مهم ترین علل ایجاد موی خشک و نحوه مراقبت از موی خشک

علل ایجاد موی خشک بسیار زیاد هستند. در زیر به توضیح مهم ترین این عوامل می پردازیم.

عامل وراثت

معمولا موی خشک به دلیل وراثت نیست. زیرا در حالت عادی غدد سباسه به اندازه مورد نیاز چربی تولید می کنند. بیشتر افراد به دلیل عوامل خارجی دچار خشکی مو می شوند.

شرایط محیطی

از مهم ترین عواملی که در نوع پوست و موی افراد می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد محیط زندگی فرد است. بسته به شرایط میتواند مو را خشک یا چرب کند. در شرایط محیطی زیر جنس مو به سمت خشکی پیش می رود:

اگر در جایی زندگی می کنید که آب و هوای خشک دارد رطوبت و چربی ساقه مو زودتر از دست می رود. در نتیجه مو حالت خشک پیدا می کند. اگر در محیط کاریا بیرون از خانه ساعات طولانی بدون کلاه در برابر باد یا نور مستقیم افتاب قرار بگیرید موی شما به سمت خشک شدن و اسیب دیدن میرود.

اگر از آن دسته افراد عاشق شنا هستید توجه کنید شنا در آب های کلر دار و نمک دار(حالت قلیایی) بسیار برای مو مضر است. مواد قلیایی موجود در این آب ها به مو آسیب می زند و آن را خشک می کند. در این حالت مراقبت مناسب به شما کمک می کند.

علل ایجاد موی خشک

عادت های نادرست

شرایط محیط کار بخصوص برای آقایان که معمولا از سرپوش استفاده نمی کنند بسیار در جنس مو تاثیرگذار است. مثلا اگر فردی کار ساختمان سازی انجام می دهد و بدون کلاه ساعت ها در این شرایط بماند به موی خود آسیب می زند.

اگر فرد جنس موی خود را بشناسد می تواند طبق آن از موی خود مراقبت کند. در صورتی که این مراقبت مداوم باشد مو آسیب نمی بیند. همچنین خشک نمی شود. هر چند وقت یک بار باید مقداری از مو حدود چند سانتیمتر کوتاه شود. این کار هم از ایجاد موخوره و خشکی جلو گیری می کند هم به رشد بهتر مو کمک می کند.

سلامت بدن

می توان گفت پوست و مو به نوعی آینه درونی بدن ما هستند. چنان چه مسئله ای جسمی برای فرد رخ دهد در حالت پوست و موی وی تاثیر می گذارد. به مهم ترین مسائل جسمی تاثیر گذار در ایجاد موی خشک در زیر اشاره شده است:

  • بیماری های پوستی مانند قارچ
  • استرس و اضطراب بیش از حد
  • مصرف داروهای شیمیایی برای بیماری های دیگر
  • مسائل مربوط به کبد
علل ایجاد موی خشک

تغذیه

نوع تغذیه به شدت در سلامت پوست و مو تاثیر گذار است. هر چه از مواد تازه تر و طبیعی استفاده شود پوست و مو ی سالم تری خواهیم داشت.

کمبود موادی مانند پروتئین، زینک، آهن، بیوتین و سلنیوم در رژیم غذایی موجب ایجاد خشکی مو می شود. این موارد باید یا از طریق مواد غذایی حاوی آن ها و یا از طریق مکمل ها وارد بدن شوند.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا