تناسب اندام

اصلی ترین خواص چای سبز برای لاغری

یکی از بهترین و سالم‌ترین دمنوش‌ها چای سبز است. این نوشیدنی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است و علاوه بر فواید بی‌نظیری که برای سلامتی دارد از چای سبز برای لاغری نیز استفاده می‌شود. درواقع افراد طرفدار این دمنوش معتقدند که چای سبز چربی سوزی در بدن را افزایش داده و از این طریق به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم نکات و نتایج به دست آمده مهم از تحقیقات در مورد خواص چای سبز برای لاغری را برای شما عزیزان بیان کنیم. پس تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

آشنایی بیشتر با چای سبز برای لاغری

چای سبز از همان گیاهی گرفته می‌شود که چای سیاه را به ما می‌دهد. در کشور عزیزمان ایران بیشتر افراد از چای سیاه به‌عنوان دمنوش روزانه استفاده می‌کنند که آن هم درصورتی‌که در حد اعتدال مصرف شود، خواص بی‌نظیری برای بدن دارد. چای سبز در مراحل فراوری گیاه چای زودتر از چای سیاه جمع می‌شود و افرادی که این کار را انجام می‌دهند اجازه نمی‌دهند چای سبز به‌اندازه چای سیاه در برابر نور اکسید شود و چای سبز را تولید می‌کنند. طبع چای سبز سرد و خشک است درحالی‌که طبع چای سیاه گرم و خشک است. به همین دلیل معمولاً چای سبز با ادویه‌هایی مانند هل و دارچین مصرف می‌شود. برگ‌های چای سبز حاوی بسیاری از ترکیبات مفید برای بدن است.

یکی از ترکیبات مهم در چای سبز کافئین است. اگرچه یک فنجان چای سبز کافئین بسیار کمتری (24 تا 40 میلی‌گرم) نسبت به یک فنجان قهوه (100 تا 200 میلی‌گرم) برای شما دارد، اما همچنان حاوی مقدار کافی از این ماده برای تأثیر ملایم روی بدن می‌باشد. کافئین یک محرک شناخته شده است که در مطالعات متعدد مشخص شده که به چربی سوزی بیشتر و بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کند.

برخی افراد ممکن است برای رسیدن به این هدف، روزانه یا قبل از انجام ورزش، قهوه تلخ بخورند که می‌تواند معده را بعد از مدت‌زمانی اذیت کند. به‌علاوه کافئین بسیار بالایی دارد که ممکن است عوارضی برای بدن داشته باشد ولی چای سبز این‌طور نیست و ضمن کمک به چربی سوزی عوارض خاصی ایجاد نمی‌کند.

بااین‌حال، چای سبز واقعاً در محتوای آنتی‌اکسیدانی خود می‌درخشد و نوشیدن یک فنجان چای سبز، میزان آنتی‌اکسیدان‌ها را در جریان خون شما افزایش می‌دهد. این آنتی‌اکسیدان‌ها علاوه بر کمک به لاغری به جوانسازی پوست و جلوگیری از چین و چروک پوست کمک می‌کند. یکی از بهترین آنتی‌اکسیدان‌هایی که در این چای وجود دارد، کاتچین است. خود کاتچین نیز انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است، ماده‌ای که می‌تواند متابولیسم بدن شما را افزایش دهد. درنتیجه میزان کالری سوزی بدن نیز بیشتر خواهد شد.

چای سبز برای لاغری ، چای سبز برای کاهش وزن

چای سبز برای لاغری چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

چای سبز برای لاغری به روش‌های مختلفی می‌تواند به شما کمک کند و مهم‌ترین خواص چای سبز برای لاغری عبارت‌اند از:

چای سبز برای لاغری می‌تواند چربی را از سلول‌های چربی بدن دفع کند

برای سوزاندن چربی، ابتدا بدن شما باید آن را در سلول چربی تجزیه کرده و به جریان خون منتقل کند. تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که ترکیبات فعال موجود در چای سبز می‌توانند با افزایش اثرات برخی از هورمون‌های چربی‌سوز مانند نوراپی نفرین (نورآدرنالین) در بدن، به این فرآیند کمک کند.

آنتی‌اکسیدان اصلی چای سبز مانند EGCG نیز می‌تواند به مهار آنزیمی که هورمون نوراپی نفرین را ترشح می‌کند، کمک نماید. وقتی این آنزیم‌ها در بدن تولید شوند، مقدار نوراپی نفرین هم افزایش می‌یابد و درنتیجه باعث تجزیه چربی می‌شود. به همین دلیل چای سبز و لاغری شکم ارتباط نزدیکی با هم برقرار می‌کنند.

درواقع، کافئین و EGCG موجود در چای سبز این اثرات را افزایش می‌دهند. درنهایت، سلول چربی بیشتری در بدن شما تجزیه می‌شود و شما لاغری با چای سبز را تجربه می‌کنید. البته هیچ‌کدام از روش‌های لاغری این چنینی، بدون ورزش و رژیم غذایی مناسب نمی‌توانند نتایج معجزه‌آسا و سریعی به شما بدهند ولی در کنار ورزش و رژیم مناسب می‌توانند نتایج شگفت‌انگیزی ایجاد کنند.

چای سبز برای لاغری باعث افزایش چربی سوزی به‌خصوص در حین ورزش می‌شود

اگر به برچسب اکثر مکمل‌های تجاری کاهش وزن و چربی سوزی طبیعی یا گیاهی نگاه کنید، احتمالاً چای سبز را به‌عنوان یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده آن می‌بینید؛ زیرا عصاره چای سبز با افزایش چربی سوزی به‌ویژه در حین ورزش مرتبط است.

در یک مطالعه، مردانی که قبل از ورزش مکمل چای سبز مصرف کردند، 17 درصد بیشتر از مردانی که مکمل مصرف نکردند، چربی سوزی داشتند. این مطالعه نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند اثرات چربی سوزی ورزش را تا حد بسیار خوبی افزایش دهد.

همچنین نتایج یک تحقیق هشت هفته‌ای در این زمینه نشان داد که کاتچین‌های موجود در چای سبز باعث افزایش چربی سوزی در حین ورزش و حتی استراحت می‌شوند.

چای سبز برای لاغری میزان متابولیسم یا سوخت‌وساز بدن شما را افزایش می‌دهد

بسیاری از افراد دارای اضافه‌وزن یا چاق دچار کاهش متابولیسم بدن می‌شوند؛ یعنی میزان سوخت‌وساز بدنشان و کالری سوزی آن‌ها کم می‌شود. این افراد ممکن است حتی با انجام ورزش و رژیم غذایی مناسب با مشکلاتی مانند استپ وزنی روبرو شوند که بیشتر به دلیل پایین بودن متابولیسم بدن است. مصرف چای سبز برای لاغری یا مکمل‌های EGCG می‌تواند متابولیسم شما را افزایش داده و باعث شود کالری بیشتری حتی در حالت استراحت بسوزانید.

در اکثر مطالعات، این افزایش متابولیسم حدود 3 تا 4 درصد است، اگرچه برای برخی افزایش سوخت و ساز تا 8 درصد نیز نشان داده شده است. اگرچه ممکن است این ارقام، کم به نظر برسند ولی در طول زمان اثرات ماندگار بسیار خوبی ایجاد می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، برای فردی که 2000 کالری در روز می‌سوزاند، 3 تا 4 درصد معادل 60 تا 80 کالری اضافی است که در روز مصرف می‌کند و می‌تواند با مصرف دمنوش چای سبز برای لاغری آن را کاهش دهد که در طول هفته معادل 700 کالری است.

در یک مطالعه دیگر بر روی 60 فرد چاق، کسانی که عصاره چای سبز مصرف کردند، 3/7 پوند بیشتر (3/3 کیلوگرم) از دست دادند و پس از سه ماه مصرف منظم، 183 کالری بیشتر در روز نسبت به افرادی که این عصاره را مصرف نکردند، سوزاندند.

چای سبز برای لاغری کمک می‌کند کالری کمتری مصرف کنید

یکی از دلایلی که چای سبز برای لاغری مناسب است این است که می‌تواند اشتهای شما را کاهش دهد. درنتیجه بدون هیچ تلاش خاصی منجر به مصرف کالری کمتری در روز خواهد شد.

همچنین نتایج برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که عصاره چای سبز یا مکمل‌های EGCG می‌توانند میزان چربی جذب شده از غذاهای مختلف را کاهش دهند، اما این مورد در انسان هنوز تأیید نشده است.

چای سبز برای لاغری می‌تواند به کاهش چربی، به‌ویژه چربی‌های مضر شکم کمک کند

همان‌طور که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم، چای سبز و لاغری شکم ارتباط نزدیکی با هم دارند. به خاطر داشته باشید که همه چربی‌ها در بدن یکسان نیستند. چربی زیر پوست در زیر پوست شما قرار می‌گیرد، اما ممکن است مقدار قابل توجهی چربی احشایی نیز داشته باشید که به آن چربی شکم نیز می‌گویند.

مقادیر بالای چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین مرتبط است که هر دو به‌شدت با چندین بیماری جدی از جمله دیابت نوع 2 و بیماری قلبی ارتباط دارند.

چندین مطالعه روی کاتچین چای سبز نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از چربی دور شکم یعنی چربی احشایی مضر را کاهش می‌دهد؛ بنابراین، چای سبز باید خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مهم را نیز کاهش دهد که در کل می‌تواند منجر به زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر شود.

میزان مصرف چای سبز برای کاهش وزن

میزان مصرف چای سبز برای لاغری در طول روز چقدر است؟

چای سبز یک نوشیدنی بسیار محبوب در سراسر جهان است که یکی از مهم‌ترین دلایل این محبوبیت نیز خواص چای سبز برای لاغری است. درواقع دمنوش چای سبز در سال‌های اخیر از نظر سلامتی بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

خودِ چای سبز نیز از برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس گرفته می‌شود و انواع مختلفی دارد. می‌توان آن را به‌صورت گرم، سرد یا حتی به‌صورت پودر به تنهایی یا همراه با ترکیباتی مانند زنجبیل میل کرد و به دلیل محتوای آنتی‌اکسیدانی بالا و فواید سلامتی آن کاملاً شناخته شده است.

درواقع، مطالعات متعدد نشان می‌دهد که افرادی که چای سبز می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که چای سبز نمی‌نوشند، به میزان قابل توجهی کمتر در معرض ابتلا به بسیاری از انواع سرطان هستند. سرطان‌هایی که چای سبز ممکن است به جلوگیری از آن‌ها کمک کند شامل سرطان پروستات و سینه است که به ترتیب دو سرطان شایع در مردان و زنان هستند.

سایر مزایای احتمالی نوشیدن چای سبز شامل حمایت از سیستم ایمنی، بهبود عملکرد مغز، بهبود سلامت دندان و کاهش خطر ابتلا به آرتریت، آلزایمر و بیماری پارکینسون است. بااین‌حال، هر ماده طبیعی که خواص متعددی برای بدن ما دارد باید در حد اعتدال مصرف شود و مصرف بیش‌ازاندازه آن می‌تواند عوارضی را برای سلامتی شما ایجاد نماید. معمولاً توصیه می‌شود تنها سه الی 5 فنجان متوسط چای سبز در روز بنوشید و مصرف آن را از این مقدار بیشتر نکنید.

درمان بیماری ها با کمک چای سبز

مصرف منظم چای سبز از چه بیماری‌هایی جلوگیری می‌کند؟

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، چای سبز برای لاغری می‌تواند برای سلامت ما نیز بسیار عالی و مؤثر باشد. به دلیل آنتی‌اکسیدان‌های قوی موجود در این گیاه، می‌توان از آن برای جلوگیری از بسیاری بیماری‌های جدی مانند سرطان‌ها استفاده نمود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

سرطان دهان

در یک مطالعه مشاهده‌ای بزرگ، زنانی که روزانه سه تا چهار فنجان چای سبز می‌نوشیدند کمترین احتمال ابتلا به سرطان دهان را داشتند.

سرطان پروستات

یک مطالعه مشاهده‌ای بزرگ نشان داد که مردانی که روزانه پنج فنجان چای سبز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که در حد یک فنجان در روز می‌نوشیدند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات بودند.

سرطان معده

یک مطالعه مشاهده‌ای بزرگِ دیگر، کاهش خطر ابتلا به سرطان معده را در زنانی که پنج فنجان چای سبز در روز مصرف می‌کردند را نشان داد.

سرطان سینه

دو مطالعه مشاهده‌ای کاهش عود سرطان سینه را در زنانی که بیش از سه فنجان چای سبز در روز مصرف می‌کردند، نشان داد.

سرطان لوزالمعده

یک مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که نوشیدن پنج فنجان چای سبز در روز با کاهش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده مرتبط است.

دیابت

در یک مطالعه مشاهده‌ای، افرادی که روزانه شش فنجان چای سبز مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک فنجان در هفته مصرف می‌کردند، 33 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بودند.

بیماری قلبی

تجزیه‌وتحلیل 9 مطالعه نشان داد افرادی که روزانه یک تا سه فنجان چای سبز مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک فنجان از این نوشیدنی می‌نوشند، خطر حمله قلبی و سکته مغزی کمتری دارند.

بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری

بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند اول صبح یک فنجان چای سبز بنوشند تا تمرکز و چربی سوزی خود را افزایش دهند. برخلاف قهوه و سایر نوشیدنی‌های کافئین دار، چای سبز همچنین حاوی L-theanine است، اسیدآمینه‌ای که اثرات آرام بخش دارد. L-theanine و کافئین با هم برای بهبود عملکرد مغز و خلق‌وخو کار می‌کنند، بدون ایجاد عوارض جانبی منفی که ممکن است با مصرف کافئین با قهوه همراه باشند.

برخی تحقیقات نیز نشان می‌دهد که بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری قبل از تمرینات ورزشی است. مطالعه‌ای بر روی 13 زن نشان داد که نوشیدن 3 وعده چای سبز در روز قبل از تمرین و یک وعده دیگر 2 ساعت قبل از تمرین، در طول ورزش می‌تواند نتایج بسیار خوبی ایجاد کند. علاوه بر این، چای سبز می‌تواند به‌عنوان یک ماده ریکاوری پس از یک تمرین شدید مصرف شود.

مضرات استفاده بیش از حد از چای سبز

عوارض جانبی احتمالی نوشیدن چای سبز برای لاغری

کافئین و کاتچین موجود در چای سبز فواید سلامتی بسیار زیادی برای ما دارد و مقدار کافئین موجود در این چای نسبت به سایر دمنوش‌های کافئین دار مانند قهوه و چای بسیار کمتر است، اما ممکن است مصرف آن بخصوص در دوزهای بالا برای برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند که عبارت‌اند از:

اثرات منفی کافئین

مصرف بیش‌ازحد کافئین می‌تواند احساس اضطراب را افزایش دهد، در خواب فرد تداخل ایجاد کند و در برخی افراد باعث ناراحتی معده و سردرد شود.

اثرات منفی در دوران بارداری

مصرف مقادیر زیاد کافئین در دوران بارداری حتی می‌تواند خطر نقایص مادرزادی و سقط‌ جنین را افزایش دهد. بر اساس تحقیقات فعلی، همه، از جمله زنان باردار، نباید بیش از 300 میلی‌گرم کافئین در روز مصرف کنند.

کاتچین‌های چای سبز ممکن است جذب آهن را کاهش دهند

کاتچین موجود در چای سبز می‌تواند توانایی بدن شما در جذب آهن را کاهش دهد. درواقع، مصرف کاتچین در مقادیر زیاد ممکن است منجر به کم‌خونی ناشی از فقر آهن بخصوص در زنان شود.

به‌طورکلی درحالی‌که نوشیدن منظم چای سبز برای اکثر افراد سالم نگران‌کننده نیست، کسانی که در معرض خطر کمبود آهن هستند باید چای سبز را بین وعده‌های غذایی و حداقل یک ساعت بعد از خوردن غذا باید برای نوشیدن چای سبز منتظر بمانند.

تداخل دارویی

کاتچین موجود در چای سبز همچنین می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد و اثربخشی آن‌ها را کاهش دهد. به‌عنوان‌مثال، مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است اثربخشی برخی داروهای قلب و فشارخون را مهار کند.

اضطراب و افسردگی

مصرف بیش‌ازحد چای سبز می‌تواند منجر به استرس و افسردگی شود.

اثرات سمی

اثرات سمی زمانی رایج است که افراد مکمل‌های چای سبز را مصرف کنند که دارای غلظت بسیار بالاتری از کاتچین نسبت به خود چای سبز است. توصیه می‌شود بدون مشورت با پزشک از این مکمل‌ها استفاده نکنید.

سخن پایانی …

چای سبز برای لاغری یکی از بهترین دمنوش‌های گیاهی است که در بسیاری از داروها و دمنوش‌های گیاهی ترکیبی برای لاغری نیز از آن استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید با مصرف روزانه این دمنوش در حد اعتدال از مزایای بی‌نظیر آن برای سلامتی بدن و لاغری بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا