پوست

اثربخشی عجیب آب برنج برای پوست صورت

یکی از در دسترس‌ترین موادی که می‌توان به‌عنوان یک درمان طبیعی برای عوارض پوستی استفاده کرد، آب برنج برای پوست است. بسیاری از مردم از آب برنج برای بهبود ظاهر پوست یا برای تسکین علائم بیماری‌های پوستی مانند اگزما استفاده می‌کنند. حتی امروزه برخی از شرکت‌های زیبایی از اب برنج برای پوست به‌عنوان یک محصول طبیعی دارای خواص ضد پیری استفاده می‌کنند و بسیاری از محصولات مراقبتی بر پایه آب برنج برای مو و پوست تولید می‌شود.

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم در مورد خواص آب برنج برای پوست و بخصوص خواص اب برنج برای لک صورت با شما عزیزان صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

آیا استفاده از آب برنج برای پوست مؤثر است؟

آب برنج دارای یک ماده نشاسته‌ای است که پس از خیساندن یا جوشاندن برنج از آن خارج شده و باقی می‌ماند؛ بنابراین همه ما به دلیل اینکه در بسیاری از روزهای سال در خانه برنج درست می‌کنیم، با پایین‌ترین هزینه یا بهتر است بگوییم بدون هیچ هزینه اضافی این ماده عالی را در دست داریم و می‌توانیم به‌عنوان یک محصول طبیعی برای مراقبت از پوست از آن استفاده کنیم. البته باید توجه داشته باشید که پوست هر فرد با دیگری متفاوت است و میزان و نوع واکنش پوست‌ها نیز نسبت به مواد طبیعی می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

درواقع ما در این مقاله فواید بالقوه اب برنج برای پوست و نحوه تهیه و استفاده آن را برایتان می‌گوییم؛ اما ممکن است میزان تأثیر و واکنش پوست هر فرد به آن متفاوت باشد. همچنین درصورتی‌که برای اولین بار می‌خواهید از آب برنج برای پوست خود استفاده کنید، حتماً ابتدا روی بخش کوچکی از پوست امتحان کنید و بعد از 24 ساعت اگر واکنش خاصی در پوستتان مانند واکنش‌های آلرژیک ازجمله قرمزی و التهاب یا خارش را تجربه نکردید می‌توانید برای کل پوست صورت نیز از آن استفاده کنید. در غیر این صورت باید استفاده از اب برنج برای لک صورت یا عوارض دیگر را متوقف کنید.

آب برنج می‌تواند فواید مختلفی برای پوست داشته باشد. بااین‌حال، مطالعات کمی با کیفیت بالا در مورد اثرات آب برنج در حال حاضر وجود دارد و بیشترِ نتایج، به‌صورت تجربی هستند. به‌منظور اثبات علمی اینکه آب برنج فواید قابل‌توجهی برای پوست دارد، دانشمندان باید مطالعات مقیاسی بزرگ‌تری را انجام دهند.

خواص آب برنج برای داشتن پوستی شفاف و شاداب

مهم‌ترین فواید اب برنج برای پوست

اگرچه در حال حاضر نتایج و مطالعات کمی در مورد خواص اب برنج برای لک صورت و سایر عوارض وجود دارد، اما نتایج تجربی در طب سنتی طبق ترکیبات موجود در آب برنج به ما می‌گوید که این ماده می‌تواند فواید بالقوه زیر را برای پوست ما داشته باشد:

آنتی‌اکسیدان‌ها

برنج حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند اینوزیتول است. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به مبارزه با اثرات رادیکال‌های آزاد که مولکول‌های فراری هستند و می‌توانند به سلول‌های بدن بخصوص در پوست و سلامت کلی بدن آسیب برسانند، کمک کنند. شرکت‌های تولیدکننده محصولات زیبایی و مراقبت پوست و مو اغلب آنتی‌اکسیدان‌ها را به‌عنوان ترکیبات ضد پیری و مراقبت از پوست به محصولات خود اضافه می‌کنند. درواقع استفاده از مواد دارای آنتی‌اکسیدان مانند آب برنج برای پوست می‌تواند به جوان و شاداب نگه‌داشتن پوست و جلوگیری از پیری زودرس کمک نماید.

نتایج یک مطالعه کوچک در سال 2018 با 12 شرکت‌کننده نیز که به این صورت انجام شده است که افراد شرکت کننده ژل آب برنج را به مدت 28 روز روی پوست خود زدند، مشخص کرد که برنج دارای همان فعالیت آنتی‌اکسیدانی اسید اسکوربیک یا ویتامین C است.

کاهش پیری پوست

با اینکه شواهد محدودی وجود دارد که مشخص می‌کند آب برنج برای پوست ممکن است پیری پوست را کاهش داده یا کند نماید، به دلیل ترکیبات موجود در این ماده بدیهی است که می‌تواند کمک کننده باشد. البته این تأثیر زمانی رخ می‌دهد که از اب برنج برای پوست به‌صورت منظم استفاده شود.

در نتایج مطالعه‌ای در سال 2018 نیز مشخص شد که آب برنج فعالیت الاستاز را در پوست کاهش می‌دهد. الاستاز آنزیمی است که در پیری پوست نقش دارد. درنتیجه کاهش فعالیت الاستاز و وجود آنتی‌اکسیدان‌های قوی در آب برنج پتانسیل کاهش ایجاد چین‌وچروک و خطوط روی پوست با استفاده از آب برنج برای پوست را نشان می‌دهد.

طبق نتایج یک مطالعه دیگر در سال 2001، اینوزیتول نیز ممکن است به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان چین‌وچروک‌های موجود در پوست را صاف کند. در پایان این مطالعه، محققان تخمین زدند که اینوزیتول اندازه چین‌وچروک‌ها را تا 12.4 درصد کاهش می‌دهد و می‌تواند خاصیت ارتجاعی را تا 17 درصد افزایش دهد که این ماده در آب برنج نیز موجود است. بااین‌حال، ذکر این نکته مهم است که هر دوی این مطالعات کوچک بودند و دومی به‌طور خاص آب برنج را آزمایش نکرده است.

کاهش سوزش پوست

در سال 2002، محققان اثرات حمام کردن در آب حاوی نشاسته برنج را بر روی دو گروه آزمایش کردند. این دو گروه شامل افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک و افرادی که پوست آن‌ها توسط سدیم لوریل سولفات (SLS) تحریک شد، بوده است.
آن‌ها دریافتند که ظرفیت درمانی پوست بعد از استفاده منظم به‌صورت روزانه دو مرتبه از اب برنج برای پوست تا 20 درصد بهبود یافته است.

درمان شوره سر

آب برنج برای پوست سر نیز مفید است و می‌تواند برخی از عوارض آن مانند شوره سر را درمان کند. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که آب برنج تخمیر شده می‌تواند از رشد برخی قارچ‌ها که منجر به عوارض پوست کف سر می‌شود و مشکلاتی را برای سلامت مو ایجاد می‌کند، جلوگیری کند.

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2013 نشان داد که آب برنج یک‌روزه حاوی باکتری باسیلوس سرئوس است که آنتی‌بیوتیک‌های بسیار خوبی مانند zwittermicin A و کانوزامین را تولید می‌کند. این مواد آنتی‌بیوتیکی در صورت استفاده برای پوست سر می‌توانند از رشد مالاسزیافورفور جلوگیری کنند که یکی از عوامل ایجاد شوره سر و درنتیجه خارش و ریزش مو می‌باشد. بااین‌حال، ازآنجایی‌که این یک مطالعه آزمایشگاهی بود، نتایج لزوماً ثابت نمی‌کند که آب برنج تخمیر شده یک درمان مؤثر شوره سر در انسان است و ممکن است میزان تأثیر آن برای افراد مختلف کاملاً متفاوت باشد.

درواقع دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای تعیین اینکه آیا آب برنج واقعاً از نظر علمی می‌تواند شوره سر را در شرایط عادی درمان کند یا خیر، انجام دهند؛ اما به‌هرحال یک روش خانگی و سنتی محسوب می‌شود.

اب برنج برای لک صورت

شما می‌توانید همچنین از اب برنج برای لک صورت به‌صورت ماسک طبیعی ضد لک استفاده کنید. البته نتایج نیاز به زمان دارد و باید در این مسیر صبور و با ثبات باشید. همچنین می‌توانید از زردچوبه با سیب‌زمینی در کنار آب برنج به‌صورت متناوب برای از بین بردن لک صورت به شکل طبیعی استفاده کنید.

محافظت در برابر آفتاب

ثابت شده است که مواد شیمیایی موجود در برنج می‌توانند به محافظت از پوست در برابر اشعه‌های خورشید به‌صورت طبیعی کمک کنند. نتایج یک مطالعه در سال 2016 نشان داده است که آب برنج در ترکیب با سایر عصاره‌های گیاهی یک ضد آفتاب مؤثر است. البته به‌تنهایی نمی‌تواند جایگزین ضد آفتاب شود و تنها می‌تواند یک ماده کمک کننده برای محافظت بیشتر از سلامت پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید باشد.

استفاده از خواص برنج برای رفع لک صورت

طرز تهیه آب برنج پوست

چند روش برای تهیه آب برنج برای پوست وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

خیساندن

2/1 فنجان برنج نپخته را در 2 تا 3 فنجان متوسط آب به مدت 30 دقیقه خیس کنید و بعد از صافی رد کرده و آب برنج را برای پوست خود استفاده کنید.

جوشاندن

روش دیگر جوشاندن است که باید برنج را با دو برابر مقدار آبی که معمولاً برای پخت‌وپز استفاده می‌شود، بپزید. سپس می‌توانید برنج را از صافی رد کرده و آب به‌دست‌آمده را بعد از خنک شدن برای پوستتان استفاده کنید.

شما می‌توانید باقی‌مانده آب برنج برای پوست را در ظرفی تمیز و درب دار در یخچال تا مدت 4 روز الی یک هفته نگه‌داری کنید و به‌صورت روزانه از آن مانند ماسک پوست استفاده نمایید.

تخمیر کردن

برای تهیه آب برنج تخمیر شده از روش خیساندن استفاده کنید و سپس آب برنج را قبل از نگهداری در یخچال به مدت 1 تا 2 روز در دمای اتاق بگذارید.

نحوه استفاده از آب برنج برای پوست

روش‌های مختلفی برای استفاده از آب برنج برای مراقبت و بهبود کیفیت پوست وجود دارد. برخی از این روش‌ها که متداول‌تر هستند، عبارت‌اند از:

  • صورت را روزانه یک‌بار با آب برنج که روش تهیه آن را در قسمت قبل گفتیم، بشویید.
  • بعد از پاکسازی، آب برنج را به‌عنوان تونر با یک پنبه تمیز به پوست خود بمالید.
  • آب برنج را بعد از ریختن در بطری اسپری دار روی صورت بپاشید.
  • آب برنج را به وان حمام اضافه کنید و به مدت 10 الی 20 دقیقه در آن بنشینید و روی صورت بزنید تا کل پوستتان از فواید اب برنج برای پوست بهره‌مند شود.
  • برخی افراد نیز از آب برنج به‌عنوان نرم‌کننده یا درمان مو استفاده می‌کنند.

آیا استفاده از آب برنج برای پوست صورت مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

آب برنج یک ماده طبیعی است و هیچ مدرکی دال بر مضر بودن آب برنج تازه برای پوست وجود ندارد. بااین‌حال، مانند هر محصول زیبایی و بخصوص طبیعی، عاقلانه است که ابتدا محصول را روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید. همچنین همان‌طورکه قبلاً نیز به آن اشاره کردیم میزان تأثیر هر ماده طبیعی بر روی پوست افراد مختلف می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

استفاده از آب برنج تازه به مقدار متعادل معمولاً بی‌خطر است. توصیه می‌شود هر آب برنجی که سن آن بیشتر از یک هفته است را حتی اگر در یخچال بوده است، دور بریزید. استفاده از آب برنج مانده بیش از یک هفته می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های پوستی شود و واکنش‌های آلرژیک را ایجاد نماید. همچنین افرادی که به برنج حساسیت دارند نباید از آب برنج استفاده کنند.

شایان‌ذکر است که آب برنج جایگزین مراقبت‌های پزشکی نیست. درواقع ممکن است به مدیریت و کاهش علائم یک بیماری پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما کمک کند، اما برای درمان‌های اثبات شده و مؤثر برای شرایطی مانند اگزما، حتماً باید تحت نظر و درمان یک متخصص پوست قرار بگیرید.

نحوه مصرف آب برنج برای پوست

در چه صورت پس از مصرف آب برنج باید به متخصص مراجعه کنید؟

اگر تست پچ را قبل از استفاده از اب برنج برای لک صورت یا سایر عوارض انجام دهید، معمولاً مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود؛ اما درصورتی‌که با استفاده از آب برنج برای پوست به مشکلات زیر برخورد کردید، حتماً آن‌ها را در اسرع وقت و حتی تلفنی به متخصص پوست خود گزارش دهید:

  • دچار تکه‌هایی از پوست خشک، پوسته‌پوسته یا خارش‌دار شدید.
  • پس از استفاده از اب برنج برای پوست اثرات نامطلوبی مانند کهیر یا راش را تجربه کردید.
  • پوست شما علائم عفونت مانند زخم باز دردناک، رگه‌های قرمزرنگ در پوست، تب یا زخمی که بهبود نمی‌یابد را نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که اگر فردی پس از استفاده از آب برنج برای پوست دچار تورم در صورت و گلو یا مشکل در تنفس شد، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد و با اورژانس تماس بگیرد یا در صورت امکان سریعاً مراجعه کند.

سخن پایانی …

تهیه آب برنج برای پوست در خانه بسیار ارزان و راحت است و در بیشتر موارد، بعید است که ضرری به همراه داشته باشد. به همین دلیل، می‌توانید آن را بعد از انجام تست پچ به‌عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست خود امتحان کنید. بیشتر فوایدی که در مورد اب برنج برای پوست توضیح دادیم، به‌صورت تجربی هستند و تحقیقات علمی دقیقی در مورد آن‌ها صورت نگرفته است؛ بنابراین ممکن است برای یک فرد بسیار مؤثر و برای دیگری با تأثیر کمی همراه باشد که در حال حاضر تنها با انجام سعی و خطا و آزمایش این موضوع مشخص می‌شود.

‫2 دیدگاه ها

  1. من از آب برنج برای چاقی صورتم استفاده کردم و تو یک‌ماه نتیجه گرفتم صورتم گرد و تپل شد ولی هنوز برای پوست و مو استفاده نکردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا