سلامتی

12 خواص زردچوبه که برای سلامتی معجزه می‌کند!

مانند بسیاری از ادویه‌ها، قرن‌هاست که از خواص زردچوبه (Curcuma longa) در طب سنتی استفاده می‌شود. این ادویه پر طعم، عمدتاً در هند و سایر بخش‌های آسیای جنوب شرقی رشد می‌کند. این ادویه علاوه بر اینکه طعم و عطر بسیار خوبی در غذا ایجاد می‌کند، به دلیل داشتن خواص ضدالتهاب قوی نیز شناخته شده است.

در این مقاله از سفیر زیبایی با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد مهم‌ترین خواص زردچوبه در اختیار شما قرار دهیم.

مهم‌ترین خواص زردچوبه برای سلامتی

زردچوبه ادویه خوش عطر و طعمی است که در اکثر دستورالعمل‌های غذاهای ایرانی دیده می‌شود. اغلب از این ادویه جهت از بین بردن بوی خامی غذا، بخصوص مواد پروتئینی مانند گوشت و ماهی استفاده می‌شود. بااین‌حال، خاصیت زردچوبه تنها به عطر و طعم آن نیست و می‌تواند فواید بی‌نظیری برای سلامت شما داشته باشد. مهم‌ترین خواص زردچوبه در طب سنتی عبارت‌اند از:

1. خاصیت ضدالتهابی

یکی از مهم‌ترین فواید زردچوبه که منجر به محبوبیت آن برای سلامتی شده است، قدرت مبارزه با التهاب این ادویه است که می‌توان آن را به کورکومین موجود در زردچوبه اختصاص داد. درواقع، در دوز مناسب، کورکومین می‌تواند حتی یک درمان ضدالتهابی مؤثرتر از داروهای رایج ضدالتهاب مانند ایبوپروفن (Advil) و آسپرین باشد.

ازآنجایی‌که التهاب مزمن به ایجاد بسیاری از بیماری‌های مزمن کمک می‌کند، کورکومین می‌تواند در درمان بیماری‌هایی مانند بیماری التهابی روده، پانکراتیت و آرتریت مؤثر باشد.

خواص زردچوبه برای لاغری شکم

2. محافظت در برابر بیماری‌های قلبی

نتایج مطالعه‌ای در این زمینه نشان می‌دهد که خواص زردچوبه به دلیل وجود کورکومین، می‌تواند عملکرد اندوتلیال یا سلامت غشای نازکی را که داخل قلب و رگ‌های خونی را پوشش می‌دهد، بهبود بخشد. این غشاء نقش کلیدی در تنظیم فشار خون دارد و این امر در جلوگیری از بسیاری از بیماری‌های قلبی نقش اساسی ایفا می‌کند.

3. کمک به پیشگیری (و احتمالاً درمان) انواع خاصی از سرطان

ازآنجایی‌که التهاب با رشد تومورهای سرطانی مرتبط است، ترکیبات ضدالتهابی مانند کورکومین می‌توانند در درمان و پیشگیری از انواع سرطان ازجمله سرطان روده بزرگ، پانکراس، پروستات، سینه و معده نقش داشته باشند. البته لازم به ذکر است برای جذب کورکومین به اندازه‌ای که برای این بیماری‌ها مؤثر باشد باید تحت نظر متخصص، از مکمل زردچوبه استفاده کنید.

4. کمک به کاهش علائم آرتروز

یکی از خواص زردچوبه که آن را بسیار محبوب کرده است، نقش آن در بهبود علائم آرتروز است. درواقع، کورکومین زردچوبه به لطف خواص ضدالتهابی بسیار قوی خود، در طولانی‌مدت می‌تواند یک گزینه درمانی مناسب و مؤثر برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت (OA) محسوب شود.

به‌عنوان‌مثال، در یک تحقیق در این زمینه، افراد مبتلا به استئوآرتریت که در روز 1000 میلی‌گرم مریوا مصرف می‌کردند، پس از 8 ماه بهبود قابل‌توجهی در عملکرد فیزیکی خود داشتند، درحالی‌که گروه کنترل هیچ بهبودی مشاهده نکردند.

مریوا یک درمان اختصاصی است که از مخلوط کورکومینوئید طبیعی (75 درصد کورکومین، 15 درصد دمتوکسی کورکومین و 10 درصد بیسدمتوکسی کورکومین) و فسفاتیدیل کولین (یک ماده شیمیایی موجود در تخم مرغ، سویا و سایر غذاها) تشکیل شده است.

فواید زردچوبه برای سلامتی بدن

5. درمان یا پیشگیری از دیابت

از دیگر خواص زردچوبه می‌توان به تأثیر آن در تنظیم قند خون اشاره کرد. درواقع کورکومین می‌تواند به درمان و پیشگیری از دیابت و همچنین اختلالات مرتبط مانند نفروپاتی دیابتی (که بیماری کلیوی دیابتی نیز نامیده می‌شود) کمک کند که افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال، نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف 80 میلی‌گرم تتراهیدروکومین (یکی از مواد اصلی کورکومین) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن موش‌های مبتلا به دیابت نوع 2 به مدت 45 روز، منجر به کاهش قابل توجه قند خون و همچنین افزایش انسولین پلاسمای خون شد. به همین دلیل، اعتقاد بر این است که کورکومین می‌تواند مکمل خوبی برای درمان دیابت جهت بهبود مقاومت به انسولین، کنترل قند خون و کاهش چربی خون (مواد چرب موجود در خون) باشد.

از طرفی کورکومین ممکن است از طریق خواص ضدالتهابی و آنتی‌ اکسیدانی، این فواید زردچوبه را ایجاد کند و منجر به پیشگیری از دیابت شود و به کنترل بسیاری از عواملی که در ابتلا به دیابت نقش دارند، ازجمله مقاومت به انسولین، قند خون بالا و چربی خون (اصطلاح پزشکی برای توصیف سطوح بالای چربی در خون) کمک می‌کند.

6. تأخیر یا معکوس کردن بیماری آلزایمر به کمک خواص زردچوبه

فواید زردچوبه حتی می‌تواند به محافظت از مغز شما در برابر بیماری‌های دژنراتیو رایج، مانند آلزایمر کمک کند. این کار با افزایش سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) انجام می‌شود. نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) یک نوع پروتئین در مغز و نخاع است و نقش کلیدی در حفظ سلامت سلول‌های عصبی (نورون‌ها) و همچنین تنظیم رابطه بین سلول‌های عصبی ایفا می‌کند که برای یادگیری حیاتی است.

7. خواص زردچوبه برای درمان افسردگی

مانند آلزایمر، افسردگی با سطوح پایین‌تر BDNF مرتبط است. به لطف توانایی خواص زردچوبه در افزایش سطح BDNF، این ادویه به‌عنوان یک ماده طبیعی ضدافسردگی شناخته شده است.

در یک مطالعه بر روی انسان، محققان به‌طور تصادفی 60 بیمار مبتلا به اختلال افسردگی اساسی را در یکی از سه گروه زیر قرار دادند:

  • یک گروه روزانه 20 میلی‌گرم فلوکستین (پروزاک یا فلوکستین یک داروی رایج برای درمان افسردگی است) دریافت می‌کرد.
  • گروه دوم 1000 میلی‌گرم کورکومین در روز دریافت کرد.
  • گروه سوم نیز ترکیبی از این دو دارو را دریافت نمودند.

در پایان شش هفته، این سه گروه شاهد پیشرفت‌های قابل مقایسه‌ای بودند که باعث شد محققان اظهار دارند که کورکومین می‌تواند یک درمان ایمن و مؤثر برای اختلال افسردگی اساسی باشد.

بااین‌حال، دانشمندان هنوز نقش زردچوبه و کورکومین را در درمان افسردگی به‌طور کامل درک نکرده‌اند و تحقیقات بیشتری در انسان‌ها مورد نیاز است تا تائید شود که استفاده از این ماده، یک درمان ایمن و مؤثر برای افسردگی است.

بهترین خواص زردچوبه در طب سنتی

8. کمک به درمان آرتریت روماتوئید

کورکومین موجود در زردچوبه به‌عنوان درمانی طبیعی برای آرتریت روماتوئید (RA) نیز تأثیر خوبی دارد. این بیماری، یک اختلال التهابی مزمن است که معمولاً مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما ممکن است به نواحی دیگر مانند چشم‌ها، ریه‌ها، پوست، قلب و عروق خونی نیز سرایت کند.

RA باعث تورم دردناک مفاصل می‌شود که می‌تواند باعث فرسایش استخوان‌ها در طول زمان و در نهایت منجر به تغییر شکل و ناتوانی‌های جسمی گردد.

9. خواص زردچوبه برای پوست

به لطف خواص ضدالتهابی، ضد میکروبی و آنتی‌اکسیدانی زردچوبه، می‌توان از خواص زردچوبه برای پوست به‌عنوان درمان مؤثری برای انواع بیماری‌های پوستی ازجمله آکنه، اگزما (درماتیت آتوپیک)، پیری ناشی از نور خورشید، لک صورت و پسوریازیس بهره‌مند شد.

10. محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد

آنتی‌اکسیدان‌ها به محافظت از بدن شما در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می‌کنند. رادیکال‌های آزاد، دسته‌ای از اتم‌های بسیار واکنش‌پذیر هستند که در بدن ما تولید می‌شوند و در آلاینده‌های محیطی مانند دود سیگار و مواد شیمیایی صنعتی وجود دارند. وجود رادیکال‌های آزاد در بدن، منجر به بیماری‌های مختلفی مانند استرس اکسیداتیو می‌شود که عامل بسیاری از بیماری‌های قلبی است. همچنین مهم‌ترین علت پیری پوست، آسیب سلول‌های پوستی ناشی از رادیکال‌های آزاد است.

قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض رادیکال‌های آزاد می‌تواند چربی‌ها، پروتئین‌ها و حتی DNA را در بدن شما مختل کند که ممکن است منجر به بروز تعدادی از بیماری‌های رایج ازجمله سرطان، آرتریت، بیماری قلبی و آلزایمر شود؛ بنابراین، ادویه‌های غنی از آنتی‌اکسیدان مانند زردچوبه می‌توانند در محافظت از شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد نقش داشته باشند.

بر اساس یک بررسی، کورکومین به‌ویژه قادر است انواع مختلف رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد، آنزیم‌هایی را که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند را کنترل کند و از ایجاد انواع خاصی از رادیکال‌های آزاد توسط آنزیم‌های خاص جلوگیری نماید.

فواید زردچوبه برای پوست

11. خواص زردچوبه به‌عنوان یک مکمل ضد پیری

در حال حاضر، مدرک علمی مشخصی مبنی بر تأثیر مستقیم زردچوبه یا کورکومین برای طول عمر وجود ندارد. اما زردچوبه و کورکومین به دلیل توانایی خود در مبارزه با التهاب، محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد و به‌طور بالقوه به تأخیر انداختن انحطاط مغز و سایر بیماری‌های مرتبط با افزایش سن، می‌توانند نوعی ماده ضد پیری طبیعی و مؤثر باشند.

12. جلوگیری از تخریب چشم

گلوکوم، گروهی از بیماری‌های چشمی هستند که یکی از علل اصلی نابینایی در افراد بالای 60 سال است. متأسفانه، هنگامی‌که بینایی شما از بین رفت، نمی‌توان آن را بازیابی کرد. اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که درمان‌های موضعی کورکومین ممکن است به محافظت از چشم در برابر انحطاط کمک کند.

بااین‌حال، مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا کورکومین واقعاً در جلوگیری از انحطاط چشم در انسان مؤثر است یا خیر، مورد نیاز است.

چه افرادی باید در استفاده از خواص زردچوبه محتاط باشند؟

اگرچه اعتقاد بر این است که زردچوبه برای اکثر افراد بی‌خطر است، برخی از افراد ممکن است نیاز به اجتناب از آن داشته باشند.
شرایط زیر احتیاط شدید را برای مصرف مکمل زردچوبه ایجاب می‌کند:

بارداری و شیردهی

هنوز تحقیقات کافی برای تعیین اینکه آیا مکمل‌های زردچوبه برای زنان باردار یا شیرده ایمن هستند یا خیر، وجود ندارد.

بیماری کیسه صفرا

طبق برخی تحقیقات قدیمی‌تر، زردچوبه ممکن است باعث انقباض کیسه صفرا و بدتر شدن علائم این بیماری شود.

سنگ کلیه

این ادویه سرشار از ماده‌ای به نام اگزالات است که می‌تواند به کلسیم متصل شده و باعث تشکیل سنگ کلیه شود.

موارد احتیاط برای استفاده از زردچوبه

اختلالات خونریزی

ترکیبات موجود در زردچوبه می‌تواند مشکلات خونریزی را کاهش دهد.

بیماری دیابت

زردچوبه در دوزهای بالا ممکن است باعث کاهش بیش‌ازحد قند خون شود.

کمبود آهن در بدن

زردچوبه زیاد، ممکن است در جذب آهن اختلال ایجاد کند و منجر به کمبود آهن بدن شود.

علاوه بر موارد فوق، مکمل‌های زردچوبه می‌توانند با برخی داروها مانند رقیق‌کننده‌های خون و داروهای دیابت تداخل داشته باشند. بااین‌حال، حتی در تمامی شرایط گفته شده، مصرف خودِ زردچوبه در مقادیری که معمولاً در غذا مصرف می‌شود، ایمن است و احتیاط‌های گفته شده مربوط به استفاده از مکمل زردچوبه است. به‌طورکلی نیز توصیه می‌شود در صورت تمایل به استفاده از مکمل این ادویه جهت جذب بیشتر کورکومین در بدن، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی …

زردچوبه یکی از ادویه‌های خوش عطروطعم با رنگ‌دهی بی‌نظیر است که در پخت بسیاری از غذاهای ایرانی از آن استفاده می‌شود. ماده اصلی موجود در این ادویه که خواص زردچوبه را ایجاد می‌کند، کورکومین نام دارد و برای بهره‌مند شدن از خواص بی‌نظیر آن معمولاً باید دوز بالا و به‌صورت مکمل زردچوبه را مصرف کنید. این کار حتماً باید با مشورت پزشک باشد تا به‌صورت ناخواسته دچار مضرات زردچوبه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا