پوست

انواع حساسیت پوستی + روش های کنترل و درمان

حساسیت پوستی یکی از عارضه‌های بسیار شایع است که ممکن است بسته به شدتی که دارد خود را با علائمی مانند راش، کهیر خارش‌دار یا تاول نشان دهد. این علائم ممکن است تنها چند ساعت یا چند روز پس از تماس پوست با یک ماده محرک ماندگار شوند؛ ولی گاهی در صورت عدم درمان، احتمال ماندگاری و ایجاد حالت مزمن نیز وجود دارد.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم شما را با عوامل ایجاد حساسیت پوستی و روش‌های درمان مناسب آن آشنا کنیم. این روش‌ها تنها جهت افزایش آگاهی شما هستند و به معنای نسخه درمانی نخواهند بود. پس اگر با علائم این بیماری مواجه شدید در اسرع وقت به پزشک متخصص جهت درمان مراجعه نمایید.

حساسیت پوستی چیست؟

حساسیت پوستی نوعی آلرژی محسوب می‌شود. اگر مشکلی در پوست ما وجود داشته باشد، آن را پنهان نمی‌کند. حساسیت پوستی خارش و قرمزی، سوزش، بثورات، تاول و… را به دنبال دارد که نشان می‌دهد که پوست دوست ندارد با یک ماده شیمیایی، گیاهی یا طبیعی خاص تماس پیدا کند.

طبق تحقیقات انجام شده، ممکن است محرک‌های بی‌شماری پشت پاپول، کهیر، اگزما و سایر واکنش‌های آلرژیک مانند بثورات و خارش وجود داشته باشد. حتی برای یک متخصص پوست باتجربه، همیشه تعیین دقیق علت آن آسان نیست.

حساسیت پوستی در بزرگسالان

حساسیت پوستی چگونه است؟

یک واکنش آلرژیک روی پوست می‌تواند توسط سم حشرات یا غذا و همچنین دارو یا محصولات دیگر ایجاد شود. همچنین ممکن است حساسیت پوستی کودکان با بزرگسالان متفاوت باشد. احتمال دارد یک شخص در کودکی به مواردی حساسیت داشته باشد؛ ولی در بزرگسالی از بین برود و عکس این موضوع نیز صادق است. یک واکنش پوستی احتمالی که آلرژی نوع I یا آلرژی نوع فوری نامیده می‌شود، معمولاً در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه ظاهر می‌شود و می‌تواند دوباره به همان سرعت ناپدید شود.

اما ممکن است علائم حساسیت پوستی در برخی افراد چند ساعت و حتی تا چند روز طول بکشد و در این صورت عوارضی مانند تاول، نواحی پوستی دردناک و قرمز و خشک ایجاد می‌شود.

بیشتر چه افرادی تحت حساسیت پوستی قرار می‌گیرند؟

هر فردی بدون درنظرگرفتن سن یا جنسیت ممکن است دچار حساسیت پوستی کهیر یا سایر اشکال حساسیت شود. این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن ما، یک ماده اولیه بی‌ضرر را به‌عنوان یک ماده خطرناک طبقه‌بندی کرده است و این موضوع در افراد مختلف کاملاً متفاوت است.

آلرژی پوستی در جوانان

مهم‌ترین محرک‌های آلرژی پوستی کدام‌اند؟

محرک‌های رایج برای آلرژی تماسی و محل وقوع آنها موارد متعددی هستند و همانطور که در بخش قبل گفتیم برای افراد مختلف ممکن است فرق داشته باشند. اما در کل مهم‌ترین محرک‌ها عبارت‌اند از:

  • نیکل که در جواهرات لباس، دکمه‌های شلوار جین، سگک کمربند، قاب عینک و… وجود دارد.
  • عطرها که در عطرهای تولید شده به طور طبیعی یا مصنوعی، موجود در پرفیوم، لوازم آرایشی، خمیردندان، محصولات پاک‌کننده و… وجود دارد.
  • مواد تشکیل‌دهنده لوازم آرایشی و رنگ مو که در مواد نگهدارنده، پلاستیک یا رنگ وجود دارند.
  • نگهدارنده‌ها که فقط تعداد محدودی از نگهدارنده‌ها، به عنوان مثال فرمالدئید این مشکل را ایجاد می‌کنند.
  • استفاده از درمان‌های طبیعی که مواد محرک در برخی از مواد طبیعی مورد استفاده در طب سنتی مانند آرنیکا، روغن درخت چای، بره موم یا بومادران وجود دارد.
  • جوهر تاتو و حنا که آلرژی‌های تماسی ناشی از این مواد نادر هستند، اما رنگ‌دانه‌های جوهر خال‌کوبی می‌توانند در سراسر بدن پخش شوند. در حنا، افزودنی پارافنیلن دیامین (PPD) که به موهای شما رنگ می‌دهد، می‌تواند باعث آلرژی شود.
  • لاتکس که برای مثال در دستکش‌ها یا کاندوم‌های یکبار مصرف موجود است. اگر به پروتئین‌های موجود در لاتکس طبیعی حساسیت دارید، بدن شما معمولاً در مدت کوتاهی با یک آلرژی فوری واکنش نشان می‌دهد. از سوی دیگر، اگر مواد افزودنی در لاتکس اضافه شده باشند، اغلب یک حساسیت پوستی تأخیری رخ می‌دهد که در آن پوست بعد از چند روز که از تماسش با این مواد گذشت، واکنش نشان می‌دهد.
محرک‌های حساسیت پوستی

در صورت تماس با ماده حساسیت‌زا، آلرژی چگونه ایجاد می‌شود؟

اولین قسمت در ایجاد آلرژی تماسی، برخورد مستقیم با ماده آلرژن است. سپس سیستم ایمنی شروع به طبقه‌بندی این ماده به‌عنوان یک خطر می‌کند. اگر پوست دوباره با ماده آلرژی‌زا تماس پیدا کند، سیستم ایمنی با تأخیر چندساعته یا حتی چند روزه، آلرژن را به‌عنوان یک ماده ظاهراً مضر تشخیص می‌دهد. به منظور مبارزه با آلرژن، فرایندهای التهابی را در پوست ایجاد می‌کند که علائم اصلی درماتیت تماسی هستند.

درحالی‌که در نوع فوری آلرژی، آنتی‌بادی‌هایی تشکیل می‌شود که مخصوص یک آلرژن خاص هستند، در آلرژی تماسی، سلول‌های خاصی از سیستم ایمنی به نام سلول‌های T یا سلول‌های حافظه این نقش را بر عهده می‌گیرند.

پس از ایجاد حساسیت، این سلول‌های حافظه حتی مقادیر بسیار کمی از این محرک آلرژی را در تماس با پوست به‌عنوان یک ماده مشکل‌ساز تشخیص می‌دهند. آنها مواد پیام‌رسان را آزاد می‌کنند و باعث ایجاد طیفی از علائم واکنش‌های التهابی می‌شوند که روی پوست به‌صورت قرمزی، خارش یا تاول قابل مشاهده است.

ازآنجایی‌که افراد آسیب‌دیده واکنش را با تأخیر تجربه می‌کنند، تعیین دقیق محرک بسیار دشوار است. اما این دقیقاً همان چیزی است که برای خارش و موارد مشابه بسیار مهم است. ازآنجایی‌که حساسیت بیش از حد به یک ماده از بین نمی‌رود و در طول زندگی باقی می‌ماند، تنها چیزی که در درازمدت کمک می‌کند جلوگیری از تماس با آن محرک است و این تنها در صورتی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که شما به‌وضوح بدانید که آن محرک چیست.

حساسیت تماسی ، کهیر

چگونه می‌توان حساسیت تماسی را روی پوست تشخیص داد؟

حساسیت‌های پوستی با علائم آزاردهنده‌ای مانند خارش، قرمزی، تاول و… همراه هستند. متخصص پوست علائم آلرژی تماسی را می‌تواند نسبتاً به‌راحتی از طریق ظاهر پوست تشخیص دهد؛ اما برای تشخیص بیماری‌های مزمن پوستی با علائم مشابه مانند اگزما و پسوریازیس نیاز به انجام آزمایش‌های دقیق‌تری مانند نمونه‌برداری از پوست وجود دارد.

بیش از 3000 ماده برای ایجاد واکنش های آلرژیک پوستی شناخته شده است. معمولاً پزشک بعد از بررسی دقیق بصری، انواع کمتر محتمل را حذف می‌کند. سپس از تست‌های مناسب برای یافتن اینکه فرد به چه چیزی آلرژی دارد، استفاده خواهد کرد.

هرچه نتیجه آزمایش‌های انجام شده توسط پزشک متخصص شما واضح‌تر باشد، جلوگیری از محرکی که به آن حساسیت دارید، راحت‌تر خواهد بود. تا آن زمان فقط علائم را می‌توان درمان کرد. پمادها و کرم‌ها به تسکین خارش پوست کمک می‌کنند.

کورتیزون که دارای اثر ضدالتهابی است، اغلب برای درمان انواع حساسیت پوستی استفاده می‌شود. مهم است که برای درمان حساسیت پوستی در صورت ادامه پیداکردن بیش از چند روز حتماً به یک متخصص باتجربه پوست مراجعه کنید تا بعد از تشخیص علت و بررسی‌های دقیق، هرچه زودتر درمان مناسب انجام شده و به یک مشکل مزمن تبدیل نشود.

درمان دیرهنگام حساسیت‌های پوستی ماندگار می‌تواند تا سال‌های طولانی و حتی تا آخر عمر شما را درگیر کند و با تماس با کوچک‌ترین محرکی علائم عود کنند. این در حالی است که اگر تشخیص مناسب در زمان درست انجام شود، خیلی راحت‌تر می‌توان آن را درمان و کنترل کرد.

سخن پایانی…

آلرژی‌های پوستی ممکن است برای هر فردی در سنین مختلف، خارج از زن یا مرد بودن و حتی برای کودکان ایجاد شود. مهم است که علاوه بر مراجعه به پزشک، خودتان دقت کنید و ببینید معمولاً چه زمان‌هایی علائم بروز می‌کنند تا به تشخیص محرک اصلی کمک کنید. بهترین روش جلوگیری و درمان از علائم این بیماری، دور ماندن از محرک اصلی است. با این کار می‌توانید حساسیت پوستی خود را به‌خوبی کنترل و از ایجاد مجدد علائم جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا