پوست

آلرژی چیست و چگونه قابل درمان است؟

آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. به این مواد خارجی آلرژن گفته می شود. آلرژن ها می توانند در موارد خاصی مانند: گرده گل ها، غذاها یا حیوانات خانگی باشند. در این مقاله می خواهیم عوامل ایجاد آلرژی و انواع روش درمان را برایتان بگوییم.

علائم ایجاد آلرژی در بدن

وظیفه سیستم ایمنی بدن شما حفظ سلامت و مبارزه با عوامل بیماری زا است. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند می تواند بدن شما را در معرض خطر قرار دهد انجام می دهد. بسته به آلرژی که فرد می تواند داشته باشد متفاوت است، این پاسخ ممکن است شامل التهاب، عطسه، یا علائم دیگر باشد. سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی با محیط شما تنظیم می شود. در افراد مبتلا به آلرژی خفیف، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک مهاجم بیرونی که بدن را تهدید می کند درک می کند و به آن حمله می کند. آلرژی یک عارضه شایع است و بخصوص حساسیت پوستی در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. چندین روش درمانی می تواند به شما در جلوگیری از علائم کمک کند.

علائم آلرژی

اگر قبل از پاسخ آلرژیک پیش بینی شده به پزشک مراجعه کرده و دارویی مصرف کنید، احتمال دارد برخی از علائم این نوع حساسیت را در خود ببینید، اما این اعلائم به شدت کاهش پیدا می کنند. در زیر مهم ترین علائم را برایتان توضیح داده ایم:

1.آلرژی غذایی

این نوع حساسیت غذایی می تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع و خستگی شود. ممکن است مدت زمانی طول بکشد که یک شخص متوجه شود که آلرژی غذایی دارد. اگر بعد از خوردن یک غذای خاص، واکنشی جدی نشان داده اید و مطمئن نیستید که چرا این اتفاق افتاده است، سریعاً به یک پزشک مراجعه کنید. آن ها می توانند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به یک متخصص ارجاع دهند.

2.آلرژی شدید

این نوع حساسیت شدید می تواند باعث آنافیلاکسی شود. این یک وضعیت اضطراری خطرناک است که می تواند منجر به مشکلات تنفسی، سرگیجه، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس و از دست دادن هوشیاری شود. اگر این علائم را در خود دیدید، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.

3. آلرژی پوست

این نوع حساسیت پوست ممکن است یکی از نشانه یا علائم آلرژی باشد. این علائم نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض آلرژن می باشد. به عنوان مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. ممکن است در دهان و گلو احساس سوزن سوزن شدن کنید. همچنین ممکن است دچار بثورات(نوعی فوران راش پوستی می باشد که با تب و سایر علائم سیستمیک همراه است)شوید.

4.آلرژی فصلی

علائم تب یونجه می تواند علائم سرماخوردگی را تقلید کند. علائم تب یونجه شامل گرفتگی بینی، آبریزش بینی و تورم چشم است. بیشتر اوقات، شما می توانید با استفاده از درمان های بدون نسخه، این علائم را در خانه مدیریت کنید. در صورت عدم کنترل علائم به پزشک مراجعه کنید.

علائم این نوع حساسیت:

 • خارش چشم ها
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • سرفه

انواع آلرژی های پوستی شامل موارد زیر است:

 1. راش:  مناطقی از پوست تحریک، قرمز یا متورم می شود و می تواند درد یا خارش داشته باشد.
 2. اگزما:  لکه های پوستی ملتهب هستند و می توانند خارش و خونریزی ایجاد کنند.
 3. درماتیت تماسی: لکه های پوستی قرمز و خارش دار تقریباً بلافاصله پس از تماس ایجاد می شود.
 4. گلو درد: حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب می شود.
 5. کندوها: جوش های قرمز، خارش دار و برافراشته اندازه ها و اشکال مختلفی روی سطح پوست ایجاد می کنند و به کهیر معروف هستند.
 6. چشمان متورم: چشم ها ممکن است آبکی یا خارش دار باشند و به شکل پف کرده به نظر برسد.
 7. خارش: سوزش یا التهاب در پوست وجود دارد.
 8. سوزش: التهاب پوست منجر به ناراحتی و ایجاد واکنش بر روی پوست می شود.

نکته: بثورات شایع ترین علائم این نوع حساسیت پوستی است.

دلایل ایجاد آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که وقتی یک ماده خارجی معمولاً بی ضرر وارد بدن می شود، چرا در سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک می شود. این نوع حساسیت ها یک جزء ژنتیکی دارند. این بدان معنی است که والدین می توانند آن ها را به فرزندان خود منتقل کنند. البته به این معنا نیست که شما نیزتمامی آلرژی هایی که والدینتان دارند به شما خواهید رسید.

انواع متداول آلرژن ها

 1. محصولات حیوانی: شوره حیوانات خانگی و سوسک است.
 2. مواد مخدر: داروهای پنی سیلین و سولفا محرک های متداول هستند که با مصرف مواد مخدر واکنش شدید ایجاد می کنند.
 3. خوراکی ها: آلرژی گندم، آجیل، شیر، صدف شایع است.
 4. نیش حشرات: این ها شامل زنبورها و پشه ها است.
 5. قالب: اسپورهای موجود در قالب هوا می توانند واکنش را ایجاد کنند.
 6. گیاهان: گرده ها ی علف، علف های هرز و درختان و همچنین رزین از گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی، آلرژن های گیاهی بسیار متداول هستند.
 7. سایر آلرژن ها: لاتکس، که اغلب در دستکش و کاندوم لاتکس یافت می شود، و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن های رایج هستند.
 8. حساسیت های فصلی: به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شود، برخی از شایع ترین آلرژی ها هستند. این نوع حساسیت  در اثر گرده های رها شده توسط گیاهان ایجاد می شود.

درمان و پیشگیری ز آلرژی

درمان آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی، دوری از هر چیزی است که باعث واکنش می شود. در صورت عدم امکان، گزینه های درمانی در دسترس هستند که با مراجعه به پزشک می توانید از آن ها استفاده کنید.

داروهای پزشکی درمان آلرژی

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین ها برای کنترل علائم هستند. این دارو می تواند بدون نسخه یا با نسخه باشد. آنچه پزشک توصیه می کند بستگی به شدت حساسیت و نوع حساسیت شما دارد.

داروهای این نوع حساسیت شامل موارد زیر است:

 • آنتی هیستامین ها (مانند دیفن هیدرامین ) بنادریل
 • کورتیکواستروئیدها
 • cetirizine
 • لوراتادین
 • کرومولین سدیم
 • Suphedrine PE، Sudafed
 • Zyflo

روش ایمونوتراپی برای درمان قطعی آلرژی

بسیاری از افراد تصمیم به ایمونوتراپی می گیرند. این شامل چندین تزریق در طول چند سال می شود تا بدن به حساسیت شما عادت کند. ایمونوتراپی موفقیت آمیز می تواند از بازگشت علائم حساسیت جلوگیری کند.

اپی نفرین اورژانسی

اگر حساسیت شدید و خطرناکی در زندگی ممکن است برایتان ایجاد شود، یک داروی اپی نفرین اورژانس بگیرید. دارو تا زمان رسیدن کمک پزشکی واکنش های آلرژیک را رفع می کند.

داروهای طبیعی درمان آلرژی

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل ها به عنوان یک درمان و حتی راهی برای جلوگیری از حساسیت به بازار عرضه می شوند. قبل از امتحان کردن، این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از درمان های طبیعی ممکن است حاوی آلرژن های دیگری باشد و علائم شما را وخیم تر کند.

به عنوان مثال، برخی چای های خشک از گل ها و گیاهانی استفاده می کنند که از نزدیک با گیاهانی ارتباط دارند که ممکن است باعث عطسه جدی شما شوند. در مورد روغن های اساسی نیز همین امر وجود دارد. برخی افراد برای تسکین علائم شایع آلرژی از این روغن ها استفاده می کنند، اما روغن های اساسی هنوز حاوی موادی هستند که می توانند آلرژی ایجاد کنند.

نحوه تشخیص آلرژی

پزشک شما می تواند از چند طریق آلرژی را تشخیص دهد. ابتدا پزشک در مورد علائم شما سؤال خواهد کرد و معاینه جسمی را انجام می دهد. آن ها درباره هر چیز غیر معمولی که اخیراً خورده اید و هر ماده ای که ممکن است با آن ها در تماس باشید سؤال می کنند. به عنوان مثال، اگر بثوراتی در دست دارید، پزشک ممکن است از شما سوال کند که آیا اخیراً دستکش لاتکس را پوشیده اید یا خیر؟ سرانجام، آزمایش خون و آزمایش پوستی می تواند آلرژی هایی را که پزشک مشکوک به آن است را تشخیص دهد.

آزمایش خون

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را صادر کند. خون شما برای حضور آنتی بادی های ایجاد کننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین آزمایش می شود. این ها سلول هایی هستند که به آلرژن ها واکنش نشان می دهند. در صورت نگرانی از احتمال بروز حساسیت شدید، پزشک شما از آزمایش خون برای تأیید تشخیص استفاده خواهد کرد.

تست پوست

همچنین ممکن است پزشک شما را برای آزمایش و درمان به متخصص آلرژی ارجاع دهد. آزمایش پوستی نوع متداول تست آلرژی است که توسط متخصص آلرژی انجام می شود. در طی این آزمایش، پوست شما با سوزن های کوچک حاوی آلرژن های احتمالی خراشیده می شود. واکنش پوست شما مستند است. اگر به یک ماده خاص حساسیت دارید، پوست شما قرمز و ملتهب خواهد شد. آزمایش های مختلفی ممکن است برای تشخیص همه آلرژی های احتمالی شما لازم باشد.

جلوگیری از علائم آلرژی

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد. اما روش هایی برای جلوگیری از بروز علائم وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی، جلوگیری از استفاده از آلرژن هایی که آن ها را تحریک می کنند، اجتناب می شود. اجتناب موثرترین روش برای جلوگیری از علائم آلرژی غذایی است. رژیم غذایی مناسب می تواند به شما در تعیین علت آلرژی کمک کند، بنابراین می دانید که چگونه از آن ها جلوگیری کنید. برای کمک به جلوگیری از حساسیت های غذایی، برچسب های مواد غذایی را به طور کامل بخوانید و در رستوران ها قبل از غذا خوردن سؤال کنید.

عوارض آلرژی و نحوه درمان آن

عوارض آلرژی

در حالی که ممکن است شما به عنوان شخصی که آلرژی دارد به عطسه های مزاحم فکر کنید که در هر فصل جدید رخ می دهد، برخی از این واکنش های آلرژیک در واقع می توانند تهدید کننده زندگی باشند. به عنوان مثال آنافیلاکسی یک واکنش جدی در معرض آلرژن ها است. اکثر افراد آنافیلاکسی را با غذا مرتبط می کنند، اما هرگونه حساسیت زایی می تواند باعث این علائم شود:

 • تنگی نفس
 • افزایش ضربان قلب
 • تورم احتمالی زبان و دهان

علائم آلرژی می تواند عوارض بسیاری ایجاد کند. پزشک شما می تواند در تعیین علت علائم و همچنین تفاوت بین حساسیت و حساسیت های سخت به شما کمک کند. پزشک همچنین می تواند نحوه مدیریت علائم آلرژی را به شما یاد دهد تا از بدترین عوارض جلوگیری کنید. مهم ترین عوارض آلرژی شامل موارد زیر است:

1. آسم و آلرژی

آسم یک بیماری تنفسی شایع است. تنفس را دشوارتر می کند و می تواند معابر هوایی را در ریه های شما باریک کند. آسم ارتباط نزدیکی با آلرژی دارد. در واقع، آلرژی می تواند آسم موجود را بدتر کند. این بیماری همچنین می تواند باعث ایجاد تنگی نفس در شخصی شود که هیچگاه این بیماری را نداشته باشد.

نکته: بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی ممکن است در صورت عدم درمان، به آسم مبتلا شوند.

2. آلرژی در مقابل سرما

آبریزش بینی، عطسه و سرفه علائم شایع این آلرژی است. همچنین ازعلائم شایع این آلرژی سرماخوردگی و عفونت سینوس هست. آلرژی می تواند بر روی سیستم ایمنی بدن شما برای مدت طولانی تأثیر بگذارد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد، این امر باعث می شود ویروس هایی که با آن ها در ارتباط هستید بیشتر در بدن دیده شوند. این شامل ویروسی است که باعث سرماخوردگی می شود.

3. آلرژی سرفه

تب یونجه می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل عطسه، سرفه و سرفه مداوم و سرسخت است. این نتیجه واکنش بیش از حد بدن شما به آلرژن ها است. برخلاف سرفه مزمن، سرفه ناشی از آلرژی و تب یونجه موقتی است. شما فقط ممکن است علائم این آلرژی فصلی را در مواقع خاص سال، هنگامی که گیاهان برای اولین بار در حال شکوفایی هستند، تجربه کنید.

4. آلرژی و برونشیت

ویروس ها یا باکتری ها می توانند باعث برونشیت شوند یا می تواند نتیجه آلرژی باشند. نوع اول، برونشیت حاد، به طور معمول بعد از چند روز یا چند هفته به پایان می رسد. با این حال، برونشیت مزمن ممکن است برای ماه ها ادامه داشته باشد، یا چندین بار پشت سر هم رخ دهد.

قرار گرفتن در معرض آلرژن های رایج شایع ترین علت برونشیت مزمن است. این آلرژن ها شامل موارد زیر است:

 • دود سیگار
 • آلودگی هوا
 • گرد و خاک
 • گرده گل ها
 • دودهای شیمیایی

برخلاف آلرژی های فصلی، بسیاری از این آلرژن ها در محیط هایی مانند خانه ها یا محل کارها طولانی می شوند. این امر باعث می شود که برونشیت مزمن پایدارتر و احتمال بازگشت بیشتر باشد.

5. آلرژی و نوزادان

این نوع حساسیت  پوستی امروزه در کودکان کم سن و سال، چندین دهه است که شایع شده است. با این حال، با افزایش سن کودکان، آلرژی پوست کاهش می یابد. آلرژی های تنفسی و غذایی با بزرگتر شدن کودکان شایع تر می شوند.

آلرژی های پوستی رایج در نوزادان شامل موارد زیر است:

 1. اگزما: این یک بیماری التهابی پوستی است که باعث خارش بثورات قرمز می شود.  ممکن است این بثورات به آرامی رشد کند اما پایدار نیست.
 2. درماتیت تماسی آلرژیک: این نوع حساسیت پوستی به سرعت، پس از تماس کودک با ماده تحریک کننده ظاهر می شود. درماتیت تماسی جدی تر می تواند به تاول های دردناک تبدیل شود و باعث ترک خوردگی پوست شود.
 3. کندوها: کهیر برجستگی های قرمز یا مناطقی از پوست است که پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن ایجاد می شود. بدن پوسته پوسته نمی شود، اما خارش کهیر ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

سخن پایانی…

آلرژی شایع است و عواقب تهدید کننده ای برای زندگی اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی قرار دارند، می توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را مدیریت کنند و در شرایط اضطراری چه کنند. بیشتر این نوع حساسیت ها با اجتناب، استفاده از داروها و تغییر شیوه زندگی قابل کنترل هستند. برای ما در پایین این صفحه برای ما بنویسید شما آیا تا به حال دچار آلرژی شده اید و چگونه آن را درمان کردید؟

[منبع]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا