زیبایی

رینوپلاستی بینی چیست و چگونه انجام می شود؟

رینوپلاستی به معنای جراحی بینی است که گاهی با هدف درمان مشکلاتی مانند انحراف بینی و گاهی با هدف زیبایی و اصلاح ظاهر بینی انجام می‌شود. این روش یک عمل تهاجمی است که اگرچه خطرات و سختی‌هایی را به دنبال دارد اما نتایج آن دائمی است. درواقع اگر این روش توسط یک متخصص باتجربه و ماهر انجام شود می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی برای شما ایجاد کند و چهره‌ای جذاب‌تر به شما هدیه دهد.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم شما را با روند انجام رینوپلاستی و عوارض احتمالی آن به‌طور کامل آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

رینوپلاستی چیست؟

شکل بینی توسط ساختارهای آناتومیکی مختلف تعیین می‌شود. هر فردی به دلیل ترکیب قسمت‌های غضروفی، استخوانی و بافت نرم، شکل بینی منحصربه‌فردی دارد. هدف از اصلاح بینی (رینوپلاستی) تغییر شکل خارجی بینی با برداشتن، تغییر موقعیت یا جایگزینی بافت است.

البته رینوپلاستی یا جراحی بینی به دلایل مختلفی انجام می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

  • دلایل زیبایی: جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است. کوچک کردن یا باریک شدن بینی، اصلاح قوز بینی یا کج بودن بینی و باریک شدن سوراخ‌های بینی اغلب نتایجی هستند که مراجعان متقاضی رینوپلاستی به دنبال آن به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند.
  • دلایل عملکردی: همیشه هدف از رینوپلاستی ایجاد زیبایی بیشتر نیست بلکه اگر شکل طبیعی بینی مانع تنفس شود، در برخی موارد می‌توان این مشکل را با جراحی بینی اصلاح کرد.
  • بازسازی بینی: در موارد نادر، جراحی زیبایی بینی برای بازگرداندن فرم طبیعی بینی پس از جراحات یا عمل‌های ناموفق قبلی مثلاً بعد از حوادثی مانند تصادف‌های شدید، ضروری است.
آشنایی با رینوپلاستی

جراحی بینی یا رینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

به‌طورکلی دو روش متفاوت برای انجام رینوپلاستی وجود دارد که شامل موارد زیر خواهد بود:

جراحی بینی باز

در جراحی بینی باز، بعد از انجام فرایند بیهوشی برای بیمار، برش بر روی پل بینی ایجاد می‌شود. در ناحیه برش ابتدا پوست بینی و سپس بافت غضروف برداشته می‌شود. اقدامات لازم برای یک بینی عملکردی انجام می‌شود، سپس بافت غضروف و پوست بر روی تیغه بینی قرار می‌گیرد و با بخیه زدن برش، عمل به پایان می‌رسد. دلیل ارجحیت رینوپلاستی باز، ارائه دید واضح از تمام ساختارها و دستیابی به بهترین نتایج در طول عمل و بعد از آن است.

رینوپلاستی بسته

در جراحی بینی بسته، برش‌های مختلفی بسته به نوع جراحی بینی ایجاد می‌شود، اما این برش‌ها در داخل بینی ایجاد می‌شوند و بنابراین از بیرون قابل مشاهده نیستند. در جراحی بینی بسته، تورم مدت کوتاهی پس از عمل فروکش می‌کند؛ اما شاید نتوان تغییرات اساسی که از طریق جراحی باز انجام می‌شود را در این روش ایجاد نمود.

نمی‌توان گفت کدام یک از این دو روش دقیقاً برای شما مناسب‌تر است و این موضوع بیشتر به تجربه و قدرت تشخیص پزشک جراح شما بستگی دارد؛ اما در مقایسه این دو روش باید گفت در جراحی بینی باز، پزشک کنترل بیشتری روی داخل بینی دارد و بنابراین می‌تواند بهتر آن را شکل دهد، اما روند بهبود ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. این احتمال وجود دارد که جای زخم خفیفی نیز در این روش باقی بماند که به سختی دیده شود.

در جراحی بینی بسته، تجربه پزشک بسیار مهم است. روند بهبودی با استفاده از این تکنیک برای بیمار راحت‌تر و کوتاه‌تر است. ازآنجایی‌که این عمل با یک برش در بینی انجام می‌شود، هیچ جای زخمی بر جای نمی‌گذارد.

قبل و بعد از رینوپلاستی

اقدامات لازم قبل از رینوپلاستی چیست؟

قبل از هر عمل بینی، پزشک معالج باید با بیمار در مورد خواسته‌ها و ایده‌های او در مورد بینی جدید صحبت کند. جراح، بینی را از نزدیک بررسی می‌کند تا دریابد که چگونه می‌توان به یک نتیجه زیبایی‌شناختی خوب دست یافت. مهم است که بینی جدید بعد از عمل رینوپلاستی هیچ مشکل عملکردی مانند مشکلات تنفسی ایجاد نکند و با بقیه قسمت‌های صورت متناسب باشد و کانتور صورت را بهتر کند. به‌عنوان‌مثال، یک بینی دکمه‌ای کوچک همراه با یک چانه پهن و مربعی نسبتاً عجیب به نظر می‌رسد.

این روش معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. در جراحی زیبایی بینی، شکل و اندازه استخوان‌ها و غضروف‌های بینی از طریق برش‌های کوچک تا حصول نتیجه مطلوب تغییر می‌کند. در برخی موارد نیز لازم است مواد غضروف اضافی وارد شود. جراح به‌راحتی می‌تواند آن را از سایر بافت‌های غضروفی بدن جدا کرده و به شکل دلخواه درآورد و با بخیه‌های بسیار ظریف به ناحیه مربوطه بچسباند.

بافت غضروفی موردنیاز معمولاً از گوش برداشته می‌شود. هنگامی‌که تمام اقدامات شکل‌دهی انجام شد، غشاهای مخاطی مغذی دقیقاً دوباره به هم متصل شده و با نخ‌های ظریف و خود حل شونده بخیه می‌شوند.

در زمینه جراحی ترمیمی بینی اغلب از پیوند فلپ یا پوست شکافی استفاده می‌شود. این پوست، درواقع پوست خود بیمار است که از محل دیگری گرفته شده و برای پوشاندن ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود.

هزینه انجام رینوپلاستی

مدت زمان و هزینه رینوپلاستی چقدر است؟

اینکه چه چیزی باید تغییر کند و چقدر و کجا باید تغییر کند، به اندازه و شکل بینی هر فرد و مهارت و تشخیص پزشک انتخابی شما بستگی دارد. مدت زمان عمل و هزینه‌ها به ترتیب متغیر است که هر دو به‌شدت به تخصص و شهرت جراح وابسته است.

لازم به ذکر است که برخلاف عمل بینی به دلایل پزشکی که هزینه‌های آن معمولاً توسط شرکت‌های بیمه سلامت پوشش داده می‌شود، هزینه اصلاح بینی صرفاً جهت زیبایی باید از جیب شما پرداخت شود.

چه کسانی برای جراحی بینی مناسب هستند؟

جراحی بینی برای همه دختران 16 سال به بالا و پسران 18 سال به بالا که از نظر سلامتی در شرایط مطلوبی هستند، انجام می‌شود. در جراحی زیبایی باید مشخصات فیزیکی، سن، انتظارات، ساختار آناتومیکی و مشکلات سلامتی موجود به دقت ارزیابی شود و روش مناسب برای بیمار انتخاب گردد. این روش باید به‌صورت جداگانه برای هر بیمار برنامه‌ریزی شود.

به‌طورکلی نیز معمولاً برای اصلاح مشکلات زیر از این روش جراحی استفاده می‌شود:

  • قوز بینی
  • بینی کج
  • دماغ عقابی
  • نوک بینی بلند
  • نوک بینی پهن و بزرگ
  • بینی بیش از حد باریک
  • نوک بینی صاف
رینوپلاستی بدون جراحی و عوارض

رینوپلاستی بدون جراحی

علاوه بر این عمل تهاجمی، می‌توان با برخی روش‌های دیگر غیرتهاجمی نیز تغییرات خوبی در ظاهر بینی ایجاد کرد و از زیبایی آن بدون نیاز به تحمل سختی‌های انجام رینوپلاستی، لذت برد. گاهی اوقات از تزریق اسید هیالورونیک برای رینوپلاستی بدون جراحی استفاده می‌شود.

این ماده پرکننده و نگه‌دارنده به‌طور طبیعی در بدن انسان نیز وجود دارد و از دیرباز به‌عنوان یک عامل ضد چروک استفاده می‌شده است. پس از مشاوره متخصص پوست، او ژل هیالورونیک را به نواحی مناسب بینی تزریق می‌کند. ژل در طی چند روز سفت می‌شود و شکل مناسبی به بینی شما می‌دهد. البته برای نتایج خوب از این تزریق، مهم است که پزشک انجام دهنده، مهارت کافی در این زمینه داشته باشد.

جراحی بینی با اسید هیالورونیک باید هر یک تا دو سال یک‌بار تکرار شود، زیرا ماده پرکننده وارد شده توسط بدن به مرور زمان تجزیه و جذب می‌شود. علاوه بر این، این نوع جراحی بینی برای همه فرم‌های بینی مناسب نیست. این روش معمولاً برای مثال برای قوز بینی برجسته یا نوک بینی فرورفته استفاده می‌شود. مزیت این روش در خطرات کمتر (به دلیل عدم مداخله جراحی) و هزینه کمتر آن است.

سایر روش‌های غیرتهاجمی برای اصلاح فرم بینی نیز عبارت‌اند از:

تزریق فیلر بینی

تزریق بینی به‌عنوان یک روش زیبایی بینی غیر جراحی شناخته می‌شود که در آن شکل بینی بدون مداخله جراحی تغییر می‌کند. با استفاده از تکنیک‌های مناسب، فیلرهای مختلفی که یکی از مهم‌ترین و بهترین آنها همان اسید هیالورونیک است، به ناحیه بینی برای افزایش حجم تزریق می‌شود. این روش به‌طور موقت شیارهای بینی، فرورفتگی‌ها، عیوب کانتور و عدم تقارن را درمان می‌کند که برای نتایج ماندگار باید در فواصل زمانی معین تکرار شود.

تزریق بوتاکس در نوک بینی

بوتاکس را می‌توان به‌صورت عضلانی در محل اتصال دهان و بینی تزریق کرد. همان‌طور که اثر بوتاکس عضله را شل می‌کند، نوک بینی کمی بالا می‌رود.

بالا بردن نوک بینی به کمک لیفت با نخ

این روش با استفاده از بخیه‌های مورد استفاده در روش‌های جراحی کم تهاجمی با نخ‌های مخصوص انجام می‌شود. اما تأثیرات این روش به اندازه سایر روش‌ها ماندگار نیست.

خطرات رینوپلاستی یا جراحی بینی چیست؟

مانند هر عمل جراحی تهاجمی دیگری، جراحی بینی با خطراتی همراه است. درد خفیف و کبودی و تورم اغلب پس از عمل ایجاد می‌شود و کاملاً طبیعی است که به‌زودی با انجام مراقبت‌های لازم و پیروی از دستورالعمل‌های جراح، فروکش می‌کند.

در موارد نادر، خونریزی ثانویه، کاهش حساسیت به لمس بینی، مشکلات گردش خون در غشاهای مخاطی داخلی و عفونت رخ می‌دهد. گاهی اوقات تنفس از طریق بینی توسط روش زیبایی با مانع مواجه می‌شود. معمولاً این مشکلات زمانی رخ می‌دهد که انجام رینوپلاستی به دست افراد غیرمتخصص با مهارت پایین انجام شود.

همچنین در صورت مراجعه به افراد نابلد ممکن است این روش منجر به ناهمواری، عدم تقارن یا سایر اشکال بینی نامطلوب شود که نیاز به عمل بینی دیگر دارد. بسیار نادر است که ساختارهای آناتومیک مهمی مانند مجرای اشک، عصب بویایی یا اعصاب حسی در این عمل آسیب ببینند. بااین‌حال، به‌طورکلی، جراحی زیبایی بینی یک عمل نسبتاً ایمن و نسبتاً کم عوارض است.

نتیجه عمل رینوپلاستی

بعد از اصلاح بینی چه نکاتی را باید در نظر بگیرم؟

بعد از جراحی بینی، بینی جدید باید برای مدتی به اندازه کافی حمایت و محافظت شود. برای یک تا دو هفته اول، لوله‌های سیلیکونی وارد بینی شده و از بیرون یک آتل یا گچ روی آن زده می‌شود. در صورت امکان باید از دمیدن بینی، عطسه کردن، آرایش کردن، صحبت کردن مکرر و وارد کردن هرگونه فشار دیگری به بینی خودداری شود.

استفاده‌کنندگان از عینک باید در صورت امکان از لنزهای تماسی استفاده کنند یا با چسباندن یک براکت مخصوص بالابرنده، محافظت لازم را انجام دهند.

حتی اگر بعد از چند هفته علائم کاملاً بهبود پیدا کردند و دیگر هیچ دردی وجود نداشت، باز هم باید آرام باشید زیرا غضروف خیلی آهسته ترمیم می‌شود و بنابراین حتی پس از ماه‌ها می‌تواند جابه‌جا شود. این کار باعث می‌شود که یک اصلاح دیگر بینی ضروری باشد؛ بنابراین مراقبت‌های لازم را به‌طور کامل انجام دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

سخن پایانی…

عمل‌های زیبایی مختلفی وجود دارند که می‌توانند در اصلاح نواقص صورت و بهبود فرم آن به شما کمک کنند. یکی از رایج‌ترین این عمل‌ها که تأثیر زیادی در زیبایی چهره ایجاد می‌کند، جراحی بینی است که به دو صورت باز و بسته انجام می‌شود؛ اما باید دقت داشته باشید رینوپلاستی زمانی می‌تواند نتایج فوق‌العاده ایجاد کند که در کلینیک‌های زیبایی معتبر و به دست متخصصان کار بلد انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا