روش های درمان تخصصی لک صورت

هایپرپیگمانتاسیون یا لک صورت یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف لکه‌های تیره‌تر پوست استفاده می‌شود. این لکه‌ها ناشی از تولید بیش‌ازحد ملانین است که به دلایل مختلف مانند اسکار آکنه و آسیب نور خورشید یا حتی نوسانات هورمونی ایجاد می‌شوند. خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان تخصصی لک صورت وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم روش‌های درمان تخصصی لک صورت را برایتان توضیح دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

روش‌های درمان تخصصی لک صورت

همان‌طورکه در مقدمه به آن اشاره کردیم، روش‌های بسیار متعددی برای درمان تخصصی لک صورت وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. اینکه کدام یک از این روش‌ها می‌توانند برای شما کارآمدتر باشند، به شرایط و علت ایجاد لکه‌های پوستی صورت شما و نظر پزشکتان بستگی دارد. مهم‌ترین روش‌های درمان تخصصی لک صورت عبارت‌اند از:

1. کرم‌های روشن‌کننده

کرم‌های روشن‌کننده، معمولاً درمان‌های بدون نسخه‌ای هستند که با ترکیبات خاصی که دارند به کاهش رنگ‌دانه‌ها کمک می‌کنند. بسیاری از این کرم‌ها در فرم‌های تجویزی به‌صورت قوی‌تر نیز در دسترس هستند که ما نوع تجویز شده آن‌ها توسط متخصص پوست را به شما پیشنهاد می‌کنیم. آن‌ها اغلب باید یک یا دو بار در روز استفاده شوند تا به روشن شدن لکه‌های پوست در طول زمان کمک کنند. درمان‌های موضعی برای روشن شدن لک، گاهی به‌صورت ژل نیز ارائه می‌شود.

ترکیبات رایج موجود در محصولات روشن‌کننده بدون نسخه عبارت‌اند از:

 • هیدروکینون
 • عصاره شیرین بیان
 • استیل گلوکزامین
 • ویتامین B-3 یا نیاسین آمید

کرم‌ها یا ژل‌های روشن‌کننده برای لکه‌های صاف مانند ملاسما یا لکه‌های پیری بهتر عمل می‌کنند و یک درمان تخصصی لک صورت در این شرایط محسوب می‌شوند. محصولات OTC یا بدون نسخه، گزینه‌های در دسترس و گاهی مقرون‌به‌صرفه‌تر برای هایپرپیگمانتاسیون هستند، اما همیشه و برای همه افراد نمی‌توانند درمان حرفه‌ای و کاملی را انجام دهند.

درمان تخصصی لک صورت با سفید کننده ها

2. اسیدهای مناسب برای درمان تخصصی لک صورت

اسیدهای مناسب برای پوست با لایه‌برداری یا ریزش لایه بالایی پوست شما به کاهش لکه‌های صورت کمک می‌کنند و یکی از روش‌های درمان تخصصی لک صورت به حساب می‌آید. هر زمان که پوست خود را لایه‌برداری می‌کنید، سلول‌های جدید پوست ظاهر می‌شوند تا جای سلول‌های قدیمی را بگیرند. این فرآیند به یک‎‌دست شدن رنگ پوست شما کمک می‌کند و به‌طورکلی آن را صاف‌تر می‌کند. بسیاری از اسیدهای پوست صورت به‌صورت OTC (بدون نسخه پزشک) در فروشگاه‌های زیبایی و داروخانه‌ها در دسترس هستند. بااین‌حال به دلیل اینکه هر دارویی برای نوع خاصی از پوست مفید است، بهتر است آن‌ها را تحت نظر پزشک مصرف کنید. گزینه‌های محبوب اسیدها برای لایه‌برداری پوست، عبارت‌اند از:

 • آلفا هیدروکسی اسیدها مانند اسید گلیکولیک، لاکتیک، سیتریک، مالیک یا تارتاریک اسید
 • آزلائیک اسید
 • اسید کوجیک
 • اسید سالیسیلیک
 • ویتامین C به شکل اسید ال اسکوربیک

اسیدهای صورت به‌طورکلی برای هیپرپیگمانتاسیون خفیف به‌خوبی عمل می‌کنند و لکه‌های زیاد و عمیق را نمی‌تواند به‌طور کامل درمان نماید.

درمان تخصصی لک صورت با اسیدها

3. رتینوئیدها

رتینوئیدها که از ویتامین A مشتق شده‌اند، یکی از قدیمی‌ترین ترکیبات مراقبت از پوست هستند و می‌توانند به درمان تخصصی لک صورت کمک کنند. ساختار مولکولی کوچک این ماده به آن اجازه می‌دهد تا به عمق پوست نفوذ کنند و لایه‌های زیر اپیدرم شما را درمان کنند. رتینوئیدها می‌توانند به‌صورت نسخه‌ای یا بدون نسخه عرضه شوند. بااین‌حال، رتینوئیدهای بدون نسخه ضعیف‌تر هستند و ممکن است نتایج مطلوبی برای درمان لکه‌های صورت ایجاد نکنند.

رتینوئیدهای برای همه رنگ‌های پوست بی‌خطر هستند، اما اگر پوست تیره‌تری دارید، باید با متخصص پوست خود مشورت کنید و برای استفاده طولانی‌مدت از این محصولات برنامه‌ریزی کنید. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که رتینوئیدها بیشتر برای درمان چین‌وچروک استفاده می‌شوند که همراه با آن لکه‌ها را نیز کم‌رنگ می‌کنند؛ بنابراین ممکن است رتینوئیدها بهترین درمان برای لک‌های پوستی نباشند.

درمان تخصصی لک صورت با رتینوئید

4. لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی روشی دیگر از روش‌های درمان تخصصی لک صورت است که از اسیدها با غلظت‌های قوی‌تر برای درمان ناحیه مورد نظر پوست استفاده می‌کند. در این روش بسته به نوع پوست شما ترکیباتی استفاده می‌شود که با از بین بردن اپیدرم، ظاهر هایپرپیگمانتاسیون را کاهش می‌دهند. در لایه‌برداری شیمیایی عمیق‌تر نیز ممکن است ترکیبات حتی به لایه میانی پوست شما (درم) نفوذ کنند تا نتایج چشمگیرتری ایجاد کنند.
اگرچه بسیاری از لایه‌بردارهای شیمیایی بدون نسخه نیز در دسترس هستند، بهتر است برای جلوگیری از عوارض احتمالی و ایجاد نتایج مطلوب‌تر این کار را در مطب پزشک و توسط یک فرد حرفه‌ای انجام دهید. به دلیل قدرت ترکیبات موجود در لایه‌برداری شیمیایی انجام این عمل حتی در مطب نیز ممکن است خطر عوارض جانبی را داشته باشد و بسیار مهم است که متخصص شما از مواد باکیفیت بالا و مناسب نوع پوست شما استفاده کند.

خطرات احتمالی لایه‌برداری شیمیایی در خانه و مطب شامل قرمزی، تحریک و تاول می‌باشد و در صورت استفاده نادرست حتی می‌تواند منجر به ایجاد اسکار شود. اگر به‌طور منظم در معرض نور خورشید هستید، لایه‌برداری شیمیایی ممکن است بهترین گزینه درمانی برای شما نباشد؛ زیرا لایه‌برداری شیمیایی باعث می‌شود پوست شما نسبت به اشعه‌های خورشید حساس‌تر شود. در این صورت اگر به اندازه کافی از کرم ضد آفتاب و سایر محافظ‌های UV استفاده نکنید، نور خورشید ممکن است هایپرپیگمانتاسیون شما را بدتر کند. حداقل یک هفته پس از آخرین لایه‌برداری شیمیایی خود باید اقدامات احتیاطی بیشتری را به‌خصوص در برابر آفتاب انجام دهید.

لایه‌برداری شیمیایی معمولاً برای درمان لکه‌های زیر مناسب است:

این روش همچنین برای رنگ پوست‌های روشن‌تر بهترین عملکرد را دارد و ممکن است نتایج سریع‌تری نسبت به محصولات اسیدی صورت ارائه دهد.

درمان تخصصی لک صورت با لایه بردارهای شیمیایی

5. لایه‌برداری لیزری (بازسازی پوست)

در درمان لایه‌برداری لیزری که یکی از روش‌های بسیار جدید درمان تخصصی لک صورت می‌باشد، از پرتوهای هدفمند نور برای کاهش هایپرپیگمانتاسیون استفاده می‌شود. دو نوع لیزر وجود دارد که با نام لیزرهای ساینده و غیر ساینده شناخته می‌شوند. لیزرهای ابلیتیو یا ساینده شدیدترین نوع روش‌های درمان تخصصی لک صورت هستند و یک لایه‌بردار قوی برای لک صورت محسوب می‌شود که لایه‌های سطحی پوست را با لیزر حذف می‌کنند. از طرف دیگر، روش‌های غیر سایشی، درم را هدف قرار می‌دهند تا رشد کلاژن و اثرات سفت کنندگی را افزایش دهند. لیزرهای ابلیتیو قوی‌تر هستند، اما ممکن است عوارض جانبی بیشتری هم ایجاد کنند.

روش یکسانی برای لایه‌برداری تمام انواع پوست‌ها برای افراد مختلف وجود ندارد. لیزرهای ابلیتیو ممکن است برای افرادی که پوست روشن دارند، بهتر عمل کند. برای برخی افراد، نسخه‌های غیرآبلاتیو ممکن است به جای روشن شدن، باعث تیره شدن پوست شوند؛ بنابراین متخصص پوست باید تجربه کافی در زمینه انواع روش‌های درمان تخصصی لک صورت داشته باشد تا بتواند بهترین روش درمان که کمترین عارضه را نیز برایتان ایجاد خواهد کرد را به شما ارائه دهد.

استفاده از لایه بردارهای لیزری برای درمان لکه های

6. نور درمانی شدید پالس (IPL)

روش آی پی ال یا آی پی ال تراپی یکی از روش‌های نوین درمان تخصصی لک صورت است که به‌عنوان نوعی لیزر درمانی غیر سایشی (فرکشنال) شناخته می‌شود. درمان با IPL که به‌عنوان فتوفاسیال نیز شناخته می‌شود، رشد کلاژن را در درم تحریک می‌کند و ممکن است برای درمان کامل به چند جلسه درمانی طبق نظر پزشکتان نیاز داشته باشید. IPL برای درمان مشکلات کلی رنگ‌دانه پوست استفاده می‌شود، اما لکه‌های صاف را نیز به‌خوبی درمان می‌کند. همچنین باعث کاهش ظاهر چین‌وچروک، رگ‌های عنکبوتی و منافذ بزرگ شده خواهد شد. آی پی ال برای افرادی که پوست روشن دارند، بهترین کارایی را دارد.

7. میکرودرم ابریژن برای درمان تخصصی لک صورت

میکرودرم ابریژن یک روش درمان تخصصی لک صورت در مطب است که برای درمان‌هایپرپیگمانتاسیون که فقط اپیدرم را تحت تأثیر قرار می‌دهد (اسکارهای سطحی) استفاده می‌شود. در طول این عمل، متخصص پوست شما از یک ابزار دستی مته مانند با یک برس سیمی یا سایر اتصالات ساینده استفاده می‌کند. سپس این ابزار به‌سرعت، اما به‌آرامی روی پوست شما کشیده می‌شود تا اپیدرم از بین برود. ممکن است برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل به جلسات متعددی از این عمل زیبایی نیاز داشته باشید.
میکرودرم ابریژن روی اسکارهای سطحی بهترین اثر را دارد. متخصص پوست می‌تواند به شما در تعیین اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر کمک کند.

استفاده از میکرودرم ابریژن برای درمان لکه های صورت

8. درم ابریژن

درم ابریژن نیز شامل برداشتن اپیدرم پوست (لایه سطحی پوست) شما می‌شود، اما اثرات آن تا قسمتی از درم ادامه دارد. درحالی‌که درم ابریژن گاهی اوقات برای صاف کردن چین‌وچروک‌ها نیز استفاده می‌شود، بیشتر برای رفع مشکلات بافتی مانند موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • جای جوش
 • لکه‌های پیری
 • جای زخم آبله‌مرغان
 • جای زخم
 • آسیب‌های خورشید

مانند میکرودرم ابریژن، متخصص پوست شما در این روش از ابزار دستی مته مانند با برس سیمی یا سایر ضمایم ساینده استفاده می‌کند. اگر به دنبال کاهش رنگ‌دانه با سرعتی سریع‌تر از میکرودرم ابریژن هستید، درم ابریژن می‌تواند گزینه خوبی باشد. این روش نیز برای پوست‌های روشن‌تر نتایج بهتری را ایجاد خواهد کرد.

کدام روش از درمان تخصصی لک صورت برای هر پوست بهتر عمل می‌کند؟

تحقیقات نشان می‌دهد رنگ پوست می‌تواند در شدت و طول درمان‌هایپرپیگمانتاسیون نقش داشته باشد. افراد با رنگ پوست روشن، متوسط و تیره می‌توانند از برخی از درمان‌های مشابه استفاده کنند، اما افرادی که پوست تیره‌تر دارند به زمان بیشتری برای درمان نیاز خواهند داشت. پوست روشن به اکثر روش‌های هایپرپیگمانتاسیون به‌خوبی پاسخ می‌دهد.

اگر به‌راحتی برنزه می‌شوید یا پوست تیره‌تری دارید، موارد زیر ممکن است برای شما ممنوع باشد:

 • لیزرهای پرتو بالا
 • درمان IPL

برای رنگ پوست‌های متوسط گزینه‌های زیر مفیدتر هستند:

 • لایه‌برداری شیمیایی
 • میکرودرم ابریژن

برای پوست‌های تیره‌تر روش‌های زیر کاربردی‌تر هستند:

 • اسید گلیکولیک
 • اسید کوجیک
 • کرم‌های روشن‌کننده
 • میکرودرم ابریژن
 • لایه‌بردارهای شیمیایی با قدرت کمتر
 • درمان‌های لیزری، اما فقط زمانی که با شدت‌های پایین‌تر در تعداد جلسات بیشتری استفاده می‌شوند.

سخن پایانی…

همان‌طورکه ملاحظه کردید روش‌های بسیار متعددی برای درمان تخصصی لک صورت وجود دارد که می‌توانید بر اساس نظر پزشک، میزان بودجه‌ای که دارید و تمایل خود از آن‌ها بهره‌مند شوید؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر راهکاری را متخصص پوستی که باتجربه و قابل اطمینان است برای شما مناسب نمی‌داند، در انجام آن اصرار نورزید؛ زیرا ممکن است عوارض پوستی دیگری را بعد از انجام آن روش تجربه کنید و نیاز به درمان‌های متعدد و هزینه بیشتر برای رسیدن به هدفتان داشته باشید.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا