پوست

8 روش عالی برای درمان منافذ باز پوست

منافذ باز سوراخ‌های کوچکی در سطح پوست هستند که چربی و عرق بدن از آن خارج می‌شود. منافذ دارای فولیکول مو و غدد چربی هستند کار این غدد تولید چربی موردنیاز سطح پوست که با آن زمان گفته می‌شود در این مقاله قصد داریم به درمان منافذ باز پوست بپردازیم  پست پس تا پایان با ما همراه باشید.

منافذ بزرگ سطح پوست

 اگر منافذ پوست بزرگ‌تر به نظر می‌رسند ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

اگرچه نمی‌توان اندازه منافذ باز پوست را تغییر داد اما روش‌های خانگی می‌تواند به حداقل رساندن ظاهر منافذ باز پوست کمک کند.

روش‌های خانگی برای درمان منافذ باز پوست

پوست دارای میلیون‌ها منافذ باز است. این منافذ اگر دچار چربی و بقایای اضافی شوند بزرگ به نظر می‌رساند. برای درمان منافذ باز بزرگ شما می‌توانید از روش‌های خانگی برای پاک‌سازی سطح پوست استفاده کنید که این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

1.بررسی محصولات مراقبتی برای درمان منافذ باز پوست

موقع آن رسیده است که شما محصولات مراقبت از پوست خود را موردبررسی قرار دهید و به‌صورت منظم از آن‌ها استفاده کنید. اگر محصولاتی استفاده می‌کنید که مخصوص پاک کردن چربی پوست (سبوم) و آکنه است استفاده کوتاه‌مدت از آن‌ها مفید بوده ولی استفاده طولانی‌مدت باعث می‌شود پوست شما تحریک شود.

این محصولات برای از بین بردن لایه‌های بالایی پوست دارای مواد فعال مانند اسید سالیسیلیک  هستند. این محصولات  باعث  می‌شوند تا پوست شما خشک شود منافذ پوست شما کوچک‌تر به نظر برسند.  اما توجه داشته باشید اگر پوست شما بیش‌ازحد خشک شود باقدرت چربی سبوم بیشتری تولید می‌کنند تا رطوبت سطح پوست را تأمین کنند و این باعث می‌شود که پوست شما به سمت پوست چرب سوق پیدا کند.

برای جلوگیری از اتفاقاتی که ذکر کردیم از محصولات زیر برای چند هفته هم‌زمان استفاده کنید.

 اطمینان حاصل کنید تمام محصولات شما بر پایه آب باشند. اگر پوست چربی دارید محصولات کمدوژنیک یا مبتنی بر روغن برای شما محدودیت دارند زیرا روغن زیاد باعث می‌شود که منافذ پوست شما بزرگ به نظر برسند.

درمان منافذ باز پوست با استفاده از محصولات مراقبتی با کیفیت

2.تمیز کردن پوست صورت برای درمان منافذ باز پوست

بهترین نوع محصولات پاک‌کننده پوست محصولاتی هستند که بدون از دست دادن رطوبت پوست از شهر آلودگی و چربی‌های اضافی شما خلاص می‌کند. منافذ بزرگ  مربوط پوست چرب می‌شود که برای پاک کردنی نوع پوست شما می‌توانید از پاک‌کننده‌هایی  استفاده کنید که بر پایه ژل هستند.

 برای پوست‌های  معمولی و خشک می‌توانید از پاک‌کننده‌هایی که بر پایه کرم هستند استفاده کنید. چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که فرق نمی‌کند که شما چه نوع پوستی دارید مهم این است که برای پاک کردن صورت به‌هیچ‌وجه از پاک‌کننده‌های حاوی صابون استفاده نکنید چون این محصولات باعث می‌شوند تا منافذ باز شما بزرگ‌تر به نظر برسند.

سعی کنیم از محصولات پاک‌کننده پوست به‌درستی و به‌صورت منظم استفاده کنید زیرا اگر از محصولات به‌درستی  و منظم استفاده نکنید هیچ فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. برای اینکه به‌درستی از محصولات پاک‌کننده استفاده کنید مراحل زیر را انجام دهید:

  • صورت خود را با آب  ولرم بشویید.
  • محصولات پاک‌کننده را به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه به‌صورت دایره‌ای، اطراف صورت و گردن خود ماساژ دهید.
  • پوست خود را بدون این که مالش دهید بشویید و سپس خشک کنید.
  • این روند را هرروز صبح و شب قبل از خواب تکرار کنید تا پوست به حالت عادی خود برگردد و منافذ پوست شما به سلامت کامل برسند.

3.لایه‌برداری با آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسی برای درمان منافذ باز پوست

آکادمی درماتولوژی آمریکا توصیه می‌کند که از لایه‌بردارها فقط ۱ تا ۲ بار در هفته استفاده  شود. لایه‌بردارها به شما کمک می‌کنم تا پوست‌های اضافی که باعث می‌شود منافذ پوست شما مسدود گردد از سطح پوست برداشته شوند. اگر پوست شما دچار آکنه شده است به‌هیچ‌وجه از لایه‌بردار استفاده نکنید تا جوش‌های صورت شما تحریک نشوند.

لایه‌برداری با اسیدهای آلفا هیدروکسی یا اسیدهای بتا هیدروکسی باعث درمان منافذ باز پوست و پاکسازی عمیق منافذ پوست می‌شود. اگر شما آسپرین حساسیت دارید به‌هیچ‌وجه در این روش به شما توصیه نمی‌شود زیرا باعث می‌شود مشکلات جدی برای شما ایجاد شود. شما می‌توانید با این روش به‌راحتی آکنه‌های سطح پوست خود را درمان کنید.

4.استفاده از ضد آفتاب به‌صورت روزانه

 استفاده از ضد آفتاب برای همه افراد جامعه ضروری است. حتی افرادی که پوست چرب دارند حتماً از ضد آفتاب استفاده کنم زیرا رادیکال‌های آزاد نور خورشید نه‌تنها خطر ابتلا به سرطان و ایجاد چین‌وچروک پوست را در طولانی‌مدت افزایش می‌دهد بلکه می‌تواند پوست شما را خشک کرده و منافذ پوست شما را بزرگ‌تر نشان دهد.

هنگام استفاده از ضد آفتاب از محصول استفاده کنید که حداقل دارای spf 30 باشد و همیشه ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مرطوب کننده‌هایی که حاوی ضد آفتاب هستند بهره‌مند شوید.

استفاده از ضد آفتاب به‌صورت روزانه برای درمان منافذ باز پوست

5.استفاده روزانه از مرطوب‌کننده

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که افراد دارای پوست چرب مرتکب می‌شوند این است که از مرطوب‌کننده استفاده نمی‌کنند زیرا از این هراس دارند که چربی بیشتری پوست صورت آن‌ها اضافه شود. درواقع محصولات مرطوب‌کننده به شما کمک می‌کنند تا سبوم طبیعی پوست شما کنترل شود. تنها باعث می‌شود که ظاهر چربی از سطح پوست کاهش پیدا کند بلکه حالت‌دهی مو سر پوست نیز کمک می‌کند. برای پوست‌های چرب از مرطوب‌کننده سبک بر پایه آب استفاده کنید.

6.استفاده از ماسک‌های سفالی برای درمان منافذ باز پوست

 استفاده از ماسک سفالی به شما کمک می‌کند تا چربی، کثیفی و پوست مرده از اعماق منافذ پوست شما پاک شود و منافذ بزرگ پوست شما کوچک‌تر به نظر برسد. شما می‌توانید از این ماسک یک‌بار یا دو بار در هفته استفاده کنیم اما نه در روزهایی که از لایه‌بردار استفاده می‌کنید. استفاده هم‌زمان از خاک رس و لایه‌برداری می‌تواند پوست شما را تحریک کند و پوست شما دچار جوش شود.

7.با آرایش نخوابید

خوابیدن با آرایش برای پوست ضرر دارد. تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که فرد با آرایش می‌خوابد مواد آرایشی می‌توانند با خاک، روغن و  باکتری‌های باقی‌مانده از روز ترکیب‌شده و منافذ پوست شما را مسدود کند. بسته شدن منافذ باز پوست باعث می‌شود تا منافع بزرگ‌تر ظاهر شوند. به همین دلیل سعی کنید قبل از خواب آرایش خود را با یک پاک‌کننده باکیفیت از سطح پوست پاک کنید تا علاوه بر مواد آرایشی، جرم‌های ایجادشده از روی منافذ پوست پاک شوند.

8.نوشیدن آب

محققین طبق آزمایش‌های انجام‌شده دریافتند که نوشیدن چند لیوان آب در روز کمک می‌کند تا منافذ پوست سلامت خود را حفظ کنند. همچنین نوشیدن آب باعث آب‌رسانی به پوست، حذف سموم از منافذ پوست و بهبود سلامت پوست  خواهد شد. همچنین محققین دریافتند نوشیدن ۸ لیوان آب یا مایعات در روز به شما کمک می‌کند تا پوست شاداب‌تر و جوان‌تری داشته باشید.

درمان منافذ باز پوست با نوشیدن آب

مراجعه به متخصص پوست

اگر شما سبک زندگی خود را تغییر داده و از روش‌های بالا استفاده کردید اما هنوز نتیجه خاصی ندیده‌اید به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص مراقبت از پوست با درمان‌های حرفه‌های مانند میکرونیدلینگ و لیزر به شما کمک می‌کند تا منافذ بزرگ پوست را پاک‌سازی کرده و شکل ظاهری آن‌ها  کوچک‌تر به نظر برسد. این احتمال وجود دارد که اگر پوست شما دارای آکنه باشد احتمال دارد متخصص پوست برای شما آنتی‌بیوتیک یا رتینوئید تجویز کند.

سخن پایانی

تحقیقات نشان می‌دهد بهترین روش برای رفع منافذ بزرگ پوست مراقبت‌های خانگی است که باعث می‌شود سلامت پوست شما حفظ  گردد. منافذ باز بزرگ حاصل قرار گرفتن چربی و بقایی اضافی در منافذ پوست می‌باشد که می‌توان با استفاده از محصولات پاک‌کننده و لایه‌بردارها از شر آن‌ها خلاص  شوید. شما می‌توانید از محصولات پاک‌کننده به‌صورت روزانه استفاده کنید اما از محصولات لایه‌بردار باید هفته‌ای ۲ مرتبه استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا