زیبایی

سلولیت چیست و چگونه می‌توانید آن را درمان کنید؟

آیا تا به حال روی ناحیه باسن یا ران خود قسمت‌های ناصاف و گلوله‌ای دیده‌اید؟ این حالت‌ها نشانه‌ای از عارضه پوستی سلولیت است. سلولیت در پوست زمانی اتفاق می‌افتد که مناطق خاصی از پوست دچار تجمع بافت چربی شود و یک سطح ناهموار در سطح پوست را ایجاد خواهد کرد و در زیبایی پوست تأثیر منفی ایجاد می‌کند. 

در این مقاله می‌خواهیم به‌طور کامل سلولیت و نحوه از بین بردن آن را برایتان توضیح دهیم. با ما همراه باشید. 

سلولیت پوستی در چه مناطقی از بدن ایجاد می‌شود؟

 سلولیت معمولاً در موارد زیر یافت می‌شود:

 • باسن
 • ران
 • شکم
 • سینه‌ها

همچنین این بیماری به دلیل توزیع متفاوت چربی، عضله و بافت همبند، در زنان بیشتر ایجاد می‌شود.

دلایل ایجاد سلولیت چیست؟

همان‌طور که گفتیم این بیماری در اثر تجمع چربی در زیر پوست ایجاد می‌شود. از طرفی برخی از زنان بیش از دیگران مستعد ابتلا به آن هستند. میزان سلولیت ایجادشده و حجم آن می‌تواند با توجه به ژن‌ها، درصد چربی بدن و سن شما متفاوت باشد. ضخامت پوست شما همچنین در ظاهر سلولیت تأثیر می‌گذارد. هر فردی با هر سن و وزنی ممکن است به این عارضه پوستی دچار شود. 

متأسفانه با افزایش سن و نازک شدن پوست و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی، سلولیت بیشتر دیده می‌شود؛ اما اگر به‌طور صحیح از پوستتان مراقبت کنید احتمال ایجاد این بیماریبه‌شدت کاهش پیدا می‌کند. 

سایر دلایل ایجاد سلولیت عبارت‌اند از:

 •  هورمون‌ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • یک سبک زندگی ناسالم
 • سموم انباشته شده
 • ژنتیک
 • افزایش وزن
 • بی‌تحرکی
 • بارداری

آیا درمان‌های موضعی برای رفع سلولیت جواب می‌دهند؟

درمان‌های موضعی ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کنند، اما ممکن است اثرات آن طولانی‌مدت نباشد. برای حفظ نتایج این نوع درمان‌ها باید روزانه و به‌صورت مداوم از این محصول استفاده کنید. این کرم‌ها پوست را لیفت کرده و آب‌رسانی می‌کنند. در نتیجه سلولیت کمتر دیده می‌شود. بااین‌حال همان‌طور که گفتیم کرم‌ها سلولیت را از بین نمی‌برند.

 یک ماده رایج در کرم‌های رفع سلولیت موضعی، کافئین است. کافئین باعث افزایش جریان خون در منطقه می‌شود. این کار می‌تواند محتوای چربی را تغییر دهد و ظاهر سلولیت کاهش پیدا خواهد کرد.

محصولات حاوی 0.3 درصد رتینوئید نیز می‌توانند با ضخیم شدن لایه خارجی پوست، ظاهر سلولیت را کاهش دهند؛ اما برای دیدن نتیجه مطلوب باید روزانه به مدت شش ماه یا بیشتر از این کرم استفاده کنید. توجه داشته باشید که رتینول می‌تواند باعث حساسیت‌های پوستی مانند خشکی، قرمزی و لایه‌برداری شود. همچنین می‌تواند شما را نسبت به خورشید حساس کند.

 تحقیقات اخیر  پیرامون کرم‌های سلولیت نتایج متفاوتی را به همراه داشته است. یک مطالعه در 2011 نشان داد که یک کرم سلولیت در صورت ترکیب با توصیه‌های غذایی شخصی، پیشرفت‌های چشمگیری را در کاهش سلولیت نشان می‌دهد. 

روش‌های پزشکی برای کاهش سلولیت

اقدامات پزشکی زیر را نیز می‌توان توسط پزشک یا متخصص پوست برای کاهش سلولیت انجام داد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که کدام روش درمانی برای شما بهتر است.

کرایولیپولیز

Cryolipolysis یا CoolSculpting یک روش غیرتهاجمی است که با انجماد سلول‌های چربی در زیر پوست، سلولیت را از بین می‌برد. این کار باعث می‌شود سلول‌های چربی پاره شوند و محتوای آن‌ها توسط بدن جذب می‌شود. ممکن است نیاز به چندین جلسه درمان و حدود سه تا چهار ماه زمان داشته باشید تا نتیجه مطلوبی را مشاهده کنید. 

سونوگرافی

سونوگرافی روشی غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای هدف قرار دادن و از بین بردن چربی‌های شکم و ران‌ها استفاده می‌کند. نتایج مطلوب این روش نیز دو یا سه ماه طول می‌کشد. معمولاً پزشکان از ترکیب درمان سبا سونوگرافی و داروها همراه باهم استفاده می‌کنند. 

سلفینا

Cellfina یک روش غیر جراحی است. در طی این روش، از سوزن برای از بین بردن نوارهای محکم زیر پوست برای از بین بردن سلولیت در ران و باسن استفاده می‌شود. نتایج این روش بسیار سریع و در کمتر از سه روز دیده می‌شود و می‌تواند تا سه سال ادامه یابد.

درمان سلولیت موج درمانی صوتی

این روش درمانی برای کاهش سلولیت با ارتعاش بافت همبند در مناطقی از بدن که مستعد سلولیت هستند، عمل می‌کند. این موج‌ها به تحریک و افزایش تولید کلاژن، بهبود ظاهر بافت و خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند.

درمان‌های لیزر و فرکانس رادیویی

در این روش‌های درمانی پزشکی از ماساژ بافتی با ترکیب فناوری فرکانس رادیویی، نور مادون‌قرمز و انرژی لیزر دیود برای درمان سلولیت استفاده می‌کند. از گرما و مکش نیز ممکن است استفاده شود.

 سلولاز یکی از انواع لیزر درمانی است که نوارهای محکم زیر پوست را که باعث ایجاد سلولیت می‌شوند، از بین می‌برد. همچنین ممکن است پوست شما ضخیم شود. معمولاً در این روش بهبود بعد از شش ماه دیده می‌شود. 

آزادسازی دقیق بافت به کمک خلأ uum

این روش نوارهای محکم زیر پوست را با دستگاهی حاوی تیغه‌های کوچک می‌شکند. نوارها بریده می‌شوند که به بافت اجازه می‌دهد تا به سمت بالا حرکت کند و گودی ایجادشده پر می‌شود. 

درمان سلولیت با کربوکسی تراپی

در طی این روش، یک تکنسین دی‌اکسید کربن را دقیقاً زیر پوست وارد می‌کند. این روش باعث افزایش جریان خون در منطقه می‌شود که می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. ممکن است دچار ناراحتی و کبودی موقتی بعد از انجام این روش شوید.

میکرودرم ابریژن

در این روش درمانی از لایه‌های اکسید آلومینیوم یا نمک برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌شود. این ذرات ریز پوست را به‌آرامی لایه‌برداری کرده و سلول‌های جدید پوست را تحریک می‌کنند. برای بهبود کامل چندین جلسه درمانی نیاز است. 

اندرمولوژی

Endermologie یک درمان آبگرم است که در آن هنگامی‌که پوست شما را با ابزاری مانند خلأ  بلند می‌کند، ماساژ عمیق می‌دهد. برای دیدن نتایج این روش به چندین جلسه درمانی  احتیاج دارید که ممکن است حداکثر 12 ماه طول بکشد. ممکن است برخی کبودی‌ها نیز بعد از انجام هر جلسه ایجاد شود.

روش های درمان سلولیت

درمان‌های خانگی برای کاهش سلولیت

چندین روش درمانی خانگی معروف نیز برای درمان سلولیت وجود دارد، اما بسیاری از آن‌ها فاقد مدارک علمی هستند.  بااین‌حال تجربه نشان داده است که اثربخشی خوبی دارند. می‌توانید از این درمان‌های خانگی به‌عنوان بخشی از یک برنامه مراقبتی استفاده کنید تا کم‌کم سلولیت کاملاً از بین برود. 

درمان سلولیت با ورزش

ورزش می‌تواند به شما در کاهش چربی بدن کمک کند که باعث کاهش سلولیت نیز می‌شود. یک برنامه تمرینی را انتخاب کنید که ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی باشد. این به شما کمک می‌کند تا چربی بدن را بسوزانید و عضلات خود را تنظیم و مشخص کنید. بدنی که عضلانی‌تر باشد، ظاهر صاف و استواری بیشتری خواهد داشت.

مسواک زدن خشک

گفته می‌شود که این روش باعث تحریک جریان خون و لنف، از بین بردن سلول‌های مرده پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید می‌شود. 

از یک گیاه طبیعی لوفا یا برس بدن استفاده کنید تا پوست خشک را به آرامی تا پنج دقیقه با آن مسواک بزنید.  می‌توانید از پاها شروع کرده و مسیر خود را به سمت بالا حرکت دهید. از حرکت‌های طولانی یا حرکات دورانی استفاده کنید. این کار بهتر است قبل از حمام یا دوش انجام شود.

استفاده از قهوه

استفاده از محلول قهوه به‌صورت اسکراب بدن راهی محبوب برای از بین بردن سلول‌های مرده، تشویق رشد سلول‌های جدید و سفت شدن پوست است. می‌توانید به‌تنهایی از محلول قهوه استفاده کنید یا آن را  با روغن نارگیل، روغن‌زیتون یا شکر مخلوط کنید. به مدت چند دقیقه ناحیه مورد نظر را به آرامی با محلول قهوه ماساژ دهید. همچنین می‌توانید قبل از شستشو، ترکیب را به مدت 10 دقیقه روی پوست خود بگذارید.

درمان سلولیت با سرکه سیب

مصرف سرکه سیب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. روزی سه بار و هر بار یک قاشق غذاخوری سرکه سیب رقیق‌شده با آب بنوشید. یا از محلول قسمت‌های مساوی سرکه سیب و آب استفاده کنید و آن را روی پوست خود بمالید. این کار با کاهش چربی‌های بدن به‌صورت طبیعی سلولیت ها را نیز از بین می‌برد. 

تغییر سبک زندگی

رژیم شما ممکن است بر روی سلولیت تأثیر بگذارد، بنابراین مهم است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. یک رژیم غذایی سالم همچنین می‌تواند به شما در حفظ وزن ایده‌آل کمک کند. غذاهای فرآوری شده و پر شکر را که می‌تواند منجر به تجمع سموم و چربی در بدن شود، کاهش دهید و فیبر مصرفی خود را افزایش دهید.

 کمبود آب بدن نیز می‌تواند سلولیت را بیشتر به چشم بیاورد. آب بدن شما را برافروخته و سمومی را که می‌توانند باعث سلولیت شوند از بین می‌برد. شما باید روزانه بین 8 تا 9 لیوان آب بنوشید. 

سخن پایانی …

بهتر است برای رفع سلولیت ابتدا روش‌های طبیعی و خانگی که قطعاً عوارض کمتری نسبت به روش‌های شیمیایی و پزشکی دارند را امتحان کنید و کمی هم صبور باشید. این را هم بدانید که حتی روش‌های پزشکی و عمل‌های زیبایی نمی‌توانند یک‌شبه این عارضه را درمان کنند و بین 3 تا 1 ماه بسته به واکنش بدن شما و نوع روش مورد استفاده برای بهبودی باید صبر کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا