سپس موهایتان را با آب ولرم آبکشی نمایید.

2. ماسک ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یکی دیگر از گیاهان دارویی برای درمان نازکی مو است که به‌وفور در طب سنتی از آن برای کاهش نازکی مو و رفع علت نازک شدن مو استفاده می‌شود.

مواد مورد نیاز:

 • برگ‌های طبیعی آلوئه ورا

طرز تهیه این ماسک:

 1. همان‌طور که دیدید برای این ماسک تنها به برگ‌های طبیعی آلوئه ورا نیاز دارید که از عطاری می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. بسته به حجم و طول موهایتان، چند برگ آلوئه ورا را خراش داده و ماده ژل‌مانند داخل برگ‌ها را خارج کنید.
 2. سپس ژل‌ها را روی موهایتان بزنید.
 3. اجازه دهید این ماده برای نیم ساعت روی موهایتان بماند.
 4. سپس موهایتان را با آب ولرم بشویید.

برای اینکه زودتر به موهایی سالم و ضخیم دست پیدا کنید، از این ماسک 1 الی 2 بار در هفته استفاده نمایید. این روش در کنار اینکه بسیار ارزان و راحت است نتایج فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند.

3. ماسک تخم‌مرغ و موز

تخم‌مرغ ماده‌ای سرشار از پروتئین است که برای مو بسیار مفید می‌باشد. به همین دلیل از آن در ساخت بسیاری از شامپوهای تقویت‌کننده و ضد ریزش نیز استفاده می‌کنند. موز نیز سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز فولیکول‌های مو است. این دو ماده در کنار هم تا حد زیادی به درمان نازکی مو کمک می‌کنند. به‌علاوه این ماسک به‌شدت باعث نرم شدن و درخشان شدن موهایتان می‌شود.

مواد مورد نیاز:

 • 2 عدد زرده تخم‌مرغ
 • 2 عدد موز رسیده
 • 2 یا 3 قاشق غذاخوری عسل
 • ½ پیمانه نرم‌کننده
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون

طرز تهیه این ماسک:

 1. همه مواد را به‌خوبی با هم مخلوط کنید تا یک خمیر نرم و یکدست ایجاد شود.
 2. مواد را با قلم‌مو یا انگشتان دست روی ساقه‌های مو و در صورت خشک بودن کف سر روی پوست کف سر بزنید.
 3. اجازه دهید این ماسک 20 تا 30 دقیقه روی موهایتان بماند.
 4. در پایان موهایتان را با آب سرد و در صورت دلخواه یک شامپو ملایم بشویید.

4. ماسک تخم کتان

تخم کتان از آن مواد پرکاربرد در طب سنتی است که علاوه بر سلامت بدن به بهبود کیفیت پوست و مو نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید از ماسک تخم کتان برای پوست و همچنین درمان نازکی مو استفاده کنید. البته روش‌ها کاملاً متفاوت هستند. درواقع بذر کتان یا دانه کتان سرشار از اسیدهای چرب مورد نیاز برای افزایش ضخامت مو می‌باشند.

مواد مورد نیاز:

 • 3 قاشق غذاخوری تخم کتان
 • یک کاسه آب

طرز تهیه این ماسک:

 1. تخم‌های کتان را داخل ظرف آب بریزید.
 2. اجازه دهید تخم‌های کتان برای 5 روز در آب بماند. این کار باعث فعال‌سازی ترکیبات داخل بذر کتان می‌شود.
 3. بعد از 5 روز به‌صورت روزانه مقداری از این ماسک را روی موهایتان بمالید.
 4. اجازه دهید مواد برای 10 دقیقه روی موهایتان بماند و سپس موها را با آب گرم بشویید.

5. ماسک موی حنا

این ماسک برای خانم‌هایی که از رنگ‌هایی شیمیایی استفاده می‌کنند مناسب نیست و می‌تواند باعث تغییر رنگ‌های عجیب‌وغریب شود. پس دقت کنید تنها افرادی که از رنگ موهای گیاهی یا مواد طبیعی برای موهایشان استفاده می‌کنند می‌توانند از این ماسک برای درمان نازکی مو بهره‌مند شوند.

مواد مورد نیاز:

 • حنا به مقدار کافی
 • آب
 • کلاه دوش

طرز تهیه این ماسک:

 1. با توجه به حجم موهایتان مقداری از حنا را برداشته و با کمی آب مخلوط کنید. باید یک خمیر نرم و یکدست ایجاد شود. بنابراین آب زیاد نریزید که مجبور به اضافه کردن بیش‌ازحد حنا نشوید.
 2. بعد از آماده شدن خمیر آن را روی ساقه‌های مو و کف سر بزنید.
 3. سپس با یک کلاه دوش یا پلاستیک موهایتان را بپوشانید و اجازه دهید حنا 3 ساعت روی موهایتان بماند.
 4. این روش یک روش بسیار قدیمی اما مؤثر برای ضخیم شدن مو است که علاوه بر تقویت موها آن‌ها نرم کرده و در صورت خارش کف سر شما را از شر آن نجات می‌دهد. می‌توانید برای خوش‌رنگ‌تر شدن موهایتان در کنار مزایای حنا از کمی قهوه نیز استفاده کنید.
علت نازک شدن مو و نحوه درمان آن

6. ماسک موی چای سبز

چای سبز از بهترین دم‌نوش‌های گیاهی در طب سنتی است که اکثراً آن را به‌عنوان دم‌نوش لاغری می‌شناسیم. اما مزایای زیادی برای پوست و موی ما نیز دارد. بنابراین می‌توانید برای درمان نازکی مو از چای سبز نیز بهره‌مند شوید.

مواد مورد نیاز:

 • تنها یک فنجان چای سبز

طرز تهیه این ماسک:

 1. بعد از اینکه دم‌نوش چای سبز را آماده کردید در لیوان ریخته و اجازه دهید کاملاً سرد شود که سرتان نسوزد.
 2. سپس چای را روی کف سر و موهایتان بریزید.
 3. همراه با ریختن چای موهایتان را ماساژ دهید.
 4. می‌توانید برای انجام بهتر این کار از فرد دیگری نیز کمک بگیرید.
 5. باید این کار را با دقت انجام دهید تا تمام موهایتان به چای آغشته شود.
 6. اجازه دهید جای حدود 1 ساعت روی موهایتان بماند و سپس آن‌ها را آبکشی کنید.

7. ماسک موی روغن‌زیتون و عسل

روغن زیتون و عسل دو ماده فوق‌العاده عالی برای نرم کردن، آب‌رسانی و ضخیم کردن موها هستند.

مواد مورد نیاز:

 • 2 قاشق غذاخوری عسل
 • 3 الی 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون

طرز تهیه این ماسک:

 1. ابتدا روغن را کمی گرم کنید تا ترکیباتش فعال شوند.
 2. سپس عسل را در آن ریخته و کاملاً مخلوط نمایید.
 3. در مرحله بعد مواد را روی کف سر و ساقه موها ریخته و به‌خوبی ماساژ دهید.
 4. اجازه دهید این ماسک 30 الی 45 دقیقه روی موهایتان بماند.
 5. در پایان با آب ولرم و یک شامپو ملایم روزانه موهایتان را بشویید.
 6. می‌توانید برای تأثیر بیشتر این ماسک را برای یک شب تا صبح با کلاه دوش روی سرتان نگه دارید.

چه موقع باید به علت نازک شدن مو به پزشک مراجعه کنیم؟

در بیشتر موارد، کم‌پشتی مو و نازک شدن مو با مشکلات کلی سلامتی ارتباط ندارد. اما به‌طورکلی اگر شخصی نگران ریزش مو است یا اگر بر سلامت روان او تأثیر بگذارد، می‌تواند به پزشک مراجعه کند. همچنین اگر شخصی بدون دلیل مشخص موهای زیادی از دست داد، باید به پزشک مراجعه کند. این امر به‌ویژه اگر اخیراً تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد کرده یا مکمل مصرف می‌کنند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از طرفی ممکن است دچار به‌هم‌ریختگی هورمون‌ها شده باشند که باید تحت درمان پزشکی قرار بگیرند.

سخن پایانی…

اگرچه روند نازک شدن مو در ابتدا می تواند نگران کننده باشد، اما قابل درمان است. طبق گفته AAD، درمان‌ها می تواند شش تا نه ماه طول بکشد. پس از انجام این درمان‌ها اگر همچنان ریزش و نازکی مو را تجربه می‌کنید حتما به پزشک مراجعه نمایید. زیرا ممکن است یک علت داخلی باعث بروز این موارد شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا