بهترین روش های مراقبت از پوست خشک

مراقبت از پوست خشک و پیشگیری از خشک تر شدن آن امری مهم و تاثیرگذار در زیبایی ظاهر فرد است.در مطالب قبلی نیز به طور کامل توضیح داده شد که پوست های خشک هم از نظر تغذیه و هم از نظر میزان رطوبت دچار کمبود هستند. بنابراین محصولاتی که برای مراقبت از پوست خشک استفاده می شوند باید هم از نظر انواع رطوبت های قابل استفاده برای پوست و هم از نظر تغذیه غنی باشند.

مرطوب کننده های کارآمد برای مراقبت پوست خشک شامل موارد زیر می شود:

 1. هومکتانت ها (Humectants)
 2. امولینت ها (Emollients)
 3. اکسکلوسیوها (Occlusive)
 4. سرامید ها (Ceramides)

1- هومکتانت ها (Humectants)

 • این ماده باعث افزایش جذب رطوبت در لایه ی اپیدرم و انتقالش به لایه درم می شود.
 • این عادی ترین نوع رطوبت است.
 • اگر محیط زندگی شما یک محیط خیلی گرم و خشک نباشد این نوع رطوبت از طریق محیط به راحتی جذب پوستتان می شود.

2- امولینت ها (Emollients)

این ترکیب ماده ای است که به عنوان یک نرم کننده عالی عمل می کند. به این صورت که لیپیدهای از دست رفته در لایه شاخی را جایگزین می کند. با این کار هم سطح پوست نرم شده و هم محافظت از پوست در برابر آسیب ها را افزایش می دهد. همچنین باعث کاهش چشم گیر ساییدگی پوست می شود.

3- اکسکلوسیوها (Occlusive)

از این ماده بعنوان یک مسدود کننده منافذ اضافی نیز یاد می شود. این عمل باعث می شود از  تبخیر بیش از حد رطوبت پوست جلوگیری شود. در واقع بعنوان مکملی برای هومکتانت ها عمل می نمایند.

4- سرامید ها (Ceramides)

این ترکیب بخصوص برای پوست های خشک بسیار التیام بخش بوده و حس خیلی خوبی به پوست می دهد. این ماده باعث حفظ رطوبت پوست می شود.

نکته:

محصولاتی که بعنوان آبرسان برای مراقبت پوست خشک استفاده می شود باید ترکیبی از این مواد باشند.

مراقبت روزانه پوست خشک به شرح زیر است :

 • مراقبت روزانه
 • مراقبت هفتگی

مراقب روزانه

مراقبت از پوست در صبح

 1. استفاده از پاک کننده
 2. استفاده از آبرسان
 3. استفاده از سرم
 4. استفاده از ضدآفتاب
 5. مراقبت دورچشم

استفاده از پاک کننده

استفاذه از یک پاک کننده مناسب باعث ازبین رفتن آلودگی های ناشی از فعالیت شبانه ی پوست، سلول های مرده، چربی و عرق باقی مانده روی پوست می شود. دقت کنید برای مراقبت پوست خشک به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید. آب داغ چربی طبیعی پوست را از بین برده و باعث خشک تر شدن پوست می شود. همچنین از پاک کننده های ملایم برای این کار استفاده نمایید.

نکته:

 1. برای آن که آبرسان ها بیشترین اثرگذاری خود را داشته باشند باید قبل از استفاده پوست کمی نمناک باشد. در این حالت بیشترین جذب انجام می شود.
 2. ماساژ پوست خشک به طور صحیح منجر به تحریک غدد سباسه و افزایش تولید سبوم می شود. درنتیجه به ترمیم پوست خشک و رسیدن به حالت نرمال کمک می کند.

استفاده از آبرسان

شاید بتوان گفت مهم ترین محصول برای مراقبت پوست خشک استفاده از یک آبرسان مناسب است. بلافاصله بعد از پاک کردن پوست در حدی که رطوبت آن کاملاٌ گرفته نشود از آبرسان در تمام قسمت های پوست استفاده کنید.

نکته:

 •  بسته به اینکه پوست شما تاچه میزان دچار خشکی شده باشد در طول روز نیز اگر احساس خشکی یا کشیدگی کردید باید مرطوب کننده خود را تمدید نمایید.
 • اگر در طول روز پوست خود را شست و شو دادید حتما بعد از آن دوباره از مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از سرم

قبلاٌ هم در مراقبت پوست چرب گفته شد سرم ها با آبرسانی بیشتر و مواد فعالی که دارند پوست را ترمیم نموده و از پیری پوست نیز جلو گیری می کنند. پوست های خشک بیشتر مستعد پیری و چروک شدن هستند. به همین دلیل استفاده از سرم مناسب در جوان سازی و ترمیم پوست خشک بسیار کمک کننده است.

استفاده از ضدآفتاب

از آن جایی که پوست خشک از نظر تغذیه و رطوبت دچار کمبود است در برابر اشعه ی آفتاب بسیار آسیب پذیر است. دقت نمایید اشعه آفتاب حتی در هوای ابری در پوست نفوذ می کند.اینکه فقط در برابر آفتاب مستقیم و شدید باید ضدآفتاب استفاده شود یک باور غلط است. در تمامی فصول 20 دقیقه قبل از خارج شدن از خانه باید از ضدآفتاب مناسب که هم محافظ UVA و هم محافظ UVB باشد استفاده شود.همچنین در مقدار استفاده از ضدآفتاب باید افراط نمایید تا پوست کاملاٌ محافظت شود. از ضدآفتاب بر روی گردن هم استفاده کنید.

مراقبت دور چشم

از آن جایی که پوست دور چشم بسیار حساس و ظریف است مخصوصاٌ برای پوست های خشک نیاز به مراقبت ویژه دارد. زیرا در پوست های خشک به طور کلی پوست بیشتر مستعد چین و چروک و آسیب است. به همین دلیل در مراقبت پوست خشک استفاده روزی دور مرتبه کرم دور چشم بسیار مهم است. استفاده از کرم دور چشم در جوان نگه داشتن پوست خشک تاثیر به سزایی دارد.

مراقبت از پوست در شب

 1. استفاده از پاک کننده
 2. استفاده از آبرسان
 3. استفاده از کرم شب
 4. مراقبت دور چشم

استفاده از پاک کننده

بعد از پایان روز و قبل از خواب دوباره صورت خود را با یک پاک کننده ملایم پاک کنید. برای پاک کردن آرایش برای مراقبت پوست خشک باید از محصولاتی استفاده شود که بر پایه ی آب و روغن هستند. اصطلاحاٌ به آن ها دوفاز گفته می شود. این محصولات همراه با پاک کردن آرایش تاحدودی آبرسانی و تغذیه رسانی نیز انجام می دهند.

استفاده از آبرسان

همان طور که گفته شد پس از هر شست و شو و پاک کردن پوست برای مراقبت پوست خشک باید از مرطوب کننده مناسب استفاده شود.

استفاده از کرم شب

کرم های شب 80 درصد تغذیه رسان و 20 درصد آبرسان هستند. به همین دلیل برای مراقبت پوست خشک بسیار مناسب و الزامی است. بخصوص به دلیل مواد فعالی که در شب دارند و به خوبی جذب می شوند باعث تغذیه رسانی عالی به پوست خشک می شود.

مراقبت دور چشم

همان طور که قبلاٌ گفته شد استفاده از دور چشم برای مراقبت پوست خشک روزی دو مرتبه ضروری است.

مراقبت هفتگی

 1. استفاده از محصولات لایه بردار برای پاک سازی
 2. استفاده از ماسک صورت

استفاده از محصولات لایه بردار برای پاک سازی

از آن جایی که پوست خشک بسیار آسیب پذیر است در استفاده از لایه بردارها باید یسیار محتاط بود. در صورت نیاز تنها هفته ای یک مرتبه از یک لایه بردار ملایم در مدت زمان کوتاه مثلاٌ 2 الی 3 دقیقه با احتیاط استفاده شود.

استفاده از ماسک ها

معمولا ماسک ها عامل تغذیه رسانی پوست ها هستند. به همین دلیل برای مراقبت از پوست خشک بسیار مناسب اند. توصیه می شود هفته ای دومرتبه از ماسک های تغذیه رسان با کیفیت برای پوست خشک استفاده شود. به ترکیبات ماسک و شرکت سازنده آن بسیار توجه داشته باشید. هر ماسک یا محصولی که صرفاٌ تبلیغ زیادی داشته باشد یا در داروخانه ها یافت شود برای پوست شما مناسب نیست. بخصوص اگر یک پوست خشک و حساس داشته باشید.

نکته: توصیه می شود برای لایه برداری و استفاده از ماسک حتماٌ با یک پزشک متخصص و یا مشاور پوست و موی با تجربه مشورت شود.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا