جامع ترین آموزش نحوه پروتز باسن و تزریق چربی که بدن شما را خوش فرم می‌کند + مزایا و معایب

ایمپلنت لگن یا پروتز باسن، از عمل‌های جراحی زیبایی است که اخیرا در سرتاسر جهان طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. به طوری که بسیاری از افراد و به‌خصوص خانم‌ها برای زیباتر شدن فرم باسن خود تصمیم به انجام عمل پروتز باسن می‌گیرند. اگر شما نیز تصمیم به انجام این عمل را دارید، بهتر است قبل از آن این مقاله را که آگاهی نسبتا خوبی به شما درباره پروتز باسن می‌دهد بخوانید. با ما همراه باشید!

پروتز باسن چیست؟

کاشت مفصل ران و لانه گزینی بسته به محل قرارگیری در بدن، با نسبت یک‌به‌یک درنظرگرفته می‌شود. پروتزها برش‌های صاف و سیلیکونی در اندازه و شکل‌های محدب متفاوت هستند که بسته به نوع نقص باسن در زیر پوست قرار می‌گیرند و به‌صورت زیرساخت‌هایی هستند که پس از بهبودی، ظاهری منحنی‌تر و زیباتر از بیرون در ناحیه لگن و لگن تحتانی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، برای تقویت این ناحیه از بدن استفاده می‌شوند.

گاهاً پزشکان از روش انتقال چربی طبیعی بدن خود فرد متقاضی نیز برای بزرگ کردن و فرم دهی به باسن استفاده می‌کنند؛ اما این روش ممکن است برای افرادی که باسنشان بیش‌ازحد دفرمه شده و شکل خوبی ندارد مناسب نباشد. به همین دلیل برای این افراد پروتز گزینه مناسب‌تری است.

درواقع پروتز باسن روشی است که ناحیه گلوتئال یعنی پشت ران و باسن شما را تغییر شکل داده و بهبود می‌بخشد و باسن شکیل‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد. در ده سال گذشته، این روش به‌طور چشمگیری در سراسر جهان محبوب شده است. در این روش باسن خانم‌ها معمولاً به شکل گرد و برجسته درمی‌آید که باعث زنانگی بیشتر و جذابیت بسیار بالایی می‌شود.

پروتز باسن چیست؟

پروتز باسن برای چه افرادی مناسب است؟

پروتز باسن معمولاً برای کسانی که درمناطقی از لگن، باسن و ران دچار کمبود خطوط و برجستگی‌های خانمانه هستند بسیار مناسب می‌باشد. به‌طور طبیعی بسیاری از خانم‌ها با داشتن خطوط عضلانی کمتری به دنیا می‌آیند که در بزرگ‌سالی شکل جذابی برای شما از نظر زیبایی‌های خانمانه ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل ممکن است برخی افراد بخواهند یک انحنای نرم‌تر و زیباتر از طریق پروتز باسن در ظاهر باسن خود ایجاد کنند. همچنین افرادی که دارای مشکل دوجنسیتی بوده‌اند و در حال حاضر زن بودن را انتخاب کرده‌اند یا کلاً جنسیت خود را از مرد به زن تغییر داده‌اند نیز ممکن است به این عمل نیاز داشته باشند تا زیبایی زنانگی مورد نیازشان را به دست آورند.

چه موقع باید به فکر پروتز باسن باشید؟

بااینکه همه افراد می‌توانند این عمل جراحی را انجام دهند اما زمانی شما واقعاً به این روش تهاجمی نیاز دارید که شرایط زیر برایتان اتفاق افتاده باشد:

 • اگر باسن شما نسبت به کل بدن شما خیلی کوچک است و می‌خواهید ظاهری متعادل‌تر داشته باشید.
 • اگر شکل ناحیه گلوتئال (باسن) شما خیلی صاف یا مربعی است و شما می‌خواهید برای جذابیت بیشتر منحنی‌های بیشتری داشته باشید. همچنین دوست دارید ظاهر باسن شما جوان‌تر به نظر برسد.
 • اگر کاهش وزن یا روند پیری باعث شده باسن شما شل، افتاده یا صاف باشد.
 • اگر لباس‌های مختلف شما و لباس شنا به‌درستی روی اندام شما قرار نمی‌گیرد.
 • اگر با انجام چنین روشی عزت‌نفس یا اعتمادبه‌نفس شما واقعاً بیشتر می‌شود.

نحوه انتخاب یک جراح پلاستیک مناسب برای انجام پروتز باسن

پروتز باسن از طریق جراحی انجام می‌شود و یک جسم سیلیکونی که از بافت بدن شما نیست باید در قسمتی از باسن قرار بگیرد؛ بنابراین فرد انجام دهنده این عمل باید مهارت بالایی در این زمینه داشته باشد و هرکسی نمی‌تواند این کار را به‌خوبی انجام دهد. به همین دلیل ما به شما معیارهایی را معرفی می‌کنیم که بتوانید بهترین انتخاب را برای جراح داشته باشید.

ویژگی‌های یک جراح پلاستیک مناسب

باید جراحی را انتخاب کنید که به او اعتماد داشته باشید. برای اعتماد کردن جراح شما باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • آموزش‌دیده در زمینه جراحی باسن و داشتن گواهینامه جراحی پلاستیک
 • تجربه جراحی پروتز باسن
 • شما باید کاملاً با پزشکتان راحت باشید.
ویژگی‌های یک جراح پلاستیک مناسب

روند انجام پروتز باسن بعد از انتخاب پزشک مناسب

خب حالا شما پزشک موردنظرتان را پیدا کردید و باید بدانید بعد از آن قرار است چه روندی را طی کنید تا به باسنی خوش‌فرم برسید. پس از یافتن یک جراح پلاستیک دارای مجوز در منطقه خود که در انجام پروتز باسن به‌اندازه کافی تجربه دارد، باید برای مشاوره یک وقت ملاقات از او بگیرید. برخی از کلینیک‌ها برای افزایش رضایت مشتری این کار را رایگان انجام می‌دهند؛ اما دقت کنید که شما باید دقیقاً با فرد انجام دهنده‌ای که انتخاب کردید صحبت کنید.

قرار ملاقات اولیه شما

در طول مشاوره اولیه، این فرصت را خواهید داشت که در مورد اهداف زیبایی خود بعد از پروتز باسن خود صحبت کنید. جراح شما را به‌عنوان کاندیدای افزایش باسن ارزیابی می‌کند و مشخص می‌کند که عمل جراحی پروتز باسن می‌تواند برای شما چه کاری انجام دهد. با درک اهداف و شرایط پزشکی خود یکی از روش‌های تزریق چربی یا قرار دادن پروتز برای شما انتخاب می‌شود.

جراح پلاستیک باسن شما را معاینه می‌کند و به احتمال زیاد برای پرونده پزشکی شما عکس قبل از عمل می‌گیرد. جراح شما موارد زیر را در هنگام معاینه بررسی می‌کند:

 • اندازه و شکل باسن شما
 • کیفیت پوست شما
 • اینکه بسته به اهداف و نوع بدن شما چه نوع پروتزی با چه ابعادی برایتان مناسب است.

اگر روش تزریق چربی طبیعی برای شما انتخاب شود پزشک بدن شما را کاملاً بررسی می‌کند تا ببیند از کدام قسمت‌ها می‌تواند این چربی را تهیه کند.
سابقه پزشکی شما به‌طور کامل بررسی می‌شود؛ بنابراین برای پاسخگویی در مورد موضوعات زیر در جلسه مشاوره آماده باشید:

 • انجام جراحی‌های قبلی، ازجمله لیپوساکشن قبلی، جراحی شکم یا سایر جراحی‌های زیبایی در بدن
 • شرایط پزشکی گذشته و حال
 • آلرژی و داروهای فعلی که در حال مصرف آن‌ها هستید.
 • هرگونه سابقه تزریق قبلی در باسن

ارائه اطلاعات کامل اهمیت زیادی برای سلامت بعد از عمل شما دارد. همچنین اگر قصد کاهش وزن قابل توجهی دارید، حتماً این موضوع را به جراح پلاستیک خود بگویید. وی ممکن است توصیه کند قبل از انجام جراحی، وزن خود را تثبیت کنید؛ زیرا امکان دارد اگر بعد از جراحی وزن خود را کاهش دهید به دلیل کاهش بافت چربی پروتز در بدن شما حرکت کند و شکل بسیار نامناسبی در باسن شما ایجاد خواهد کرد.

برنامه درمانی شما

بر اساس اهداف، ویژگی‌های جسمی و آموزش و تجربه جراح، وی توصیه‌ها و اطلاعاتی را برای شما توضیح خواهد داد، از جمله:

 • رویکرد جراحی شما، ازجمله نوع روش یا استفاده از ترکیبی از روش‌ها و تعیین سایر پروتز
 • نتایجی که می‌توانید با این عمل به دست آورید.
 • پیش‌بینی هزینه انجام عمل شما برای این روش.
 • خطرات و عوارض مرتبط که ممکن است دچار آن‌ها شوید.
 • گزینه‌هایی برای بیهوشی و نوع امکان جراحی.
 • آنچه برای آماده‌سازی برای جراحی خود نیاز دارید.
روند انجام پروتز باسن بعد از انتخاب پزشک مناسب

سوالاتی که می‌توانید از جراح زیبایی خود در جلسه مشاوره بپرسید!

شما نیز باید برای ایجاد بهترین نتیجه در جلسه مشاوره خود نقش فعالی داشته باشید؛ بنابراین لطفاً از این لیست سؤالات به‌عنوان نقطه شروع مشاوره اولیه خود استفاده کنید.

 1. آیا من کاندید مناسبی برای پروتز باسن هستم؟
 2. آیا نتایج مورد نظر من منطقی و واقع‌بینانه است؟
 3. آیا جای زخم‌های من بعد از عمل قابل مشاهده خواهد بود؟ جای زخم‌های من در کجا قرار خواهند گرفت؟
 4. چه نوع بیهوشی را برای من توصیه می‌کنید؟
 5. هزینه‌های مربوط به جراحی من چقدر خواهد بود؟
 6. چه انتظاری از من دارید تا بهترین نتیجه را بگیرم؟
 7. بعد از عمل چند روز باید استراحت کنم و چه زمانی می‌توانم فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرم؟
 8. چقدر طول می‌کشد تا نتایج کامل عمل مشخص شود؟
 9. خطرات و عوارض مرتبط با عمل من چیست؟
 10. چگونه عوارض درمان می‌شود؟
 11. اگر نتیجه زیبایی جراحی مطابق با اهدافی که توافق کردیم می‌شود، گزینه‌های مناسب من چیست؟
 12. چگونه می‌توانم برای انجام عمل بزرگ‌سازی باسن آماده شوم؟

جراح شما دستورالعمل‌های قبل از عمل را به‌طور کامل برایتان توضیح می‌دهد، به سؤالات شما پاسخ می‌دهد، یک شرح‌حال پزشکی دقیق را انجام خواهد داد و یک معاینه فیزیکی را برای تعیین تناسب‌اندام شما برای جراحی انجام می‌دهد.

قبل از عمل، جراح از شما می‌خواهد:

 • حداقل شش هفته قبل از انجام جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید تا بهبودی بهتر ایجاد شود.
 • از مصرف آسپرین، برخی داروهای ضدالتهاب و برخی داروهای گیاهی که می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند، خودداری کنید.
 • صرف‌نظر از نوع جراحی که باید انجام شود، هیدراتاسیون قبل و بعد از جراحی برای بهبودی سالم بسیار مهم است؛ یعنی باید قبل و بعد از عمل بیشتر از مایعات و آب استفاده کنید تا بدنتان دچار کمبود آب نشود.
 • بزرگ کردن باسن معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود؛ اما باید اطمینان حاصل کنید که شخصی پس از جراحی شما را به خانه منتقل کرده و حداقل شب اول بعد از جراحی در کنار شما باشد.

عمل جراحی پروتز باسن چقدر طول می‌کشد؟

جراحی بزرگ کردن باسن شما ممکن است در یک بیمارستان معتبر، یک کلینیک معمولی زیبایی یا یک مجموعه جراحی مستقر در مطب انجام شود. اکثر مراحل پروتز باسن حداقل دو تا سه ساعت طول می‌کشد اما ممکن است بر اساس نوع شرایط بدنی شما بیشتر هم طول بکشد. برخی از داروها برای راحتی شما در طول جراحی به بدنتان تزریق می‌شود. معمولاً برای انجام این عمل از بیهوشی‌های عمومی استفاده می‌کنند. در برخی مواقع نیز ممکن است پزشک بیهوشی موضعی و استفاده از آرام‌بخش در طول عمل را کافی بداند.

برای ایمنی شما در حین جراحی، از مانیتورهای مختلف برای بررسی قلب، فشارخون، نبض و میزان اکسیژن گردش خون در شما استفاده می‌شود. جراح شما همان برنامه جراحی را انجام می‌دهد که از قبل در موردش با شما به‌طور کامل صحبت کرده است. پس نگران این موضوع نباشید.

پس از اتمام مراحل، شما را به یک قسمت ریکاوری منتقل می‌کنند و در آنجا تحت نظارت دقیق قرار می‌گیرید. پس از انتقال چربی یا گذاشتن پروتز، شما باید یک لباس فشرده‌سازی بر روی نواحی لیپوساکشن و روی باسن خود بپوشید. بعدازاینکه به هوش آمدید و شرایط بدنی شما به حالت نرمال برگشت احتمالاً پزشک شما را معاینه می‌کند و در صورت عدم وجود مشکل مرخص می‌شوید.

سوالاتی که می‌توانید از جراح زیبایی خود در جلسه مشاوره بپرسید!

پروتز باسن چگونه انجام می‌شود؟

ابعاد پروتزها می‌توانند کاملاً متفاوت باشند، اما به‌طورکلی بسته به مهارت و تجربه جراح در زیباسازی نهایی بدن قطعه پروتز مورد استفاده مناسب انتخاب می‌شود. در این عمل جراحی پزشک از طریق یک برش کوچک 3 سانتی‌متری زیر استخوان لگن در نزدیکی Trochanter Greater وارد پوست بدن می‌شود. ناحیه مورد نظر برای قرارگیری پروتز دقیقاً زیر استخوان‌های ماهیچه‌های اطراف قراردارند. پروتز طوری قرار می‌گیرد که بعد از عمل این ماهیچه‌ها و خطوری که ایجاد کرده‌اند دیگر قابل مشاهده نباشند.

قبل از اینکه به‌طور کامل برای شما توضیح دهیم که عمل پروتز باسن چگونه انجام می‌شود باید بدانید که ممکن است پزشک برای شما از روش افزایش حجم باسن با انتقال چربی اتولوگ یعنی استفاده از بافت‌های چربی در بدن خودتان استفاده کند که به آن لیفت باسن برزیلی نیز گفته می‌شود. اگر این روش برایتان مناسب باشد بهتر از گذاشتن پروتز است و عوارض آن قطعاً کمتر خواهد بود. چون یک حالت طبیعی دارد و جسم خارجی در بدن شما قرار نمی‌گیرد؛ اما درصورتی‌که کارساز نباشد پزشک از پروتز استفاده می‌کند؛ بنابراین ما هردو روند را برایتان توضیح می‌دهیم.

انتقال چربی اتولوگ

این روش که از آن به‌عنوان لیفت باسن برزیلی یاد می‌شود، چربی را از ناحیه‌ای از بدن شما گرفته و با تزریق در قسمت‌هایی که کمبود بافت و چربی وجود دارد، از آن برای تقویت و تغییر شکل باسن شما استفاده می‌کند. در کنار آن برای خوش‌فرم تر شدن بدن شما از تکنیک لیپوساکشن با لوله‌های مکش (کانول) برای از بین بردن بافت چربی در نواحی بدن شما با بافت اضافی مانند شکم، باسن، پشت یا ران استفاده می‌شود.

انتقال چربی فرآوری شده به نواحی دارای کمبود چربی

در این مرحله با استفاده از سرنگ‌های متصل به کانول‌ها چربی در نواحی کمبود چربی تزریق می‌شود.

برای تزریق چربی معمولاً سه تا پنج برش کوچک لازم است، اما این محل‌های برش توسط لباس به‌راحتی پنهان می‌شوند؛ بنابراین نگران این موضوع نباشید.
چربی به‌صورت لایه‌ای در چندین سطح تزریق می‌شود. در هنگام تزریق چربی، لوله تزریق به نام کانول دائماً به جلو و عقب حرکت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که یک رسوب صاف و خطی از بافت چربی برای شکل دادن و تقویت ناحیه باسن تزریق می‌شود. اگر این لوله حرکت منظمی نداشته باشد ممکن است چربی‌ها در یک نقطه بیشتر و در یک نقطه کمتر تزریق شوند. درنتیجه باعث بدفرم شدن باسن می‌شود. این موضوع به‌شدت به مهارت پزشک شما بستگی دارد.

در پایان برش‌های لیپوساکشن با بخیه بسته می‌شوند.

همین روند برش برای قرار دادن پروتز نیز انجام می‌شود؛ اما برای اینکه بتوان پروتز را در ناحیه مناسب قرار داد برش‌های بزرگ‌تری نیاز است. درنتیجه در صورت گذاشتن پروتز دوره نقاهت شما بیشتر خواهد شد. خطرات و عوارض آن نیز بیشتر است.

پروتز باسن چگونه انجام می‌شود؟

مراحل بعد از اتمام کار جراحی

بعد از جراحی وقتی به هوش آمدید باید لباس‌های فشاری توصیه‌شده توسط پزشک مانند گن‌های طبی را بپوشید.

در صورت تزریق چربی برای فرم دهی به باسن انتظار نمی‌رود تمام چربی‌های منتقل‌شده در یک روش BBL زنده بمانند؛ بنابراین نتیجه نهایی ممکن است تا حدی کوچک‌تر از آنچه در ابتدا پیش‌بینی‌شده بود باشد. در این صورت گاهی توصیه می‌شود که این روش مجدداً انجام گردد تا نتیجه دلخواه ایجاد شود.

درحالی‌که در اصطلاح عامیانه غربی به تزریق چربی «لیفت لب» گفته می‌شود، روش BBL اساساً در مورد بهبود خطوط تنه بدن، بهبود خط کمر، کاهش رول‌های پشتی و ایجاد شکل منحنی‌تر است. پوست با BBL معمولی برداشته نمی‌شود و اثر لیفت در درجه اول افزایش برآمدگی باسن است.

نکته: ایمپلنت‌های زیبایی مفصل ران اغلب به همراه سایر روش‌های زیبایی‌شناسی مانند لیپوساکشن انجام می‌شوند. این ترکیب روش‌ها باعث ایجاد نتیجه مطلوب‌تر برای زیبایی می‌شود اما هزینه انجام کار را نیز افزایش خواهد داد.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی پروتز باسن برای بهبودی سریع‌تر

جراح شما در مورد اینکه چه مدت طول می‌کشد تا بتوانید به سطح فعالیت و کار طبیعی خود برگردید، صحبت خواهد کرد. پس از جراحی، شما و مراقب خود دستورالعمل‌های دقیق در مورد مراقبت‌های پس از جراحی خود را دریافت می‌کنید، از جمله این موارد عبارت‌اند از:

 • نحوه پانسمان و بررسی زخم‌های جراحی
 • چک کردن علائم طبیعی بدن مانند تب، فشار و موارد مشابه
 • علائم بالقوه عوارض

بلافاصله بعد از عمل باسن، برش‌هایی که جراح شما در آن چربی یا پروتز قرار داده است ممکن است مایعاتی را برای چندین روز تخلیه کند. معمولاً خود پزشک لوله‌های نازکی را برای تخلیه این مایعات در ناحیه جراحی قرار می‌دهد. دقت داشته باشید که تخلیه قابل‌توجه مایعات پس از لیپوساکشن با حجم زیاد غیرمعمول نیست و کبودی نیز بسیار شایع است.

برای فشرده نگه‌داشتن ناحیه باسن، لباس‌های تنگ و خاصی باید بپوشید که ممکن است شما را ناراحت کند اما واجب است. پزشک به شما می‌گوید که مدت‌زمان پوشیدن آن‌ها، معمولاً برای چند هفته لازم است. برخی از پزشکان این لباس‌ها را تهیه می‌کنند، اما برخی دیگر قبل از جراحی به شما می‌گویند که خودتان چه نوعی از آن‌ها را و از کجا خریداری کنید.

وقتی بیهوشی از بین می‌رود، ممکن است کمی درد داشته باشید. اگر درد شدید یا طولانی است، با جراح پلاستیک خود تماس بگیرید. بعد از جراحی نیز مقداری تورم خواهید داشت. در بعضی موارد، این تورم هفته‌ها یا حتی ماه‌ها باقی خواهد ماند. با جراح زیبایی خود تماس بگیرید تا مشخص شود درد و تورم طبیعی است یا نشانه وجود مشکلی است.

جراح شما ممکن است برای کاهش تورم و تخلیه بهتر هرگونه تجمع مایعات، درمانی به نام ماساژ لنفاوی را توصیه کند.

چارچوب زمانی بهبودی پس از پروتز باسن از اهمیت حیاتی برخوردار است که باید حتماً کلیه دستورالعمل‌های مراقبت از بیمار را که بعد از انجام عمل بزرگ‌سازی باسن توسط جراح ارائه می‌شود، دنبال کنید. این شامل اطلاعات مربوط به پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی، مراقبت از خروج مایعات در ناحیه جراحی، مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت تجویز و سطح و نوع فعالیت بی‌خطر است.

جراح همچنین در مورد علائم طبیعی که تجربه می‌کنید و علائم احتمالی عوارض، دستورالعمل‌های دقیقی به شما ارائه می‌دهد. درک این نکته مهم است که مدت‌زمان لازم برای بهبودی در افراد با توجه به نوع عمل و شرایط بدنی شما بسیار متفاوت است و باید آمادگی لازم را برای آن داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی پروتز باسن برای بهبودی سریع‌تر

بهبودی پروتز باسن بعد از عمل در دو هفته اول

دوره نقاهت در ناحیه باسن کمی طولانی‌تر و دردناک‌تر از نواحی دیگر بدن است، زیرا این ناحیه بدن برای فعالیت‌های بدنی مانند راه رفتن، دویدن و حتی ایستادن استفاده می‌شود. در اولین روز پس از جراحی، ممکن است به شما آموزش داده شود که چگونه با لباس فشاری در رختخواب باشید و برای حفظ گردش خون، دست‌ها و پاها را به‌صورت دوره‌ای حرکت دهید. بعد از دومین روز بعد از عمل قادر خواهید بود از تخت برخیزید و راه بروید.

هنگام حمل به خانه یا اولین بازدید پیگیری بعد از عمل، به شما آموزش داده می‌شود تا روی شکم خود در صندلی عقب ماشین دراز بکشید تا از فشار بر باسن خود جلوگیری کنید. از این موقعیت باید برای ایستادن در 3 روز اول نیز استفاده شود.

همچنین به شما آموزش داده می‌شود که هنگام خواب و هنگام تماشای تلویزیون یا مطالعه به شکم یا پهلو دراز بکشید.

هنگام بهبودی ممکن است کمی کبودی و تورم در ناحیه باسن داشته باشید. این حالت احتمال دارد تا ناحیه شکم یا ران گسترش یابد. این موضوع طبیعی است و پس از چند روز یا چند هفته فروکش می‌کند.

باسن شما ممکن است دردناک باشد، اما این مشکل معمولاً پس از چند روز برطرف می‌شود. برای همین داروی ضد درد برای دردهای شما تجویز می‌شود.
برای از بین بردن تجمع مایعات و ترشحات برش‌های شما، در هفت روز اول وجود لوله‌های خروج مایعات لازم است و نمی‌توانید آن‌ها را بردارید. بعدازآن نیز پزشک باید این کار را انجام دهد و یا به شما بگوید که چگونه و در چه زمانی آن‌ها را بردارید.

ممکن است تا زمانی که تخلیه وجود داشته باشد آنتی‌بیوتیک خوراکی برایتان تجویز شود تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود.

بسیاری از جراحان به جز استفاده از توالت و غذا خوردن اجازه نشستن در 10-14 روز اول را به شما نمی‌دهند. بعدازاین مدت، می‌توانید با یک بالش نرم که در زیر عضلات همسترینگ قرار می‌گیرد ولی باسن شما زمین یا نشیمنگاه را لمس نکند بنشینید، به‌طوری‌که باسن شما در هوا باشد و به باسن تازه تقویت‌شده فشار وارد نشود. ثابت نشده است که این امر بر نتایج جراحی تأثیر می‌گذارد اما اغلب به‌عنوان یک روش پیشگیری از دردهای اولیه و مشکلات بعد از عمل توصیه می‌شود.

بهبودی پروتز باسن بعد از عمل در دو هفته اول

بهبودی بعد از عمل پروتز باسن در هفته‌های دو تا هشت

حداقل هشت هفته نباید هیچ فشار مستقیمی روی باسن ایجاد شود؛ بنابراین نشستن بدون بالش برای این دوره مجاز نیست.

باید شش تا هشت هفته لباس فشرده‌سازی بپوشید.

نتایج نهایی بزرگ کردن باسن شما ممکن است در ابتدا با تورم پنهان شود. به همین دلیل گاهی اوقات سه تا شش ماه طول می‌کشد تا نتایج واقعی شما مشهودتر شود.

به شما توصیه می‌شود حداقل سه ماه برای خرید لباس نروید تا نتایج به‌طور کامل مشخص شوند.

بعد از پیوند چربی می‌توانید بعد از ده تا چهارده روز به محل کار خود برگردید، رانندگی کنید یا به سینما بروید اما هنگام نشستن باید از بالش استفاده کنید تا به باسن فشار وارد نشود. بعد از هشت هفته می‌توانید فعالیت‌های عادی و ورزشی خود را از سر بگیرید.

در سومین هفته بعد از عمل به شما توصیه می‌شود که تمرینات کششی را شروع کنید. می‌توانید هشت تا ده هفته بعد از جراحی ورزش را از سر بگیرید. بااین‌وجود، اگر عوارض زخم وجود داشته باشد، ممکن است مجبور باشید سه تا چهار ماه صبر کنید تا دوباره بتوانید به باشگاه بروید.

نتیجه پروتز باسن برای من چگونه است؟

روش ایمپلنت یا پروتز باسن در مقایسه با جراحی‌های تهاجمی‌تر مانند کاشت باسن نسبتاً بی‌خطر است. ازآنجاکه اعصاب کمی در ناحیه جراحی این منطقه وجود دارد و نسبتاً عاری از رگ‌های ثانویه یا شریان‌هاست و خود ایمپلنت‌ها عمیقاً در بافت قرار نمی‌گیرند، احتمال عوارض زیادی وجود ندارد.

تنها کاری که مجبور هستید انجام دهید این است که شما مجبور خواهید بود برای مدت یک ماه یک لباس فشرده کننده بافت مانند گن‌های موجود طبی بپوشید و در طول این مدت هیچ‌گونه فعالیت شدید نداشته باشید. در نهایت انتظاراتی که می‌توانید از این روش زیبایی داشته باشید عبارت‌اند از:

 • لباس‌های مختلف و لباس شنای شما روی بدنتان می‌نشیند و شما را خوش‌تیپ‌تر می‌کند.
 • بدن شما به‌خصوص اگر چربی شکمی نداشته باشید خوش‌فرم و متناسب به نظر می‌رسد.
 • باسن شما محکم و گردتر می‌شود و ظاهری جوان‌تر و منحنی پیدا می‌کند.

نکته:شما می‌توانید بعد از عمل با ورزش سبک تا دو هفته بعد به فعالیت‌های روزمره خود برگردید.

بهبودی بعد از عمل پروتز باسن در هفته‌های دو تا هشت

کدام روش بزرگ کردن باسن برای من مناسب‌تر است؟

با توجه به اینکه دو روش اصلی برای افزایش باسن وجود دارد و شامل انتقال چربی اتولوگ (لیفت لب‌به‌لب برزیلی) و جراحی برای گذاشتن پروتز سیلیکونی می‌باشد ممکن شما گیج شوید که کدام روش برای شما بهتر است. این انتخاب بیشتر به جراح شما و انتظاراتتان از این عمل بستگی دارد. جراح زیبایی شما روشی را بر اساس اهداف زیبایی و فرم بدن شما پیشنهاد می‌کند.

کاشت باسن ممکن است در صورت تمایل به شکل ظاهری گردتر در باسن شما انجام شود درحالی‌که پیوند چربی یک روش عالی برای کانتور کردن و تغییر شکل باسن است. اگر بسیار لاغر هستید، احتمالاً پروتز برای شما مناسب‌تر است. بااین‌حال، اگر بعد از کاهش شدید وزن، باسن شما دچار شل شدگی و افتادگی شده باشد، پیوند چربی یا ترکیبی از جراحی کاشت چربی و باسن ممکن است مؤثرتر باشد.

نتایج پروتز باسن چقدر ماندگار است؟

در شرایط عادی، نتایج جراحی زیباسازی باسن شما طولانی‌مدت خواهد بود. پس از افزایش موفقیت‌آمیز پروتز باسن در روش انتقال چربی نیز، چربی باقیمانده تا آخر عمر در آن ناحیه باقی خواهد ماند. این چربی مانند بقیه بافت‌های بدن شما رشد کرده و با شما پیر می‌شود. در صورت قرار دادن ایمپلنت، این دستگاه‌ها نیازی به برداشتن ندارند، مگر اینکه دچار عارضه دیرهنگام شوید.

اگرچه این روش باعث بهبود شکل باسن شما می‌شود، شما باید تغییرات سبک زندگی لازم را انجام دهید تا شکل جدید شما حفظ شود؛ یعنی باید از یک رژیم متعادل و برنامه ورزشی مناسب استفاده کنید؛ زیرا چاقی یا لاغری زیاد می‌تواند در ظاهر پروتز تغییر ایجاد کند.

همچنین برای ماندگاری بیشتر با جراح زیبایی پلاستیک خود در ارتباط باشید. برای ایمنی و همچنین زیباترین و سالم‌ترین نتیجه، مهم است که در زمان‌های تعیین‌شده و هر زمان که تغییراتی در باسن خود مشاهده کردید، برای ارزیابی پیگیری به مطب جراح پلاستیک مراجعه کنید. در صورت داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی از تماس با جراح خود دریغ نکنید.

کدام روش بزرگ کردن باسن برای من مناسب‌تر است؟

معایب انجام جراحی پروتز باسن

هر عمل زیبایی و بخصوص جراحی‌های زیبایی را که در نظر بگیرید در کنار همه مزایایی که برای شما ایجاد می‌کنند معایبی هم دارند؛ بنابراین باید قبل از تصمیم به انجام چنین کاری کاملاً نسبت به عواقب آن آگاه باشید. این موارد را باید به‌طور کامل از پزشک جراح خود بپرسید. بااین‌حال برخی از معایب احتمالی اصلی پروتز باسن عبارت‌اند از:

 • لغزش ایمپلنت بعد از عمل یا جذب مجدد مقداری از چربی ممکن است به‌مرور باعث عدم تقارن شود.
 • اگر بسیار لاغر هستید و می‌خواهید افزایش قابل‌توجهی در حجم باسن شما ایجاد شود، ممکن است برای رسیدن به‌اندازه موردنظر خود به کاشت نیاز داشته باشید. در این صورت پروتز نمی‌تواند انتظار شما را برآورده سازد.
 • به دلیل تورم بعد از عمل، ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد تا اثر کامل این جراحی مشخص شود.
 • نیاز به دوره استراحت طولانی که شما را از فعالیت‌های روزمره باز میدارد.

خطرات و عوارض احتمالی چیست؟

مانند هر عمل‌ جراحی، در این نوع عمل هم خطراتی‌ وجود دارد. برخی‌ از این خطرات احتمالی عبارت‌اند از:

 • عفونت
 • ایجاد سروما (دانه‌هایی که ممکن است بعد از جراحی زیر پوست ناحیه مورد نظر ایجاد شوند که درونشان از مایعی پر می‌شود. این مایع با چرک متفاوت است و می‌تواند موجب ناراحتی شود. درمان آن نیز باید توسط پزشک انجام شود.)
 • خونریزی
 • اکستروژن ‌ادرار (بی‌اختیاری ادراری)
 • عدم‌ تقارن در باسن در صورت عدم مهارت کافی برای انجام این عمل جراحی
 • ایجاد جای ‌زخم
 • آسیب‌ عضله
 • آسیب عصبی (عصب جلدی استخوان ران)

نکته: برای از بین بردن خطرات و عوارض یا به حداقل رساندن آن‌ها باید دستورالعمل‌های پزشکتان را موبه‌مو انجام دهید تا سریع‌تر بهبود پیدا کنید.

خطرات و عوارض احتمالی پروتز باسن چیست؟

هزینه انجام عمل پروتز باسن

هزینه‌های پروتز باسن از یک پزشک به پزشک دیگر و از یک منطقه جغرافیایی به منطقه دیگر متفاوت است. تقویت باسن یا لیفت باسن و تغییر شکل آن می‌تواند به چندین روش انجام شود که با هم یا به‌صورت سری انجام می‌شوند و این موضوع نیز در هزینه تمام‌شده پروتز باسن تأثیر می‌گذارد. همچنین نوع خدمات و امکاناتی که توسط مرکز جراح پلاستیک یا مطب پزشک در اختیار شما قرار می‌گیرد متفاوت خواهد بود و هزینه کار را تغییر می‌دهد.

توجه داشته باشید که ازآنجاکه افزایش باسن یک جراحی زیبایی انتخابی است، بیمه این هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد. بسیاری از جراحان برای مقرون‌به‌صرفه تر بودن این روش به ممکن است به شما اجازه دهند که هزینه آن را به‌صورت اقساطی یا چکی پرداخت نمایید؛ بنابراین به‌طورکلی نمی‌توان قیمت دقیقی برای این عمل ارائه داد. بااین‌حال یادتان باشد جراح خود را بر اساس کیفیت، آموزش و تجربه انتخاب کنید و به خاطر هزینه کمتر به سراغ جراحان بدون مهارت نروید.

هزینه انجام عمل پروتز باسن

سؤالات متداول در مورد پروتز باسن

1. من کمی چاق هستم و دوست ندارم از پروتز استفاده کنم. چگونه می‌توانم باسن خود را جراحی کنم تا بدن خوش‌فرم تری داشته باشم؟
اگر کمی چاق هستید احتمالاً به‌اندازه کافی در بدن شما بافت چربی وجود دارد و می‌توانید از روش تزریق چربی به جای پروتز برای فرم دادن به باسن خود استفاده کنید.
2. من 20 ساله می‌باشم و به دنبال جراحی برای باسنم هستم؛ زیرا باسنی پهن و ران‌هایی درشت دارم اما در ناحیه باسن برجستگی ندارم و می‌خواهم هزینه آن نیز مناسب باشد. چه روشی پیشنهاد می‌کنید؟
بسته به شرایط بدنی شما هزینه عملتان متفاوت خواهد بود. همان‌طور که گفتیم پزشک شما و نوع خدمات کلینیک نیز در هزینه تأثیر دارد. به‌علاوه با توجه به سن شما و وجود بافت چربی در بدنتان و همچنین برای کاهش هزینه‌ها روش انتقال چربی برایتان بهتر خواهد بود.
3. آیا پروتز باسن کل بدن من را خوش‌فرم تر می‌کند؟
بله قطعاً این نتیجه را خواهد داشت. بخصوص اگر شما فرد لاغری باشید که در تمامی قسمت‌ها اندام متناسبی دارید اما در ناحیه باسن برجستگی ندارید این عمل به زیباسازی بدن شما کمک زیادی می‌کند. معمولاً افراد بسیار لاغر هم از پروتز باسن استفاده می‌کنند و هم اقدام به بزرگ کردن سینه می‌کنند تا یک بدن جذاب به دست آورند.

سخن پایانی…

عمل پروتز باسن از عمل‌های زیبایی جدید است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که انجام این عمل به‌سادگی نیست و نباید تنها به خاطر مواردی که در فیلم‌ها یا عکس‌ها مشاهده کردید فکر کنید به‌سادگی انجام می‌شود و قبل از تصمیم گرفتن برای انجام این جراحی باید اطلاعات کاملی از آن به دست آورید و با چندین متخصص زیبایی مشورت کنید تا با توجه به شرایط بدنی‌تان بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا