پوست

روش درمان جای جوش با سابسیژن

درمان جای جوش با سابسیژن یکی از روش‌های نوین است که می‌تواند شما را از شر اسکارهای جوش و آکنه خلاص کند. اسکار آکنه یکی از عیوب پوستی است که می‌تواند برای افراد مبتلا به یک شرمساری واقعی تبدیل شود و حتی منجر به افسردگی شود. راه‌حل‌های پزشکی زیبایی زیادی برای کاهش آنها وجود دارد و سابسیژن نیز یکی از راهکارهای مناسب و تأثیرگذار است.

در این مقاله از سفیر زیبایی با ما همراه باشید تا شما را با نحوه انجام درمان جای جوش با سابسیژن و اینکه این درمان بیشتر برای چه مواردی کاربرد دارد، آشنا کنیم.

چرا آکنه باعث ایجاد جای زخم می‌شود؟

آکنه می‌تواند آثار دائمی بر روی صورت و بدن باقی بگذارد. معمولاً آکنه در دوران نوجوانی به دلیل اختلالات هورمونی شروع می‌شود؛ اما می‌تواند در بزرگ‌سالان نیز ظاهر شود، حتی در فردی که در دوران بلوغ تحت تأثیر قرار نگرفته است. آکنه به‌نوعی التهاب دهانه موهای زیر پوست است که می‌تواند باعث ایجاد کیست میکرو یا لکه قرمز شود. اغلب، سبوم (چربی) اضافی و جوش‌های سرسیاه می‌توانند منجر به آکنه و اسکار جوش شوند.

اسکارهای آکنه اغلب پس از یک دوره آکنه التهابی نسبتاً مشخص ایجاد می‌شوند. خاراندن یا دست زدن به جوش‌ها توسط شما اغلب خطر ظاهر شدن جای جوش را افزایش می‌دهد.

انواع مختلفی از اسکار وجود دارد که رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • اسکارهای هیپرتروفیک: علائم متورم، برجسته و گاهی اوقات شدیدتر از جوش اصلی.
 • اسکارهای آتروفیک: دهانه‌ای شکل، توخالی.
 • اسکارهای قله یخ: بسیار عمیق، V شکل و بسیار باریک.
 • اسکارهای گرد (فنجانی): علائم سطحی یا عمیق‌تر با ظاهری بزرگ، بیضی یا گرد.
 • زخم‌های مربعی شکل (Les Box): لبه‌های این علامت‌ها یادآور یک مربع است.
 • اسکارهای قرمز التهابی: رنگ قرمز دارند، اما زیاد برجسته نیستند.

صرف‌نظر از نوع آنها، این اسکارها می‌توانند هایپرپیگمانته باشند (رنگ آنها می‌تواند از قرمز تا سیاه متغیر باشد) یا برعکس هیپوپیگمانته باشند (روشن‌تر از پوست هستند).

بسته به نوع آنها، اسکارهای آکنه ممکن است سال‌ها طول بکشد و آثار نازیبایی که دارد بر روی پوست باقی بماند که بدون درمان پزشکی مانند انجام میکرودرم ابریژن، درمان جای جوش با سابسیژن و … یا جراحی زیبایی از بین بردن آنها غیرممکن است.

رفع جوش صورت با سابسیژن

درمان جای جوش با سابسیژن چیست؟

سابسیژن تکنیکی است که شامل برداشتن اسکار از بافت تحتانی به کمک سوزنی مخصوص، به منظور بالا بردن آن همراه با تزریق اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و عامل حفظ رطوبت و حالت ارتجاعی مناسب در پوست است که می‌تواند تا حد قابل‌توجهی به از بین بردن جای جوش در یک روز بر روی پوست کمک کند. البته از بین بردن جای جوش صورت در یک روز با این روش صورت نمی‌گیرد ولی در همان جلسه اول هم می‌توانید بعد از درمان و بهبودی عوارض، نتایج را مشاهده کنید.

روش درمان جای جوش با سابسیژن با شکستن این پیوندها، الیافی که جای زخم را روی بافت پوست نگه می‌دارند، جدا کرده و برش می‌دهد. از طرفی تولید کلاژن بیشتر در پوست را تحریم می‌کند که خود عامل جوانسازی و از بین رفتن جای جوش است. این درمان به‌ویژه برای اسکارهای توخالی یا فنجانی شکل در نظر گرفته شده است و بسیار تأثیرگذار است.

برای انجام این کار، متخصص زیبایی شما یک سوزن سابسیژن کوچک را دقیقاً در زیر اسکار وارد می‌کند و سپس آن را حرکت می‌دهد تا پوست را از اسکار در درم یعنی ناحیه تحتانی پوست آزاد کند. سپس پوست به جای خود باز می‌گردد و حالت تورفتگی که قبلاً بوده است، از بین خواهد رفت. بعد هم تزریق اسید هیالورونیک، به منظور تقویت و پر کردن حفره باقی‌مانده و همچنین برای جلوگیری از بازسازی فیبروز انجام می‌شود.

این تکنیک کم تهاجمی است و عوارض جانبی بسیار کمی ایجاد می‌کند و تا مدت‌زمان نسبتاً خوبی یک نتیجه زیبایی طولانی‌مدت خواهد داشت.

سابسیژن برای زیبایی پوست صورت و رفع جای جوش

چگونه بفهمم که درمان جای جوش با سابسیژن برای من مؤثر است؟

مشاوره با متخصص پوست و زیبایی برای در نظر گرفتن بهترین درمان برای شرایط شما ضروری است. معیارهای زیادی برای بررسی مناسب بودن درمان جای جوش با سابسیژن برای هر شخص در نظر گرفته می‌شود که از آن جمله می‌توان به نوع اسکار، وضعیت عمومی پوست، درمان‌هایی که قبلاً انجام شده است، عمق اسکارها، عرض آنها، ظاهر سطح آنها و غیره اشاره کرد.

بااین‌حال، باید در نظر داشت که تضمین ناپدید شدن کامل علائم آکنه و اسکار به‌طورکلی با هر روشی که تا الآن ابداع شده است، غیرممکن است. اما درمان‌های مختلف برای اسکار آکنه و به‌ویژه روش سابسیژن، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی آنها را کاهش دهد و ظاهر پوست را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد. پس از درمان، جای زخم کمتر دیده می‌شود و پوست شفاف‌تر و صاف‌تر خواهد شد.

علاوه بر این، پزشک ممکن است ترکیب چند روش درمانی را برای افزایش شانس بهبود ظاهر اسکار آکنه پیشنهاد دهد. لیزر CO2 فراکشنال، میکرونیدلینگ مرتبط با فرکانس رادیویی و … می‌توانند از جمله روش‌هایی باشند که در ترکیب با درمان جای جوش با سابسیژن برایتان انجام شوند تا نتایج بهتری را شاهد باشید.

آیا سابسیژن فقط برای درمان جای جوش است؟

خیر، سابسیژن یک تکنیک جراحی بدون برش و کم تهاجمی است که می‌توان از آن برای بهبود ظاهر موارد زیر استفاده کرد:

 • اسکارهای باقی‌مانده از جوش‌ها و آکنه‌ها
 • چین‌وچروک
 • سلولیت

همچنین اگرچه سابسیژن اغلب برای درمان اسکار آکنه استفاده می‌شود، اما ممکن است به کاهش زخم‌های ناشی از شرایط دیگر نیز کمک کند، مانند:

 • آبله‌مرغان
 • زخم‌ها
 • عمل جراحی

این روش اغلب باید سه تا شش جلسه با حداقل 4 هفته فاصله بین هر بار درمان، تکرار ‌شود. توجه داشته باشید که درمان جای جوش با سابسیژن برای همه انواع اسکار آکنه مناسب نیست. به‌عنوان‌مثال، ممکن است در درمان اسکارهای برجسته (هیپرتروفیک) و اسکارهای کلوئید مفید نباشد.

سابسیژن برای چه افرادی ممنوع است

انجام درمان جای جوش با سابسیژن برای چه افرادی ممنوع است؟

اگرچه روش درمان جای جوش با سابسیژن یک روش کم تهاجمی و کم‌خطر است ولی برای افرادی که رتینوئیدهای خوراکی مصرف می‌کنند و یا با شرایط زیر زندگی می‌کنند، بهتر است این روش انجام نشود:

 • اختلالات لخته شدن خون
 • عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی
 • وجود آکنه فعال

تحقیقات انجام شده در مورد درمان جای جوش با سابسیژن

درحالی‌که این روش یک روش نسبتاً جدید است و هنوز تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی سابسیژن وجود ندارد، طبق یک بررسی تحقیقی در سال 2010، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که می‌تواند نتایج دائمی برای بهبود اسکار آکنه داشته باشد.

همچنین یک مطالعه کوچک در سال 2005، استفاده از سابسیژن برای درمان اسکارهای آکنه را برای 40 شرکت‌کننده بررسی کرد. نتایج به این صورت بود که اگرچه جای زخم‌ها و آکنه‌ها به‌طور کامل بهبود پیدا نکرد، 90 درصد از بیماران بهبودی در ظاهر اسکار خود را گزارش کردند.

درمان جای جوش با سابسیژن چگونه انجام می‌شود؟

درمان جای جوش با سابسیژن معمولاً در کلینیک یا مطب پوست، به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. درنتیجه برای انجام آن نیازی به بستری شدن در بیمارستان و گرفتن مرخصی از کار نیست. قبل از انجام این روش، در جلسه مشاوره، متخصص شما همه مراحلی که شما باید بدانید را برایتان توضیح می‌دهد.

در روز انجام این روش زیبایی، پزشک قبل از شروع، ناحیه اطراف منطقه مورد نظر در پوست را تمیز خواهد کرد. سپس یک بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌کند تا در طول انجام کار دردی حس نکنید.

سپس متخصص پوست یک سوزن را به شکل افقی در پوست شما، درست در زیر جای زخم وارد می‌کند. بعد به‌آرامی سوزن را از سمتی به سمت دیگر زیر اسکار حرکت می‌دهد تا منجر به رها شدن جای زخم از بافت زیرین پوست شود. ممکن است در طول شکسته شدن الیاف پوست خود یک صدای خمیدگی نرمی را حس کنید.

این فرآیند بسته به اندازه و شکل اسکار ممکن است مجدداً تکرار شود اما در هر جلسه تنها بخشی از کار انجام می‌شود تا پوست آسیب نبیند. پس از پایان عمل، فشار دستی یا یخ بر روی محل زخم اعمال می‌شود که این کار به کاهش خونریزی و التهاب کمک می‌کند.

سپس دستورالعمل‌های مراقبتی به شما داده می‌شود که باید موبه‌مو اجرا شوند تا نتایج خوبی از انجام روش درمان جای جوش با سابسیژن نصیبتان شود و همچنین جلسه انجام مجدد روش سابسیژن برای شما مشخص می‌شود. اگر می‌خواهید نتایج ماندگارتر و بهتری داشته باشید، باید در جلسات درمانی طبق برنامه‌ریزی پزشک خود شرکت نمایید.

عوارض جانبی درمان جای جوش با سابسیژن چه مواردی هستند؟

پس از انجام این عمل زیبایی مواردی مانند درد، تورم و کبودی در محل تزریق کاملاً رایج هستند. عوارض جانبی کمتر شایع سابسیژن نیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت در داخل یا اطراف محل تزریق
 • تغییر رنگ پوست
 • آسیب به عروق خونی یا اعصاب در نواحی اطراف اسکار

این نوع عوارض معمولاً زمانی ایجاد می‌شوند که شما برای انجام سابسیژن به کلینیک‌های زیبایی بی‌اعتبار و بدون تجهیزات یا پزشکان غیرمتخصص و بدون مهارت کافی مراجعه کنید.

مدت زمان بهبود بعد از سابسیژن

چه مدت طول می‌کشد تا بعد از سابسیژن، پوست بهبود یابد؟

اغلب یک الی دو هفته طول می‌کشد تا عوارض طبیعی مانند درد، تورم و کبودی کاملاً از بین بروند. همچنین احتمال دارد متخصص شما داروهای ضدالتهاب و آنتی‌بیوتیک برایتان تجویز کند که در تسریع روند بهبودی کمک‌کننده هستند.

هزینه درمان جای جوش با سابسیژن چقدر است؟

هزینه سابسیژن به عوامل مختلفی از جمله کلینیکی که انتخاب کرده‌اید و تعداد جلساتی که برای کمک به کاهش ظاهر اسکار نیاز دارید، بستگی دارد و نمی‌توان هزینه مشخصی را برای آن اظهار داشت؛ اما به‌طورمعمول شما می‌توانید بعد از انتخاب کلینیک مورد نظر، با کادر کلینیک تماس گرفته و قیمت روز درمان جای جوش با سابسیژن را استعلام کنید.

سخن پایانی…

همان‌طور که میدانید اسکار یا جای جوش می‌تواند تأثیر منفی زیادی بر زیبایی و روحیه فردی داشته باشد. گاهی اسکارها عمق چندانی ندارند و تنها با انجام مراقبت‌های روتین پوستی و استفاده از محصولات مراقبتی مخصوص این کار، رفع می‌شوند؛ اما گاهی اسکارها عمیق هستند و برای از بین بردنشان حتماً نیاز به انجام روش‌های زیبایی تخصصی مانند درمان جای جوش با سابسیژن است. آنچه مهم است این است که قبل از انجام، حتماً وقت بگذارید و کاملاً تحقیق کنید تا کلینیک‌ها و متخصصان معتبر را برای انجام این کار پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا