موثرترین روش تزریق بوتاکس خط اخم

یکی از دغدغه‌های بسیار شایع در میان افراد خط اخم است که می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را کاهش دهد و شاید نتوانید به خوبی با آن کنار بیایید. خوشبختانه امروزه روش‌های غیرتهاجمی زیادی مانند بوتاکس خط اخم وجود دارند که اگر به دست افراد کار بلد انجام شوند، می‌توانند این مشکلات را به خوبی برطرف کنند.

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم در مورد تزریق بوتاکس خط اخم یا بوتاکس خطوط پیشانی صحبت کنیم و اطلاعات مهمی در مورد این عمل زیبایی را به شما بدهیم. پس تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

بوتاکس خط اخم چیست؟

اگر شما هم دارای خطوط اخمی هستید که کم‌کم در حال عمیق شدن و در هر حالت از صورتتان مشخص هستند، می‌توانید به کمک برداشتن خط اخم با ماده‌ای به نام بوتاکس از شر آن‌ها خلاص شوید و زیبایی و اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید.

بوتاکس یک نوروتوکسین است که به خودی خود ماده‌ای سمی است ولی درصورتی‌که به شکل کنترل شده استفاده شود، می‌تواند خواص درمانی داشته باشد. به همین دلیل بیش از 30 سال است که در بسیاری از اهداف پزشکی و آرایشی استفاده می‌شود.

این ماده در صنعت لوازم آرایشی، یک درمان تزریقی محبوب برای کاهش چین‌وچروک است که در قسمت‌های مختلف بدن به ویژه صورت جهت جوانسازی پوست استفاده می‌شود. یکی از رایج‌ترین مناطق صورت نیز که بوتاکس برایش انجام می‌گیرد، بوتاکس خط اخم است.

بوتاکس خط اخم چیست؟

خطوط اخم چیست؟

خطوط اخم که به آن‌ها خطوط گلابلار یا خط ۱۱ نیز گفته می‌شود، چین‌وچروک‌هایی هستند که معمولاً در بالای بینی و بین ابروها ایجاد می‌شوند. این خطوط چین‌وچروک‌های پویایی هستند که به دلیل حرکات تکراری صورت در حالات مختلف شادی، عصبانیت، دقت و … ظاهر می‌شوند و به دلیل تکرار بیش‌ازحد بعد از 30 سالگی که به‌مرور کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست کاهش پیدا می‌کند، ثابت می‌مانند و از بین نمی‌روند.

چه چیزی باعث ایجاد خطوط اخم می‌شود؟

اخم بیش‌ازحد، همراه با از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل افزایش سن، خطوط اخم را در چهره شما ایجاد می‌کند. ژنتیک نیز نقش مهمی در تشکیل خطوط اخم دارد. به همین دلیل است که برای همه افراد حتی درصورتی‌که اخم کنند این خطوط ایجاد نمی‌شود.

نحوه انجام بوتاکس خط اخم چگونه است؟

برطرف کردن خط پیشانی یا خطوط اخم به کمک بوتاکس، یک عمل زیبایی سریع با نتایج آنی و بسیار عالی است. این روش بر این اساس استوار است که عضلات ایجادکننده خطوط اخم را به‌صورت موقت فلج می‌کند تا دیگر این خطوط هنگام تغییر حالت صورت ایجاد نشوند. این روش به‌راحتی انجام می‌شود.

به این صورت که پزشک با تمیز کردن محل درمان با الکل، بیمار را آماده می‌کند. همچنین اگر آستانه درد بیمار کم باشد، یک کرم بی‌حس‌کننده روی ناحیه زده می‌شود تا دردی حس نشود. هرچند برای تزریق موادی مثل بوتاکس و فیلر یا انجام مزوتراپی مو همیشه از سرنگ‌های ظریف و نازک استفاده می‌شود تا بیمار اذیت نشود.

پزشک محل‌های تزریق را در ناحیه درمان علامت‌گذاری می‌کند و به اندازه دوز موردنیاز در هر نقطه، بوتاکس تزریق می‌کند. بسیار مهم است که تنها به اندازه موردنیاز بوتاکس تزریق شود و تزریق بیش‌ازحد می‌تواند نتایج غیرواقعی و نازیبایی برای شما ایجاد کند.

اینکه یک پزشک بتواند تشخیص دهد شما دقیقاً به چه مقدار بوتاکس خطوط پیشانی نیاز دارید، به تخصص و میزان تجربه پزشکتان بستگی دارد. به همین دلیل مهم است که در انتخاب پزشک مورد نظر نهایت دقت را داشته باشید.

از چه سنی می‌توان بوتاکس خط اخم را انجام داد؟

FDA (سازمان جهانی غذا و دارو) انجام تزریق بوتاکس خط اخم را برای زیر 18 سال تایید نکرده است. البته در برخی شرایط، افراد زیر 18 سال نیز می‌توانند به دلایل زیبایی با رضایت والدین، تحت درمان بوتاکس قرار گیرند. بااین‌حال، ارائه‌دهندگان به‌طورکلی از انجام بوتاکس در افراد زیر سن قانونی خودداری می‌کنند تا خطری برایشان ایجاد نشود.

جهت بوتاکس خط اخم برای هر فرد چند دوز بوتاکس نیاز است؟

اینکه شما دقیقاً به چه مقدار بوتاکس برای بوتاکس خط اخم و از بین رفتن کامل این خطوط از طریق این عمل زیبایی نیاز دارید، به میزان عمق خطوط و واکنش بدنتان به بوتاکس بستگی دارد. حتی ممکن است پزشک توصیه نماید که دوز مشخصی در چند جلسه تزریق شود و همه بوتاکس موردنیاز را در یک جلسه تزریق نکند؛ اما به‌طورکلی زنان معمولاً به 20 دوز بوتاکس برای خطوط اخم نیاز دارند، درحالی‌که مردان به 30 دوز نیاز دارند.

جهت بوتاکس خط اخم برای هر فرد چند دوز بوتاکس نیاز است؟

مهمترین موارد مراقبت‌های بعد از بوتاکس خط اخم کدامند؟

برای اطمینان از اینکه بوتاکس در ناحیه درمان به درستی تزریق شده است و بر عضلات دیگری به‌صورت ناخواسته تأثیر نمی‌گذارد، باید دستورالعمل‌های پزشک انجام دهنده را به‌طور دقیق دنبال کنید تا از نتایج آن لذت ببرید. برخی از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از بوتاکس خط اخم نیز عبارت‌اند از:

  • به مدت دو ساعت گردن خود را خم نکنید.
  • چهار ساعت دراز نکشید.
  • به مدت یک روز از ورزش‌های سنگین دوری کنید.
  • تا چند روز از مصرف الکل، نیکوتین، شکر و نمک زیاد خودداری کنید.
  • تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده است از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و ایبوپروفن خودداری کنید.
  • از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
  • برای چند روز ناحیه درمان را مالش ندهید و کوچک‌ترین فشاری حتی با انجام میکاپ به ناحیه تحت درمان وارد نکنید؛ زیرا می‌تواند منجر به حرکت مواد تزریق شده شود و نتایج را تغییر دهد.

نتایج بوتاکس خط اخم به چه شکلی خواهد بود؟

قبل از انجام هر روش زیبایی مهم است که با یک یا چند متخصص زیبایی که در زمینه مورد نظر شما تجربه و تخصص کافی را داشته باشند، مشورت کنید و یک دید واقع‌گرایانه نسبت به نتایج آن داشته باشید. یادتان باشد هیچ‌کدام از عمل‌های زیبایی معجزه نمی‌کنند و شما را به 20 سالگی بر نمی‌گردانند و یا روند پیری را قطع نمی‌کنند ولی می‌توانند به شما کمک کنند تا چندین سال جوان‌تر به نظر برسید و حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

در مورد بوتاکس خط اخم نیز همین مسئله صادق است. بوتاکس خط اخم اگر به درستی تزریق شود، عضله‌ای که خطوط را ایجاد کرده‌اند را به طور موقت فلج می‌کند و از انقباض آن و ایجاد چین‌وچروک جلوگیری خواهد کرد. درنتیجه پوست آن ناحیه صاف می‌شود و خطوط و چین‌وچروک‌ها نمایان نمی‌شوند.

اگر از 20 سالگی به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه با بوتاکس شروع کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که خطوط ریز بین ابروهایتان به‌طور کامل ناپدید شوند. اگر برای اولین بار زمانی تحت عمل بوتاکس خط اخم قرار می‌گیرید که قبلاً چین‌وچروک‌های برجسته‌ای در این ناحیه ایجاد شده است، این درمان ظاهر چین‌وچروک‌ها را کاهش می‌دهد اما آن‌ها را به‌طور کامل از بین نمی‌برد.

میزان ماندگاری نتایج بوتاکس خط اخم چقدر است؟

میزان ماندگاری نتایج بوتاکس خط اخم چقدر است؟

با اینکه انجام بوتاکس خط اخم نسبت به روش‌های جراحی پلاستیکی مزایای بسیار زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها کم تهاجمی بودن و ایمن بودن این روش است ولی نتایج آن دائمی نخواهد بود. بااین‌حال، اگر از برندهای معتبر برای بوتاکس خط اخم استفاده شود، معمولاً اثرات بوتاکس سه تا شش ماه باقی می‌ماند.

اگر از نتایج راضی بودید، می‌توانید مجدداً تزریق را انجام دهید. برای گرفتن بهترین نتیجه، تزریق کننده‌های بوتاکس توصیه می‌کنند که بیماران بعد از سه تا چهار ماه تزریق را تکرار کنند.

اثرات جانبی بوتاکس خط اخم

طبق تحقیقات انجام شده بوتاکس خط اخم یکی از عمل‌های زیبایی بسیار ایمن و کم‌خطر است و عوارض جانبی بوتاکس نادر و خفیف است. شایع‌ترین عوارض جانبی که به‌صورت موقت تنها در حد چند ساعت الی چند روز ممکن است رخ دهد شامل قرمزی، تورم و کبودی در محل تزریق است. سردرد نیز می‌تواند برای فرد رخ دهد.

عوارض جانبی بسیار نادر و شدیدتر شامل واکنش‌های آلرژیک، افتادگی پلک، حالت تهوع و مشکل در تنفس و بلع است که معمولاً در اثر اشتباهات فرد انجام دهنده یا استفاده از مواد بوتاکس نامطلوب یا تاریخ گذشته رخ می‌دهد؛ بنابراین مهم است که برای جلوگیری از عوارض احتمالی بوتاکس خط اخم حتماً به مراکز تخصصی معتبر و متخصصانی باتجربه مراجعه کنید.

هزینه انجام بوتاکس خط اخم چقدر است؟

بسته به اینکه میزان چین‌وچروک ایجاد شده در پیشانی شما و ناحیه اخم چقدر است و نظر متخصص، هر فرد به مقادیر متفاوتی از بوتاکس نیاز دارد که بیشترین تأثیر را در هزینه بوتاکس خط اخم خواهد داشت. همچنین خدماتی که مرکز مورد نظر برای شما انجام می‌دهد، میزان مهارت پزشک انجام دهنده، برند بوتاکس مورداستفاده و … می‌توانند در هزینه نهایی بوتاکس خط اخم تفاوت ایجاد کنند.

هزینه انجام بوتاکس خط اخم چقدر است؟

روش‌های جلوگیری از خطوط اخم

درحالی‌که نمی‌توانیم جلوی روند طبیعی افزایش سن و اثرات آن را بگیریم، چند عمل ساده وجود دارد که می‌تواند علاوه بر بوتاکس خط اخم به‌صورت طبیعی به وجود آمدن خطوط اخم را به تأخیر بیندازد و شدت آن‌ها را به حداقل برساند. نکات خوب برای جلوگیری از خطوط اخم عبارت‌اند از:

1. از پوست در برابر آفتاب محافظت کنید

بسیار مهم است که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و حتی در زمستان از کرم ضدآفتاب با SPF30+ استفاده کنید و سعی کنید در زمان اوج نور خورشید از آفتاب دوری کنید. همچنین در صورت وجود آفتاب بیشتر حتماً از محافظ‌های فیزیکی مانند کلاه و عینک در کنار کرم‌های ضدآفتاب استفاده نمایید.

2. در صورت سیگاری بودن آن را ترک نمایید

اگر سیگار می‌کشید برای جلوگیری از آسیب‌های پوستی مانند خطوط اخم و چین‌وچروک در تمامی نقاط صورت بخصوص پیشانی باید سیگار کشیدن را ترک کنید یا حداقل آن را کاهش دهید. سیگار میزان اکسیژنی را که می‌تواند به سلول‌های پوست برسد محدود می‌کند، به‌طوری‌که پوست استحکام و بافت خود را از دست می‌دهد.

3. رژیم غذایی خوب داشته باشید

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و کامل که پروتئین‌ها، میوه‌ها و سبزیجات تازه مهم‌ترین بخش‌های آن باشد، بر سلامت پوست شما نیز تأثیر می‌گذارد.

4. پوستتان را هیدراته نگه دارید

برای حفظ رطوبت و لطافت پوست، مقدار زیادی آب بنوشید. از مصرف زیاد قهوه و چای نیز خودداری کنید.

5. به درستی از پوست خود مراقبت نمایید

سعی کنید بسته به نوع پوستی که دارید اعم از چرب، خشک و … به درستی با محصولات مناسب از پوستتان مراقبت کنید. هر نوع پوستی که داشته باشید، حداقل مراقبت از آن این است که هر روز صبح و عصر با پاک کننده مناسب همان پوست تمیز شود، مرطوب شده و برایش ضدآفتاب استفاده شود.

6. استرس خود را مدیریت کنید

از استرس دوری کنید که بخصوص می‌تواند خطوط اخم و پیشانی را افزایش دهد و سعی کنید آرامش داشته باشید.

سخن پایانی …

بوتاکس خط اخم یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن این خطوط در پیشانی و جوان نگه‌داشتن صورت به مدت طولانی‌تر است که اگر به‌صورت منظم هر 4 الی 6 ماه یک‌بار انجام شود، می‌تواند نتایج بهتری را برایتان حاصل کند. بااین‌حال، بازهم تأکید می‌کنیم بسیار مهم است که برای انجام این روش زیبایی حتماً به یک یا چند متخصص زیبایی باتجربه در این زمینه مراجعه کرده و مشورت بگیرید تا بتوانید تصمیم درستی در مورد انجام آن اتخاذ نمایید و نتایج آن برایتان لذت بخش باشد.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا