مو

معجزه پی آر پی مو برای توقف قطعی ریزش مو

پی آر پی مو یکی از روش‌های نوین درمان ریزش مو برای خانم‌ها و آقایان است که تاکنون نتایج شگفت‌انگیزی ایجاد کرده است. این روش به طور طبیعی و با کمترین عوارض ممکن، باعث تقویت ریشه مو و تحریک رشد مجدد می‌شود. به‌منظور دستیابی به این اثر، خون خود بدن به طور خاص آماده می‌شود، اجزای با ارزش خون برای مو جدا شده و به محل مورد نظر تزریق می‌شود.

در این مقاله از سفیر زیبایی با ما همراه باشید تا شما را با تأثیر پی آر پی مو به طور کامل آشنا کنیم. قطعاً اگر شما هم دچار ریزش مو یا کاهش موها به دلیل ریزش هستید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

درمان پی آر پی مو چیست؟

PRP مخفف عبارت «Platelet Rich Plasma» است که از خون بیمار و با استفاده از یک فرآیند آماده سازی خاص به دست می‌آید. ازآنجایی‌که برای پی آر پی مو خون خود بیمار گرفته، پردازش و برای درمان استفاده می‌شود، به آن، خون درمانی اتولوگ مو نیز گفته می‌شود.

در این روش اجزای منفرد خون با نیروی گریز از مرکز در دستگاه خاصی از یکدیگر جدا می‌شوند و به گلبول‌های قرمز، پلاسمای فقیر پلاکتی یا PPP و پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP (خون بدون گلبول‌های قرمز خون) تقسیم می‌شوند.
پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی، یک جزء خونی بسیار باارزش است. زیرا می‌تواند رشد سلول‌ها را بهبود بخشد و گردش خون را تحریک کند. علاوه بر فاکتورهای رشد و سیتوکین‌ها، پلاسمای خون حاوی غلظت بالایی از پلاکت‌ها و ریزمغذی‌ها است.

تأثیر پی آر پی مو به این صورت است که تزریق مستقیم این کنسانتره پلاسما به ریشه مو کمک می‌کند تا سلول‌ها را تجدید کرده، مواد مغذی را فراهم کند و به تحریک رشد کمک می‌کند. برای اینکه در جاهایی که لازم است کار کند، کنسانتره خون غنی از پلاکت را به پوست سر در نواحی مشخص تزریق می‌کنیم.

برای اینکه نتایج خوبی از این روش تجربه کنید، مهم است که این روش حتماً در کلینیک‌های زیبایی معتبر و توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود.

درمان پی آر پی مو چیست؟

تأثیر پی آر پی مو چگونه است؟

ترومبوسیت‌ها یا پلاکت‌ها کوچک‌ترین سلول‌های خون هستند. آنها حاوی ریزمغذی‌ها و فاکتورهای رشد ارزشمندی مانند پروتئین‌هایی هستند که تأثیر مثبتی بر تکثیر سلولی و در نتیجه بازسازی سلولی و بهبود زخم دارند.

فاکتورهای رشد آزاد شده توسط پلاکت‌ها از طریق PRP، سلول‌های بنیادی ریشه مو و فولیکول‌های مو را فعال می‌کنند. این کار باعث می‌شود که آنها از حالت استراحت به حالت فعال بروند و شروع به تشکیل موهای جدید کنند. علاوه بر این، گردش خون و عروق مجدد مویرگ‌های اطراف ریشه مو تحریک می‌شود و در نتیجه رشد مو قوی می‌شود.

با استفاده از این روش درمانی ریشه مو با پی آر پی، می‌توانید قدرت خودترمیمی بدن خود را بدون مواد شیمیایی یا مصنوعی فعال کنید تا از خواص مثبت آن بهره‌مند شوید. این نوع بازسازی سلولی مانند یک درمان جوان‌سازی برای ریشه مو عمل می‌کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت که درمان با پی آر پی مو باعث تقویت ریشه‌های موجود مو شده و می‌تواند ریشه‌های غیرفعال مو را دوباره فعال کند. این امر منجر به ضخامت بهتر موهای موجود نیز می‌شود و تراکم مو دوباره افزایش می‌یابد؛ بنابراین، درمان اتولوگ مو اغلب بخشی از درمان ریزش مو است و برای برخی افراد بسته به شرایطی که دارند ممکن است با روش کاشت مو، به‌صورت ترکیبی انجام شود.

پی آر پی مو چند درصد جواب میده؟

در پاسخ به سؤال پی آر پی مو چند درصد جواب میده باید گفت اگر این روش به‌درستی انجام شود، می‌تواند تا 90 درصد نتایج مثبت و عالی ایجاد کند. سال‌هاست که کلینیک‌های زیبایی بزرگ دنیا، انواع مختلف ریزش مو را با خون درمانی اتولوگ مو با موفقیت درمان کرده‌اند و این روش نتایج خوب خود را نشان داده است.

تجربه نشان می‌دهد که همه اشکال ریزش مو در مردان و ریزش مو در زنان را می‌توان به طور مؤثر با PRP درمان کرد. رایج‌ترین این ریزش موها نیز که با روش پی آر پی مو قابل درمان هستند، عبارت‌اند از:

ریزش موی ارثی

در مورد ریزش موی ارثی (ریزش موی آندروژنتیک)، هورمون جنسی دی هیدروتستوسترون (DHT) باعث آسیب فزاینده به عروق تأمین‌کننده فولیکول‌های مو می‌شود. در صورت عدم درمان، کاهش گردش خون و مواد مغذی می‌تواند تا زمانی که فولیکول‌های مو کاملاً از بین بروند ادامه یابد که در نهایت منجر به ریزش موی متناظر در زنان و مردان می‌شود. اما با درمان پی آر پی می‌توان جلوی پیشروی این روند را گرفت.

پی آر پی مو چند درصد جواب میده؟

ریزش موی دایره‌ای یا سکه‌ای

در مورد ریزش موی دایره‌ای (آلوپسی آره آتا) که در حال حاضر نگرانی بسیاری از زنان و مردان است، فولیکول‌های مو در نتیجه یک واکنش خودایمنی، توسط سلول‌های خودِ بدن مورد حمله قرار می‌گیرند. این واکنش ایمنی باعث ایجاد لکه‌های طاسی در موهای سر یا ریش، ابروها یا سایر موهای بدن می‌شود. اما خبر خوب این است که هنگامی که ریزش مو متوقف شد، بسیاری از ریشه‌های مو می‌توانند دوباره با روش پی آر پی مو فعال شوند.

ریزش موی تلوژن افلوویوم

هنگامی که موهای سر در سراسر سر نازک می‌شود، به آن ریزش موی تلوژن افلوویوم می‌گویند. دلایل این امر موارد مختلفی است. معمولاً یک بیماری، کمبود یا یک تغییر هورمونی پشت این نوع ریزش مو وجود دارد. این شرایط مرحله رشد را کاهش می‌دهد و مو اغلب شکننده و نازک‌تر است. درواقع اکثر ریشه‌های مو آسیب‌دیده نمی‌میرند؛ بلکه در حالت استراحت هستند که می‌توان با روش پی آر پی مو آنها را احیا کرد.

علاوه بر اشکال ذکر شده در بالا، اشکال دیگری از ریزش مو وجود دارد که دلایل فیزیکی یا روانی دارند. همچنین ریزش مو فقط به موهای روی سر محدود نمی‌شود، بلکه ریزش مو در ریش، مژه یا ابرو نیز رخ می‌دهد.

چرا پی آر پی مو به درمان ریزش مو کمک می‌کند؟

با بالا رفتن سن، بدن انسان دیگر نمی‌تواند به همان اندازه که جوان‌تر بودیم با برخی فرایندهای تجزیه و آسیب سلولی مقابله کند. فرایندهای فیزیکی پیری به طور فزاینده‌ای قابل‌توجه و قابل‌مشاهده می‌شوند و قدرت خوددرمانی طبیعی با گذشت زمان کاهش می‌یابد. حجم و ظاهر مو نیز تغییر می‌کند. موها تغییر رنگ داده و شادابی خود را از دست داده و می‌ریزند.

درمان ریزش مو با پی آر پی می‌تواند با این روند پیری پیش‌رونده مقابله کند؛ زیرا مواد مغذی و فاکتورهای رشد موجود در پی آر پی فیبروبلاست‌ها را تحریک می‌کنند تا الاستین، کلاژن و اسید هیالورونیک بدن را تولید کنند.

در طول درمان اتولوگ خون، بازسازی سلولی ریشه مو تحریک می‌شود، سلول‌های بنیادی اضافی به بافت جذب می‌شوند و رطوبت بیشتری می‌تواند در مو حفظ شود. این فرایندها بافت پوست سر و فولیکول‌های مو را احیا می‌کنند و می‌توانند رشد مو را تحریک کنند.

پلاسمای خون تزریق شده در نهایت تکثیر سلولی را تحریک می‌کند، به‌طوری‌که تعداد سلول‌های تازه تشکیل شده بیشتر از تعداد سلول‌هایی است که می‌میرند.

به‌این‌ترتیب می‌توان ریزش مو در مردان و زنان را کاهش داد و یا حتی متوقف کرد و رشد موی سالم و طولانی‌مدت را تقویت نمود. این روش به‌نوعی مانند مزوتراپی مو است، با این تفاوت که مواد تغذیه‌کننده از خون خود فرد گرفته می‌شود که در نتیجه سازگاری بدن با آن بیشتر بوده و با عوارض خاصی مانند انواع آلرژی همراه نیست.

اقدامات لازم قبل از درمان پی آر پی مو

آنچه باید در روز تزریق پی آر پی انجام شود، قطعاً از قبل در جلسه مشاوره توسط متخصص شما باید برایتان توضیح داده شود. در اینجا نیز ما یک راهنمایی کلی برایتان آورده‌ایم که شامل موارد زیر است:

  • شستشوی مو: در روز درمان PRP، موها باید قبل از شروع درمان شسته شوند. مصرف معمولی غذا یا نوشیدنی از جمله قهوه یا چای تا قبل از درمان PRP امکان‌پذیر است.
  • دارو: قبل از درمان اتولوگ خون با PRP، می‌توان از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کرد. زیرا این عوامل تأثیری بر کیفیت پلاسمای غنی از پلاکت ندارند. بااین‌حال، اگر آسپرین، ASS 100 یا Marcumar به‌عنوان رقیق‌کننده خون برای مدت طولانی یعنی چند هفته مصرف شده باشد، باید با پزشک هماهنگ شود.
  • آماده‌سازی خون: مانند نمونه‌گیری خون طبیعی، مقدار کمی خون وریدی از بازوی بیمار گرفته می‌شود. سپس باید صبر کنید تا خون سانتریفیوژ شود و پلاسمای غنی از پلاکت در نهایت جدا شده و آماده تزریق شود.
  • تزریق: خون آماده شده به پوست سر تزریق می‌شود. این تزریق در نقاط مشخص که متخصص شما باید آنها را تعیین کند در بافت پوست زیر جلدی پوست سر انجام می‌شود.

در این روش نیازی به بیهوشی وجود ندارد؛ اما در صورت حساسیت نسبت به درد ممکن است پزشک از مواد بی‌حسی موضعی برایتان استفاده کند. همچنین هیچ جای زخمی در اثر درمان وجود ندارد و جای سوزن‌های کوچک بدون ماندن جای زخم بهبود می‌یابند.

اقدامات لازم قبل از درمان پی آر پی مو

درمان پی آر پی مو چقدر طول می‌کشد؟

درمان مو با پی آر پی بین 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. بسته به علت ریزش مو، درمان با پی آر پی باید شامل حدود پنج جلسه درمان جداگانه PRP باشد که در فواصل زمانی 3 تا 4 هفته انجام می‌شود. در صورت لزوم، اثر درمانی به دست آمده باید سالانه با یک درمان مجدد تجدید شود.

پس از درمان پی آر پی چه اتفاقی می‌افتد؟

بلافاصله پس از درمان، می‌توان مجدداً موها را به حالت عادی حالت داد و بیمار بلافاصله قادر به کار، معاشرت و انجام برنامه‌های روزانه خود می‌شود. در صورت امکان، موها را نباید بلافاصله پس از درمان شست؛ بنابراین، مانند روش‌های جراحی، به دلیل بیهوشی یا موارد مشابه، هیچ زمان خاصی برای استراحت در این روش نیاز نیست که یکی از ویژگی‌های بسیار عالی آن نیز محسوب می‌شود.

هزینه درمان پی آر پی مو

هزینه درمان پی آر پی مو در ابتدا به تعداد جلسات مورد نیاز شما بستگی دارد که معمولاً 5 جلسه مورد نیاز است. همچنین موارد دیگر مانند مهارت فرد انجام‌دهنده می‌تواند در هزینه این روش تأثیر بگذارد.

عوارض و مضرات درمان پی آر پی برای مو

ازآنجایی‌که این روش با یک عامل درمانی صرفاً بیولوژیکی و بدون مواد مصنوعی، شیمیایی یا سایر مواد سمی انجام می‌شود، به‌طورکلی بدن تحمل بسیار خوبی برای PRP دارد. به همین دلیل، واکنش‌های دفاعی به شکل آلرژی یا سایر عوارض جانبی شناخته نشده است. از طرفی اگر درمان ریزش مو PRP به‌صورت حرفه‌ای انجام شود، خطری وجود ندارد.

موارد منع انجام روش پی آر پی

ازآنجایی‌که این روش یک روش خون درمانی اتولوگ است، درمان به‌طورکلی به‌خوبی تحمل می‌شود و واکنش‌های آلرژیک ایجاد نخواهد شد. بااین‌حال، درمان‌های PRP نباید در بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی، سپسیس یا عفونت‌های موضعی پوست سر و یا افرادی که استفاده مزمن از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی دارند، انجام شود.

سخن پایانی…

روش‌های بسیار متعددی برای کاهش و درمان ریزش مو وجود دارد. خوشبختانه به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر مانند قدیم نیست که برخی از ریزش موها هیچ درمانی نداشته باشند. امروزه روش نوین پی آر پی مو توانسته است تقریباً هر نوع ریزش مو و طاسی را درمان کند. آنچه برای گرفتن نتایج مطلوب از این روش، مهم است مراجعه به یک متخصص و کلینیک معتبر، مجهز و ماهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا