راهنمای جامع استفاده از لیزر مو زائد به همراه مزایا و عوارض

لیزر مو زائد یک روش پزشکی است که از پرتو متمرکز نور یعنی همان لیزر برای از بین بردن موهای ناخواسته بدن در قسمت‌های مختلف مانند صورت، زیر بغل، بیکینی، ساق پا و دست مورداستفاده قرار می‌گیرد و در سال‌های اخیر به ویژه در میان بانوان محبوبیت خاصی پیداکرده است. هرچند لیزر موهای زائد مردان نیز امکان‌پذیر است و در حال حاضر کلینیک‌های معتبر این کار را به‌خوبی انجام می‌دهند.

در این مقاله می‌خواهیم اطلاعات لازم در مورد چگونگی، مزایا و عوارض لیزر مو زائد را برایتان بازگو کنیم. پس تا پایان هم‌سفر سفیر زیبایی باشید.

لیزر مو زائد چیست؟

لیزر موهای زائد بدن یک روش عالی برای از بین بردن موهای زائد است. در طول روش لیزر مو زائد درواقع لیزر، نوری را منتشر می‌کند که توسط رنگ‌دانه‌های پوستی به نام ملانین در مو جذب می‌شود. سپس انرژی نور به گرما تبدیل‌شده و به کیسه‌های لوله‌ای شکل پوست یعنی فولیکول‌های مو که موها را تولید می‌کنند، آسیب رسانده و آن‌ها را تخریب خواهد کرد. این آسیب رشد موها در ناحیه لیزر شده را در آینده متوقف خواهد کرد یا آن‌ها را پراکنده کرده و به تأخیر می‌اندازد.

آیا لیزر مو زائد نتایج دائمی ایجاد می‌کند؟

نکته بسیار مهمی که در مورد لیزر مو زائد باید بدانید این است که برخلاف تصور بسیاری از افراد، نتایج آن دائمی نیست و هرچند می‌تواند به‌طور مؤثری رشد موها را برای مدت طولانی مثلاً شش ماه یا بیشتر به تأخیر بیندازد، اما منجر به عدم رشد آن‌ها به‌صورت دائمی نخواهد شد. بااین‌حال اگر طبق مشاوره‌ای که انجام می‌دهید چند دوره مشخص را سپری کنید، می‌توانید تقریباً نتایج دائمی را مشاهده کنید. همچنین با یک دوره انجام لیزر مو زائد حتی اگر بعد از چند ماه شاهد رشد مجدد موها باشید، موها بسیار پراکنده‌تر، نازک‌تر و روشن‌تر خواهند بود.

بنابراین اگرچه لیزر موهای زائد به‌طور مؤثری رشد مو را برای مدت طولانی به تأخیر می‌اندازد، اما معمولاً منجر به حذف موهای دائمی نمی‌شود. چندین روش لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای اولیه موردنیاز است، همچنین ممکن است به درمان‌های نگه‌دارنده نیز نیاز باشد.

آیا لیزر مو زائد نتایج دائمی ایجاد می‌کند؟

لیزر مو زائد برای چه افرادی مناسب‌تر است؟

تقریباً همه افراد که شرایط سلامتی مناسبی دارند و یا در شرایط خاصی مانند بارداری نیستند، می‌توانند از روش لیزر مو زائد برای ایجاد زیبایی هرچه بیشتر بدن خود استفاده کنند. محل‌های معمول درمان شامل پاها، زیر بغل، بالای لب، چانه و خط بیکینی است. بااین‌حال، درمان موهای ناخواسته تقریباً در هر ناحیه‌ای، به‌جز پلک یا ناحیه اطراف آن امکان‌پذیر است. البته انجام لیزر برای قسمت‌هایی که مورد خال‌کوبی قرارگرفته است، ممنوع می‌باشد.

رنگ مو و نوع پوست نیز در موفقیت نتایج لیزر موهای زائد بدن مؤثر است. اصل اساسی این است که رنگ‌دانه مو و نه رنگ‌دانه پوست، باید نور لیزر را به‌خوبی جذب کند. لیزر باید به فولیکول مو آسیب برساند و به‌هیچ‌وجه رنگ‌دانه‌های پوست را نباید هدف قرار دهد و یا به پوست آسیب برساند؛ بنابراین تضاد بیشتر بین رنگ مو و پوست یعنی موهای تیره و پوست روشن بهترین نتایج را به دنبال دارد.

هنگامی‌که بین مو و رنگ پوست تفاوت چندانی وجود نداشته باشد، خطر آسیب به پوست بیشتر است. به همین دلیل متخصصان زیبایی لیزر موهای زائد بدن را برای افرادی که پوست روشن‌تر و موهای تیره‌تری دارند، گزینه‌ای مناسب‌تر در نظر می‌گیرند. اینکه لیزر مو زائد برای شما مناسب است یا خیر به شرایط پوست و موی شما و نظر پزشکتان بستگی دارد.

بسیار مهم است که برای انجام این کار به یک کلینیک تخصصی زیبایی معتبر مراجعه کنید تا این موارد به‌درستی بررسی شوند و آسیبی به پوست شما نرسد. متأسفانه در حال حاضر افراد زیادی که در این کار تخصص چندانی ندارند و تنها کار با یک دستگاه را آن هم نه به‌طور کامل یاد گرفته‌اند، حتی در مراکز غیرپزشکی لیزر مو زائد را انجام می‌دهند که بسیار خطرناک است و می‌تواند عوارض جانبی طولانی‌مدت برای سلامت و زیبایی شما ایجاد کند.

لیزر مو زائد برای چه افرادی مناسب‌تر است؟

عوارض لیزر موهای زائد بدن

عوارض جانبی ناشی از لیزر مو زائد به موارد مختلفی ازجمله نوع پوست، رنگ مو، برنامه درمان و پایبندی به مراقبت‌های قبل و بعد از درمان، دستگاه مورداستفاده و مهارت فرد انجام دهنده بستگی دارد. شایع‌ترین عوارض جانبی لیزر موهای زائد بدن عبارت‌اند از:

سوزش پوست

ناراحتی، قرمزی و تورم موقت پس از لیزر موهای زائد بدن امری طبیعی است؛ اما این علائم باید ظرف چند ساعت ناپدید شوند.

تغییر رنگ‌دانه

تحقیقات نشان می‌دهد لیزر موهای زائد ممکن است پوست مورد درمان را تیره یا روشن کند. این تغییرات ممکن است موقتی یا دائمی باشند. روشن شدن پوست عمدتاً در افرادی ایجاد می‌شود که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید قبل یا بعد از درمان اجتناب نمی‌کنند و کسانی که پوست تیره‌تری دارند.

سایر عوارض

به‌ندرت، لیزر موهای زائد بدن می‌تواند باعث ایجاد تاول، پوسته‌پوسته شدن، ایجاد زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سفید شدن موهای ناحیه درمان شده یا رشد بیش‌ازحد مو در مناطق تحت درمان، به ویژه در پوست‌های تیره‌تر نیز می‌تواند از عوارض لیزر مو زائد باشد.

عوارض لیزر موهای زائد بدن

چگونه باید برای انجام لیزر مو زائد آماده شد؟

اگر به انجام لیزر موهای زائد بدن علاقه دارید، پزشکی را انتخاب کنید که دارای مجوز تخصصی در زمینه پوست یا جراحی زیبایی باشد و تجربه لیزر موهای زائد بخصوص بر روی نوع پوست شما را داشته باشد. اگر یک دستیار پزشک یا پرستار مجاز این روش را انجام می‌دهد، مطمئن شوید که تحت نظارت پزشک این کار را می‌کند و در طول درمان پزشک شما در محل در دسترس است.

به‌هیچ‌وجه به سالن‌ها یا سایر مکان‌هایی که پرسنل غیرپزشکی لیزر موهای زائد بدن را انجام می‌دهند، مراجعه نکنید. همچنین قبل از انجام لیزر مو زائد با متخصص پوست خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا این روش یک گزینه درمانی مناسب برای شما است یا خیر؟ پزشک شما به‌احتمال‌زیاد موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

  • سابقه پزشکی خود، ازجمله مصرف داروها، سابقه اختلالات پوستی یا زخم و روش‌های قبلی حذف موهای زائد را باید برای متخصص خود توضیح دهید.
  • پزشک درباره خطرات، مزایا و انتظارات، ازجمله اینکه لیزر موهای زائد بدن می‌تواند برای شما چه کاری انجام دهد یا چه کاری انجام ندهد با شما بحث خواهد کرد.
  • پزشک ممکن است از مناطق موردنظر عکس بگیرد تا بتواند برای ارزیابی قبل و بعد و بررسی‌های طولانی‌مدت از آن‌ها استفاده کند.
  • در جلسه مشاوره، پزشک برنامه درمانی، تعداد جلسات موردنیاز و هزینه لیزر موهای زائد را نیز به شما خواهد گفت؛ زیرا جزو عمل‌های زیبایی است و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.
  • پزشک همچنین دستورالعمل‌های خاصی را برای آماده‌سازی شما برای لیزر موهای زائد ارائه می‌دهد.
چگونه باید برای انجام لیزر مو زائد آماده شد؟

دستورالعمل‌های پزشکی برای آماده شدن جهت لیزر موهای زائد

دستورالعمل‌های عمومی پزشکان برای آمادگی جهت لیزر موهای زائد عبارت‌اند از:

دور ماندن از آفتاب

توصیه‌های پزشک خود را در مورد اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب، قبل و بعد از درمان جدی گرفته و به آن عمل کنید. هر زمان که بیرون می‌روید، از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع و حفاظت حداقل SPF30 استفاده کنید. در غیر این صورت امکان تغییر رنگ پوست با لیزر مو زائد وجود دارد.

روشن کردن پوست شما

قبل از انجام لیزر مو زائد از هرگونه کرم پوستی مانند کرم‌های برنزه کننده که پوست شما را تیره می‌کند، خودداری کنید. همچنین اگر اخیراً پوستتان برنزه‌شده یا تیره‌تر شده، ممکن است پزشک کرم سفیدکننده‌ای را برای پوست شما تجویز کند.

اجتناب از سایر روش‌های حذف موهای زائد

حداقل از چهار هفته قبل از انجام لیزر مو زائد نباید از روش‌هایی مانند اپیلاسیون و الکترولیز که می‌تواند فولیکول مو را مختل کند، استفاده کنید.

پرهیز از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون

قبل از عمل از پزشک خود در مورد مصرف داروهایی مانند آسپرین یا داروهای ضدالتهاب بپرسید.

اصلاح منطقه موردنظر برای درمان

یک روز قبل از لیزر موهای زائد بدن، باید موها را به روشی سطحی مانند استفاده از ژیلت اصلاح کنید.

دستورالعمل‌های پزشکی برای آماده شدن جهت لیزر موهای زائد

روند انجام لیزر مو زائد چگونه است؟

لیزر موهای زائد بدن معمولاً به دو تا شش جلسه درمان برای هر دوره نیاز دارد. البته بسته به محل مورد درمان، فاصله بین درمان‌ها و تعداد جلسات موردنیاز متفاوت خواهد بود. در مناطقی مانند بالای لب که موها به‌سرعت رشد می‌کنند، ممکن است درمان در عرض چهار تا هشت هفته تکرار شود. در مناطقی مانند پشت که رشد موها کندتر است، درمان ممکن است هر 12 تا 16 هفته یک بار تکرار شود.

برای محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه لیزر، باید از عینک مخصوص استفاده کنید. در صورت لزوم، یک دستیار ممکن است محل مورد درمان را دوباره اصلاح کند. ممکن است پزشک برای کاهش هرگونه ناراحتی در طول درمان از بی‌حسی موضعی روی پوست شما استفاده کند.

مراحل کار در طول انجام لیزر مو زائد

پزشک از یک ابزار لیزری دستی استفاده می‌کند که به دستگاه لیزر متصل بوده و آن را به پوست شما فشار می‌دهد. بسته به نوع لیزر، ممکن است از دستگاه خنک‌کننده در نوک دستگاه یا ژل خنک‌کننده برای محافظت از پوست و کاهش عوارض جانبی استفاده شود.

هنگامی‌که پزشک لیزر را فعال می‌کند، پرتو لیزر از طریق پوست شما به فولیکول‌های مو انتقال پیدا خواهند کرد. گرمای شدید ناشی از پرتوهای لیزر به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند و مانع رشد مجدد مو می‌شود. ممکن است در هنگام انجام لیزر مو زائد کمی احساس ناراحتی کنید و یک احساس سوزن‌سوزن شدن یا احتمالاً سرمای ناشی از دستگاه خنک‌کننده داشته باشید.

درمان یک ناحیه کوچک مانند بالای لب در هر جلسه ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد؛ اما درمان ناحیه‌های بزرگ‌تر، مانند کمر، ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد.

مراحل کار در طول انجام لیزر مو زائد

مراحل کار بعد از انجام لیزر مو زائد

ممکن است در چند ساعت اول پس از لیزر موهای زائد متوجه قرمزی و تورم شوید که کاملاً طبیعی است. برای کاهش هرگونه ناراحتی، می‌توانید از ماساژ بسته‌های یخ پیچیده شده در یک حوله بر روی مناطق مورد درمان استفاده کنید. یخ را مستقیماً روی پوست نگذارید، زیرا باعث آسیب به پوست می‌شود. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد واکنش پوستی نشان دادید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی بر روی ناحیه آسیب‌دیده بمالد تا حساسیت را کاهش دهد.

پس از لیزر موهای زائد و بین جلسات درمانی برنامه‌ریزی‌شده، از قرار گرفتن در برابر تابش نور خورشید اجتناب کنید و تا شش هفته یا طبق دستور پزشک از استفاده از تخت برنزه خودداری نمایید. همچنین باید روزانه از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع SPF30 استفاده کنید و به‌اندازه کافی کرم بزنید تا پوست را کاملاً پوشش دهد.

مراحل مشاهده نتایج لیزر مو زائد

موها بلافاصله یا بعد از همان جلسه اول نمی‌ریزند، اما خواهید دید که در طی چند روز تا چند هفته بعد به‌مرور کاهش پیدا می‌کنند و می‌ریزند. انجام جلسات موردنیاز به‌طور کامل معمولاً ضروری هستند، زیرا رشد و ریزش مو به‌طور طبیعی در یک چرخه اتفاق می‌افتد و لیزر درمانی در مرحله رشد جدید با فولیکول‌های مو بهترین نتایج را ایجاد خواهد کرد. نتایج به‌طور قابل‌توجهی برای افراد مختلف، متفاوت است و پیش‌بینی آن برای همه به‌صورت یک نتیجه عمومی دشوار است. اکثر مردم از دست دادن موهای زائد خود را در طی چندین ماه یا یک سال در طول روند درمان تجربه می‌کنند.

آیا استفاده از دستگاه‌های لیزر خانگی مناسب است؟

لیزرهایی که می‌توانند در خانه برای رفع موهای زائد استفاده شوند نیز در دسترس هستند. این دستگاه‌ها ممکن است باعث کاهش متوسط موها شوند؛ اما قطعاً نمی‌توانند نتایج حاصل از دستگاه‌های درمان لیزری در کلینیک‌های پزشکی را ایجاد کنند. به‌علاوه سازمان غذا و داروی جهانی این نوع دستگاه‌ها را تنها به‌عنوان وسایل آرایشی و نه پزشکی می‌شناسد. این بدین معنی است که کارایی این وسایل به‌اندازه وسایل پزشکی موردتحقیق و بررسی قرار نمی‌گیرند. از طرفی ممکن است شما به‌اندازه کافی در انجام این کار مهارت نداشته باشید و ناخواسته به پوستتان آسیبی بزنید که جبران‌پذیر نباشد.

به‌هرحال باز هم اگر تمایل به استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد خانگی دارید، دستورالعمل‌های همراه دستگاه را دنبال کنید تا به کاهش خطر آسیب، به ویژه صدمات چشمی کمک کند.

آیا استفاده از دستگاه‌های لیزر خانگی مناسب است؟

هزینه لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای نسبت به نتایجی که ایجاد می‌کند، دارد. هرچند این روش تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیست، اما به دلیل راحتی و زیبایی که برای افراد فراهم می‌کند، ارزشش را دارد. هزینه انجام لیزر مو زائد به مسائل مختلفی مانند خدمات درمانی کلینیک موردنظر، مهارت فرد انجام دهنده، دستگاه مورداستفاده، ناحیه موردنظر و تعداد جلسات موردنیاز شخص شما بستگی دارد؛ بنابراین نمی‌توان برای همه افراد هزینه مشخصی را بیان کرد.

سخن پایانی …

لیزر موهای زائد بدن می‌تواند مقدار موهای بدن فرد را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد و از این نظر علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و عدم نیاز به روش‌های دردناکی مانند وکس و اپیلاسیون تا حد زیادی در وقت افراد صرفه‌جویی می‌کند. حتی وقتی موها دوباره رشد می‌کنند، در کل موها کمتر خواهند شد و ظاهر صاف‌تری ایجاد می‌کنند. اگر شما نیز تجربه انجام لیزر موهای زائد بدن را داشتید، ممنون می‌شویم با مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا