عمل چال گونه با جراحی یا بدون جراحی؟

حتماً برایتان پیش‌آمده فردی را ببینید که هنگام خندیدن روی گونه‌هایش فرورفتگی‌ پدید می‌آید که چهره‌اش را زیبا و دل‌نشین‌تر می‌کند. احتمالاً با خودتان فکر کرده‌اید که این چال گونه مادرزادی ا‌ست و نمی‌توانید روی صورت خود آن فرورفتگی را داشته باشید. حالا شاید برایتان جالب باشد که بدانید عملی وجود دارد تحت عنوان عمل چال گونه که شما هم بعدازآن می‌توانید به خنده‌های خود، چال گونه را اضافه کنید.
با سفیر زیبایی همراه باشید تا در این مقاله همه‌چیز در مورد عمل چال گونه را برای شما شرح دهیم.

چال گونه چیست؟

چال گونه یک فرورفتگی در کنار لب‌ها یا روی لپ‌هاست که برخی در دو طرف صورتشان ایجادشده و برخی دیگر تنها در یک طرف صورتشان وجود دارد. این چال به خاطر عضله‌ای موسوم به زاگوماتیک اصلی ایجاد می‌شود. این عضله در حالت معمول از استخوان گونه آغاز می‌شود و تا کنار لب امتداد می‌یابد. در برخی افراد این عضله که از استخوان گونه شروع می‌شود، پیش از رسیدن به گوشه‌ی لب منشعب شده و قسمتی از آن به گوشه‌ی دهان و قسمتی دیگر از آن، به زیر دهان متصل می‌شود. این انشعاب باعث می‌شود هنگام خندیدن، عضله و پوست روی لپ یا کنار لب کشیده شده و چال گونه ایجاد شود.

چال گونه چیست؟

عمل چال گونه چگونه انجام می‌شود؟

این عمل به شکل سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. البته با توجه به شرایط بیمار و درخواست خود بیمار، امکان جراحی تحت بی‌هوشی هم وجود دارد. این جراحی حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پزشک قبل از عمل، محل دقیق چال گونه را علامت‌گذاری می‌کند، سپس از داخل دهان اقدام به ایجاد برش می‌کند و به‌وسیله‌ حرکت چرخشی ابزار نمونه‌برداری، بخشی از ماهیچه‌ صورت را خارج می‌کند و یک سوراخ با عمق کم در زیر پوست به وجود می‌آورد. در انتها با استفاده از نخ بخیه‌های جذبی، شکاف را می‌دوزد؛ به‌گونه‌ای که درروی صورت جای هیچ‌گونه اسکار، رد زخم و جای بخیه باقی نمی‌ماند.

آیا ممکن است عضله‌ گونه به حالت قبل خود بازگردد؟

ایجاد چال گونه به‌وسیله‌ جراحی یک روش غیرتهاجمی طولانی‌مدت و نسبتاً ماندگار است، اما ممکن است بعد از مدتی عضله و بافت گونه، خود را از پوست جدا کنند و دیگر پوست هنگام خندیدن کشیده نشود و به دنبال آن، چالی روی گونه به وجود نیاید. البته بازگشت به حالت قبل پس از انجام عمل به‌ندرت اتفاق می‌افتد و جای نگرانی نیست. حتی در صورت بروز این اتفاق نادر، می‌توان جراحی ترمیمی انجام داد. پزشک تمام این شرایط و موارد را پیش از عمل برایتان توضیح خواهد داد.

عمل چال گونه چگونه انجام می‌شود؟

مشاوره‌ پزشکی عمل چال گونه چگونه است؟

شخص ابتدا باید پزشکی ماهر انتخاب کند؛ زیرا این عمل به‌عنوان یک جراحی زیبایی ماندگار بر روی صورت انجام می‌شود و اگر پزشکی ماهر، در شرایط استریل و با ابزار و وسایل مناسب این کار را انجام ندهد، ممکن است نتیجه‌ مدنظر بیمار حاصل نشود و هزینه‌ اضافی برایش ایجاد کند. پس شما باید از مراجعه به کلینیک‌های زیبایی غیرتخصصی اجتناب کنید و حتماً به یک پزشک متخصص زیبایی مراجعه نمایید. در جلسه‌ مشاوره‌ پیش از عمل چال گونه، پزشک تمام شرایط و گزینه‌ها را برای بیمار شرح می‌دهد. بیمار می‌تواند خودش میزان و عمق آن را تعیین کند. سپس پزشک با بررسی شرایط و موارد موجود، زمان جراحی را تعیین می‌کند.

آیا ایجاد چال گونه بدون جراحی ممکن است؟

امروزه با پیشرفت علم روش‌های مختلفی برای هر اقدام پزشکی و زیبایی ابداع می‌شود. در حال حاضر یک روش پزشکی بدون جراحی برای ایجاد چال گونه وجود دارد. در این روش پزشک متخصص زیبایی پس از علامت‌گذاری محل ایجاد چال، آن را بی‌حس می‌کند. پس از اثرگذاری ماده‌ بی‌حس‌کننده‌ موضعی، پزشک اقدام به ایجاد چال با واردکردن نخ‌های مخصوصی در محل موردنظر می‌نماید. باید بدانید ماندگاری در این روش بدون جراحی، نهایتاً یک سال است و پس از یک سال، نخ‌ها کارایی خود را از دست می‌دهند.

مشاوره‌ پزشکی عمل چال گونه چگونه است؟

پیش از عمل چال گونه چه اقداماتی باید انجام داد؟

عمل چال گونه هم مانند هر جراحی دیگری نیاز به اقداماتی پیش از جراحی دارد. این اقدامات عبارت‌اند از:

 • در صورت انجام عمل تحت بی‌هوشی، بیمار حداقل ۱۲ ساعت پیش از عمل باید از خوردن و آشامیدن بپرهیزد.
 • در صورت انجام عمل تحت بی‌حسی موضعی، بیمار حداقل ۶ ساعت باید معده‌ خود را خالی نگه دارد.
 • دست‌کم هفت الی ده روز پیش از این عمل مشروبات الکلی مصرف نشود.
 • حداقل از دو هفته پیش از عمل استعمال دخانیات ممنوع است.
 • بیمار اگر از زیورآلاتی همچون انگشتر، ساعت، دستبند، گردنبند و … استفاده می‌کند، آن‌ها را پیش از جراحی باید کنار بگذارد.
 • بیمار اگر از لنز طبی یا هر نوع لنز دیگری استفاده می‌کند، باید پیش از جراحی آن را از چشم‌های خود خارج کند.
 • بیمار باید از عدم وجود هرگونه مواد آرایشی بر روی صورت خود پیش از انجام جراحی چال گونه مطمئن باشد.

مراقبت‌های پس از عمل چال گونه به چه شکل است؟

در صورت رعایت نکته به نکته مراقبت‌های پس از این عمل زیبایی، بیمار دوران نقاهت کوتاه‌تر و راحت‌تری را تجربه خواهد کرد. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • بیمار در صورت داشتن درد پس از جراحی، باید اقدام به مصرف‌ مسکن‌های غیراستروئیدی و ضدالتهاب تجویزشده توسط پزشک نماید.
 • تا زمانی که هنوز اثرات بی‌حسی باقی‌ است، بهتر است بیمار از مصرف مواد غذایی خیلی گرم یا خیلی سرد بپرهیزد تا به محل جراحی به‌صورت ناخواسته آسیب وارد نکند.
 • با تجویز پزشک جهت جلوگیری از وارد شدن میکروب به دهان و ایجاد عفونت، بیمار باید روزی چند بار خصوصاً پس از مصرف مواد غذایی اقدام به شست و شوی دهان با دهان‌شویه‌ مخصوص کند.
 • در روزهای ابتدایی پس از جراحی باید غذاهای نرم و آبکی مصرف شود و از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند، اجتناب شود تا محل بخیه بهبود یابد و به‌مرور بیمار به رژیم غذایی سابق خود بازگردد.
 • به دلیل ایجاد شکاف در دهان و برداشتن قسمتی از ماهیچه‌های صورت، بروز تورم پس از این جراحی کاملاً طبیعی است و پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود.
 • بیمار بهتر است در روزهای ابتدایی پس از جراحی، هنگام خواب سر خود را با دو بالش بالاتر از سطح بدن قرار دهد. این کار به بیشتر شدن جریان خون در صورت و کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند.
 • باید تا دو هفته پس از جراحی چال گونه از استعمال دخانیات پرهیز شود. استعمال دخانیات ممکن است علاوه بر فشار آوردن به محل بخیه‌ها، باعث ورود میکروب و ایجاد عفونت در ناحیه‌ مذکور شود.
 • بیمار باید طول درمان خود در نقاهت را با تجویز داروهای پزشک کامل کند و در این امر کوتاهی نورزد.
 • تا حدود دو هفته بعد از عمل، باید از انجام فعالیت‌های شدید و خندیدنی که به عضلات صورت فشار وارد کند، پرهیز شود.
مراقبت‌های پس از عمل چال گونه به چه شکل است؟

چند روز پس از جراحی، چال گونه نمایان می‌شود؟

دوره‌ نقاهت این جراحی حدود دو هفته است. بیمار نهایتاً دو تا سه ساعت بعد از جراحی می‌تواند امور روزمره‌ خود را به‌راحتی انجام دهد. حدود دو تا سه هفته پس از جراحی، پوست صورت صاف می‌شود و به حالت عادی بازمی‌گردد و چال گونه نمایان خواهد شد. احتمالاً در روزهای ابتدایی، چال گونه در حالت عادی هم قابل‌مشاهده است اما پس از مدتی با گذشت زمان کم‌کم حالت طبیعی‌تری به خود می‌گیرد و در حالت عادی و بدون انقباض صورت، محوتر شده و در زمان خندیدن و لبخند زدن خود را نمایان می‌سازد که این امر باعث می‌شود چال گونه کاملاً طبیعی شود. خوشبختانه به دلیل اینکه این جراحی زیبایی یک عمل داخلی ا‌ست، به‌هیچ‌وجه هیچ‌گونه آثاری از جراحی بر روی صورت مشاهده نخواهد شد.

عوارض عمل چال گونه چیست؟

عمل چال گونه همچون دیگر عمل‌ها ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد که انجام عمل توسط پزشک متخصص حاذق، رعایت مراقبت‌های پیش و پس از عمل و گذراندن دوران نقاهت زیر نظر پزشک می‌تواند این عوارض را تا حد زیادی کاهش دهد. به‌طورکلی در بین اشخاصی که این نوع جراحی زیبایی را انجام داده‌اند، عوارضی همچون خونریزی، عفونت، درد شدید، تورم و کبودی زیاد، باقی ماندن اسکار زخم، نامتناسب بودن چال‌ها و … دیده‌شده است که بهتر است در صورت ادامه‌دار بودن عوارض، بیمار شرایط خود را با پزشک در میان بگذارد.

چند روز پس از جراحی، چال گونه نمایان می‌شود؟

آیا هر شخصی می‌تواند عمل چال گونه انجام دهد؟

انجام عمل چال گونه همچون دیگر عمل‌ها نیاز به یک سری شرایط اولیه دارد. افراد بالای ۱۸ سال با داشتن شرایط سلامت عمومی می‌توانند درخواست انجام این جراحی زیبایی را بدهند. هر چه صورت فرد استخوانی‌تر باشد، نتیجه‌ این عمل، زیباتر و قابل‌مشاهده‌تر خواهد بود. اگر صورت فرد اصطلاحاً تپل باشد، ابتدا کمی از چربی صورت تخلیه می‌شود و بعد، چال ایجاد خواهد شد. افرادی که صورت بسیار چاق‌تر از حد معمول دارند، نتیجه‌ جالبی از این جراحی را مشاهده نخواهند کرد. همچنین کسانی که به‌صورت مادرزادی چال گونه دارند، می‌توانند در صورت تمایل، عمق آن را افزایش دهند؛ زیرا ممکن است با گذر زمان و مشکلاتی مانند افزایش وزن، چربی‌هایی اطراف آن را احاطه کرده و اجازه‌ نمایان شدن به آن را ندهند که با انجام جراحی مجدداً قابل‌مشاهده خواهد شد.

آیا می‌شود آن را حذف کرد؟

بله. به‌راحتی می‌توان عضلات صورت که به پوست چسبیده‌اند و با انقباض صورت، باعث ایجاد چال گونه می‌شوند را از پوست جدا کرد.

هزینه‌ این جراحی زیبایی چقدر است؟

نمی‌توان برای تمام افراد یک نسخه پیچید و یک هزینه‌ واحد را به‌عنوان هزینه‌ عمل چال گونه اعلام کرد. هزینه‌ انجام این جراحی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، ازجمله:

 • شرایط فیزیکی بیمار
 • انجام عمل تحت بی‌هوشی یا بی‌حسی موضعی
 • اهداف بیمار
 • میزان چربی صورت
 • تجربه‌ پزشک
 • کلینیک یا بیمارستانی که میزبان بیمار برای جراحی‌اش می‌شود.
 • اینکه آیا فرد چال گونه را در یک طرف صورت خود می‌خواهد یا در هر دو طرف؟
 • عمق چال گونه

پزشک با بررسی تمام شرایط یک برآورد کلی از هزینه‌های جراحی ایجاد چال گونه به بیمار می‌دهد و در صورت قبول هزینه‌ها توسط بیمار، دیگر مراحل درمان پیگیری می‌شود.

سخن پایانی…

مطالعات نشان می‌دهد چال گونه برای بسیاری از افراد یکی از معیارهای زیبایی و جذابیت محسوب می‌شود. انسان ذاتاً میل به زیباتر شدن دارد و عمل چال گونه یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌ها برای رسیدن به این امر است. این عمل سرپایی که نهایتاً ۳۰ دقیقه‌ به طول می‌انجامد، دوران نقاهت نسبتاً کوتاهی دارد که با انجام مراقبت‌های پس از عمل، می‌توان زمان آن را کوتاه‌تر کرد و نتیجه را مشاهده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا