کلاژن چیست و 6 ویژگی عالی برای استفاده از مکمل‌های آن

یکی از دغدغه‌های روزانه بسیاری از افراد و بخصوص خانم ها جلوگیری از سرعت روند پیری پوست است. یکی از مهم ترین اجزای سازنده پوست که باعث محکم بودن و خاصیت کشسانی پوست است، کلاژن می باشد. در افرادی که سنشان بیشتر از 30 سال است مصرف کلاژن می تواند فواید فراوانی برای پوست و بدن آن ها داشته باشد.

در این مقاله می خواهیم 6 مورد از مهم ترین مزایای سلامتی در مورد مصرف کلاژن را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید:

کلاژن چیست؟

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شما است. کلاژن ماده اصلی بافت های همبند است که چندین بخش بدن را از جمله تاندون ها، رباط ها، پوست و ماهیچه ها تشکیل می دهد. این ماده همچنین وظایف بسیاری مانند تهیه ساختار الاستیسیته پوست و تقویت استخوان‌های شما را به عهده دارد. در سال های اخیر، مکمل های کلاژن محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. بیشتر آن‌ها هیدرولیز می شوند، به این معنی که کلاژن شکسته شده است و جذب آن را آسان‌تر می کند. همچنین غذاهای متعددی از جمله آبگوشت انواع استخوان ها مثل آبگوشت استخوان گوساله یا گوسفند، وجود دارد که می توانید برای افزایش میزان جذب این ماده پروتئنی، استفاده کنید.

6 مزیت عالی در استفاده از مکمل های کلاژن ساز

1. باعث افزایش سلامت پوست می‌شود!

این ماده ارزشمند یکی از اجزای اصلی پروتئینی پوست شماست. این ماده در تقویت پوست نقش دارد. به علاوه از خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون نیز برخوردار است که باعث سفتی و آبرسانی به پوست شما می‌شود.  با افزایش سن، بدن شما این ماده اصلی را کمتری تولید می کند و منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. به همین دلیل مصرف مکمل های کلاژن ساز از سن سی سالگی به بعد اهمیت زیادی در جوان نگه داشتن پوست و کند کردن روند پیری دارد. مصرف مکمل های کلاژن باعث تولید پروتئین های مورد نیاز پوست مانند الاستین و فیبریلین می شود. به علاوه از ایجاد آکنه و سایر بیماری های پوستی جلوگیری می کند.

یک آزمایش جالب: در یک مطالعه، زنانی که به مدت 8 هفته مکمل حاوی 2.5 الی 5 گرم کلاژن مصرف کردند، خشکی پوست کمتری داشتند و افزایش قابل توجهی در کشش پوست در مقایسه با افرادی که مکمل مصرف نکردند داشتند.

مصرف کلاژن برای جوان ماندن پوست

2. به تسکین درد مفاصل کمک می کند!

این ماده ارزشمند به حفظ یکپارچگی غضروف شما، یعنی همان بافت لاستیکی که از مفاصل شما محافظت می کند، کمک می کند. با کاهش میزان کلاژن در بدن شما، با افزایش سن، خطر ابتلا به اختلالات دژنراتیو مفصل مانند استئوآرتریت افزایش می یابد. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن در این سنین  با کاهش التهابات ایجاد شده به بهبود علائم استئوآرتریت و کاهش درد مفاصل کمک می کند. در یک مطالعه، 73 ورزشکار که به مدت 24 هفته 10 گرم کلاژن بصورت روزانه مصرف کرده اند، در مقایسه با گروهی که آن را مصرف نکردند، کاهش قابل توجهی در درد مفاصل را هنگام راه رفتن و استراحت تجربه کردند.

3. می تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند!

یکی از مواد مهم در ساختار استخوان ها کلاژن است که در قوی شدن استخوان ها بسیار تاثیر دارد. همانطور که تولید این ماده پروتئنی در بدن شما با افزایش  سن کاهش می یابد، توده استخوان نیز کم تراکم می شود. در نتیجه  با کاهش تراکم استخوانی منجر به پوکی استخوان می شود و خطر شکستگی در اثر ضربه های نه چندان محکم را نیز افزایش می دهد.

4. می تواند توده عضلانی را تقویت کند!

بین 1-10٪ از بافت ماهیچه ای از این ماده اصلی تشکیل شده است. این پروتئین برای حفظ قدرت و عملکرد صحیح ماهیچه ها ضروری است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن به تقویت توده عضلانی در مبتلایان به سارکوپنی ( از بین رفتن توده عضلانی که با افزایش سن اتفاق می افتد) کمک می کند. همچنین در یک مطالعه، 27 مرد ضعیف 15 گرم کلاژن مصرف کردند و در کنار آن به مدت 12 هفته در یک برنامه ورزشی به‌صورت روزانه شرکت می کردند. در نهایت در مقایسه با مردانی که ورزش کردند اما این ماه پروتئینی را مصرف نکردند، توده عضلانی و قدرت بیشتری به دست آوردند. محققان به این نتیجه رسیده اند كه مصرف كلاژن سنتز پروتئین‌های عضلانی مانند كراتین و همچنین تحریک رشد عضلات بعد از ورزش را تقویت می كند.

مصرف کلاژن برای کاهش درد مفاصل

5. سلامت قلب را ارتقا می بخشد!

مصرف مکمل های کلاژن به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند. این ماده پروتئینی ساختار رگ های خونی که خون را از قلب شما به بقیه بدن منتقل می کنند تشکیل می دهد. بدون داشتن کلاژن کافی، شریان ها ممکن است ضعیف و شکننده شوند. درنتیجه ممکن است به آترواسکلروز منجر شود. در این بیماری که با باریک شدن شریان ها مشخص می شود احتمال حمله قلبی و سکته مغزی وجود دارد.

6. سایر مزایای سلامتی

مکمل های کلاژن مزایای سلامتی دیگری نیز دارند، اما این موارد به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است. در زیر به برخی از این مزایا به صورت خلاصه اشاره می کنیم:

سلامت روده

 اگرچه هیچ مدرک علمی برای تأیید این ادعا وجود ندارد، اما برخی از پزشکان استفاده از مکمل های کلاژن برای درمان نفوذپذیری روده یا سندرم روده نشت را تجویز می کنند زیرا براساس تجربه، کلاژن به بهبود این بیماری کمک کرده است.

سلامت مغز

هیچ مطالعه ای نقش مکمل های کلاژن در سلامت مغز را بررسی نکرده است. با این حال، برخی محققان ادعا می کنند وجود این ماده پروتئینی به میزان کافی در بدن روحیه را بهبود می بخشد و علائم اضطراب را کاهش می دهند. شاید این مزیت به این علت باشد که وجود کلاژن با تقویت شریان ها و همچنین استخوان ها و سلامت ظاهری پوست، سلامت کلی بدن و در نتیجه شادابی را افزایش می دهد.

کاهش وزن

برخی محققان بر این باورند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث کاهش وزن و متابولیسم سریع تر شود. هیچ مطالعه ای برای حمایت از این ادعا صورت نگرفته است. اگرچه این تأثیرات بالقوه امیدوارکننده است ، اما قبل از نتیجه گیری های رسمی، تحقیقات بیشتری لازم است.

مو و ناخن

 مصرف کلاژن  با جلوگیری از شکنندگی، مقاومت ناخن های شما را افزایش می دهد. علاوه بر این، موها و ناخن های شما را برای رشد طولانی تر تحریک می کند.

ناخن های زیبا و مقاوم با مصرف کلاژن

غذاهایی که حاوی کلاژن هستند!

تحقیقات نشان می‌دهد این ماده پروتئینی در بافت‌های پیوندی حیوانات یافت می شود. بنابراین، غذاهایی مانند پوست مرغ، پوست گوشت خوک، گوشت گاو و ماهی منبع کلاژن هستند. غذاهایی که حاوی ژلاتین هستند، مانند مایع استخوانی و ژله ها نیز باعث ایجاد کلاژن می شوند. ژلاتین یک ماده پروتئینی است که پس از پخته شدن از کلاژن حاصل می شود.

عوارض جانبی مصرف کلاژن

در حال حاضر، خطرات شناخته شده زیادی در رابطه با مصرف مکمل های کلاژن وجود ندارد. برخی عارضه های زودگذر به شکل زیر از خوردن مکمل های کلاژن گزارش شده است:

  • برخی مکمل ها از آلرژن های غذایی معمولی مانند ماهی، صدف و تخم مرغ ساخته می شوند. افرادی که به این مواد غذایی حساسیت دارند باید از خوردن مکمل های کلاژن ساخته شده با این مواد جلوگیری کنند تا دچار واکنش های آلرژیک نشوند.
  • مکمل های این ماده پروتئینی ممکن است یک طعم بد را در دهان باقی بگذارند.
  •  مکمل های کلاژن می توانند عوارض جانبی گوارشی مانند احساس پر بودن و سوزش قلب را ایجاد کنند.

سخن پایانی…

مصرف مکمل‌های این ماده پروتئینی با فواید سلامتی زیاد و خطرات شناخته شده بسیار کمی همراه است. در شروع مصرف، مکمل ها می توانند با کاهش چین و چروک و خشکی، سلامت پوست را بهبود بخشند. مصرف مداوم  آن ها همچنین به افزایش توده عضلانی، جلوگیری از ریزش استخوان و تسکین درد مفاصل کمک می کنند. مکمل های کلاژن به طور کلی بی خطر هستند و مصرف آن ها بسیار آسان است و به دلیل مزایایی که دارد ارزش استفاده کردن دارند و عوارض خاصی ایجاد نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا