آموزش گام به گام فیشیال پوست + مزایا و معایب

فیشیال پوست یا هیدرو فیشیال یک راه عالی برای شارژ مجدد پوست و خلاص شدن از شر آلودگی‌ها است. از طرفی انجام مراحلی مانند ماساژ در آن، باعث از بین رفتن خستگی و یک حس آرامش بسیار عالی برای شما خواهد شد.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم شما را با انجام مراحل فیشیال پوست و درمان مشکلات پوستی با این روش آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

اولین قدم برای انجام فیشیال پوست

برخی از افراد به دلیل کشیدن پوست در هنگام انجام فیشیال صورت از انجام فیشیال واهمه دارند؛ اما اگر این کار به‌درستی، با محصولات مناسب و توسط افراد ماهر انجام شود، معمولاً مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد. درواقع، فیشیال پوست اغلب یک تجربه آرامش‌بخش است، مشروط بر اینکه توسط یک متخصص زیبایی مجاز انجام شود.

یک متخصص پوست  و زیبایی یک متخصص دارای مجوز است که حداقل 300 تا 1500 ساعت آموزش را گذرانده و مدارک مربوطه را اتخاذ نموده است. پس برای انجام این کار نباید به هر فرد تازه‌کاری اعتماد کنید. متخصصان اجازه دارند به کمک روش‌های نوین روی اپیدرم یا لایه بیرونی پوست کار کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند درمان‌های خاصی مانند میکرودرم ابریژن، درمان‌های LED و لایه‌برداری‌های شیمیایی سبک و غیره را برای رفع برخی مشکلات پوستی مانند اسکار آکنه، لکه‌های پوستی و … انجام دهند. تحت دستان باتجربه آنها، پوست شما به‌صورت ایمن پاکسازی خواهد شد.

فیشیال سطحی به دست برخی افراد به‌صورت تجربی در سالن‌ها نیز انجام می‌شود. اگر خواستید این کار را در سالن‌های زیبایی انجام دهید، حتماً از قبل تحقیق کنید و مطمئن شوید که فرد انجام‌دهنده مهارت و تخصص کافی در انجام خدمات پوست را دارد. متأسفانه بسیاری از افراد بی‌تجربه بدون شناخت انواع پوست و مشکلات مربوط به آن، از یک سری محصولات مشابه و گاهاً بی‌کیفیت برای همه انواع پوست استفاده می‌کنند که منجر به عوارض ناخوشایندی می‌شود. به‌عنوان‌مثال، ممکن است جوش‌هایتان بیشتر شود یا پوستتان خشک‌تر گردد.

اولین قدم برای انجام فیشیال پوست

فیشیال چیست و چرا انجام می‌شود؟

فیشیال صورت به معنی انجام مجموعه‌ای از درمان‌های مراقبت از پوست و پاکسازی صورت، در طول یک جلسه با هدف لایه‌برداری پوست، از بین بردن ناخالصی‌ها و حذف پوست مرده است. معمولاً این کار با اهداف مراقبتی در سالن‌های زیبایی و با اهداف درمانی در مطب متخصص پوست شما انجام می‌شود. برخی از متخصصان پوست نیز هستند که متخصصان زیبایی را در مطب خصوصی خود استخدام می‌کنند تا این کار را برای متقاضیان انجام دهند.

کیفیت انجام فیشیال پوست معمولاً از ارائه‌دهنده‌ای به ارائه‌دهنده دیگر متفاوت است. این تفاوت به عواملی مانند محصولات مختلف مورد استفاده با برندهای متنوع، میزان مهارت فرد انجام دهنده، واکنش پوست هر فرد نسبت به این فرایند و … بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی مراحلی که در فیشیال پوست برای شما انجام می‌شود می‌تواند پوست شما را از شر مشکلاتی مانند خستگی و کدر شدن، جوش‌های مختلف به دلیل تجمع چربی و پوست‌های مرده، چین‌وچروک‌های ریز ناشی از عدم مراقبت صحیح، لک صورت احتمالی و … خلاص کند و یک پوست شاداب و باکیفیت به شما ارائه نماید.

البته برخی از مشکلات پوستی مانند جوش‌های التهابی بزرگ به‌قدری حاد هستند که حتماً باید فیشیال پوست در این موارد تحت نظر متخصص انجام شود و ممکن است نیاز به درمان‌های مکمل داشته باشید. گاهی نیز برخی از مشکلات پوستی مانند لک و جوش به دلیل بیماری‌های داخلی مانند عدم تعادل هورمونی رخ می‌دهد که در این صورت علاوه بر مراقبت‌های خارجی پوست، باید درمان صحیح مربوط به علت ایجادکننده این عوارض هم صورت بگیرد.

مراحل انجام فیشیال پوست برای شما

درحالی‌که طرح کلی زیر نحوه انجام یک فیشیال عمومی را نشان می‌دهد، این فرآیند ممکن است بسته به فردی که این کار را انجام می‌دهد و محصولاتی که استفاده می‌کند تا حدی برای افراد مختلف متفاوت باشد. بااین‌حال، مراحل کلی عبارت‌اند از:

آماده‌سازی پوست

بسته به جایی که قرار است هیدروفیشیال خود را انجام دهید، یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید این است که برای آن آماده شوید. اگر قرار است بعد از آن ماساژ کامل بدن را انجام دهید، باید لباس کاملاً راحتی داشته باشید که در برخی از کلینیک‌ها خودشان این لباس را برایتان تهیه می‌کنند.

معمولاً در بسیاری از کلینیک‌های تخصصی زیبایی برای انجام این کار، متخصص زیبایی از شما می‌خواهد که روی تخت دراز بکشید و به شما یک ماساژ سریع شانه و صورت می‌دهد و به دنبال آن بوی روغن‌های آرامش‌بخش مانند اسطوخودوس می‌آید.

آماده‌سازی اغلب به پکیج خدماتی که تقاضا کرده‌اید، بستگی دارد. کلینیک‌ها پکیج‌های خدمات پوست متفاوتی را برای فیشیال پوست ارائه می‌دهند که قبل از شروع کار برایتان توضیح خواهند داد و شما نیز بسته به علاقه و نیاز خود، آنها را انتخاب می‌کنید؛ مثلاً در برخی از پکیج‌ها از ماسک‌های خاصی برای هیدرو فیشیال استفاده می‌شود.

مراحل انجام فیشیال صورت

پاکسازی پوست

برخی از ارائه‌دهندگان از شما می‌خواهند که صورت خود را با یک صابون مخصوص با مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها بشویید. به‌عنوان‌مثال، برخی از کلینیک‌ها دارای صابون‌های خاص برای انواع پوست، مانند پوست چرب یا خشک هستند. از سوی دیگر، بعضی از متخصصان، از شما می‌خواهند که روی یک تخت راحت دراز بکشید و متخصص زیبایی خودش صورت شما را شست‌وشو می‌دهد تا پوستتان مرحله اول پاکسازی را بگذراند.

این پاکسازی صورت بسیار تسکین‌دهنده است. متخصص زیبایی شما از محصولات ملایم برای تمیز کردن ملایم پوست، با ضربه‌های ملایم و متوسط استفاده می‌کند. همچنین به‌عنوان یک ماساژ عمل می‌کند و در نتیجه شما را بیشتر آرام خواهد کرد.

لایه‌برداری پوست

بعد از پاک کردن آرایش و پاکسازی پوست اولیه، در مرحله بعدی با یک لایه‌برداری هیجان‌انگیز مواجه خواهید شد. برخی از متخصصان از لایه‌بردارهای ملایم استفاده می‌کنند، درحالی‌که برخی انواع دیگری از اسکراب‌ صورت قوی‌تر را به کار می‌برند. درهرصورت، هدف از فرآیند لایه‌برداری خلاص شدن از شر سلول‌های مرده پوست و سایر ناخالصی‌های پوستی است که به دلایل مختلف مانند آلودگی هوا بر روی پوست جمع شده‌اند و اجازه تنفس و اکسیژن‌رسانی مناسب را به پوست نمی‌دهند. از طرفی به عمق پوست نفوذ کرده‌اند و با مراقبت‌های روتین روزانه مرتفع نمی‌شوند.

بخار دادن به پوست

برخی از ارائه‌دهندگان از این قسمت صرف‌نظر می‌کنند، اما برخی دیگر فکر می‌کنند این مرحله یک ضرورت است. مرحله بخار دادن، به باز کردن منافذ پوست شما کمک می‌کند. متخصص زیبایی معمولاً دستگاه بخاری را روشن می‌کند و آن را در جهت کلی صورت شما قرار می‌دهد. اگر در این مرحله هرگونه ناراحتی حس کردید، باید حتماً به انجام دهنده خدمات پوستی خود اطلاع دهید، زیرا باید 10 تا 15 دقیقه زیر بخار باشید و بخار بیش از حد داغ می‌تواند به پوستتان آسیب برساند.

انجام ماساژ پوست و استخراج

بعد از بخار دادن، چالش‌برانگیزترین بخش فیشیال‌ها استخراج است و اگر این مرحله به دست یک متخصص کار بلد انجام شود، نتایج آن شگفت‌انگیز است. این مرحله در صورت انجام صحیح چنان حس آرامشی برایتان دارد که اکثر افراد در طول این فرآیند به خواب می‌روند!همچنین در این مرحله یک استخراج ساده صورت می‌گیرد؛ زیرا پوست در مراحل قبلی کاملاً برای این کار آماده شده است.

متخصص زیبایی، ناخالصی‌های پوستی را که در لایه بیرونی پوست شما وجود دارد شامل آکنه خفیف، جوش‌های سرسیاه و سرسفید را با فشار ملایم خارج می‌کند. اگر چیزی بیش‌ازحد عمیق است، استخراج یا درمان آن باید حتماً توسط متخصص پوست انجام شود و دیگر مربوط به فیشیال پوست نیست.

روش انجام صحیح فیشیال و پاکسازی صورت

مرحله پایانی فیشیال پوست

بعد از انجام ماساژ و استخراج، برخی از روشی ساده استفاده می‌کنند و یک حوله سرد روی صورت شما قرار می‌دهند تا منافذ را ببندند. برخی نیز از لیزر ملایم به همراه ماسک مخصوص استفاده خواهند کرد. همچنین در مرحله پایانی یک ماسک که معمولاً خنک‌کننده است بر روی پوست شما قرار می‌گیرد.

ماسک‌های مختلفی برای انواع پوست در این مرحله وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. انتخاب این ماسک‌ها علاوه بر سلیقه شما از نظر عطر و ویژگی‌های ماسک، به نیاز پوست شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، ماسک‌های صورت مختلفی برای پوست‌های مستعد آکنه، برای روشن کردن پوست، برای پوست‌های چرب و … وجود دارد. معمولاً متخصص زیبایی شما می‌تواند بهترین توصیه را برای انتخاب ماسک در این مرحله داشته باشد.

مهم‌ترین مزایای انجام فیشیال پوست

فیشیال صورت یک روش تسکین‌دهنده است که پوست را لایه‌برداری، مرطوب و تغذیه می‌کند و برای مراقبت از اکثر انواع پوست، ایده‌آل است. به‌طورمعمول، صورت در طول درمان بخار داده می‌شود، پاکسازی و لایه‌برداری می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که انجام مراقبت‌های روزانه صورت منجر به داشتن پوستی سالم‌تر و شفاف‌تر می‌شود که هیدراته و سالم می‌ماند ولی نمی‌تواند به‌صورت عمیق این کار را انجام دهد. به همین دلیل، متخصصان پوست توصیه می‌کنند هر ماه یک الی دو جلسه بسته به نیاز پوست، فیشیال پوست انجام شود.

فواید کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت هیدروفیشیال صورت را می‌توان در حین و بعد از درمان مشاهده کرد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

  • پس از پایان درمان، صورت کاملاً شاداب و تمیز می‌شود.
  • پوست بلافاصله نرم‌تر و هیدراته‌تر می‌شود و مشتری احساس آرامش می‌کند.
  • جوش‌ها و انواع آکنه ممکن است پس از درمان کمرنگ یا ناپدید شوند.
  • از طرفی پوست صاف‌تر و یکدست‌تر به نظر می‌رسد.
  • درمان‌های منظم صورت به شکل ماهی یک مرتبه منجر به ظاهر بهتر پوست می‌شود.
  • لکه‌های پوستی کاهش یافته و توناژ پوست یکنواخت‌تر می‌شود.
مهم‌ترین مزایای انجام فیشیال پوست

سؤالات متداول در مورد فیشیال پوست

ازآنجایی‌که فیشیال پوست با اینکه دارای مراحل کلی یکسانی است به شکل‌های مختلفی برای افراد انجام می‌شود، سؤالات زیادی در این باب از متخصصین پرسیده می‌شود که برخی از رایج‌ترین آنها را در این قسمت به‌صورت کوتاه پاسخ می‌دهیم. این سؤالات عبارت‌اند از:

1. انجام یک جلسه فیشیال صورت چقدر طول می‌کشد؟

اکثر فیشیال‌های اولیه 60 دقیقه طول می‌کشند. بااین‌حال، بسته به مراحل انجام این روش مراقبتی، نوع ماسک‌های مورد استفاده، مهارت فرد انجام دهنده و … زمان مورد نیاز ممکن است کمی بیشتر یا کمتر از یک ساعت باشد.

2. هزینه فیشیال پوست چقدر است؟

مانند بسیاری از خدمات پوستی، قیمت‌های فیشیال صورت بر اساس درمان‌های خاص انتخابی، محصولات مورد استفاده و … متفاوت است. برای مثال اگر علاوه بر فیشیال اولیه نیاز به درمان‌هایی مانند میکرودرم ابریژن باشد، هزینه بیشتر خواهد شد. مکان انجام فیشیال نیز می‌تواند تأثیر زیادی در هزینه آن داشته باشد.

3. آیا فیشیال به رفع چین‌وچروک هم کمک می‌کند؟

به‌طورکلی مراقبت‌های پوستی روزانه و انجام فیشیال منظم از ایجاد چین‌وچروک تا حد قابل‌توجهی جلوگیری می‌کند. با‌این‌حال، فیشیال‌های اولیه پوست را به‌طور موقت بهبود می‌بخشند، اما نمی‌توانند مشکلات پوستی شدید، مثل چین‌وچروک عمیق، پرپیگمانتاسیون (تغییر رنگ شدید) و هر چیزی بیش از آکنه بسیار خفیف را درمان کنند. درواقع، این موارد نیاز به درمان‌های تخصصی دارند.

4. آیا فیشیال صورت برای مردان هم انجام می‌شود؟

مراقبت پوست جنسیت نمی‌شناسد و همه افراد باید مراقب پوست خود باشند. انجام فیشیال برای مردان نیز تقریباً مشابه زنان است؛ اما محصولات مورد استفاده برای نیازهای آقایان، به‌صورت منحصربه‌فرد برای پوست مردان فرموله شده است.

سخن پایانی …

همان‌طورکه ملاحظه کردید مراحل انجام فیشیال ساده است و شما می‌توانید با انجام آن به‌صورت ماهی یک مرتبه پوستی بسیار باکیفیت داشته باشید؛ اما تجربه نتایج خوب از انجام فیشیال پوست به عوامل مختلف بخصوص مهارت فرد انجام‌دهنده و کیفیت محصولات مورد استفاده بستگی دارد. پس برای انجام این کار وقت بگذارید و قبل از انتخاب یک کلینیک یا مرکز خدمات پوست، تحقیقات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا