تناسب اندام

برای لاغری شکم چه بخوریم + برنامه رژیم غذایی عالی

یکی از دغدغه‌هایی که بسیاری از افراد به‌ویژه خانم‌های جوان درگیر آن هستند لاغر و تخت کردن شکم است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین قسمت داشتن شکم تخت بعد از ورزش منظم، تغذیه صحیح است؛ اما سؤالی که برای همه ما پیش می‌آید این است که برای لاغری شکم چه بخوریم و چه نخوریم؟در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم برای لاغری شکم چه بخوریم و یک برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو به شما خواهیم داد تا بتوانید نتایج بهتری بگیرید. هرچند بهتر است هر نوع رژیم لاغری تحت نظر متخصص تغذیه گرفته شود.

برای لاغری شکم چه بخوریم

برای اینکه بتوانید شکمی لاغر، بدون چربی و خوش‌فرم داشته باشید باید توجه ویژه‌ای به تغذیه خود نمایید. البته این بدان معنی نیست که دائما از رژیم‌های کوتاه‌مدت سخت یا رژیم‌های عجیب و غریب پیروی کنید. بلکه تغییرات کوچک و راحت با آگاهی نسبت به مواد غذایی که برای داشتن شکم لاغر خوب است می‌تواند به شما کمک بزرگی برای رسیدن به این هدف نماید. در ادامه به شما خواهیم گفت که برای لاغری شکم چه بخوریم و چه نخوریم تا شکم و اندام زیباتری داشته باشیم.

تا می‌توانید از غذاهای CRAP دور شوید

غذاهای CRAP غذاهایی هستند که هیچ فایده‌ای برای بدن شما ندارد. C به معنی کافئین، R به معنی قند تصفیه‌شده، A به معنی الکل و P به معنی غذاهای فرآوری شده است. اگر این چهار گروه غذایی را از زندگی خود حذف کنید به رؤیای داشتن شکم صاف خواهید رسید. یکی از بزرگ‌ترین دشمنان شکم صاف، این گروه‌های غذایی هستند که به‌شدت از دست دادن چربی را برای شما دشوار می‌کنند.

اشتهای خودتان را کنترل کنید

این اصلاً بد نیست که هفته‌ای یک مرتبه خودتان را به غذاهای مورد علاقه‌تان مانند شیرینی خامه‌ای، شیرینی شکلاتی، غذاهای پر از پنیر و خامه و … مهمان کنید؛ اما خوردن دائم این غذاها مانع بزرگی برای رسیدن به شکمی صاف و زیبا می‌باشد. جلوگیری از خوردن دائم این غذاها سرعت متابولیسم بدن شما را به‌شدت افزایش خواهد داد.

برای لاغری شکم چه بخوریم ؟ اشتهای خود را باید کنترل کنید

از مکمل‌های روغن ماهی استفاده کنید

در پاسخ به این سوال که برای لاغری شکم چه بخوریم می‌توان گفت روغن ماهی یکی از مهمترین مواد است. روغن ماهی در برخی از ماهی‌ها مانند ماهی ساردین و ماهی‌ سالمون یافت می‌شود و یک ماده غذایی بسیار عالی است. ماهی‌ها همچنین مملو از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای همه ضروری می‌باشند و قطعاً باید در برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو وجود داشته باشند. در صورت عدم مصرف مستقیم، می‌توانید از مکمل‌های روغن ماهی که در بازار موجود هستند نیز استفاده کنید. این مکمل‌ها به سوزاندن چربی کمک می‌کنند و بنابراین منجر به ایجاد شکم صاف می‌شوند. البته برای مصرف هر نوع مکملی ابتدا باید با یک پزشک مشورت نمایید.

هرگز از صبحانه صرف‌نظر نکنید

همه ما از اهمیت یک صبحانه سالم آگاه هستیم. درواقع صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی روز است. صبحانه باید ظرف یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب صرف شود و باید حتی‌الامکان حاوی تمام مواد مغذی ضروری بدن به‌خصوص پروتئین و ویتامین‌ها باشد.

از خوردن غذا بعد از 8 شب خودداری کنید

همیشه گفته‌اند صبحانه را شاهانه بخورید، ناهار را دوستانه و شام را مانند فقرا صرف کنید؛ یعنی شام باید تا حد ممکن سبک باشد، زیرا در هنگام شب دستگاه گوارش شما فعالیت کمتری دارد؛ بنابراین از خوردن غذا بعد از ساعت 8 عصر خودداری کنید تا به بدن زمان کافی برای هضم غذا بدهید.

برای لاغری شکم چه بخوریم هنگام وعده شام

با نوشیدنی‌های گازدار خداحافظی کنید

در پاسخ به این سوال که برای لاغری شکم چه بخوریم می‌توان گفت مصرف نکردن نوشیدنی‌های گازدار یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند به لاغری شکم کمک کند. وقتی در مورد نوشیدنی‌های گازدار صحبت می‌کنیم، تنها چیزی که علاوه بر طعم همراه آن است، گاز است. این نوشیدنی‌های گازدار به دلیل تجمع گاز اضافی شکم شما را چاق می‌کنند. برای جلوگیری از چربی‌های غیرضروری، آن‌ها را با نوشیدنی‌های بدون گاز مانند چای سبز و آب‌میوه‌ها عوض کنید.

سبزیجات را خام میل نکنید

در پاسخ به سؤال برای لاغری شکم چه بخوریم باید بگوییم سبزیجات از مواد غذایی اصلی برای داشتن شکمی صاف و زیباست؛ اما برای اینکه بدن شما بتواند به‌خوبی آن‌ها را تجزیه و هضم کند، بهتر است سبزیجات را به‌صورت بخارپز به جای خام میل کنید.

مصرف نمک را کاهش دهید

احتباس آب باعث شکم پف کرده می‌شود و ازآنجاکه نمک باعث افزایش جذب آب می‌شود، در ایجاد چربی اضافی نقش دارد. برای جلوگیری از این چربی‌های غیرضروری، به سراغ چاشنی‌های بدون نمک مانند فلفل بروید و بعد از مدتی تفاوت را خودتان متوجه شوید.

ماست پروبیوتیک مصرف کنید

باکتری‌های موجود در روده نقش بسیار مهمی در هضم غذا دارند. عدم تعادل آن‌ها می‌تواند باعث اختلال در سیستم هضم و منجر به شکم پف کرده شود. به مصرف پروبیوتیک‌ها مانند ماست یونانی در رژیم غذایی خود بپردازید تا بدون اینکه وزن اضافه کنید، هوس مواد قندی خود را نیز برطرف نمایید. پروبیوتیک‌ها به بهبود تحرک روده کمک می‌کنند و بنابراین هضم غذا را آسان خواهند کرد.

مایعات بیشتری بنوشید

مایعات به میزان مناسب برای بدن سالم ضروری است. به‌خصوص در مورد افرادی که نفخ شکم دارند باعث کاهش آن می‌شود و هیچ مایعی بهتر از آب وجود نخواهد داشت. حداقل 8 لیوان آب در طول 24 ساعت بنوشید تا بدنی سالم و بدون نفخ داشته باشید و آب را به‌جای نوشیدنی‌های شیرین جایگزین کنید.

برای لاغری شکم چه بخوریم ؟ از مایعات و نوشیدنی های گرم بدون کافئین استفاده کنید

از خوردن دائم آدامس بپرهیزید

برخی افراد عادت عجیبی دارند که در طول روز چیزی را بجوند. برای رسیدن به این ولع جویدن، غالباً آدامس می‌خورند که هیچ سودی برای بدن ندارد. به جای آن می‌توانید میوه‌های خشک و آجیل‌هایی مانند بادام را بخورید که درواقع برای بدن شما مفید خواهد بود و هم‌زمان مواد مغذی لازم را نیز برای بدن فراهم می‌کند. به‌علاوه جویدن آدامس باعث ورود هوای بیشتر به معده و روده می‌شود که نفخ را افزایش خواهد داد و شکم شما را پف کرده نشان می‌دهد.

غذاهای دارای کربوهیدرات پایین مصرف کنید

عضلات ما به‌طورمعمول نوعی کربوهیدرات معروف به گلیکوژن را ذخیره می‌کنند. این کربوهیدرات ذخیره شده فقط زمانی مصرف می‌شود که بدن ما ورزش اضافی انجام دهد. وقتی از شر کربوهیدرات اضافی خلاص می‌شویم، می‌توانیم به این سوخت ذخیره شده دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را بسوزانیم. برای این منظور از مصرف کربوهیدرات زیاد در وعده‌های غذایی و به‌خصوص بعد از ناهار خودداری کنید و غذای کم کربوهیدرات را جایگزین آن کنید تا چربی جدید ذخیره نشود.

غذاهای دارای فیبر را بیشتر مصرف کنید

در پاسخ به این سوال که برای لاغری شکم چه بخوریم می‌توان گفت مصرف مواد غذایی دارای فیبر یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند به لاغری شکم شما کمک کند. وقتی صحبت از کمک به هضم غذا می‌شود، فیبر یک ماده شگفت‌آور است. غلات فیبر ارگانیک درواقع از یبوست جلوگیری می‌کنند و در صورت مصرف منظم در وعده صبحانه، به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت شکم صافی را به دست آورید.

برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو بدون آسیب رساندن به سلامت بدن

برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو

مانند هر هدف دیگری اگر برای رسیدن به شکمی صاف و زیبا نیز برنامه داشته باشیم قطعاً بهتر و سریع‌تر به آن خواهیم رسید. رعایت یک برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در اینجا می‌خواهیم یک برنامه 7 روزه به شما بدهیم که بعد از 7 روز شما می‌توانید نتیجه آن را به‌خوبی احساس کنید. پیشنهاد می‌شود از آخر هفته شروع کنید تا وقت داشته باشید و خودتان را برای آن آماده کنید. برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو به شکل زیر می‌باشد:

روز اول

 • صبحانه: املت تهیه شده با سه سفیده تخم‌مرغ و 75 گرم فلفل دلمه‌ای خردشده و یک مشت اسفناج
 • میان وعده صبح: 100 گرم مرغ با فلفل قرمز
 • ناهار: یک سینه مرغ کبابی، سالاد مخلوط با انواع برگ‌ها مانند کاهو، فلفل قرمز، لوبیا سبز و ¼ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • میان وعده عصرانه: 100 گرم سینه بوقلمون با ¼ خیار
 • شام: 100 گرم سینه مرغ کبابی با کلم بروکلی بخارپز

روز دوم

 • صبحانه: سینه مرغ پخته با یک مشت کلم پیچ سرخ شده
 • میان وعده صبح: 100 گرم سینه بوقلمون و فلفل سبز
 • ناهار: فیله گوساله پخته شده با سالاد سبز مخلوط و ½ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • میان وعده بعدازظهر: 100 گرم سینه بوقلمون با 75 گرم بروکلی بخارپز
 • شام: یک استیک ماهی قزل‌آلا با شوید خردشده و لوبیا سبز بخارپز

روز سوم

 • صبحانه: 100 گرم ماهی سالمون دودی به همراه اسفناج
 • میان وعده صبحگاهی: 100 گرم سینه مرغ با فلفل
 • ناهار: یک سینه مرغ کبابی با سالاد برگ‌های مختلف و ½ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • میان وعده عصر: 100 گرم برش بوقلمون با ¼ آووکادو
 • شام: یک استیک بره کبابی (دو کتلت)، کلم بروکلی بخارپز و اسفناج

روز چهارم

 • صبحانه: تخم‌مرغ خردشده (یک عدد زرده، دو سفیده)، گوجه‌فرنگی، لوبیا سبز
 • میان وعده صبح: 100 گرم برش بوقلمون با ¼ خیار
 • ناهار: فیله ماهی پخته شده با سالاد، گوجه‌فرنگی، اسفناج و ½ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • میان وعده عصرانه: 100 گرم سینه مرغ
 • شام: 100 گرم سینه مرغ تفت داده شده با ½ قاشق چای‌خوری روغن زیتون و سبزی

روز پنجم

 • صبحانه: 200 گرم سینه بوقلمون با ¼ آووکادو و ¼ خیار
 • میان وعده: دو تخم‌مرغ آب پز شده با فلفل قرمز
 • ناهار: 150 گرم میگو کبابی با سالاد سبز و گوجه‌فرنگی، ½ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • میان وعده بعدازظهر: 100 گرم سینه بوقلمون با پنج بادام
 • شام: 100 گرم سینه مرغ با کلم بروکلی بخارپز

روز ششم

 • صبحانه: یک فیله گوشت کبابی با فلفل تفت داده شده
 • میان وعده صبح: 100 گرم مرغ با یک عدد گوجه‌فرنگی
 • ناهار: 150 گرم بوقلمون با سالاد سبز، کلم بروکلی بخارپز و ½ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • میان وعده بعدازظهر: 100 گرم مرغ با پنج عدد مغز گردو
 • شام: 150 گرم الی 200 گرم استیک با لوبیا سبز بخارپز و کلم بروکلی

روز هفتم

 • صبحانه: املت سه سفیده تخم‌مرغ، گوجه کبابی و اسفناج بخارپز
 • میان وعده صبحگاهی: 100 گرم بوقلمون با پنج مغز آجیل
 • ناهار: 150 گرم سینه مرغ با مارچوبه بخارپز و سالاد سبز
 • میان وعده عصرانه: 100 گرم بوقلمون با خیار
 • شام: سینه اردک کبابی و بدون پوست همراه با سبزیجات معمولی یا کلم بروکلی بخارپز

در رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو ، با اینکه این رژیم کمی گران‌قیمت و سخت به نظر می‌رسد، اما مدت آن کوتاه است و با توجه به اینکه مهم‌ترین مواد غذایی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند نتایج بسیار مطلوبی دارد. با این حال برای مدت طولانی قابل استفاده نیست.

سخن پایانی …

همان‌طور تحقیقات نشان می‌دهد می‌توان انواع غذا برای لاغری شکم را در رژیم غذایی روزانه قرار داد. البته به جای اینکه بگوییم برای لاغری شکم چه بخوریم بهتر است بگوییم برای لاغری شکم چه نخوریم و از چه موادی دوری کنیم. برای ما در پایین همین صفحه بنویسید شما برای لاغری شکم از چه مواد غذایی استفاده می‌کنید و از چه موادی اجتناب می‌کنید؟

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا