مو

ریزش مو بعد از کاشت خطرناک است یا خیر؟ + روش های درمان

ریزش مو بعد از کاشت یکی از دغدغه‌های مهمی است که ممکن است هر فردی که دوست دارد با این روش، کم‌پشتی یا طاسی سر خود را درمان کند، درگیر نماید. سؤال مهم این است که آیا این ریزش طبیعی است یا خیر و آیا راه حلی برای پیشگیری از آن وجود دارد؟

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم در مورد موضوع مهم ریزش مو بعد از کاشت صحبت کنیم و راه‌حل‌های حل این مسئله را با هم بررسی نماییم.

ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است یا خیر؟

حدود سه ماه پس از کاشت مو، ممکن است متوجه ریزش موی ناگهانی در ناحیه کاشت شوید. این وضعیت که از دست دادن مو به دلیل شوک نامیده می‌شود، 60 تا 80 درصد از بیماران پیوند یا کاشت مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ریزش ناگهانی مجدد مو پس از پیوند می‌تواند وضعیتی ترسناک باشد. بااین‌حال، مطمئن باشید که ریزش مو بعد از کاشت پس از جراحی به دلیل شوک ایجاد شده امری موقت و بی‌ضرر است و بخشی طبیعی از چرخه رشد مو است.

ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است یا خیر؟

علت ریزش مو بعد از کاشت چیست؟

ترومای جراحی مرتبط با پیوند مو می‌تواند باعث ایجاد یک وضعیت موقتی به نام تلوژن افلوویوم موضعی شود. این حالت نیز منجر به ریزش موی ناگهانی، معروف به ریزش ناشی از شوک یا ریزش مو بعد از کاشت می‌شود که تقریباً 1 الی 3 ماه پس از جراحی اتفاق می‌افتد.

در طول کاشت، فولیکول‌های مو برداشته شده در معرض استرس قرار می‌گیرند که می‌تواند باعث ورود زودهنگام به فاز استراحت (فاز تلوژن) چرخه مو شود و رشد ناگهانی را متوقف کند. علل اصلی ریزش مو بعد از کاشت عبارت‌اند از:

برش پیوند فولیکول از ناحیه اهداکننده، جریان خون را برای مدتی قطع می‌کند تا ریشه‌ها اکسیژن کافی دریافت نکنند.
ایجاد مکان‌های گیرنده از طریق ریز برش‌ها باعث آسیب به فولیکول‌های مجاور می‌شود که فاز تلوژن را تسریع می‌کند.
استرس فیزیکی هر عمل جراحی می‌تواند بر هورمون‌های تنظیم‌کننده چرخه رشد مو تأثیر بگذارد.

حتی اگر ریزش مو بعد از کاشت چند هفته پس از پیوند به‌صورت چشمگیر ایجاد شود، باید بدانید که این نوع ریزش ناگهانی مو فقط موقتی است و برطرف خواهد شد. رشد مو معمولاً در عرض چند ماه بعد از کاشت مو از سر گرفته می‌شود، زیرا فولیکول‌ها به فاز رشد فعال باز می‌گردند.

آیا ریزش مو بعد از کاشت در همه بیماران اتفاق می‌افتد؟

اگرچه ریزش مو بعد از کاشت عارضه‌ای کاملاً رایج است، اما همه افرادی که کاشت مو را انجام می‌دهند، ممکن است در ماه‌های بعد از عمل، ریزش شدید و چشمگیر مو را تجربه نکنند؛ اما طبق تحقیقات فعلی، تقریباً 60 الی 80٪ از بیماران جراحی کاشت مو، درجاتی از ریزش مو مرتبط با تلوژن افلوویوم موضعی را تقریباً 1 الی 3 ماه پس از عمل تجربه می‌کنند.

نتایج مطالعات به‌طورکلی نشان می‌دهند که حجم بیشتری از گرافت‌هایی که در طی فرآیندهای گسترده دوباره وارد می‌شوند، با ریزش موی بیشتر همراه هستند.

حساسیت فردی بیمار نیز در میزان ریزش مو بعد از کاشت نقش دارد. به‌عنوان‌مثال، برخی از انواع پوست سر در پاسخ به عمل جراحی، ضربه‌های التهابی بیشتری را تجربه می‌کنند و فولیکول‌ها را مستعد انتقال زودرس به فاز تلوژن می‌کند. این موضوع می‌تواند تفاوت در میزان از دست دادن مو در بیماران مختلف را نشان دهد.

آیا ریزش مو بعد از کاشت در همه بیماران اتفاق می‌افتد؟

ریزش مو بعد از کاشت از چه زمانی شروع می‌شود؟

ریزش موی ناگهانی ناشی از تلوژن افلوویوم موضعی بعد از کاشت می‌تواند برای مدت معینی ادامه داشته باشد، اما معمولاً 2 تا 3 ماه پس از عمل شروع می‌شود. زمان‌بندی کلی به شرح زیر است:

ریزش مو در حدود هفته دوم تا سوم پس از کاشت شروع می‌شود.
تقریباً 6 هفته پس از جراحی به اوج خود می‌رسد.
در ماه‌های 2 الی 3 کاهش می‌یابد و وارد فاز رشد مجدد می‌شود.

بااین‌حال، در برخی از بیماران، شروع ممکن است 2 الی 3 ماه به تعویق بیفتد. اگر دیرتر از این زمان متوجه ریزش مو شدید، به جراح خود اطلاع دهید. زیرا سایر عوامل نیز می‌توانند دخیل باشند و ممکن است چرخه رشد مجدد مو را مختل کنند؛ اما به‌طورکلی، ریزش ناگهانی مو فقط موقتی است. در بیشتر موارد، زمانی که ریزش بعد از 2 تا 3 ماه از بین برود، موهای جدید تشکیل می‌شود.

چه زمانی موهای من پس از ریزش مو بعد از کاشت دوباره رشد می‌کنند؟

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح داده شد، ریزش مو پس از کاشت مو تقریباً 2 هفته تا 3 ماه پس از جراحی رخ می‌دهد. سپس بازسازی معمولاً حدود 4 ماه پس از پیوند آغاز می‌شود، زیرا فولیکول‌ها از فاز تلوژن دوباره فعال می‌شوند.

بیماران 8 تا 12 ماه پس از عمل، رشد مجدد مو پیش‌رونده را تجربه می‌کنند. نتیجه نهایی پیوند نیز پس از 12 تا 15 ماه که چرخه رشد تثبیت می‌شود، کاملاً قابل مشاهده است.

اگرچه ریزش مو پس از کاشت می‌تواند در هفته‌های بعد از جراحی استرس‌زا باشد، اما مطمئن باشید که روند بازسازی مو تقریباً 4 ماه پس از عمل شروع می‌شود. رشد مجدد کامل مو نیز به‌طور متوسط 1 تا 1.5 سال پس از عمل مشاهده می‌شود.

چه زمانی موهای من پس از ریزش مو بعد از کاشت دوباره رشد می‌کنند؟

چگونه می‌توانم خطر ریزش بعد از کاشت مو را کاهش دهم؟

چندین گام پیشگیرانه را می‌توان برای کاهش خطر و شدت ریزش مو بعد از این عمل جراحی انجام داد، ازجمله:

روش‌های جراحی کمتر تهاجمی را انتخاب کنید

به جای روش‌های نوار آسیب‌زا (مانند FUT) از تکنیک‌های پیشرفته‌تر مانند FUE، Sapphire FUE یا DHI استفاده کنید. روش‌های دستی و کم تهاجمی استرس کمتری ایجاد می‌کنند و در نتیجه میزان ریزش بعد از جراحی را نیز کمتر خواهند کرد.

برای کاشت مو یک جراح مجرب پیدا کنید

در مورد جراحان کاشت مو با تجربه و آموزش دیده کاملاً تحقیق کنید. تخصص و مهارت آنها منجر به روش‌های دقیق‌تر و ملایم‌تر می‌شود که آسیب بافتی را به حداقل می‌رساند و احتمال عوارض و شدت آنها را نیز قطعاً کاهش خواهد داد.

تعداد پیوندها را برنامه‌ریزی کنید

متخصصان باتجربه کاشت مو را طوری تنظیم می‌کنند که فقط تعداد کافی فولیکول وارد شود تا از پوشش متعادل و روند بهبود روان اطمینان حاصل شود.

پس از کاشت از پیوندها مراقبت کنید

پس از جراحی، برای تحریک عروقی شدن پیوندهای کاشته شده، انتقال اکسیژن و فعال‌سازی رشد توسط سلول‌های بنیادی موضعی، بهتر است با روش‌هایی مانند پی آر پی یا مزوتراپی مو فولیکول‌های مو را تقویت کنید تا زودتر وارد چرخه رشد مجدد شوند.

از مراقبت‌های بعد از عمل غافل نشوید

برای جلوگیری از به خطر انداختن فیزیکی پیوندهای ظریفی که نیاز به زمان ادغام مناسب دارند، محدودیت‌های بازیابی اعمال شده توسط جراح را به شدت رعایت کنید.

سخن پایانی…

کاشت مو یکی از بهترین روش‌های درمان قطعی ریزش شدید مو یا مشکلاتی مانند طاسی است که اگر توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود، می‌تواند نتایج بسیار عالی ایجاد نماید؛ اما هر عمل جراحی بسته به قسمتی که درگیر می‌کند، می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد که برخی خطرناک و برخی بی‌خطر و کاملاً طبیعی هستند. عارضه ریزش مو بعد از کاشت یکی از عوارض طبیعی است که برای اکثر افراد انجام دهنده این روش ممکن است رخ دهد و بعد از انجام مراقبت‌های لازم به پایان خواهد رسید و جای نگرانی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا