خواص جینسینگ برای سلامتی و تندرستی

خواص جینسینگ به‌عنوان یکی از گیاهان دارویی برای بدن بسیار مفید می‌باشد که از قدیم‌الایام در طب سنتی از این گیاه برای درمان بیماری‌های فراوانی استفاده می‌شده است. این گیاه از ریشه‌ای به رنگ روشن و به شکل چنگال، ساقه نسبتاً بلند و برگ‌های سبز با شکلی بیضی تشکیل شده‌اند.

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم به‌طور دقیق‌تر خواص جینسینگ برای سلامتی را برای شما مخاطبان عزیز توضیح دهیم. در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

جینسینگ چیست؟

جینسینگ ریشه‌ای است که بیشتر در مناطق آسیا و بخش‌هایی از آمریکای شمالی یافت می‌شود. برخی از مردم فکر می‌کنند شکل توده‌ای این ریشه رنگ روشن، شبیه یک انسان کوچک است. نتایج یک مطالعه در سال 2017 در مورد این گیاه اشاره می‌کند که جینسینگ حاوی جین سنوزیدها می‌باشد که یک بازسازی کننده بالقوه سیستم عصبی است و به‌عنوان محافظ عصبی شناخته می‌شود.

اگرچه جینسینگ ممکن است امروزه راه خود را به محصولات زیبایی در نیمکره غربی جهان باز کرده باشد و هر روز از این نظر محبوب‌تر هم شود، اما برای قرن‌ها جزء اصلی محصولات زیبایی آسیای شرقی بوده است.

اعتقاد بر این است که در دهه 1500، زنی به نام هوانگ جینی زندگی می‌کرد و او به‌عنوان یکی از زیباترین زنان دوره خود شناخته می‌شد و به استفاده از جینسینگ معروف بود.

جینسینگ چیست؟

خواص جینسینگ برای سلامتی بدن

جینسینگ از گیاهان خاصی است که فواید سلامتی بسیار زیادی دارد و به دلیل اینکه در همه شرایط آب و هوایی قابل کشت نیست، نسبت به سایر گیاهان دارویی کمیاب‌تر و طبیعتاً گران‌تر است؛ اما خواص جینسینگ به‌قدری کاربردی است که در تمام دنیا مردم به استفاده از آن با اهداف مختلف علاقه دارند. در اینجا نیز ما مهم‌ترین فواید گیاه جینسینگ را برایتان بیان خواهیم کرد که عبارت‌اند از:

خواص جینسینگ انرژی شما را افزایش می‌دهد.

جینسینگ می‌تواند باعث تحریک فعالیت‌های جسمی و روانی در افرادی شود که دائماً احساس ضعف و خستگی می‌کنند. البته اگر این احساس ضعف بیش‌ازحد و غیرطبیعی باشد باید توسط پزشک هم بررسی شود. نتایج یک مطالعه نشان داد که جینسینگ در کمک به بیماران سرطانی که دائماً به دلیل درمان‌های مختلف مثل پرتودرمانی دچار خستگی می‌شوند بسیار مؤثر بوده است. همچنین مصرف آن به‌صورت منظم و در حد تعادل بخصوص برای افرادی که مشغله زیادی دارند بسیار مؤثر است و به‌نوعی یک انرژی‌زای طبیعی و بدون عوارض نوشیدنی‌های انرژی‌زای صنعتی محسوب می‌شود.

خواص گیاه جینسینگ عملکرد شناختی را بهبود می‌دهد

خواص جینسینگ می‌تواند با تأثیر مثبت بر عملکرد مغز فرآیندهای تفکر و شناخت را بهبود بخشد. برخی تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که جینسینگ فواید شناختی، رفتاری و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد.

برخی از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی در این زمینه نشان می‌دهد که اجزای موجود در جینسینگ، مانند جین سنوزیدها و ترکیباتی دیگر می‌توانند از مغز در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. گیاه جینسینگ به جذب قند خون توسط سلول‌ها کمک می‌کند که می‌تواند عملکرد مغز را افزایش داده و خستگی ذهنی را کاهش دهد؛ اما برای استفاده باید حتماً حد تعادل را در نظر بگیرید و بیش‌ازحد مصرف نکنید؛ زیرا مصرف زیاد از حد این گیاه می‌تواند عوارضی را برایتان ایجاد نماید.

خواص جینسینگ دردهای التهابی را کاهش می‌دهد

طبق نتایج تجربی در طب سنتی، این گیاه ارزشمند می‌تواند اثرات ضدالتهابی برای بدن داشته باشد. به همین دلیل جینسینگ اغلب برای کاهش التهاب دردهایی مانند درد روماتیسم و آرتروز استفاده می‌شود. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که جینسینگ با تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند التهابات ناشی از برخی بیماری‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

گیاه جینسینگ می‌تواند به مبارزه با سرطان کمک کند

جینسینگ می‌تواند احتمال بروز برخی از سرطان‌ها را کاهش دهد. جین سنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب و محافظت آنتی‌اکسیدانی در بدن کمک می‌کند. به‌طورکلی چرخه سلولی، فرآیندی است که طی آن سلول‌ها به‌طورمعمول رشد کرده و تقسیم می‌شوند. جین سنوزیدها می‌توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلولی به عملکرد صحیح این چرخه کمک کنند.

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد، افرادی که جینسینگ مصرف می‌کنند ممکن است ۱۶ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند. علاوه بر این، نتایج یک مطالعه مشاهده‌ای نشان داد، افرادی که گیاه جینسینگ مصرف می‌کنند نسبت به افرادی که آن را مصرف نمی‌کنند کمتر در معرض ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان لب، دهان، مری، معده، روده بزرگ، کبد و ریه هستند.

جینسینگ همچنین با خاصیت انرژی‌زایی که دارد می‌تواند به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی‌درمانی، کاهش عوارض جانبی و افزایش اثر برخی از داروهای درمانی کمک کند.

خواص جینسینگ دردهای التهابی را کاهش می‌دهد

خواص جینسینگ برای مردان هم مناسب است!

مردان می‌توانند از خواص جینسینگ برای درمان اختلال نعوظ که یکی از اختلالات جنسی بسیار شایع است، استفاده کنند. یک مطالعه کره‌ای در سال 2002 نشان داد که 60 درصد از مردانی که جینسینگ مصرف کرده‌اند متوجه بهبود علائم اختلال نعوظ شده‌اند. به نظر می‌رسد که ترکیبات موجود در گیاه جینسینگ به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی که دارند می‌توانند از استرس اکسیداتیو در رگ‌های خونی و بافت‌های آلت تناسلی جلوگیری کرده و به بازیابی عملکرد طبیعی جنسی کمک کند. تحقیقات نشان داده‌اند اثرات جینسینگ قرمز برای این هدف بیشتر بوده است.

خواص جینسینگ از آنفولانزا پیشگیری می‌کند

تحقیقات در مورد تأثیر خواص جینسینگ حاکی از ارتباط احتمالی جینسینگ با درمان و پیشگیری از آنفولانزا و ویروس سینکسیال تنفسی (RSV) است. یافته‌ها حاکی از آن است که عصاره جینسینگ قرمز می‌تواند بقای سلول‌های اپیتلیال ریه انسان آلوده به ویروس آنفلوانزا را بهبود بخشد؛ بنابراین ممکن است برای بهبود علائم ویروس تنفسی جدید یعنی کرونا یا همان کوید 19 نیز مناسب باشد.

گیاه جینسینگ به کاهش قند خون کمک می‌کند.

خواص جینسینگ برای افراد مبتلابه دیابت بسیار عالی است. نتایج مطالعات متعددی نشان می‌دهد که خواص جینسینگ می‌تواند به کاهش قند خون و به درمان دیابت کمک کند. درواقع این گیاه می‌تواند بر تولید انسولین در لوزالمعده تأثیر بگذارد و مقاومت به انسولین در بدن را با استفاده از مکانیسم‌های دیگر بهبود بخشد. البته هنوز مطالعات بالینی بیشتری برای استانداردسازی ریشه جینسینگ جهت درمان دیابت مورد نیاز است تا جینسینگ به‌عنوان یک درمان مکمل برای دیابت در نظر گرفته شود.

خواص جینسینگ سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

برخی از مطالعاتی که اثرات این گیاه خاص را بر سیستم ایمنی بررسی می‌کنند، بر بیماران سرطانی که تحت عمل جراحی یا شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، متمرکز شده است. در این مطالعه 39 نفر که پس از جراحی سرطان معده در حال بهبودی بودند، تحت بررسی قرار گرفتند و به آن‌ها روزانه 5400 میلی‌گرم جینسینگ به مدت دو سال داده شد. جالب توجه است، این افراد بهبود قابل توجهی در عملکرد ایمنی و عود کمتر علائم داشتند.

مطالعه دیگری اثر عصاره جینسنگ قرمز را بر نشانگرهای سیستم ایمنی در افراد مبتلابه سرطان معده پیشرفته که تحت شیمی‌درمانی پس از جراحی قرار می‌گیرند، بررسی کرد. پس از سه ماه، کسانی که عصاره جینسینگ قرمز مصرف کردند، نشانگرهای سیستم ایمنی بهتری نسبت به گروه کنترل یا دارونما داشتند.

علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که افرادی که جینسینگ مصرف می‌کنند می‌توانند تا 35 درصد شانس بیشتری برای زندگی بدون بازگشت سرطان به مدت پنج سال پس از جراحی درمانی داشته باشند و تا 38 درصد نرخ بقای بالاتری نسبت به افرادی که آن را مصرف نمی‌کنند، خواهند داشت.

خواص جینسینگ برای سلامتی بدن

خواص جینسینگ برای لاغری

جینسینگ گیاهی با خواص ارتقاء دهنده سلامتی است که اغلب در طب سنتی چینی به‌عنوان یک ماده اصلی در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه قدرتمند می‌تواند تا حد قابل قبولی به کاهش وزن کمک کند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف جینسینگ دو بار در روز به مدت هشت هفته منجر به کاهش وزن بدن و همچنین تغییر در ترکیب میکروبیوتای روده می‌شود. به همین دلیل مصرف این گیاه به‌صورت منظم به هضم غذا و بهبود متابولیسم نیز کمک خواهد کرد.

به‌طور مشابه، یک مطالعه حیوانی نشان داد که جینسینگ با تغییر در تشکیل چربی و تأخیر در جذب چربی روده با چاقی مبارزه می‌کند.

خواص جینسینگ برای مو

اگرچه ریشه گیاه جینسینگ در چند سال اخیر بسیار محبوب شده است اما قرن‌هاست که در داروهای سنتی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جینسینگ علاوه بر اینکه یک محرک انرژی و یک چای گیاهی است، یک ماده قوی برای مراقبت از مو است. مهم‌ترین فواید جینسینگ برای مو عبارت‌اند از:

از ریزش مو جلوگیری می‌کند

مطالعات حاکی از آن است که جینسینگ سلول‌های پوستی روی پوست سر را افزایش می‌دهد که به‌نوبه خود باعث تقویت ریشه مو و فولیکول‌ها آن می‌شود. این کار نه تنها رشد تارهای جدید را تشویق می‌کند، بلکه از نازک شدن و شکستن مو نیز جلوگیری می‌کند.

شوره سر را درمان می‌کند

ریشه جینسینگ سرشار از ماده‌ای به نام ساپونین است. ساپونین یک ترکیب ضد باکتری است که شوره سر را از پوست سر پاک کرده و از عود مجدد آن جلوگیری می‌کند. این گیاه تضمین می‌کند که فولیکول‌های شما تمیز و بدون پوسته‌پوسته می‌مانند.

موها را تغذیه می‌کند.

جینسینگ به لطف قابلیت‌های تغذیه‌ای خود گیاهی است که هم به تقویت ریشه و هم به افزایش طول مو کمک می‌کند. ساده‌ترین راه برای به دست آوردن بهترین اثر از این ماده گران‌بها، استفاده از شامپو و نرم‌کننده‌های دارای این گیاه عالی برای مو است.

خواص جینسینگ برای مو

فواید جینسینگ برای پوست

ریشه‌های جینسینگ در حال حاضر در بسیاری از محصولات مراقبت و زیبایی استفاده می‌شوند؛ زیرا می‌تواند اثرات زیر را برای پوست داشته باشد:

روشن کردن پوست

چطور می‌توانم از خواص جینسینگ برای سلامتی استفاده کنم؟

ریشه جینسینگ را می‌توان به‌ روش‌های مختلفی مصرف کرد. می‌توانید آن را به‌صورت خام مصرف کنید یا می‌توانید آن را کمی بخارپز کنید تا نرم شود و نوع پخته آن را در انواع خوراک‌ها و سالادها استفاده کنید. همچنین می‌توان آن را کوبیده یا به‌طور سالم با آب جوش مانند چای دم کنید و از دمنوش جینسینگ لذت ببرید. برای این کار باید آب داغ را بر روی جینسینگ تازه برش داده شده بریزید و اجازه دهید تا چند دقیقه دم بکشد.

جینسینگ را می‌توان به دستورالعمل‌های مختلفی مانند انواع سوپ و سرخ‌کردنی نیز اضافه کرد و عصاره آن را می‌توان به‌صورت پودر، قرص، کپسول و روغن در بازار یافت. در صورت تمایل به استفاده از جینسینگ به شکل مکمل ابتدا با پزشک مشورت نمایید.

اینکه چه مقدار جینسینگ باید مصرف کنید بستگی به شرایطی دارد که می‌خواهید بهبود دهید. به‌طورکلی، دوزهای روزانه 1 الی 2 گرم ریشه جینسینگ خام یا 200 الی 400 میلی‌گرم عصاره پیشنهاد می‌شود. بهتر است با دوزهای کمتر شروع کنید و به‌مرورزمان مقدارش را افزایش دهید.

به دنبال یک عصاره استاندارد جینسینگ باشید که حاوی 2 تا 3 درصد جین سنوزید باشد و آن را قبل از غذا مصرف کنید تا جذب آن افزایش یابد و از فواید کامل آن بهره‌مند شوید.

چطور می‌توانم از خواص جینسینگ برای سلامتی استفاده کنم؟

عوارض جانبی گیاه جینسینگ

حد تعادل برای مصرف هر ماده طبیعی توصیه می‌شود و مصرف بیش‌ازحد می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. یکی از عوارض شایع این گیاه ایجاد سردرد موقتی بعد از مصرف است؛ اما هنوز همه عوارض جانبی این گیاه مشخص نشده است. بااین‌حال، محققان ادعا می‌کنند که به‌طورکلی از گیاهان دارویی بی‌خطر محسوب می‌شود. برخی از عوارض مشاهده شده در مصرف‌کنندگان این گیاه عبارت‌اند از:

 • سردرد
 • مشکلات خواب
 • مشکلات گوارشی
 • تغییر فشارخون و قند خون
 • عصبی شدن
 • تاری دید
 • واکنش‌های شدید پوست
 • اسهال
 • خون‌ریزی
 • سرگیجه
 • خشک شدن دهان
 • کاهش ضربان قلب
 • تشنج
 • هذیان گفتن
 • همچنین ممکن است زنان سینه‌های متورم و خونریزی واژن را تجربه کنند.

در صورت بروز این عوارض مقدار مصرف این گیاه را کاهش دهید و اگر باز هم عوارض را تجربه کردید باید مصرف آن را قطع کنید.

تداخلات دارویی گیاه جینسینگ

پزشکان توصیه می‌کنند جینسینگ را همراه با داروهای ضدافسردگی بنام مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) مصرف نکنید. مصرف این داروهای ضدافسردگی هم‌زمان با جینسینگ می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی شدید شود. همچنین این گیاه را نباید بدون مشورت با پزشک، همراه با داروهای مربوط به بیماری‌های قلبی، دیابت و فشارخون استفاده کرد.

به‌علاوه این گیاه می‌تواند خطر خونریزی، هنگام استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین یا آسپیرین افزایش دهد. خواص جینسینگ ممکن است اثرات کافئین و سایر محرک‌ها را هم تشدید کند و منجر به ضربان سریع قلب و تعریق احتمالی یا بی‌خوابی شود و اثرات داروهایی مانند مورفین را از بین می‌برد.

تداخلات دارویی گیاه جینسینگ

دقت در خرید محصولات حاوی جینسینگ

دانشمندان و متخصصان طب سنتی و پزشکی مدرن اغلب از خواص دارویی جینسینگ برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند. محصولات جینسینگ می‌توانند با توجه به کیفیت و خواص دارویی آن‌ها متفاوت باشند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از خرید این محصولات، مواد تشکیل دهنده آن‌ها را بررسی کنید. برخی از محصولات یافت شده است که شامل یک مقدار کمی و یا ناچیز از جینسینگ و مقدار بیشتری از مواد دیگر و تقلبی بوده‌اند؛ بنابراین از فروشگاه‌های معتبر این محصولات را تهیه کنید تا مطمئن شوید درصد قابل قبولی از این گیاه را دارند و می‌توانند شما را از خواص جینسینگ بهره‌مند کنند.

سخن پایانی…

بااینکه هنوز گیاه جینسینگ به‌عنوان یک مکمل دارویی معرفی نشده است، اما همان‌طورکه دیدید خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن دارد و مصرف آن در دوزهای پایین خطری برای شما ایجاد نمی‌کند. همچنین بهتر است قبل از خرید محصولات حاوی این گیاه به‌عنوان مکمل با یک پزشک تغذیه مشورت کنید.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا