تناسب اندام

بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه به طور اصولی

بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه برای هر فرد می‌تواند کاملاً متفاوت باشد و نمی‌توان یک نسخه یکسان برای همه افراد ارائه داد؛ زیرا بسته به وزن و قد شما و همچنین عاداتی مانند تغذیه، زمانی که برای ورزش قرار می‌دهید و … برنامه ورزشی شما تغییر خواهد کرد. پس اگرچه ممکن است روش‌های مختلفی را در مقالات بخوانید ولی بهترین کار مشورت با یک مربی ورزشی و تغذیه است که بتواند این دو مورد اساسی برای تناسب‌اندام و رسیدن به وزن ایده آل را در قالب یک برنامه مناسب به بهترین شکل ممکن و به‌صورت سفارشی‌سازی شده برای شما ارائه دهد.

در این مقاله از سفیر زیبایی صرفاً جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان با بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه برخی از بهترین حرکات لاغر کننده را شرح خواهیم داد.

چگونه به‌سرعت و به‌طور طبیعی چربی‌ها را از بین ببریم؟

کاهش وزن یک دغدغه جهانی است و روند رسیدن به وزن ایده آل و البته به‌طور ماندگار، می‌تواند طولانی باشد. پس اولین نکته برای از بین بردن چربی‌های اضافه در بدن، داشتن صبر و مداومت است. از طرف دیگر، در جایی که یک رژیم غذایی شدید به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت به اهداف خود برسید، یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم به شما کمک می‌کند وزن خود را خیلی راحت‌تر و در طولانی‌مدت به اندازه مشخصی حفظ کنید.

چگونه به‌سرعت و به‌طور طبیعی چربی‌ها را از بین ببریم؟

بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه چیست؟

بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه برای از دست دادن توده چربی به‌طورکلی و به‌خصوص در ناحیه شکم، انجام تمرینات قلبی است. به‌طورکلی بدن‌سازی که علاوه بر تقویت بدن، به افزایش متابولیسم اولیه شما کمک می‌کند، می‌تواند در این مسیر شما را به هدفتان برساند و بدن‌سازی شامل برنامه‌های مختلف باشگاهی است که مربی شما می‌تواند بر اساس شرایط سلامت شما آن را برایتان بنویسد.

انجام صحیح برنامه‌های باشگاه به این معنی است که با قوی‌تر شدن ماهیچه‌هایتان در حالت استراحت نیز بدن، متابولیسم یا سوخت‌وساز بیشتری دارد. شما می‌توانید ورزش‌های استقامتی را به اشکال مختلف انجام دهید که علاوه بر از بین بردن چربی شکم به سلامت قلبتان نیز کمک می‌کند.

در مورد بدن‌سازی، می‌توانید با تجهیزات کوچک ( طناب‌های الاستیک، دمبل، کتل بل) یا دستگاه‌هایی که عمدتاً روی سکوی مراکز تناسب‌اندام در باشگاه‌های مختلف یافت می‌شوند، به تقویت عضلات خود بپردازید.

فراتر از اینکه بخواهید بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه را بشناسید، انتخاب ورزشی که از آن لذت می‌برید بسیار مهم است. کاملاً منطقی است که اگر از خود تمرین لذت ببرید، انگیزه بیشتری برای حفظ فعالیت ورزشی منظم خواهید داشت!

پس خواه تمرینات کاردیو، تمرینات قدرتی یا ترکیبی از این دو باشد، نکته اصلی این است که باید آن را دوست داشته باشید تا بتوانید به‌صورت منظم و مداوم آن را انجام دهید. اگر بخواهیم در این بخش بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه را به شما معرفی کنیم، عبارت‌اند از:

زوم کردن روی طناب و پرش

طبق تحقیقات انجام شده، تمرین طناب زدن چه کاهش وزن باشد و چه افزایش وزن، فواید زیادی دارد؛ اما اینکه هر فرد باید چگونه طناب بزند تا بتواند به اهداف خود برسد تا حد زیادی به شرایط سلامت او مانند وزنش بستگی دارد که در برنامه باشگاهی باید مشخص شود.

دویدن برای از بین بردن چربی‌های شکم

جالب است بدانید که ما منطقه‌ای از بدن را که در آن چربی از دست می‌دهیم انتخاب نمی‌کنیم؛ اما ورزش‌هایی مانند دویدن که در باشگاه‌ها معمولاً به‌صورت درجا یا روی تردمیل انجام می‌شود، به کاهش کلی توده چربی کمک می‌کند. اگر در جلسات دویدن خود منظم باشید، بعد از چند ماه در کنار کاهش وزن و لاغری شکم و نواحی دارای چربی اضافی مانند ران‌ها، پهلو و… حتی متوجه تقویت معده خود نیز خواهید شد.

پیاده‌روی مخصوص تناسب‌اندام

برای راه رفتن ورزشی، کافی است پای خود را روی زمین باز کنید و از پاشنه شروع کنید، سپس روی کف پای خود حرکت کنید و با انگشت آن خود را به حرکت درآورید تا قدمی بردارید که شما را به پای بعدی برساند. بازوهای شما نیز در این پیاده‌روی فعال هستند که باعث تحریک بیشتر سیستم قلبی عروقی شما و افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود.

پیاده‌روی نوردیک

در مورد پیاده‌روی نوردیک، والس پا مانند پیاده‌روی ورزشی است، با این تفاوت که این نوع پیاده‌روی با میله انجام می‌شود. این‌ نوع ورزش‌ها به شما امکان می‌دهند سرعت و کالری‌سوزی را افزایش دهید و همچنین در موارد خاص می‌توانند مفاصل آسیب دیده را تسکین دهند. با فشار دادن بر روی میله‌های خود، بدن خود را به جلو می‌برید. علاوه بر این، روی هماهنگی و تعادل بدن خود کار می‌کنید.

بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه چیست؟

دوچرخه‌سواری

یکی از بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه استفاده از دوچرخه ثابت است. دوچرخه‌سواری به شما کمک می‌کند تا سیستم قلبی عروقی خود را تقویت کرده و قدرت خود را افزایش دهید. اگر چند کیلو اضافه وزن دارید، دوچرخه‌سواری می‌تواند راهی عالی برای خلاص شدن از شر آنها باشد.

مانند شروع هر نوع تمرین ورزشی، بهتر است زمان و شدت دوچرخه‌سواری را به‌تدریج افزایش دهید تا بدن بتواند با آن سازگار شود؛ مثلاً با بیست دقیقه یک یا دو بار در هفته با سرعت متوسط شروع کنید. همچنین می‌توانید در خارج از باشگاه از دوچرخه متحرک استفاده نمایید تا نتایج بهتری نصیبتان شود.

تمرینات کراس

تمرین متقابل یا کراس برای افرادی که دوست دارند چندین تمرین را به‌طور هم‌زمان انجام دهند و کل بدن را هم تقویت و هم لاغر کنند، ایده آل است. این روش تمرینی شامل یک سری تمرینات استقامتی، کاردیو و وزنه‌برداری با تجهیزات یا وزن بدن است. هدف این است که نه یک عضله مجزا، بلکه زنجیره‌های عضلانی مختلف در طول تمرین کار کنند.

تنوع تمرینات و تغییر منظم آنها در این نوع تمرین‌ها به تمرینات کراس جنبه سرگرم‌کننده خاصی می‌بخشد. به همین دلیل با داشتن یک برنامه خوب، یک ثانیه هم خسته نخواهید شد. بدیهی است که توصیه می‌شود این نوع تمرینات را از نظر مدت‌زمان و شدت از میزان پایین شروع کنید و با تقویت بدن، آنها را افزایش دهید.

چرا من ورزش می‌کنم اما وزنم کم نمی‌شود؟

یکی از سؤالات رایج در مورد بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه این است که چرا با انجام منظم ورزش و تلاش زیاد به اندازه‌ای که انتظار می‌رود وزن کم نمی‌شود؟ ممکن است شما به‌طور منظم ورزش ‌کنید، حتی سرعت خود را افزایش داده باشید و بهتر غذا بخورید ولی در عین حال تفاوتی در ترازو مشاهده نکنید!

چرا وزن شما با وجود تلاش شما کم نمی‌شود؟ علت این است که کارهایی که برای کاهش وزن انجام می‌دهیم و نتایجی که به دست می‌آوریم، به بدن هر فرد بستگی دارد. هر فرد بسته به نوع حرکاتی که انجام می‌دهد، میزان احساس آرامشی که دارد، برنامه غذایی خود، جدیتی که در انجام ورزش‌ها به خرج می‌دهد، ژنتیک، میزان سوخت‌وساز بدن و … ممکن است نتایج متفاوتی را از برنامه‌های مشابه، به‌عنوان بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه بگیرد. خلاصه همه ما مثل هم نیستیم!!!

البته توجه داشته باشید گاهی برخی مشکلات مانند بلغمی شدن یا سرد شدن مزاج شما، افزایش مقاومت به انسولین در بدن، مشکلات غده تیروئید و … نیز می‌توانند منجر به کاهش متابولیسم شما شوند و آن‌طور که باید از جلسات تمرینی خود در باشگاه نتیجه نگیرید.

بنابراین، اگر متوجه شدید بعد از یک الی دو ماه انجام جدی یک برنامه خوب، کاهش مناسبی را تجربه نکردید و از نظر مربی‌تان این موضوع نرمال نبود، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات لازم نسبت به سلامت و مناسب بودن فعالیت انسولین در بدن و متابولیسم خود مطمئن شوید. گاهی تنها با استفاده از چند مکمل تحت نظر پزشک می‌توانید به‌راحتی به متابولیسم طبیعی برگردید و بهترین نتایج را از انجام ورزش‌های باشگاهی داشته باشید.

چرا من ورزش می‌کنم اما وزنم کم نمی‌شود؟

رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن

شما در کنار ورزش حتماً باید رژیم غذایی مناسبی هم برای کاهش وزن داشته باشید و این دو، اجزای جدانشدنی برای داشتن تناسب‌اندام هستند. یادتان باشد بهتر است رژیم‌های غذایی سریع مانند رژیم کانادایی را فراموش کنید و یک رژیم غذایی مناسب و متعادل بر اساس میزان کالری مصرفی مورد نیاز را انتخاب کنید که بتوانید به‌طور دائم از آن پیروی کنید، طوری که به یک عادت تبدیل شود. یک رژیم غذایی متعادل شامل تمام گروه‌های غذایی لازم برای عملکرد صحیح بدن شما و همچنین مقدار کافی غذا است.

حتی قبل از شروع روزانه یا یک روز در میان و منظم ورزش، یکی از عناصر ضروری در روند کاهش وزن شما این است که سالم‌تر غذا بخورید. سبزیجات پخته یا خام، غلات کامل و حبوبات به بدن شما این امکان را می‌دهند که ماهیچه‌های مورد استفاده در طول تمرینات را تغذیه کنید. غذاهای غنی از فیبر نیز به دلیل انتقال راحت مواد غذایی در روده به شما کمک می‌کند تا از نظر درونی بهترین حالت را داشته باشید.

البته، رژیم متعادل به معنای غذاهای بدون طعم و عدم وجود دسر نیست، بلکه هدف داشتن یک رژیم غذایی مناسب مانند رژیم مدیترانه ای است که بتوان به مدت طولانی و بدون نگرانی از کمبود مواد غذایی در بدن از آن پیروی کرد.

سخن پایانی…

ما در این مقاله به‌طور مختصر تنها برخی از بهترین ورزش ها برای لاغری در باشگاه را به‌طور مختصر معرفی کردیم؛ اما همان‌طور که می‌دانید ورزش‌های باشگاهی بسیار متنوع هستند و سطوح متفاوتی برای شرایط مختلف وجود دارد که بهترین فردی که می‌تواند یک برنامه مناسب و کاربردی به شما ارائه دهد، یک مربی باتجربه در زمینه انجام حرکات ورزشی و تغذیه است. نکته آخر اینکه به‌هیچ‌وجه نباید به‌صورت خودسرانه حرکات ورزشی باشگاهی را انجام دهید، زیرا ممکن است حرکتی برای شما مناسب نباشد یا به‌صورت نادرست آن را انجام دهید و در این صورت دچار عوارض مختلف و بعضاً جبران‌ناپذیر خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا