پوست

بهترین دکتر پوست و زیبایی در ایران

دکتر پوست نوعی پزشک است که بیماری‌ها و عوارض مربوط به پوست، مو و ناخن را به‌خوبی تشخیص داده و درمان می‌کند. دلایل مختلفی ازجمله ضایعات پوستی، آکنه، بثورات پوستی، تغییر رنگ پوست و … وجود دارد که افراد درگیر با آن برای تشخیص علت آن به متخصص پوست مراجعه می‌کنند تا به بهترین نحو درمان شوند.

در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم دکتر پوست دقیقاً کیست و چه خدماتی می‌تواند برای شما انجام دهد؟ با سفیر زیبایی تا پایان این مقاله نیز همراه باشید.

دکتر پوست کیست و چه‌کاری انجام می‌دهد؟

همان‌طورکه از نام این تخصص مشخص است، بیشتر بر روی پوست تمرکز دارد که البته یک دکتر متخصص پوست قادر است مسائل مربوط به مو و ناخن را نیز بررسی و درمان نماید. فراتر از این مسائل پزشکی و زیبایی، یک پزشک پوست می‌تواند به تشخیص علائم و نشانه‌های مشکلات جدی زمینه‌ای و بیماری‌های جدی مانند سرطان پوست نیز بپردازد.

به‌عنوان مثالی دیگر شرایطی مانند دیابت می‌تواند علائمی ایجاد کند که بر ظاهر پوست نیز تأثیر بگذارد. یک دکتر پوست می‌تواند این علائم را تشخیص داده و شما را برای آزمایشات و کنترل یا درمان بیماری اصلی به پزشک موردنیازتان ارجاع دهد و البته کمک می‌کند با برخی روش‌ها مانند پمادهای موضعی از خارج پوست نیز علائمی مانند زخم و التهاب را بهتر کنترل کنید.

به پزشکانی متخصص پوست گفته می شود

تخصص پوست چیست؟

ریشه کلمه درماتولوژی که در لاتین به معنای متخصص پوست است از درم است. این کلمه خود از کلمه یونانی derma گرفته‌شده است که به معنای پوست است.

درماتولوژی حوزه خاصی از پزشکی است که در مورد شرایطی به پزشکان علاقه‌مند آموزش می‌دهد که بر پوست شما تأثیر می‌گذارد. علاوه بر پوست شما، درماتولوژی شامل بررسی شرایطی است که بر ناخن‌ها، موها و پوشش ظریف پلک‌ها، بینی و دهان شما تأثیر می‌گذارند.

پوست بزرگ‌ترین اندام بدن شماست که شامل اعصاب مختلف، منافذ، غدد عرق، فولیکول‌های مو، عروق خونی و بسیاری از ساختارهای دیگر است. به همین دلیل مراقبت از آن برای سلامت کلی شما مهم است.

درحالی‌که پزشکان عمومی و پزشکان داخلی ممکن است بتوانند برخی از این شرایط را تشخیص داده و درمان کنند، یک دکتر پوست درک عمیق‌تری نسبت به این مسائل داشته و تجربه بیشتری برای تشخیص صحیح و انتخاب بهترین روش درمانی دارد. در حقیقت، بسیاری از پزشکان مراقبت‌های اولیه بیماران درگیر با عوارض پوستی خود را برای مراقبت‌های تخصصی به متخصصین پوست ارجاع می‌دهند.

دکتر پوست چه خدماتی برای شما انجام می‌دهد؟

کارهای یک دکتر متخصص پوست را می‌توان به‌طورکلی در سه حوزه زیر تقسیم کرد:

پزشکی

متخصص پوست می‌تواند شرایطی را که بر پوست شما تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد انواع بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس، درماتیت، اگزما، روزاسه، آکنه و … شده است را تشخیص داده و درمان کند. یک دکتر پوست خوب همچنین می‌تواند علائمی را بر روی پوست شما شناسایی کند که می‌تواند نشانه بیماری‌های دیگر باشد. به‌عنوان‌مثال، خارش و خشکی پوست گاهی اوقات ممکن است یکی از نشانه‌های وجود مشکلات کلیوی در بدن شما باشد.

عمل جراحي

بسیاری از متخصصین پوست روش‌های جراحی جزئی مانند برداشتن خال یا زگیل یا انجام بیوپسی پوست (نمونه‌برداری از پوست جهت تشخیص علت بروز علائم) را به‌خوبی انجام می‌دهند.
البته برخی از پزشکان پوست به‌صورت تخصصی در زمینه جراحی کار می‌کنند و جراحی‌های بزرگ‌تری مانند برداشتن کیست‌های خوش‌خیم و یا بدخیم سرطانی را انجام می‌دهند.

زیبایی

مهم‌ترین مسئله ما برای پوست، خارج از وجود یا عدم وجود بیماری‌های پوستی بحث زیبایی آن است. بسیاری از مشکلات پوستی مانند لکه‌های تیره، آکنه، التهاب، حساسیت‌ها، چین‌وچروک‌ها، اسکارهای پوستی و … می‌توانند بر زیبایی پوست تأثیر زیادی داشته باشند.

بسیاری از متخصصین پوست برای انجام درمان‌های زیبایی آموزش‌دیده‌اند و از تکنیک‌های مختلف زیبایی شامل استفاده از انواع فیلرهای پوستی، لایه‌برداری‌های شیمیایی، لیزر موهای زائد، میکرودرم ابریژن و همچنین تجویز داروهای موردنیاز برای برطرف کردن این مسائل و ایجاد زیبایی هرچه بیشتر به شما کمک خواهند کرد.

تشخیص بیماری های پوستی توسط پزشک پوست

دکتر پوست چه نوع بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

یک دکتر متخصص پوست باتجربه و کار بلد می‌تواند هزاران بیماری را که بر پوست، مو یا ناخن تأثیر می‌گذارند، درمان کند. برخی از رایج‌ترین شرایطی که دکتر پوست درمان می‌کند، عبارت‌اند از:

آکنه‌های روی پوست

بر اساس شدت آکنه شما، دکتر پوست می‌تواند این بیماری را با روش‌های درمانی موضعی، دارو، لیزر یا سایر روش‌های نوردرمانی، لایه‌برداری شیمیایی یا برداشتن جوش‌های التهابی بزرگ در مطب درمان کند.

سرطان پوست

سرطان پوست ممکن است در هر نقطه از بدن شما ایجاد شود. یک متخصص پوست می‌تواند سلول‌های سرطانی را برداشته و شما را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود که دیگر برنمی‌گردد. البته درمان سرطان به عوامل مختلفی مانند ایمنی بدن فرد، میزان پیشرفت سرطان در زمان تشخیص و … بستگی دارد.

درماتیت پوست

درماتیت شامل گروهی از بیماری‌های پوستی است که باعث التهاب و سوزش پوست در قسمت‌های مختلف می‌شود. ازجمله این موارد می‌توان به اگزما، کلاه گهواره و واکنش‌های آلرژیک اشاره کرد.

عفونت‌های پوستی

ویروس‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و باکتری‌ها می‌توانند به پوست شما راه پیدا کرده و باعث ایجاد انواع عفونت‌های پوستی شوند. دکتر پوست می‌تواند به تشخیص علت عفونت و انتخاب بهترین روش درمان این عفونت‌ها کمک کند.

ریزش مو

ریزش مو یکی از موارد شایع در میان زنان و مردان امروزی است که بخشی از آن به دلیل عادت‌های فعالیتی و غذایی غلط می‌باشد. همچنین ممکن است ناشی از طاسی ارثی باشد. شرایطی مانند استرس، بیماری و تغییرات هورمونی نیز ممکن است بر ریزش مو تأثیر بگذارد. درهرصورت یک دکتر متخصص پوست می‌تواند علت زمینه‌ای را تعیین کرده و در صورت امکان به درمان آن کمک کند.

مشکلات ناخن

لکه‌ها، تغییر رنگ و جدا شدن ناخن‌ها از مسائل رایج در ناخن هستند که علت آن توسط متخصصین پوست تشخیص داده شده و درمان می‌شوند.

تشخیص و درمان بیماری های پوستی توسط دکتر پوست

دکتر پوست از چه روش‌هایی برای درمان استفاده می‌کند؟

متخصصین پوست می‌توانند طیف وسیعی از روش‌ها را از روش‌های جزئی مانند لایه‌برداری سطح پوست گرفته تا روش‌های تهاجمی‌تر، مانند جراحی سرطان پوست انجام دهند.

برخی از روش‌هایی که متخصصان پوست به‌طور مرتب از آن‌ها برای درمان انواع مسائل پوستی استفاده می‌کنند، عبارت‌اند از:

بیوپسی یا نمونه‌برداری

دکتر پوست می‌تواند انواع مختلفی از روش‌های بیوپسی یا نمونه‌برداری از سلول‌های پوستی را برای تشخیص یا رد سرطان پوست یا سایر شرایط انجام دهد.

لیزر درمانی

از روش لیزر درمانی ممکن است برای از بین بردن زگیل‌های مختلف مانند زگیل‌های تناسلی، خال، لکه‌های آفتابی، خال‌کوبی، اسکار آکنه، لک، چین‌وچروک یا موهای زائد استفاده شود.

برش و جراحی

متخصص پوست ممکن است یک عمل جراحی را برای برداشتن رویش‌هایی مانند خال و ضایعات انجام دهد. این کار معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا دردی احساس نکنید.

کرایوتراپی یا سرما درمانی

این روش یک درمان منحصربه‌فرد است که شامل قرار گرفتن پوست دارای عارضه مانند زگیل در معرض دمای بسیار سرد می‌شود تا به روش انجماد عارضه موردنظر برطرف شود. می‌توان از روش کرایوتراپی برای درمان بیماری‌های پوستی مانند زگیل و برخی تومورها استفاده کرد.

اسکلروتراپی پوست

اسکلروتراپی روشی است که به درمان رگ‌های عنکبوتی و واریسی کمک می‌کند. این روش شامل تزریق مواد شیمیایی به رگ‌های آسیب‌دیده است و ظاهر رگ‌ها را که در زیبایی پوست تأثیر منفی دارند، کمرنگ می‌کند.

جراحی موهس

در این نوع جراحی مربوط به درمان سرطان پوست، لایه‌های نازک بافت اطراف تومور برداشته می‌شود. بین هر برداشت، پزشک پوست را ازنظر وجود سلول‌های سرطانی اضافی بررسی می‌کند. هنگامی‌که دیگر سلول‌های سرطانی وجود نداشتند، جلسات برداشتن بافت را متوقف می‌کنند.

لایه‌برداری شیمیایی

تحقیقات نشان می‌دهد لایه‌برداری شیمیایی، پوست آسیب‌دیده را در سطح پوست از بین می‌برد تا پوستی جوان و شاداب جای آن را بگیرد. از این روش برای پاک‌سازی و تحریک پوست جهت افزایش تولید کلاژن استفاده می‌شود. کلاژن نوعی پروتئین در پوست است که به آن خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته می‌دهد. به همین دلیل اکثر تکنیک‌های جوان‌سازی بر اساس افزایش تحریک تولید کلاژن در پوست ابداع شده‌اند.

تزریقات آرایشی و زیبایی

دکتر پوست می‌تواند با تزریق بوتاکس یا انواع پرکننده‌هایی که در حال حاضر وجود دارند، ظاهر چین‌وچروک‌ها و افتادگی پوست را بهبود دهند.

درم ابریژن

این روش یک متد لایه‌برداری است که می‌تواند ظاهر خطوط ریز، لکه‌های پیری، جای جوش و لکه‌های پیش سرطانی پوست را کاهش دهد.

تزریق چربی

متخصصان پوست از لیپوساکشن یعنی خارج کردن چربی اضافی برای حذف چربی‌های ناخواسته در یک ناحیه و تزریق آن به نواحی موردنیاز استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال از این روش برای کانتور طبیعی صورت یا ایجاد گونه‌های طبیعی استفاده می‌شود.

آموزش‌ها و صلاحیت‌های دکتر پوست

به‌طورکلی متخصصین پوست آموزش‌های گسترده‌ای را پشت سر می‌گذارند. آموزش آن‌ها شامل تکمیل همه موارد زیر است:

 • 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی
 • 4 سال دانشکده پزشکی
 • یک دوره کارآموزی 1 ساله
 • یک دوره اقامت 3 ساله برای 12000 تا 16000 ساعت تمرین تخصصی در زمینه پوست

بسیاری از متخصصان پوست همچنین به دنبال داشتن گواهینامه هیئت‌مدیره هستند. یک متخصص پوست تأییدشده و دارای این گواهینامه یک آزمون چالش‌برانگیز را تکمیل کرده است که دانش و مهارت‌های آموخته‌شده در طول آموزش و رزیدنتی او را مشخص می‌کند و افراد دارای این مدرک ازنظر دانش و تجربه مهارت‌های بالاتری در زمینه کاری خود دارند.

چه زمانی باید به متخصص پوست مراجعه کرد؟

اگر پوستی دارید که ممکن است مستعد ابتلا به سرطان پوست باشد، بهتر است سالی یک بار توسط متخصص پوست معاینه شوید. در طی این قرار، متخصص پوست با دقت پوست شما را ازنظر علائم هشدار دهنده سرطان پوست بررسی می‌کند.

اگر مطمئن نیستید که به بررسی سالانه پوست نیاز دارید یا خیر، طی یک جلسه مراجعه به دکتر پوست متوجه این موضوع خواهید شد. اگر چیزی مربوط به پوست یا موهایتان شما را آزار می‌دهد، متخصص پوست می‌تواند به تشخیص و درمان علت آن کمک کند. این عوامل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بثورات پوستی یا سوزش پوست
 • خارش یا پوسته‌پوسته شدن پوست
 • آکنه
 • لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ
 • خال، زگیل یا سایر رویش‌های پوستی
 • رگ‌های واریسی
 • علائم پیری مانند چین‌وچروک، آسیب ناشی از آفتاب یا افتادگی پوست
 • ریزش مو یا آسیب مو
 • شوره سر
 • مشکلات ناخن
بهترین متخصص پوست

چگونه یک متخصص پوست خوب پیدا کنیم؟

وقتی به دنبال یک دکتر پوست خوب هستید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • رای چه مسئله‌ای می‌خواهید به متخصص پوست مراجعه کنید؟ آیا بحث زیبایی مطرح است یا درمان؟ زیرا برخی از پزشکان فقط در یک یا دو مورد از زمینه‌های مربوط به پوست تخصص دارند و شما باید بر اساس نیاز خودتان متخصص پوست خوبی را پیدا کنید.
 • مورد دیگر داشتن مجوز هیئت‌مدیره است که بهتر است متخصص پوست موردنظر شما این گواهینامه را داشته باشد تا سندی بر اثبات تجربه و مهارت او باشد.
 • شما می‌توانید برای پیدا کردن یک دکتر پوست خوب از دوستان یا همکارانتان که قبلاً مشکلات پوست و مو داشته‌اند و نتایج خوبی در روند درمان خود گرفته‌اند، کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید پزشکشان را به شما معرفی کنند.
 • راه آسان دیگر استفاده از اینترنت است. امروزه بسیاری از سایت‌ها نظرات کاربران در مورد پزشکان مختلف را برای شما درج می‌کنند و شما می‌توانید با یک جست‌وجوی ساده متخصصان پوست زیادی را پیدا کرده و نظر بیمارانشان را مطالعه کنید و سپس بهترین را انتخاب نمایید.

سخن پایانی…

درماتولوژی یا تخصص پوست یک حوزه تخصصی پزشکی است که شرایط تأثیرگذار بر پوست، مو و ناخن‌ها را بررسی و در صورت نیاز درمان می‌کند. متخصص پوست یک پزشک بسیار آموزش‌دیده در این زمینه است که می‌تواند به تشخیص و درمان انواع مختلف بیماری‌های مربوط به پوست، مو و ناخن کمک کند. این پزشکان از روش‌های درمانی و تکنیک‌های خاص و داروهای مختلفی برای کمک به درمان بیماری‌های خاص پوست یا بهبود ظاهر پوست شما استفاده می‌کنند.

متخصص پوست می‌تواند از سلامت پوست شما مراقبت کند و همچنین به شما در جلوگیری از مشکلات پوستی در مراحل بعدی زندگی، مانند پیری زودرس یا آسیب پوستی کمک می‌کند؛ بنابراین معاینات منظم توسط متخصص پوست خطر بسیاری از عوارض پوستی و سرطان پوست را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا