انواع حساسیت پوستی در کودکان و روش‌های درمان آن

ایجاد بثورات، قرمزی، خارش و مواردی از این دست گاه‌به‌گاه به ویژه در هوای خشک در کودکان رخ می‌دهد. معمولاً با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده ساده این موارد از بین می‌روند، اما در صورت ماندگاری طولانی به حساسیت یا آلرژی تبدیل می‌شوند که باید تحت درمان قرار بگیرند. آلرژی‌های پوستی شایع‌ترین آلرژی در کودکان است. دومین مورد شایع در کودکان آلرژی به غذاها است. در این مقاله می‌خواهیم انواع حساسیت پوستی در کودکان و روش های درمان آن را برایتان بگوییم.

حساسیت پوستی در کودکان چیست؟

بر اساس منبع قابل اعتماد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)موارد حساسیت پوستی و غذایی در بین کودکان طی یک دوره بررسی طولانی مدت (2011-1991) افزایش یافته است و به این نتیجه رسیده‌اند که حساسیت پوستی در کودکان خردسال نسبت به افراد مسن شایع‌تر شده است. آلرژی یکی از شایع‌ترین شرایط پزشکی است، اما داشتن آن‌ها در سنین پایین می‌تواند در سلامت جسمی و عاطفی کودک اختلال ایجاد کند.

حساسیت پوستی در کودکان چیست؟

انواع حساسیت پوستی در کودکان

1.اگزما

از هر 10 کودک 1 نفر به اگزما مبتلا می‌شود. اگزما (که درماتیت آتوپیک نیز نامیده می شود ) یک بیماری التهابی پوستی است که با بثورات قرمز خارش دار همراه است. این بیماری معمولاً در کودکان 1 تا 5 ساله مشاهده می‌شود. آلرژی‌های غذایی یا آلاینده‌های محیطی می‌توانند باعث اگزما شوند، اما گاهی اوقات هیچ دلیل مشخصی برای به وجود آمدن آن پیدا نمی‌شود.

درمان استاندارد اگزما در کودکان شامل موارد زیر است:

 • اجتناب از مصرف مواد آلرژی زا
 • استفاده از پمادها و مرطوب کننده‌ها
 • در موارد شدید، استفاده از داروهای تجویزی

اگر مشکوک به آلرژی هستید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. یک متخصص آلرژی می تواند به شما درباره شناسایی موادی که کودکتان به آن ها آلرژی دارد و روش های بهتر درمان آلرژی کمک کند.

اگزما یکی از حساسیت پوستی در کودکان

2.درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی یک بیماری است که باعث ایجاد بثورات می‌شود، که بلافاصله پس از لمس کردن یک ماده تحریک کننده ظاهر می‌شود. اگر کودک شما نسبت به یک ماده حساسیت نشان دهد، درماتیت تماسی آلرژیک دارد. در این بیماری ممکن است پوست تاول زده، پوسته پوسته به نظر برسد، یا حالت پوست چرمی پیدا کند. اگر گمان می‌کنید پوست فرزند شما واکنش آلرژیک نشان می‌دهد، با پزشک مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند به شناسایی علت کمک کند تا از این امر جلوگیری شود.

شما می‌توانید درماتیت تماسی آلرژیک را از طریق موارد زیر درمان کنید:

 • جلوگیری از لمس کردن مواد تحریک کننده
 • استفاده از کرم استروئیدی بدون نسخه
 • بهبود پوست با داروهای تجویزی
 • مصرف آنتی‌هیستامین برای رفع خارش

3.کندوها

کندوها یا کهیر بلافاصله پس از تماس با ماده آلرژی زا، بصورت برآمدگی قرمز یا جوش ظاهر می‌شود و یک واکنش آلرژیک شدید است. کهیر برخلاف سایر آلرژی های پوستی، خشک یا پوسته پوسته نیست و می‌تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود. برخی از علائم احتمالی دیگر کهیر شامل مشکلات تنفسی یا تورم دهان و صورت است. اگر این علائم با کهیر اتفاق افتاد فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

روش درمان کهیر:

در بیشتر موارد با مراقبت های لازم تحت نظر پزشک کهیر از بین می‌رود. پزشک ممکن است برای درمان یا جلوگیری از کهیر از آنتی‌هیستامین نیز استفاده کند.

کهیر یکی از حساسیت های پوستی در کودکان است

دلایل ایجاد حساسیت پوستی در کودکان

آلرژی هنگامی اتفاق می‌افتد که بدن نسبت به برخی از مواد واکنش منفی نشان دهد. این مواد آلرژی زا شامل موارد زیر است:

 • گرد و غبار
 • رنگ
 • غذا
 • عطرها
 • لاتکس
 • قالب‌های پلاستیکی
 • غذای حیوان خانگی

در بعضی موارد، هنگام تماس مستقیم پوست با ماده خارجی، علائم آلرژی پوست ظاهر می‌شود. در موارد دیگر، آلرژی وارد شده یا استنشاق می‌شود و بعد از یک مدت زمان، خود را نشان می‌دهد. علائم حساسیت پوستی در کودکان، ممکن است همراه با انواع دیگر علائم  مانند سردرد، احتقان، عطسه و آبریزش بینی ظاهر شود.

دلایل ایجاد حساسیت پوستی در کودکان

چگونه می توان فهمید، فرزند شما به چه چیزی حساسیت دارد؟

گاهی اوقات تمام کاری که پزشک باید انجام دهد این است که تاریخچه خوبی را برای کمک به تصمیم گیری در مورد آنچه کودک شما باید از آن اجتناب کند انجام دهد. “تاریخچه خوب” یا پرونده پزشکی، یکی از مواردی است که پزشک شما نگرانی‌ها، ایده‌ها و انتظارات شما را گوش می‌دهد.

نحوه انجام آزمایش های تشخیص حساسیت پوستی در کودکان

آزمایش آلرژی لازم باشد، پزشک شما معمولاً آزمایش پچ (روی سطح پوست) یا آزمایش خراش پوستی (زدن سوزن ریز بدون صدمه یا خونریزی) را انجام می‌دهد. اگر واکنشی رخ دهد، کودک شما نسبت به آن ماده مورد آزمایش، حساسیت دارد. پزشک شما بر اساس شرایط محیطی و خانوادگی از مواد مختلفی برای آزمایش استفاده می‌کند. گاهی اوقات نیز استفاده از آزمایش خون، بخصوص در کودکان با سنین پایین‌تر کمک بیشتری به شناسایی آلرژی‌ها می‌کند. همه واکنش‌های پوستی واکنش‌های آلرژیک نیستند. پزشک شما می‌تواند به تعیین علت واکنش پوستی فرزند شما کمک کند.

در چه مواقعی حساسیت پوستی در کودکان خطرناک است؟

در موارد نادر، کهیر می تواند بخشی از شوک آنافیلاکسی باشد. آنافیلاکسی به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و تقریباً بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض ماده آلرژی زای خطرناک رخ می‌دهد. علائم آنافیلاکسی عبارت‌اند از:

 • نبض سریع، ضعیف
 • تورم چشم ها، لب‌ها و صورت
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • غش
 • نفس نفس زدن

اگر کودک شما دچار آنافیلاکسی شد باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

در چه مواقعی حساسیت پوستی در کودکان خطرناک است؟

آلرژی های پوستی را چگونه باید کنترل کنید؟

آلرژی پوستی در هر سنی اتفاق می افتد، اما منبع قابل اعتماد CDC (سازمان درمان و پیشگیری از بیماری‌ها در جهان) می‌گوید در کودکان خردسال رایج‌تر است. خوشبختانه، شدت آلرژی با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند. اما باز هم مهم است که قبل از بروز عوارض، هرگونه تغییر پوستی غیرمعمول در کودک خود را درمان کنید. اقدامات لازم برای درمان آلرژی بخش مهمی برای جلوگیری از عود علائم آلرژی پوستی در کودکان است.

حتی اگر یکی از بثورات و التهابات از بین برود، اگر کودک شما کاملا درمان نشده باشد و دوباره در معرض محرک های خاصی قرار بگیرد، علائم می‌توانند برگردند. بنابراین، بهترین راه برای درمان این آلرژی‌ها تشخیص زود هنگام و جلوگیری از بدتر شدن آن است. با یک پزشک متخصص اطفال در ارتباط باشید تا مطمئن شوید آلرژی کودک شما کاملا درمان شده است.

سخن پایانی…

تحقیقات نشان می‌دهد حساسیت در کودکان بسیار شایع است. به همین دلیل باید نهایت رعایت بهداشت را برایشان داشته باشیم و سعی کنیم که کودکمان، به موارد ناشناسی که ممکن است آلرژی زا باشد مثل سطوح عمومی در پارک‌ها و … دست نزند و یا بلافاصله پس از دست زدن کاملا دست هایشان با آب و صابون شسته شود. در کنار مواد غذایی آلرژی زا رعایت بهداشت در کودکان مهم ترین عامل درمان حساسیت پوستی در کودکان است.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا