پوست

زگیل چیست و نحوه درمان آن به چه شکل است؟

زگیل رشد کوچکی با بافت خشن است که می‌تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود. این می‌تواند مانند یک تاول جامد یا یک گل کلم کوچک به نظر برسد. زگیل‌ها در ویروس‌های خانواده پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. ظاهر این دانه ها به محل قرارگیری آن بر روی بدن و ضخامت پوست بستگی دارد.

زگیل‌های پالمر روی دست ظاهر می‌شوند. دانه های پلانتار روی پاها تأثیر می‌گذارد. تخمین زده می‌شود که از هر 3 کودک و نوجوان 1 نفر دارای این بیماری باشند، اما فقط 3 تا 5 درصد از بزرگسالان به این ویروس مبتلا می‌شوند.  این امر احتمالاً به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن به مرور زمان مانع از پیشرفت آنها می‌شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند احتمال بیشتری دارد که دچار این عارضه شوند. در این مقاله قصد داریم به نحوه تشخیص زگیل و راه‌های درمان آن بپردازیم.

زگیل چیست؟

 •  رشد کمی روی پوست دارد که ممکن است مانند تاول محکم یا گل کلم کوچک باشد.
 • انواع آن ها شامل معمولی، مسطح، رنگدانه ای و  پلانتاری است.
 • نقاط سیاه در زگیل رگ های خونی است که می‌تواند منجر به خونریزی شود.
 • بیشتر زگیل‌ها طی 1 تا 5 سال بدون درمان پزشکی ناپدید می‌شوند.
 • این روشها شامل اسید سالیسیلیک، نوار مجاری، کرایوتراپی، جراحی، درمان با لیزر ، الکتروریسی ، فتودینامیک درمانی، شیمیایی، کرمهای موضعی، کانتریدین و عکسهای آنتی ژن می‌باشد.
 • زگیل‌ها هنگام شنا باید با یک باند ضد آب پوشانده شوند.
زگیل چیست؟

رفتار

بیشتر زگیل‌ها بدون درمان پاک می‌شوند. بسته به محل و تعداد این دانه ها، ممکن است از چند هفته تا چند سال طول بکشد. آنها معمولاً در کودکان سریعتر از بین می‌روند.

تخمین زده می‌شود که یک سوم از کودکان دارای زگیل هستند، اما مطالعات نشان داده‌اند که 50 درصد از اینها طی یک سال از بین می‌روند و 70 درصد پس از 2 سال از بین می‌روند. اما اگر ناپدید نشوند، یا زگیل ایجاد نگرانی کند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک زگیل را معاینه می‌کند، و ممکن است در مورد تاریخچه خانواده سؤال کند، و همچنین احتمال دارد آزمایشاتی را روی آن انجام دهد.

چه درمانی وجود دارد؟

تمام درمان‌های زگیل برای تحریک پوست و گرفتن سلول‌های ضد عفونی بدن برای پاک کردن زگیل‌ها طراحی شده است.

اسید سالیسیلیک

بیشتر کرم های بدون نسخه ، ژل ها ، رنگ ها و باند های ایدز دارویی حاوی اسید سالیسیلیک هستند. محافظت از پوست اطراف زگیل قبل از استفاده از این درمان بسیار مهم است زیرا اسید سالیسیلیک ممکن است پوست سالم را از بین ببرد. روی صورت اعمال نشود. استفاده از ژله نفتی یا یک گچ ذرت روی پوست اطراف زگیل می تواند آن را از آسیب محافظت کند.

برخی از نکات می تواند اثربخشی این درمان را افزایش دهد:

 • زگیل را با مالیدن بافت‌های مرده از سطح زگیل با استفاده از سنگ سنگفرش یا تخته گلبرگ نرم کنید. اطمینان حاصل کنید که سنگ تخته سنگ یا تخته گلبرگ در قسمت دیگری از بدن یا شخص دیگری استفاده نشده است.
 • قبل از استفاده از دارو ، زگیل را حدود 5 دقیقه در آب قراردهید.

درمان به طور معمول روزانه حدود 3 ماه انجام می‌شود. اگر پوست دچار درد شود، درمان باید متوقف شود.

کرایوتراپی

یخ زدن مایعات، اغلب ازت، روی زگیل اسپری می‌شود و سلول‌ها را از بین می‌برد. تاول ایجاد می‌شود، که سرانجام یک هفته یا بعد از آن دچار زخم می‌شود و از بین می‌رود. این روش درمانی باید توسط یک متخصص بهداشت انجام شود. اگر زگیل بزرگ باشد، ممکن است نیاز به بی حسی موضعی و چندین جلسه باشد. داروخانه‌ها اسپری دی‌متیل‌اتر یا پروپان را برای مصرف شخصی می‌فروشند. این موارد نباید روی صورت استفاده شود و از کریوتراپی که توسط یک متخصص واجد شرایط انجام می‌شود، کمتر تاثیرگذار است.

عمل جراحی

این درمان برای این دانه ها معمول نیست، و خطر زخم وجود دارد. زگیل‌هایی که به خودی خود برطرف می‌شوند، زخم نمی‌شوند. بعضی اوقات ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند این در صورتتی است که اگر سایر روشهای درمانی مؤثر نبوده باشد. بیشتر زگیل‌ها را می‌توان با تیغ جراحی تحت بی‌حسی موضعی تراشید. پزشکان ممکن است توصیه کنند که حتی بعد از برداشتن آن، از یک کرم موضعی برای محل استفاده کنید تا درمان کامل شود. در این روش از لیزر دقیق برای از بین بردن زگیل استفاده می‌شود.

عمل جراحي زگیل

کانتاریدین

پزشک ممکن است ماده‌ای حاوی عصاره‌ای از حشره بنام سوسک تاول و سایر مواد شیمیایی را بر روی زگیل‌ها قرار دهد. سپس منطقه را با بانداژ بپوشاند. این بدون درد است اما تاول ایجاد می‌کند که ممکن است ناراحت کننده باشد. تاول زگیل را از روی پوست بلند می‌کند و پزشک قسمت مرده زگیل را خارج می‌کند.

عکس های آنتی ژن کاندیدا

سیستم ایمنی بدن انسان متوجه زگیل نمی‌شود، اما در صورت تحریک سیستم به صورت محلی، برخی سلول‌های ایمنی فعال شده در منطقه، آن را تشخیص داده و اقدام می‌کنند. این روش جای زخم نمی‌گذارد. این روش درمانی ممکن است در دوران بارداری مناسب نباشد.

سایر درمان‌ها

اگر زگیل به درمانهای استاندارد پاسخ ندهد، متخصص پوست ممکن است گزینه‌های دیگری را ارائه دهد.

 • ایمونوتراپی سعی دارد سیستم ایمنی بدن بیمار را از بین ببرد
 • برای از بین بردن ویروس می‌توان بلومایسین یا Blenoxane را تزریق کرد. از بلومایسین نیز برای معالجه برخی از انواع سرطان استفاده می شود .
 • رتینوئیدها، مشتق از ویتامین A، رشد سلول های زگیل را مختل می‌کنند.
 • آنتی بیوتیک‌ها فقط در مورد عفونت موثر هستند.

زگیل های معمولی، به خصوص در اطراف ناخن‌ها و ناخن های پا، برای از بین بردن این نوع دانه ها ممکن است کار دشواری باشد. اگر زگیل از بین رفته باشد اما ویروس باقی‌ بمان، ممکن است دوباره پیدا شود.

انواع

زگیل های معمولی یا verruca vulgaris

این دانه ها دارای سطح محکم، بلند و خشن هستند و ممکن است مانند گل کلم به نظر برسند. آنها ممکن است در هر جایی رخ دهند، اما بیشتر در ناحیه مچ پا، انگشتان، آرنج، زانوها و هر ناحیه‌ای با پوست شکسته دیده می‌شوند. رگهای خونی لخته شده اغلب به عنوان لکه‌های کوچک و تاریک در زگیل‌های معمولی قابل مشاهده هستند. اینها به عنوان بذر زگیل شناخته می‌شوند.

میخچه کف پا

زگیل دردناک در کف‌پا، پاشنه‌پا و انگشتان‌پا ظاهر می‌شوند. آنها معمولاً در پوست رشد می‌کنند زیرا وزن فرد به سمت کف پا فشار می‌یابد. آنها معمولاً دارای یک نقطه سیاه کوچک مرکزی هستند که توسط بافت سخت و سفیدی احاطه شده اند. پاک کردن زگیل های پلانتار اغلب دشوار است.

میخچه کف پا نوعی از زگیل است

زگیل های هواپیما، یا پلاک verruca

این دانه ها هواپیما گرد، صاف هستند. آنها می‌توانند به رنگ زرد، قهوه‌ای یا رنگی پوست باشند. همچنین به عنوان زگیل‌های مسطح شناخته می‌شوند، اغلب در مناطق در معرض آفتاب رشد می‌کنند. تمایل دارند که در تعداد بیشتری رشد کنند، احتمالاً بین 20 تا 100. با این وجود، آنها بدون درمان از بین می‌روند.

زگیل های شکل یا verruca filiformis

زگیل‌های فرم  طولی شکل و نازک هستند. آنها می‌توانند به سرعت روی پلک، گردن و زیر بغل رشد کنند.

زگیل های موزاییکی

زگیل های موزاییک بصورت متعدد مسطح در یک خوشه بزرگ هستند. بر خلاف خال‌ها، این دانه ها اغلب به همان اندازه ناحیه‌ی پوستی هستند. زگیل‌ها حاوی چرک نیستند، مگر اینکه آلوده شوند. در صورت بروز عفونت، ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک‌ها باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

 • زمانی که باعث درد می‌شود
 • به راحتی خونریزی می‌کند
 • ظاهر را تغییر می‌دهد
 • به راحتی در قسمتهای دیگر بدن پخش می‌شود
 • پس از برداشتن قبلی برمی‌گردد
 • در منطقه ظاهر می‌شود که منجر به ضربات مداوم و خونریزی می‌شود تا فعالیت‌های روزانه مانند اصلاح، ورزش و غیره را تحت تأثیر قرار دهد

افرادی که می‌خواهند زگیل را به دلایل زیبایی از بین ببرند باید به پزشک مراجعه کنند.

چه زمانی بایدبرای درمان زگیل به پزشک مراجعه کنم؟

علل

ویروس های HPV باعث رشد بیش از حد و سریع کراتین می‌شوند که یک پروتئین سخت در لایه بالای پوست است. سویه‌های مختلف HPV باعث ایجاد زگیل‌های مختلف می‌شوند. ویروس ایجاد زگیل را می‌توان با تماس نزدیک پوست به پوست و از طریق تماس با حوله یا کفش انتقال داد. این ویروس می‌تواند به قسمت‌های دیگر بدن از طریق:

 • خراشیدن یا گاز گرفتن زگیل
 • مکیدن انگشتان
 • تراشیدن صورت یا پاها

داشتن پوستی مرطوب یا آسیب دیده و تماس با سطوح خشن خطر عفونت را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، فردی که دارای خراش یا بریدگی کف پا است، بیشتر احتمال دارد در داخل استخرهای عمومی و اطراف آن دچار این عارضه شود. پوشیدن کفش دوش یا فلیپ فلاپ هنگام استفاده از دوش عمومی یا پیاده روی در نزدیکی استخرهای عمومی می‌تواند به جلوگیری از این امر کمک کند .

خطر ابتلا به زگیل از شخص دیگر کم است، اما می‌توان آنها را انتقال داد به خصوص اگر فرد بیماری سخت‌تری داشته باشد. این شامل افراد مبتلا به اچ آی وی یا ایدز، و افرادی که از سرکوب کننده سیستم ایمنی بعد از پیوند استفاده می‌کنند.

داشتن شغل قصابی به دلیل تماس با گوشت، نیز خطر ابتلا به این بیماری منقبض شده را افزایش می‌دهد. مطالعه ای که توسط آکادمی پزشکان خانواده آمریکا انجام شده نشان داد که 33 درصد از کارگران کشتارگاه‌ها و 34 درصد قصاب‌ها  دارای زگیل هستند.

زگیل ناحیه تناسلی

بیشتر زگیل‌ها بی‌ضرر هستند، اما برخی از سویه‌های HPV می‌توانند باعث ایجاد زگیل در اطراف دستگاه تناسلی شوند. این دانه ها می‌توانند جدی‌تر باشند. در خانم‌ها، آنها به طور بالقوه می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم، مقعد و ولوو واژینال شوند. در مردان، سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی نیز در نتیجه عفونت با برخی از انواع زگیل‌های تناسلی ایجاد می‌شود.

علل ایجاد زگیل

درمان های خانگی

در گذشته درمان های خانگی این نوع ویروس شامل مالیدن یک وزغ خشک و گرد و غبار روی آنها بود.

پیشنهادات دیگر عبارتند از:

هیپنوتیزم: مطالعات موردی حاکی از آن است که هیپنوتیزم ممکن است به از بین بردن این نوع ویروس کمک کند. این روش به نوعی سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند تا با ویروس ایجاد زگیل مبارزه کند. با این حال، برای تأیید اثربخشی آن، تحقیقات بیشتری لازم است.

سیر: ترکیبات موجود در سیر ممکن است دارای فعالیت ضد ویروسی بوده و به رشد درمان سلول‌های ویروسی کمک کند. گزارش شده است که عصاره‌های سلولی کلروفرم که روی زگیل‌ها اعمال می‌شوند، در 3 تا 4 ماهگی رشد را قطع می‌کنند. اینکه مالیدن سیر روی زگیل همان تأثیر را داشته باشد، تأیید نشده است.

نوار مجرای داکت: در یک مطالعه، تکه‌ای از نوار مجرای به اندازه زگیل به طور مستقیم روی آن قرار داده شد و پس از 6 روز زگیل برداشته شد. در مرحله بعد، شرکت کنندگان قبل از مالیدن آن با تخته گلدان یا سنگ سنگفرش، زگیل را در آب خیس کردند. آنها سپس روز بعد این کار را تکرار کردند. آنها چرخه را تا 2 ماه تکرار کردند. در 85 درصد موارد، دانه به وجود آمده ناپدید شد، در حالی که 60 درصد این نوع ویروس تحت درمان با کرایوتراپی در گروه دیگری قرار داشتند. این یک روش درمانی مبتنی بر شواهد نیست، اما ممکن است برای کودکان مفید باشد، زیرا بی درد و بی خطر است.

درمان های خانگی زگیل

جلوگیری

برای کاهش خطر ابتلا به صید یا گسترش زگیل:

 • به زگیل افراد دیگر دست نزنید.
 • از حوله‌های دیگر، دستشویی‌ها یا وسایل شخصی دیگر استفاده نکنید.
 • کفش و جوراب را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید.
 • زگیل یا مایع را خراشیده نکنید، زیرا این امر می‌تواند باعث شیوع آنها شود.
 • هنگام ورود و خروج از دوش و استخر، صندل بپوشید.
 • در هنگام شنا زگیل را با دستمال ضد آب بپوشانید، و جوراب یا دستکش را در جای دیگر، به عنوان مثال در سالن بدنسازی قرار دهید.
 • در مناطقی که دارای زگیل هستند موهای خود را شانه، تراشیده و یا گیره نکنید.
 • هنگام پر کردن یا برش ناخن‌ها، از وسایل مشابه روی ناخن آلوده و ناخن‌های سالم استفاده نکنید.
 • اگر زگیل در نزدیکی آنها است، ناخن‌ها را گاز نگیرید.
 • دست‌ها را تا حد امکان خشک نگه دارید.
 • بعد از لمس زگیل، دست‌ها را کاملاً بشویید.

سخن پایانی…

زگیل‌ها شایع هستند و می‌توانند باعث خجالت شوند. ممکن است به تنهایی از بین برود، اما اگر این کار صورت نگرفت، اغلب درمان می‌تواند به از بین بردن آنها کمک کند. تمام درمان‌های زگیل برای تحریک پوست و گرفتن سلول‌های ضد عفونی بدن برای پاک کردن این نوع ویروس  طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا