سلامتی

تمام خواص چای سبز برای پیشگیری و درمان انواع بیماری ها

چای سبز یکی از دمنوش‌های بسیار عالی و محبوب در سرتاسر جهان است. بیشتر افراد چای سبز را به یک دمنوش لاغر کننده و البته جوان‌کننده می‌شناسند؛ اما این دمنوش فواید بسیار زیادی برای سلامتی شما دارد که قطعاً اگر با آن‌ها آشنا شوید، شگفت‌زده خواهید شد.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم تا جایی که امکان دارد تمامی خواص چای سبز یا بهتر است بگوییم مهم‌ترین آن‌ها را برایتان شرح دهیم. پس حتماً تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

آشنایی بیشتر با خود چای سبز

این دمنوش در حال حاضر جزء محبوب‌ترین نوشیدنی‌های مفید برای سلامتی در جهان است. این دمنوش از گیاه کاملیا سیننسیس به دست می‌آید. چای سبز برای سلامتی شما مفید است زیرا حاوی ماده‌ای به نام کاتچین می‌باشد که یک ترکیب مفید با مزایای سلامتی فراوان برای بدن است.

این چای در 3000 سال قبل از میلاد در کشور چین کشف شد. این دمنوش در ژاپن و هند توسط راهبان بودایی که برای مدیتیشن و حفظ سلامت خود به سفر می‌رفتند بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت و از همین طریق نیز رایج شد.

تمام چای‌ها اعم از چای سیاه، اولانگ، ماچا و غیره از یک گیاه به دست می‌آیند که همان کاملیا سیننسیس است که گیاه به وجود آورنده چای سبز نیز محسوب می‌شود. تفاوت این چای‌ها در فرایند فراوری گیاه اصلی است. به‌عنوان‌مثال این چای کمتر از چای سیاه و Pu-erh پردازش و اکسید می‌شود. ازاین‌رو، ازنظر ترکیبات فنلی و سایر مواد مغذی غنی‌تر از چای‌سیاه است. مهمترین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این چای عبارتند از:

 • اپیکاتچین 3-گالات Epicatechin-3-gallate (ECG)
 • اپی کاتچین (EC)
 • اپی گالوکاتچین-3-گالاتEpigallocatechin-3-gallate (EGCG)
 • اپی گالوکاتچین (EGC)

در بین موارد فوق‌الذکر، EGCG موثرترین آنتی‌اکسیدان، برای مبارزه با انواع بیماری‌ها و استفاده در روش‌های درمانی طب سنتی در چای سبز است.

خواص و فواید چای سبز برای سلامتی

خواص چای سبز برای سلامتی

این چای به دلیل ترکیبات آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی که دارد فواید مختلفی را برای سلامتی ما ایجاد می‌کند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها نیز عبارت‌اند از:

خواص چای سبز برای لاغری و زیبایی ‌اندام

شاید مهم‌ترین ویژگی این چای که آن را در دنیا معروف کرده است، کمک به چربی سوزی بیشتر باشد. متأسفانه حدود یک‌سوم جمعیت جهان دارای اضافه‌وزن یا چاقی هستند. خوشبختانه، EGCG که در این دمنوش وجود دارد، می‌تواند به کاهش وزن، کاهش سایز دور کمر و کاهش چربی بدن کمک زیادی بکند. در زیر به شما خواهیم گفت که چای سبز چگونه به کاهش وزن و خلاص شدن شما از شر چربی‌های شکم کمک می‌کند:

متابولیسم بدن و اکسیداسیون چربی را بیشتر می‌کند

کاتچین‌های موجود در این چای و کافئین آن هر دو متابولیسم را در بدن افزایش می‌دهند و باعث اکسیداسیون سریع چربی می‌شوند و این چربی‌ها به اسیدهای چرب تجزیه می‌شود. درواقع نتایج یک مطالعه در این زمینه نشان داده است که عصاره این چای (GTE)، با محتوای بالای EGCG، ژن‌هایی را تحریک می‌کند که چربی را تجزیه می‌کنند. همچنین نتایج یک مطالعه دیگر مشخص کرد که EGCG چای سبز می‌تواند 37 درصد از چربی احشایی دور شکم را با کاهش جذب چربی از بین ببرد.

گرمازایی را القا می‌کند

عصاره چای سبز (GTE) گرمازایی یا به‌بیان‌دیگر تولید گرمای بدن را افزایش می‌دهد که منجر به عرق کردن بیشتر و کاهش وزن می‌شود. از طرفی کافئین و کاتچین موجود در این چای با مهار آنزیمی به نام کاتکول و متیل ترانسفراز به گرمازایی طولانی‌مدت در بدن و افزایش سوخت‌وساز بدن که تأثیر شگرفی در کاهش وزن دارند، کمک می‌کند.

اگر بتوانید هم‌زمان با مصرف چای سبز از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید و ورزش منظم نیز انجام دهید، از نتایج آن شگفت‌زده می‌شوید. برای افزایش متابولیسم می‌توانید از قهوه نیز استفاده کنید ولی کافئین موجود در قهوه بسیار بالاست و به همین دلیل این دمنوش گزینه بهتری است.

کمتر گرسنه می‌شوید

EGCG و کافئین موجود در چای سبز با تنظیم ژن‌ها و هورمون‌های گرسنگی به کاهش اشتها کمک می‌کند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که EGCG موجود در این چای، می‌تواند سطح هورمون گرسنگی، یعنی لپتین را در بدن کم کند. این ویژگی در یک تحقیق حیوانی حتی منجر به کاهش 60 درصدی مصرف غذا و کاهش 21 درصدی وزن بدن در موش‌های آزمایشگاهی شد.

عملکرد فیزیکی بدن را بهبود می‌دهد

EGCG که از ترکیبات اصلی چای سبز است، بخوبی به کاهش خستگی در ورزشکاران کمک می‌کند. این ویژگی به‌نوبه خود، فعالیت بدنی و عملکرد را بهبود می‌بخشد و زمان بهبودی و خستگی بعد از ورزش را کاهش می‌دهد. عصاره این چای همچنین به افزایش استقامت بدن در برابر ورزش کمک می‌کند.

کالری چای سبز صفر است

این چای هیچ کالری را به بدن شما نمی‌رساند. درنتیجه افرادی که رژیم کاهش وزن دارند، با خیال راحت می‌توانند روزانه 2 تا 3 فنجان چای سبز بنوشند. دقت کنید به دلیل اینکه گفتیم این دمنوش به لاغری کمک می‌کند بیش‌ازاندازه از آن استفاده نکنید، زیرا می‌تواند منجر به افت فشار شود.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این دمنوش برای مبارزه با سرطان

تقسیم سلولی کنترل نشده و گسترش سلول‌های غیرطبیعی در بدن بسته به موقعیت خود می‌توانند باعث سرطان‌های مختلف شوند. آنتی‌اکسیدان‌های قوی موجود در چای سبز در صورت مصرف منظم و در حد اعتدال، با از بین بردن رادیکال‌های مضر یا رادیکال‌های آزاد که آسیب اکسیداتیو در سلول‌ها و DNA را ایجاد می‌کنند، احتمال ابتلا به سرطان را کم خواهند کرد. ازجمله سرطان‌هایی که تأثیر بیشتری از این چای می‌پذیرند نیز عبارت‌اند از:

سرطان سینه

EGCG موجود در چای سبز به کاهش خطر سرطان سینه تا 19 درصد و کاهش عود آن تا 27 درصد کمک می‌کند.

سرطان روده بزرگ

این چای همچنین به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد غیر سیگاری کمک می‌کند. در یک تحقیق در این زمینه افزایش 2 گرمی مصرف چای سبز در روز، کاهش 12 درصدی خطر سرطان روده را نشان داد. در مطالعه دیگری، دانشمندان دریافتند افرادی که به مدت شش ماه از این دمنوش می‌نوشند، 17 درصد کمتر با خطر ابتلا به سرطان‌های گوارشی روبرو می‌شوند.

سرطان نازوفارنکس مربوط به سر و گردن

ترکیبات موجود در چای سبز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان نازوفارنکس (سر و گردن) را کمتر کند. از تکثیر سلول‌های سرطانی، مهاجرت سلول‌های غیرطبیعی در قسمت‌های مختلف بدن و مرگ سلول‌های سرطانی (آپوپتوز) جلوگیری می‌کند.

سرطان‌های دهانه رحم و پروستات

EGCG موجود در این چای، همچنین تکثیر سلول‌های سرطان دهانه رحم در زنان را می‌تواند سرکوب کند. نوشیدن حداقل پنج فنجان چای سبز در روز به کاهش خطر سرطان پروستات در مردان هم کمک قابل‌توجهی می‌نماید.

سرطان ریه

نوشیدن حداقل سه فنجان این دمنوش در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را در افراد سیگاری کاهش دهد و قطعاً برای افراد غیر سیگاری تأثیر بیشتری دارد. ترکیبات چای سبز به توقف تکثیر سلول‌های سرطانی ریه و همچنین سم‌زدایی سموم محیطی در بدن به علاوه عوامل ایجاد کننده سرطان کمک خواهد کرد.

چای سبز برای افراد دیابتی

این دمنوش مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به دیابت را در بدن کاهش می‌دهد

دیابت یک اپیدمی جهانی است و تا سال 2045، ممکن است حدود 629 میلیون نفر در جهان را تحت تأثیر قرار دهد. افراد مبتلا به دیابت سطح قند خون بالایی دارند، زیرا بدن آن‌ها توانایی لازم در تولید انسولین کافی را ندارد که البته این شرایط منجر به ابتلا به دیابت نوع 1 می‌شود. مشکل دیگر می‌تواند مقاومت بدن به هورمون انسولین باشد که دیابت نوع 2 را ایجاد خواهد کرد.

اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) که از مهمترین ترکیبات این دمنوش است، منجر به کاهش وزن می‌شود، دور کمر را کم می‌کند، حساسیت به انسولین در بدن را افزایش می‌دهد و درنهایت سطح قند خون را تنظیم می‌کند. مصرف سه فنجان چای سبز در روز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را حتی تا 42 درصد کاهش دهد.

خواص چای سبز سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد

این دمنوش می‌تواند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد. بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)، ایست قلبی و سکته مغزی از علل اصلی مرگ‌ومیر سالیانه در کل جهان هستند. این بیماری‌ها اغلب به خاطر کلسترول LDL بد بالا در خون و همچنین تری گلیسیرید بالا، چاقی و فشارخون بالا ایجاد می‌شوند. چای سبز به روش‌های زیر می‌تواند در بهبود سلامت قبل و عروق به شما کمک کنند:

 • می‌تواند کلسترول LDL بد خون را کم کند.
 • می‌تواند فشارخون بالا را کاهش دهد. (این ویژگی باعث می‌شود نتوانید از چای سبز بیش‌ازاندازه استفاده کنید؛ زیرا مصرف بیش‌ازحد طبیعی آن نیز می‌تواند منجر به افت شدید فشار شود و خطرناک است.)
 • دوزهای کم این دمنوش همچنین به جلوگیری از فیبریلاسیون دهلیزی و بهبود سلامت قلب کمک می‌کند.

خواص چای سبز عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد

دانشمندان معتقدند EGCG و L-theanine (اسیدآمینه موجود در این دموش) به محافظت از مغز و بهبود عملکرد مغز، قدرت شناختی بالاتر، خلق‌وخوی بهتر، توجه و تمرکز بیشتر کمک می‌کند. در این زمینه چای سبز می‌تواند تأثیرات زیر را داشته باشد:

از اختلال عملکرد مغز جلوگیری می‌کند

خواص محافظت‌کننده عصبی چای سبز باعث ایجاد نوریتوژنز (سنتز نوریت‌های جدید) در مغز می‌شود و به سرکوب اختلال عملکرد مغز کمک می‌کند. درنتیجه می‌تواند از بیماری‌های مختلف مانند آلزایمر نیز جلوگیری کند.

می‌تواند حافظه را بهبود بخشد

نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف چای سبز به‌صورت منظم می‌تواند به بهبود حافظه و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون کمک کند.

مصرف چای سبز برای پوست و مو عالی است

این چای یکی از بهترین دمنوش‌های طبیعی برای سلامت پوست و مو است که از آن برای بسیاری از ماسک‌های طبیعی پوست و مو نیز استفاده می‌شود. همچنین در ساخت محصولات مراقبتی بی‌شماری نیز از عصاره این دمنوش به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین ترکیبات طبیعی استفاده می‌کنند. چای سبز به روش‌های زیر می‌تواند به بهبود کیفیت پوست و موی شما کمک کند:

از پیری پوست در سنین پایین جلوگیری خواهد کرد

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این دمنوش به محافظت بسیار عالی از پوست در برابر اشعه ماوراءبنفش، استرس اکسیداتیو، آسیب نوری و سرطان پوست کمک می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز همچنین به تأخیر در پیری به دلیل کاهش کلاژن کمک می‌کنند و درنتیجه پوست شما را جوان نگه می‌دارند. کلاژن نوعی پروتئین در پوست است که به آن خاصیت ارتجاعی می‌دهد و پوست را لیفت می‌کند.

کاهش التهاب پوست

خاصیت ضدالتهابی چای سبز نیز از پوست در برابر واکنش‌های التهابی و بیماری‌های پوستی مختلف مانند کلوئید، درماتیت آتوپیک، زگیل، کاندیدیازیس، هیرسوتیسم، آکنه و غیره محافظت می‌کند.

از ریزش مو جلوگیری می‌کند

بسیاری از شامپوهای مراقبتی و درمانی دارای عصاره این چای هستند. نتایج یک مطالعه منتشرشده در این زمینه نیز نشان داده است که استفاده از عصاره چای سبز بر روی پوست سر به کاهش چربی پوست سر کمک می‌کند. همچنین می‌تواند منجر به کاهش آلوپسی آندروژنتیک (طاسی با الگوی مردانه) یا ریزش مو شود.

موهای شما را براق و صاف می‌کند

چای سبز می‌تواند با مهار کردن هورمون دی هیدروتستوسترون (DTH) در پوست سر، رشد مو را تحریک کرده و همچنین موها را نرم می‌کند. این گیاه دارویی به دلیل غنی بودن از پلی فنول‌ها و ویتامین‌های C و E به درخشان شدن موهای شما کمک می‌کند.

خواص چای سبز سندرم تخمدان پلی کیستیک را درمان می‌کند

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی اختلال هورمونی در بانوان است که به دلیل ایجاد کیست‌های کوچک بر روی تخمدان‌های چپ، راست یا هر دو به وجود می‌آید. مقادیر زیاد آندروژن (هورمون‌های مردانه)، موهای زائد صورت، آکنه و پریودهای نامنظم از علائم اصلی بیماری PCOS هستند. اگرچه این بیماری درمان قطعی ندارد ولی علائم آن می‌تواند به‌خوبی کنترل شود تا منجر به عوارضی مانند نازایی نگردد. چای سبز می‌تواند به شکل زیر به کاهش این علائم کمک کند:

به کاهش وزن کمک می‌کند

یکی از مشکلاتی که افراد مبتلا به تنبلی تخمدان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند مقاومت بدن در برابر لاغر شدن و افزایش وزن است. تحقیقات مشخص کرده‌اند خانم‌های دارای اضافه‌وزن یا چاقی که مستعد ابتلا به PCOS هستند و چای سبز می‌نوشند می‌توانند با کاهش وزن از عود علائم این بیماری جلوگیری نمایند.

از عدم تعادل هورمونی جلوگیری می‌کند

مصرف منظم چای سبز به کاهش سطح تستوسترون (هورمون مردانه) و کاهش سطح انسولین ناشتا کمک می‌کند که درنهایت منجر به تعادل در هورمون‌ها می‌شود. درنتیجه از عوارضی مانند پریودهای نامنظم، آکنه‌های التهابی و ریزش مو جلوگیری خواهد کرد.

کیست‌ها را کاهش می‌دهد

پلی فنول‌های موجود در این دمنوش همچنین می‌توانند به کاهش تعداد کیست‌ها و ضخامت لایه کیست در افراد مبتلا به این بیماری کمک کنند.

خواص این چای فشارخون بالا را کاهش می‌دهد

عوارض ناشی از فشارخون بالا حدود 9.4 میلیون نفر را در سال قربانی می‌کند؛ زیرا فشارخون بالا عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های قلبی و ایست ناگهانی قلبی است. به همین دلیل به آن قاتل خاموش نیز گفته می‌شود. رژیم غذایی نامناسب، کم‌تحرکی، سن، ژن‌ها و جنسیت می‌تواند باعث فشارخون بالا شود. مصرف روزانه چای سبز می‌تواند به‌خوبی به کاهش فشارخون بالا کمک کند.

دمنوش چای سبز برای کنترل فشار خون

خواص چای سبز التهاب و علائم آرتریت را کاهش می‌دهد

التهاب اولین واکنش بدن به آسیب‌های مختلف، عفونت یا بیماری‌های خودایمنی است. التهاب مزمن یا مداوم می‌تواند باعث افزایش وزن، آلرژی، دیابت، آرتریت، بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و غیره شود. از طرفی کاهش التهاب بخصوص در افراد با مزاج بلغمی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؛ زیرا التهاب در بدن این افراد یکی از مهم‌ترین دلایل مقاومت به لاغر شدن است. در اینجا نحوه کمک چای سبز به مدیریت التهاب را برایتان شرح می‌دهیم:

بیماری‌های ناشی از التهاب در بدن را کاهش می‌دهد

خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی چای سبز به کاهش نشانگرهای التهابی در بیماری التهابی روده (IBD)، سرطان معده، افزایش وزن ناشی از التهاب و اختلالات عصبی کمک می‌کند.

به مدیریت التهاب ناشی از آرتریت کمک می‌کند

طبق گفته بنیاد جهانی آرتریت، EGCG موجود در چای سبز 100 برابر فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی‌تر از ویتامین‌های C و E را برای بدن فراهم می‌کند. مصرف 4 الی6 فنجان این دمنوش در روز می‌تواند به کاهش مفاصل متورم و التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کمک کند.

برای معتدل کردن طبع این دمنوش و جلوگیری از افت فشار می‌توانید از دارچین در کنار آن استفاده کنید. EGCG موجود در چای سبز درواقع مولکول‌های پیش التهابی و مسیرهای سیگنالینگ التهابی را که منجر به التهاب و آرتریت می‌شوند، مهار می‌کند.

خواص این دمنوش افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد

بیش از 300 میلیون نفر در دنیا با افسردگی و 40 میلیون نفر با اضطراب دائمی سروکار دارند که عامل بسیاری از بیماری‌ها و ناکامی‌ها بخصوص در سنین پایین است. چای سبز می‌تواند علائم اضطراب و افسردگی را به روش‌های زیر کاهش دهد:

خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد

مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که کاتچین‌های موجود در چای سبز به کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌های این دمنوش همچنین می‌توانند به کاهش افسردگی بعد از سکته یا جراحی کمک کنند.

هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد

پلی فنول‌های موجود در چای سبز یا کاتچین‌های موجود در این گیاه با کاهش هورمون‌های استرس که معمولاً در صورت تولید بیش‌ازحد و دائمی در بدن، منجر به افسردگی و اضطراب می‌شوند، همراه است.

خواص چای سبز می‌تواند با باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها در بدن مبارزه کند

میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در بدن مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها باعث عفونت می‌شوند و همچنین ممکن است بیماری‌های ناشی از این موارد به‌قدری گسترده باشند که جان افراد را بگیرند. چای سبز می‌تواند از طریق ویژگی‌های زیر به درمان و جلوگیری از این بیماری‌ها کمک کند.

با عفونت‌های باکتریایی در بدن مبارزه می‌کند

EGCG موجود در این چای یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است. محققان دریافتند که EGCG موجود در چای سبز می‌تواند به محافظت از بدن در برابر عفونت‌های باکتریایی در ریه‌ها کمک کند. همچنین خاصیت ضد میکروبی این دمنوش در برابر باکتری‌های دهان، عفونت ادراری ناشی از سرما و باسیلوس آنتراسیس خطرناک (باکتری سیاه‌زخم) مؤثر است.

با عفونت‌های قارچی و ویروسی مبارزه می‌کند

عفونت‌های قارچی و ویروسی از شایع‌ترین عفونت‌ها در میان بانوان و همچنین بیماری‌های جنسی است. مطالعات انجام شده در این زمینه تأیید کرده‌اند که چای سبز می‌تواند از شما در برابر عفونت‌های قارچی و ویروسی محافظت کند.

خواص چای سبز برای سلامت دهان و دندان مفید هستند

خواص ضد باکتریایی پلی فنول‌های موجود در چای سبز به محافظت از دندان در برابر عفونت‌های باکتریایی و پوسیدگی کمک می‌کند. از طرفی مصرف منظم این دمنوش با کاهش استرس اکسیداتیو می‌تواند از ایجاد حفره در دندان‌ها بخصوص به دلیل سیگار کشیدن جلوگیری کند.

همچنین خاصیت ضدالتهابی این دمنوش به کاهش التهاب و خطر بیماری‌های پریودنتال و پوسیدگی دندان کمک می‌کند. از طرفی پلی فنول‌های چای سبز خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می‌دهد.

خواص این دمنوش باعث تقویت ایمنی و افزایش طول عمر می‌شود

نتایج تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد، افرادی در چین که به‌طور منظم چای سبز مصرف می‌کردند عمر طولانی‌تری داشتند و این دمنوش در زادگاهش چین خطر مرگ‌ومیر را تا 10 درصد کاهش داده است. از طرفی مصرف منظم آن به‌طورکلی کیفیت زندگی در سالمندان را بهبود بخشیده و به تقویت ایمنی و کاهش ناتوانی عملکردی در سالمندان کمک کرده است.

بخصوص مصرف‌کنندگان این دمنوش که سیگاری نیستند خطر مرگ ناشی از عللی مانند کلسترول بالا، افسردگی، سکته مغزی، چاقی، فشارخون بالا و دیابت را کمتر تجربه خواهند کرد.

میزان مصرف روزانه چای سبز

چند فنجان چای سبز در روز مصرف کنیم؟

یکی از سؤالات بسیار متداول راجع به چای سبز این است که تا چند فنجان در روز می‌توانیم از این دمنوش بنوشیم؟ بهترین حالت این است که سه فنجان این چای را در روز بنوشید و از حد چهار فنجان تجاوز نکنید؛ زیرا مصرف بیشتر آن می‌تواند با عوارضی همراه باشد. با اینکه این چای و چای سیاه هر دو از یک گیاه گرفته می‌شوند ولی طبع متفاوتی دارند.

این دمنوش طبع سرد و خشکی دارد. به همین دلیل مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند منجر به افت فشار و همچنین کرختی و سستی بدن شود و میزان خواب را بخصوص در افراد با مزاج سرد افزایش می‌دهد. به همین دلیل همان‌طورکه قبلاً هم گفتیم بهتر است با گیاه دیگری مانند دارچین، زعفران، هل و … طبع آن را معتدل کنید و بیش‌ازاندازه نیز مصرف نکنید. بهترین زمان مصرف این دمنوش برای لاغری و یا سایر فواید چای سبز نیز 20 الی30 دقیقه قبل از ناهار، عصرانه و شام می‌باشد.همچنین می‌توانید یک فنجان این چای را نیز همراه صبحانه میل کنید.

نکته قابل توجه دیگر در مورد استفاده از چای سبز این است که به‌هیچ‌وجه با معده خالی آن را مصرف نکنید. همچنین از نوشیدن این دمنوش درست قبل از خواب خودداری کنید؛ زیرا کافئین موجود در آن ممکن است مانع از به خواب رفتن راحت شما شود. بهتر است حداقل 4 الی 5 ساعت قبل از خواب آن را بنوشید.

اگر در روز بیش‌ازحد چای سبز بنوشید چه اتفاقی می‌افتد؟

درصورتی‌که بیش‌ازحد اعتدال از این دمنوش در طول روز استفاده کنید، ممکن است دچار عوارض زیر شوید:

 • ممکن است باعث مسمومیت کبد و مشکلات کلیوی شود.
 • ممکن است باعث ایجاد اسپینا بیفیدا (شکاف مادرزادی که نوعی نقص مادرزادی یا نقص لوله عصبی در جنین است که بر ستون فقرات او تأثیر می‌گذارد.) در مادران باردار شود. به همین دلیل در طول بارداری حتماً هر نوع نوشیدنی را با مشورت پزشک مصرف کنید.
 • ممکن است باعث بی‌خوابی بیش‌ازحد شود.
 • می‌تواند منجر به گرفتگی معده و ناراحتی گوارشی شود.
 • تانن موجود در چای سبز در صورت مصرف بیش‌ازحد ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند یبوست، رفلاکس اسید و حالت تهوع شود.

چه کسانی باید از مصرف چای سبز اجتناب کنند؟

به‌طورکلی زنان باردار، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، مشکلات قلبی یا زخم معده و کودکان زیر 2 سال باید از نوشیدن چای سبز خودداری کنند یا در صورت تمایل به مصرف آن حتماً با یک پزشک متخصص مشورت نمایند.

سخن پایانی …

چای سبز یک گیاه جادویی در میان انواع گیاهان دارویی است که می‌تواند به‌طور معجزه‌آسایی از جهات مختلف به سلامت و شادابی شما کمک کند؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر جزو گروه‌های ممنوع برای مصرف این دمنوش نیستید تا حد امکان از این نوشیدنی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید تا از خواص بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا