کانتور یا کانتورینگ چطور می تواند به زیبایی صورت شما کمک کند؟

بسیاری از ما دوست داریم فرم صورتمان مانند مدل‌های زیبایی و برخی از سوپراستارها که از نظر زیبایی بیشتر معروف هستند، باشد. شاید در قدیم این خواسته برای بسیاری از افراد تنها یک آرزوی محال بود؛ اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از روش‌های جراحی، غیر جراحی و ترفندهای آرایشی وجود دارد که به شما در کانتور صورت یا زاویه سازی مناسب صورت جهت زیبایی و جذابیت بیشتر کمک می‌کند.

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم اطلاعات کامل‌تری در مورد کانتور صورت به شما بدهیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کانتور یا کانتورینگ چیست؟

کانتورینگ صورت که به آن مجسمه‌سازی صورت یا زاویه سازی صورت نیز گفته می‌شود، یک روش زیبایی انتخابی است که ظاهر کلی صورت را بهبود می‌بخشد. روش‌های مختلفی برای انواع کانتور صورت وجود دارند که شامل روش‌های غیرتهاجمی و روش‌های تهاجمی هستند. خود روش‌های غیرتهاجمی نیز به دو صورت کاملاً موقت از طریق لوازم‌آرایش و کمی ماندگارتر با استفاده از روش‌هایی مانند لیفت صورت با تزریق بوتاکس، استفاده نخ جوان‌سازی صورت و … انجام می‌شوند. در حال حاضر این روند در برخی کشورها بیشتر در حال ظهور است و اهداف آن بهبود تناسب صورت و تمام ویژگی‌های صورت و همچنین به‌طورکلی کوچک‌تر کردن و کشیده‌تر کردن صورت است.

البته برخی افراد که صورت بیش‌ازحد کشیده‌ای دارند نیز باید کانتور صورت را طوری انجام دهند که تناسب موردنیاز برای زیبایی بیشترشان انجام شود. به‌طورکلی روش‌های مختلف کانتورینگ می‌تواند ویژگی‌های صورت افراد را متعادل‌تر نشان دهد و همچنین طرح کلی صورت را بهبود بخشد. درنتیجه شما جذاب‌تر و زیباتر دیده خواهید شد.

کانتور صورت برای چه افرادی مناسب است و چه نتایجی را باید از آن انتظار داشت؟

کانتور صورت برای چه افرادی مناسب است و چه نتایجی را باید از آن انتظار داشت؟

کانتورینگ صورت را می‌توان برای تمامی بزرگ‌سالان سالمی که مایل به بهبود طرح کلی یا کانتور نواحی خاصی از صورت خود هستند، مورد استفاده قرار داد. در میان زنان، هدف مشترک روش‌های کانتور صورت این است که خطوط صورت را نرم‌تر و زنانه‌تر جلوه دهند؛ اما معمولاً مردان بیشتر انتظار دارند ظاهری مردانه‌تر برایشان ایجاد شود.


به همین دلیل، انتظارات افراد می‌تواند برحسب هدف زیبایی که از کانتور دارند و جنسیت آن متفاوت باشد که در صورت تمایل به انجام روش‌های پزشکی برای کانتور باید در جلسه مشاوره قبل از انجام این عمل‌ها تمامی اهداف خود را به‌صورت واضح با متخصص یا جراح زیبایی خود در میان بگذارید. همچنین برای کسانی که از افتادگی پوست صورت رنج می‌برند که معمولاً به دلیل افزایش سن یا پیری زودرس این اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود صورت افراد کانتور اولیه خود را از دست بدهد، مفید است.

به‌طورکلی متخصصان و جراحان زیبایی جهت رفع نواقص زیر از روش‌های تهاجمی کانتور استفاده می‌کنند:

 • فک مربعی
 • چانه عقب رفته
 • گونه‌های بیرون زده
 • دهان بیرون زده
 • چانه بیرون زده و بیش‌ازحد کشیده
 • دهان نامتقارن

البته همه این موارد را درصورتی‌که جزئی باشند، می‌توان به‌خوبی به کمک کانسیلر و کانتور برطرف کرد؛ اما استفاده از لوازم‌آرایش، کانتورینگ مناسب را به‌صورت موقت ایجاد می‌کند و شما باید هر روز وقت زیادی را برای این کار سپری کنید. از طرفی لوازم‌آرایش نمی‌توانند به اندازه عمل‌های زیبایی کانتورینگ، تغییرات زیادی ایجاد نمایند.

آشنایی با روش انجام انواع کانتور صورت

آشنایی با روش انجام انواع کانتور صورت

همان‌طورکه در قسمت‌های قبل نیز به آن اشاره کردیم، روش‌های مختلفی برای انواع کانتور صورت وجود دارد. اینکه کدام روش برای شما مناسب‌تر است، ابتدا به میل خودتان در مورد دائمی و موقت بودن آن و بعد هم به نظر پزشک و شرایط سلامتی و صورتتان بستگی دارد. به‌طورکلی روش‌های کانتور صورت به دو دسته بزرگ تهاجمی و غیرتهاجمی یا جراحی و غیر جراحی تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد.

روش‌های جراحی کانتورینگ صورت

در روش‌های جراحی کانتور صورت می‌توان انواع کانتورها مانند کانتور صورت گرد، کانتور صورت کشیده و … را با جراحی باز انجام داد. نتایج مطلوب این روش‌ها به مهارت و تجربه پزشک انجام دهنده و تشخیص زیبایی‌شناسی او در ایجاد تغییرات صحیح بستگی دارد. روش‌های جراحی برای کانتورینگ صورت معمولاً درحالی‌که بیمار تحت بیهوشی عمومی است، انجام می‌شود. قبل از عمل، بیمار تحت عکس‌برداری سی‌تی‌اسکن قرار می‌گیرد تا تصاویری از استخوان‌ها و بافت‌های نرم صورت به دست آید. این عکس به‌عنوان راهنمای جراح در حین انجام جراحی عمل می‌کند.

جراحی کانتورینگ صورت معمولاً زمان‌بر است، زیرا برای دستیابی به ظاهری متناسب جراح نیاز به ایجاد چندین تغییر دارد. در اکثر موارد، این روش در اطراف بینی، استخوان گونه، پیشانی، گونه‌ها یا لب‌ها انجام می‌شود و کانتور لب نیز زیبایی بسیار خیره‌کننده‌ای در صورت ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل، هیچ تکنیک یا روش استانداردی برای همه زیبا جویان در کانتورینگ صورت وجود ندارد و بسته به شرایط هر فرد این روش می‌تواند به شکل‌های مختلف و با تکنیک‌های متفاوت انجام شود. درواقع می‌توان گفت هر روش متناسب با نیازهای فرد سفارشی می‌شود و ممکن است ترکیبی از تکنیک‌های جراحی زیبایی زیر برای فرد مورد استفاده قرار بگیرند:

 • ایمپلنت‌های صورت
 • انتقال پیوند و بافت
 • حذف چربی مانند حذف چربی بوکال
 • اصلاح استخوان‌های ساختار اسکلتی صورت
 • ایمپلنت چانه یا کانتورینگ خط فک
 • کاهش مالارپلاستی (پروتز گذاری گونه)
 • زاویه پلاستی فک پایین
 • جراحی پیشرفت چانه
 • لیپوساکشن صورت
 • ریتیدکتومی (لیفت صورت)
 • جراحی زیبایی گوش
 • منتوپلاستی (جراحی کوچک کردن چانه)
 • بلفاروپلاستی یا لیفت پلک
 • لیپکتومی ساب منتال یا لیفت گردن
 • لیفت ابرو
 • ترمیم لاله گوش
 • سنجاق گوش
 • کاهش استخوان فک
 • جراحی V-line که قسمت پایین صورت را به شکل V نزدیک می‌کنند.
 • جراحی دو فک
 • افزایش یا کاهش پیشانی
 • رینوپلاستی یا تغییر شکل بینی

در جراحی‌های باز برای انواع کانتورها بیشتر برش‌ها در داخل دهان یا بین لثه و مخاط گونه ایجاد می‌شود؛ زیرا این قسمت‌ها به جراح اجازه می‌دهد تا به اکثر قسمت‌های صورت مانند استخوان فک دسترسی داشته باشد و درعین‌حال جای زخم ایجاد شده پنهان می‌ماند و بعد از جراحی اسکاری باقی نخواهد ماند.

این جراحی بسته به میزان کاری که باید انجام شود، ممکن است بین 5/2 ساعت تا 5 ساعت طول بکشد. بستری شدن در بیمارستان که می‌تواند از یک تا چند روز طول بکشد، معمولاً برای نظارت دقیق بیمار موردنیاز است. در صورت استفاده از بخیه‌های غیر قابل جذب، بیماران باید پس از دو هفته برای برداشتن آن‌ها مراجعه کنند.

اکثر بیماران در عرض 3 ماه به‌طور کامل بهبود می‌یابند و بیشتر تورم پس از یک ماه از بین می‌رود. بااین‌حال، ممکن است تا 12 ماه طول بکشد تا اثر کامل جراحی مشاهده شود.

کانتور صورت کشیده

روش‌های غیر جراحی کانتورینگ صورت

با توجه به اینکه به‌هرحال جراحی باز می‌تواند خطرات و نگرانی‌هایی را ایجاد کند و بسیاری از افراد به دلیل مشغله‌های کاری نمی‌توانند برای انجام عمل و مراقبت‌های لازم بعدازآنجام کانتورینگ مرخصی داشته باشند، روش‌های غیر جراحی نیز برای کانتور صورت ابداع شده‌اند. به‌عنوان‌مثال روش‌های تزریق انواع فیلر می‌توانند کارهای شگفت‌انگیزی برای ظاهر و کانتورینگ صورت شما انجام دهند.

هنگامی‌که این تزریقات زیبایی توسط یک پزشک متخصص انجام شود، می‌توانید ظاهر صورت خود را تا حد زیادی اصلاح و حتی تغییر دهید. بسته به نوع روش و موادی که برای این نوع از کانتورها استفاده می‌شود، ممکن است ماندگاری نتایج از شش ماه تا حتی 2 سال متفاوت باشد و بعدازآن می‌توانید مجدداً همان روش یا روش‌های تکمیلی را انجام دهید تا اثرات ماندگارتری داشته باشید.

البته استفاده از لوازم‌آرایشی نیز می‌تواند به‌عنوان روش‌های غیر جراحی کانتور محسوب شود، اما عیبی که دارد این است که نهایتاً چند ساعت می‌تواند کانتور را ایجاد کند و شما برای انجام آن باید از مهارت خوبی در کانتورینگ صورت برخوردار باشید تا با انجام اشتباهات آرایشی، زیبایی صورتتان را کاهش ندهید. شما با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی مانند پرکننده‌های پوستی می‌توانید علاوه بر کانتور مناسب تا حد زیادی جوان‌سازی پوست را انجام داده و از شر چین‌وچروک‌ها نیز راحت شوید.

علاوه بر بوتاکس مواد دیگری که برای کانتور بهتر استفاده می‌شوند، شامل Juvederm، Vollure، Voluma و Volbella هستند که انتخاب آن‌ها به نظر فرد زیباجو و متخصص زیبایی بستگی دارد. عنصر اصلی در این پرکننده‌ها اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد و به افزایش حجم و آبرسانی به پوست کمک می‌کند. با بالا رفتن سن، پوست نازک‌تر و کشسان‌تر شده و مقدار این ماده هم کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین با تزریق آن، افتادگی پوست پر شده و باعث می‌شود خطوط صورت و سایر قسمت‌های بدن شما پرتر و جوان‌تر به نظر برسند.

خطرات و عوارض احتمالی انجام انواع کانتور صورت

خطرات و عوارض احتمالی انجام انواع کانتور صورت

معمولاً انجام کانتورینگ صورت به روش‌های غیرتهاجمی و آرایشی خطر و عوارضی ایجاد نمی‌کند، مگر اینکه از مواد با کیفیت پایین و یا در مکان‌های غیرتخصصی و توسط افراد غیرمتخصص این کار انجام شود؛ اما در روش‌های جراحی مسلماً احتمال بروز برخی عوارض وجود دارد. اکثر جراحی‌های کانتورینگ صورت شامل برش‌هایی است که بیمار را در معرض خطر اسکار (ازجمله اسکار کلوئید و رشد بافت اسکار)، خونریزی و عفونت قرار می‌دهد. عفونت در بین بیمارانی که تحت عمل جراحی برداشتن چربی یا ایمپلنت قرار می‌گیرند، شایع‌تر است. از سوی دیگر، بافت اسکار بیشتر در جراحی‌های ایمپلنت‌های صورت و عدم مهارت و تجربه کافی جراح انجام دهنده اتفاق می‌افتد. اسکار معمولاً به دلیل پاسخ غیرطبیعی سیستم ایمنی ایجاد می‌شود که باعث رشد و انقباض آن در اطراف ایمپلنت خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد، شکل ایمپلنت‌ها تغییر می‌کند و این می‌تواند بر نتایج کانتورینگ تأثیر منفی بگذارد.

همچنین طبیعی است که بیماران بعد از انجام این عمل‌های زیبایی دچار تورم، کبودی و بی‌حسی شوند که ممکن است مدتی طول بکشد تا کاهش یابد. از طرفی بیماران با خطر واکنش‌های آلرژیک به داروهای بیهوشی مواجه هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فشارخون پایین
 • اختلال تنفسی
 • لخته شدن خون در ریه‌ها
 • لخته شدن خون در پاها
 • نارسایی قلبی
 • تهوع و استفراغ بعد از عمل

طبق تحقیقات انجام شده با توجه به اینکه جراحی‌های کانتورینگ طولانی هستند، احتمال بروز برخی از این عوارض و آلرژی‌ها نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین، برای رد هرگونه عوارض مرتبط با بیهوشی، جراحان نیاز به غربالگری قبل از عمل جراحی دارند تا اطمینان حاصل شود که بیمار هیچ مشکل سلامتی مداومی ندارد که احتمال داشته باشد با استفاده طولانی‌مدت از مواد بیهوشی تشدید شود.

خطرات و عوارض احتمالی انجام انواع کانتور صورت

تفاوت بین برنزه کردن و کانتور چیست؟

معمولاً استفاده از کانسیلر و کانتور صورت، این تصور را برای بسیاری از افراد ایجاد می‌کند که این روش زیبایی می‌تواند مانند برنزه کردن باشد؛ اما این دو با هم تفاوت دارند و هر کدام هدف متفاوتی را دنبال می‌کنند. شما با کانتورینگ، عمق ایجاد می‌کنید تا زوایای صورت بیشتر برجسته شوند؛ اما هدف از برنزه کردن این است که در جایی که نور خورشید به‌طور طبیعی به‌صورت شما برخورد می‌کند در نواحی شقیقه‌ها، بینی و اطراف لبه‌ها توهم یک چهره گرم‌تر ایجاد شود.

قیمت کانتور صورت چقدر است؟

همان‌طورکه در قسمت‌های پیشین گفتیم عمل‌ها و تکنیک‌هایی که برای کانتور صورت هر فرد اجرا می‌شود، کاملاً متفاوت و به‌صورت سفارشی است؛ بنابراین بسته به نوع جراحی‌های انجام شده و میزان کاری که برای بیمار صورت گرفته است، قیمت‌های کانتورینگ صورت برای هر فرد کاملاً متفاوت و منحصربه‌فرد است. به‌علاوه درصورتی‌که از روش‌های غیر جراحی استفاده کنید باز هم مقدار مواد مورد استفاده، کیفیت مواد مورد استفاده، تجربه و مهارت پزشک انجام دهنده، مکان انجام این روش‌ها و … همگی مواردی هستند که بر قیمت کانتور تأثیر می‌گذارند و نمی‌توان قیمت واحدی را برای آن اعلام کرد.

سخن پایانی …

انجام کانتورینگ صورت می‌تواند بسیار وسوسه برانگیز باشد؛ اما تنها افرادی باید جراحی‌ها را انجام دهند که واقعاً مشکلات زیادی در کانتور صورت خود دارند؛ زیرا به‌هرحال عمل جراحی خطرات احتمالی خود را دارد. بسیاری از نواقص سطحی با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی نیز به‌خوبی برطرف می‌شوند و اگرچه ماندگاری آن‌ها دائمی نیست، اما خطرات جراحی را نیز ندارند.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا