بهترین نتیجه از تزریق ژل زیر چشم با رعایت نکات اساسی!

تزریق ژل زیر چشم یکی از بهترین روش‌های نوین است که در گروه روش‌های کم تهاجمی قرار گرفته و می‌تواند با نتایج سریعی که ایجاد می‌کند، یک تغییر عالی در چهره شما به وجود آورد. اگرچه مراقبت از پوست حساس دور چشم، از سنین 25 سالگی به بعد توصیه می‌شود ولی افرادی که به‌درستی مراقبت انجام نداده‌اند یا به هر دلیل دچار پیری و چروک دور چشم شده‌اند، می‌توانند با تزریق فیلرهای دور چشم تا حد زیادی این مشکل را برطرف کنند.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم نکات بسیار مهمی را در مورد تزریق ژل زیر چشم در اختیار شما قرار بدهیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

تزریق ژل زیر چشم تا چه حد مؤثر است؟

تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا واقعاً تزریق ژل زیر چشم برای شما مناسب است یا خیر یک انتخاب بزرگ است و شما باید برای پیدا کردن بهترین گزینه موارد زیر را بررسی کنید:

 • هزینه
 • نوع پرکننده
 • انتخاب یک متخصص حرفه‌ای برای انجام این روش
 • زمان بهبودی
 • عوارض جانبی بالقوه

برای انجام این روش باید بدانیم که پرکننده‌های چشم می‌توانند معجزه کنند اما راه‌حل معجزه‌آسایی نیستند. به‌عنوان‌مثال، نتایج این روش دائمی نیست و برخی از نگرانی‌ها، مانند چین‌های پای کلاغی را تا حد زیادی برطرف نخواهد کرد. به همین دلیل برای انتخاب این روش و مؤثر بودن آن، صحبت کردن با یک پزشک خوب و باتجربه در مورد نتایج مورد انتظار اولین قدم مهم است.

تزریق ژل زیر چشم چیست؟

تزریق ژل زیر چشم به معنی تزریق پرکننده‌های پوستی در ناحیه اطراف چشم است. پرکننده‌های دور چشم برای روشن کردن ناحیه اشک یا ناحیه زیر چشم استفاده می‌شوند. وقتی این تزریق انجام می‌شود، ناحیه را پرتر و روشن‌تر نشان می‌دهد و تیرگی دور چشم نیز تا حدی برطرف خواهد شد.

انواع مختلفی از پرکننده‌های زیرپوستی برای تزریق ژل زیر چشم وجود دارد که انتخاب بهترین آن، به نظر متخصص شما و مقدار هزینه‌ای که برایتان مقدور است پرداخت کنید، بستگی دارد؛ زیرا تزریق ژل زیر چشم یک عمل زیبایی است که تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار نمی‌گیرد.

همچنین توجه به این نکته مهم است که در حال حاضر هیچ پرکننده‌ای توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای ناحیه زیر چشم تأیید نشده است. بااین‌حال، برخی از آن‌ها وجود دارند که به‌طورمعمول بر اساس تجربه و میزان مهارت پزشک انجام دهنده برای دور چشم نیز استفاده می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

اصلی‌ترین فیلرها برای تزریق ژل زیر چشم

اصلی‌ترین فیلرها برای تزریق ژل زیر چشم

بسته به هدف شما، نظر متخصص و همچنین اعتبار کلینیکی که برای تزریق ژل زیر چشم به آن مراجعه می‌کنید ممکن است از برند‌ها و ترکیبات مختلفی به‌عنوان فیلرهای دور چشم استفاده کنند که پرکاربردترین و بهترین آن‌ها عبارت‌اند از:

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک که عامل نگه‌دارنده رطوبت در پوست است، به‌طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود. پرکننده‌های اسید هیالورونیک از یک ژل مصنوعی ساخته شده‌اند که از نظر ساختاری تقریباً مشابه نوع طبیعی آن در بدن هستند. بهترین برندهای اسید هیالورونیک در حال حاضر در بازار عبارت‌اند از:

 • Restylane
 • بلوترو
 • Juvederm

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه مشخص شده است که پرکننده‌های اسید هیالورونیک از تولید کلاژن در پوست حمایت می‌کنند. کلاژن پروتئینی است که به لیفت و جوانسازی پوست کمک می‌کند و افزایش آن میزان چین‌وچروک دور چشم را کاهش خواهد داد.

لیدوکائین نیز یک بی‌حس‌کننده است که به بی‌حس شدن ناحیه تزریق و از بین رفتن درد احتمالی ناشی از تزریق کمک می‌کند و ماده‌ای است که در برخی از انواع پرکننده‌های هیالورونیک وجود دارد یا ممکن است توسط خود پزشک انجام دهنده قبل از تزریق ژل زیر چشم در ناحیه مورد نظر زده شود.

البته به‌طورکلی برای تزریق ژل زیر چشم از سوزن‌های بسیار ظریفی استفاده می‌شود که در صورت انجام این روش توسط افراد ماهر بعید است درد غیرقابل‌تحملی تجربه شود.

ازآنجایی‌که پرکننده‌های هیالورونیک اسید شفاف هستند، به‌راحتی در زیرپوست بعد از تزریق ژل زیر چشم صاف می‌شوند و احتمال جمع شدن آن‌ها به‌صورت گلوله یا برجستگی کمتر است. به همین دلیل پرکننده‌های اسید هیالورونیک رایج‌ترین نوع پرکننده مورداستفاده برای تزریق ژل زیر چشم هستند.

همچنین به دلیل اینکه با اسید هیالورونیک تولید شده به‌صورت طبیعی در بدن مطابقت دارد، می‌تواند نتایج طبیعی‌تری برای شما ایجاد نماید.

پلی ال-لاکتیک اسید

پلی-ال-لاکتیک اسید نیز یک ماده زیست سازگار و مصنوعی است که در آزمایشگاه تولید می‌شود و می‌تواند به روش خطی تزریق شود. در این روش متخصص بر اساس نیاز پوست شما خطی را برای تزریق در نظر می‌گیرد و چند تزریق پشت سر هم و کوتاه به‌صورت خطی در این مسیر انجام می‌دهد.

این ماده به‌طور قابل‌توجهی میزان تولید کلاژن در پوست را تقویت کرده و بهترین نوع آن با نام تجاری Sculptra Aesthetic در بازار عرضه می‌شود.

هیدروکسی لاپاتیت کلسیم

این فیلر پوستی زیست سازگار از ترکیباتی مانند فسفات و کلسیم تشکیل یافته است که می‌تواند تولید کلاژن را در پوست تحریک کرده و به حمایت و حفظ بافت همبند پوست کمک خواهد کرد که پوستی جوان‌تر با حجم بیشتر را نشان می‌دهد.

کلسیم هیدروکسیل آپاتیت به‌طورکلی غلیظ‌تر یا ضخیم‌تر از اسید هیالورونیک است. به همین دلیل اغلب، قبل از تزریق ژل زیر چشم به کمک این ماده، ابتدا با یک ماده بی‌حس‌کننده رقیق می‌شود. این نگرانی وجود دارد که بعد از تزریق این ماده در صورت تزریق زیاد، اطراف چشم سفید رنگ شود. به همین دلیل برخی از پزشکان از این ماده بخصوص برای اطراف چشم استفاده نمی‌کنند.

همچنین احتمال ایجاد گره در زیر چشم به‌صورت برجستگی بخصوص در صورت تجربه پایین پزشک انجام دهنده وجود دارد. بهترین نوع کلسیم هیدروکسیل آپاتیت در بازار دارای نام تجاری Radiesse است.

انتقال چربی (پیوند چربی، میکرولیپواینژکتور یا انتقال اتولوگ چربی)

اگر در جایی که پلک و گونه تحتانی شما به هم می‌رسند، خط عمیقی وجود داشته باشد، ممکن است پیوند چربی در این ناحیه توصیه شود که برای انجام آن از چربی بدن خودتان استفاده می‌شود. به همین دلیل سازگاری بالایی دارد، عوارض تا حد قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و ماندگاری نتایج نیز طولانی‌تر خواهد بود. معمولاً چربی مورد نیاز برای تزریق از طریق لیپوساکشن در همان روز تزریق از قسمت‌هایی مانند شکم، پهلوها، باسن و … گرفته می‌شود.

روال کار برای تزریق ژل زیر چشم چگونه است؟

روال کار برای تزریق ژل زیر چشم چگونه است؟

روش‌های انجام تزریق ژل زیر چشم تا حدودی بر اساس نوع پرکننده مورداستفاده متفاوت خواهد بود. همان‌طورکه در ابتدا نیز گفتیم اولین قدم شما یک مشاوره خوب با یک فرد حرفه‌ای قبل از درمان خواهد بود. شما با پزشک خود در مورد وضعیتتان بحث خواهید کرد و در مورد راه‌حل مناسب، بهترین تصمیم را خواهید گرفت.

در این جلسه باید تمامی نگرانی‌های خود در مورد تزریق ژل زیر چشم را برطرف کنید و حتماً به یک پزشک قابل‌اعتماد مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است روشی که شما در نظر دارید برایتان مناسب نباشد و باید پزشکی را انتخاب کنید که قلباً تمامی توصیه‌های او را قبول داشته باشید و به آن‌ها عمل کنید.

اگر بعد از مشورت با یک پزشک هنوز مردد بودید، توصیه می‌شود با چند پزشک مشورت نمایید و بعد تصمیم بگیرید. اگر بخواهیم به‌طورکلی روند انجام کار برای تزریق ژل زیر چشم را توضیح دهیم، شامل مراحل زیر خواهد بود:

 • پزشک ابتدا ناحیه‌ای را که تزریق انجام می‌شود، علامت زده و آن را با مایع پاک‌کننده استریل می‌کند.
 • سپس یک کرم بی‌حس‌کننده را روی آن ناحیه می‌مالد و اجازه می‌دهد برای چند دقیقه جذب پوست شود.
 • پزشک شما از یک سوزن کوچک و بسیار ظریف برای تزریق استفاده می‌کند. البته در بعضی از مواقع پزشک، فیلر را از طریق سوزن به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند ولی در موارد دیگر، یک کانول لبه‌ای کند که حاوی پرکننده است به سوراخ ایجاد شده از طریق سوزن وارد می‌شودخواهد شد.
 • زیر هر چشم بسته به وضعیتی که دارد و همچنین نظر متخصص، یک یا چند تزریق انجام می‌شود. در برخی افراد ممکن است نیاز به چند جلسه درمانی وجود داشته باشد که بازهم متخصص باید مشخص کند.
 • پزشک شما فیلر تزریق شده را در جای خود صاف می‌کند.
 • اگر انتقال چربی انجام می‌دهید، ابتدا تحت بیهوشی عمومی لیپوساکشن برایتان انجام می‌شود تا چربی مورد نیاز برداشت شود.
 • کل این روش بین 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.

آیا تزریق ژل زیر چشم با درد همراه است؟

بسیاری از افراد در طول انجام تزریق ژل زیر چشم عملاً هیچ دردی احساس نمی‌کنند؛ اما برخی به دلیل پایین بودن آستانه درد یا حساسیتی که پوستشان دارد گزارش می‌دهند که احساس سوزش خفیف دارند. با تزریق فیلر، احساس فشار یا تورم نیز وجود خواهد داشت.

به همین خاطر برای اینکه این ناراحتی‌ها به حداقل ممکن برسد، برخی از تولیدکنندگان خودشان در هنگام ساخت پرکننده مواد بی‌حس‌کننده مانند لیدوکائین را به‌اندازه کافی به فیلر اضافه می‌کنند و برخی از پزشکان نیز قبل از تزریق، بی‌حسی کننده موضعی می‌زنند.

اگرچه سوزن تزریق درست در کنار چشم قرار نمی‌گیرد، اما از نظر روانی ممکن است به دلیل اینکه احساس می‌کنید که سوزن به چشم شما نزدیک می‌شود، کمی ناراحت کننده باشد.

روند بهبود بعد از تزریق ژل زیر چشم چگونه است؟

روند بهبود بعد از تزریق ژل زیر چشم چگونه است؟

بسیار مهم است که برای گرفتن نتایج عالی دستورالعمل‌های مراقبتی متخصص انجام دهنده تزریق را به‌درستی اجرا کنید. همچنین در طول بهبودی می‌توانید از روش‌های زیر برای تسریع بهبودی و کاهش علائم کمک بگیرید:

 • پس از انجام عمل، پزشک به شما یک کیسه یخ می‌دهد تا آن را روی ناحیه تزریق اعمال کنید. این کار کمک می‌کند تورم زیادی ایجاد نشود و درد بعد از از بین رفتن اثر بی‌حسی کاهش یابد.
 • ممکن است بعد از تزریق ژل زیر چشم مقداری قرمزی، کبودی یا تورم مشاهده کنید اما در بیشتر موارد این عوارض کوتاه‌مدت خواهند بود و تنها بعد از چند روز از بین می‌روند.
 • پزشک شما یک قرار ملاقات بعدی را برای چند روز بعد از تزریق جهت ارزیابی ناحیه و تعیین اینکه آیا نیاز به تزریق فیلر اضافی است یا خیر، توصیه می‌کند.
 • ممکن است بر اساس نیاز شما چندین تزریق در طی چند هفته یا ماه توصیه شود.
 • برخلاف پرکننده‌های مصنوعی، اگر پیوند چربی انجام شده باشد، به دلیل اینکه بیهوشی عمومی و لیپوساکشن هم انجام شده است، احتمالاً نیاز به یک استراحت دو هفته‌ای خواهید داشت که باید از قبل برای آن برنامه‌ریزی نمایید.

نتایج فیلرهای پوستی برای دور چشم چقدر ماندگار هستند؟

میزان ماندگاری نتایج فیلرها بعد از تزریق ژل زیر چشم به عوامل مختلفی مانند میزان دوز تزریق شده و نوع فیلر مورداستفاده بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی پرکننده‌ها به‌مرورزمان دوباره جذب بدن می‌شوند و به همین دلیل نتایج دائمی ارائه نمی‌دهند. مدت‌زمان ماندگاری پرکننده‌هایی که بیشترین استفاده را دارند، عبارت‌اند از:

 • نتایج پرکننده‌های اسید هیالورونیک معمولاً بین 9 ماه تا 1 سال دوام می‌آورند.
 • نتایج هیدروکسی لاپاتیت کلسیم معمولاً بین 12 تا 18 ماه دوام می‌آورد.
 • نتایج اسید پلی ال لاکتیک می‌تواند تا 2 سال دوام بیاورد.
 • ماندگاری نتایج انتقال چربی ممکن است تا 3 سال نیز طول بکشد.

تزریق ژل زیر چشم برای چه افرادی نتایج بهتری ایجاد می‌کند؟

عوامل مختلفی می‌توانند منجر به تغییراتی مانند چین‌وچروک و تیرگی دور چشم شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • افزایش سن به‌صورت طبیعی
 • الگوهای خواب ضعیف
 • کم‌آبی بدن
 • رنگ‌دانه بیش‌ازحد در پوست
 • رگ‌های خونی قابل مشاهده

با توجه به این مشکلات، پرکننده‌های دور چشم برای افرادی که گودال‌های تیره زیر چشم ناشی از ژنتیک یا افزایش سن دارند، مؤثرتر است. فرورفتگی و تیرگی با درجات متفاوت برای برخی افراد بصورت طبیعی وجود دارد که در زیر پلک‌ها سایه ایجاد می‌کند. پرکننده‌های چشم می‌توانند به کاهش این مشکل در بعضی شرایط کمک کنند، اگرچه برخی دیگر ممکن است جراحی را راه‌حل مؤثرتری بدانند.

بالا رفتن سن نیز می‌تواند باعث گودی چشم و ظاهری تیره و توخالی در اطراف چشم شود؛ زیرا با افزایش سن، چربی زیر چشم ممکن است از بین برود یا ریزش کند و باعث ایجاد ظاهری توخالی و جدایی عمیق بین ناحیه زیر چشم و گونه شود.

بااین‌حال، همه افرادی که این مشکلات را دارند هم کاندیدای مناسبی برای دریافت پرکننده‌های دور چشم نیستند؛ مثلاً اگر هر نوع دخانیاتی مصرف می‌کنید، پزشک ممکن است در مورد مصرف پرکننده‌های چشم به شما هشدار دهد. به‌عنوان نمونه سیگار ممکن است مانع از بهبودی مناسب بعد از تزریق شود. همچنین ممکن است مدت‌زمان ماندگاری نتایج را کاهش دهد.

به‌علاوه فیلرهای چشم هنوز برای ایمنی در زنان باردار یا شیرده آزمایش نشده است و توصیه نمی‌شود در این زمان‌ها از این مواد استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی تزریق ژل زیر چشم چیست؟

عوارض جانبی احتمالی تزریق ژل زیر چشم چیست؟

می‌توان گفت مهم‌ترین عارضه‌ای که ممکن است بعد از تزریق فیلرها بخصوص فیلرهای مصنوعی ایجاد شود، آلرژی یا حساسیت نسبت به ترکیبات تشکیل‌دهنده آن‌ها است. بنابراین، برای جلوگیری از واکنش آلرژیک احتمالی به پرکننده، حتماً پزشک خود را از هرگونه آلرژی در صورت وجود، مطلع کنید.

در بیشتر موارد، عوارض جانبی پرکننده‌های چشم حداقل و کوتاه‌مدت خواهد بود که شامل موارد زیر هستند:

 • سرخی
 • پف‌کردگی
 • نقطه قرمز کوچک در محل(های) تزریق
 • کبودی

پزشک انتخاب شده برای انجام این کار باید تجربه و مهارت بالایی داشته باشد تا تزریق‌ها را در نقاط درستی انجام دهد. اگر پرکننده مورد استفاده در عمق کمی نزدیک به سطح پوست تزریق گردد، ممکن است این ناحیه ظاهری آبی یا پف‌کرده به وجود آورد. این عارضه جانبی به‌عنوان اثر Tyndall شناخته می‌شود.

در برخی موارد، اگر این اتفاق بیفتد، پرکننده باید حل شود. اگر هیالورونیک اسید فیلر شما بود، تزریق هیالورونیداز به حل سریع فیلر کمک می‌کند و همین امر هم باعث شده است که اسید هیالورونیک به پرمصرف‌ترین فیلر دور چشم تبدیل شود؛ زیرا برای سایر پرکننده‌ها اگر چنین مشکلی رخ دهد معمولاً حلالی وجود ندارد تا بتوان مشکل را حل نمود و منجر به ایجاد ظاهری نامتقارن و نازیبا در چهره شما می‌شود که تا زمان از بین رفتن اثر ماده مورد نظر باید آن را تحمل کنید.

مهم‌ترین راه برای جلوگیری از عوارض جانبی جدی ناشی از تزریق ژل زیر چشم، انتخاب یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک باتجربه و دارای مجوز هیئت‌مدیره برای انجام این روش است. لازم به ذکر است پزشکان کم صلاحیت می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی جدی مانند استفاده ناهموار از پرکننده یا سوراخ کردن تصادفی ورید یا شریان شوند که منجر به مشکلات مختلف بعدی مانند نابینایی می‌شود. برخی دیگر از عوارض جانبی جدی عبارت‌اند از:

 • نتایج ناهموار، مانند عدم تقارن بین چشم‌هایتان
 • برجستگی‌های ریز زیرپوست
 • فلج عصبی
 • جای زخم

هزینه تزریق ژل زیر چشم چقدر است؟

همان‌طورکه قبلاً نیز گفتیم، به دلیل اینکه تزریق پرکننده‌های چشم یک عمل زیبایی است، تحت پوشش هیچ طرح بیمه درمانی نیست. هزینه‌ها نیز می‌تواند بر اساس عوامل مختلفی مانند مکان تزریق، مهارت پزشک انجام دهنده، نوع فیلر مورداستفاده، میزان دوز تزریق شده و … متفاوت باشد.

سخن پایانی …

تزریق ژل زیر چشم برای کاهش تیرگی زیر چشم و چین‌وچروک‌های ظریف بسیار مؤثر است و اگر به دست افراد باتجربه و ماهر انجام شود، نتایج خارق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. با توجه به اینکه ماندگاری نتایج فیلرها دائمی نیست درصورتی‌که از نتایج کار راضی بودید، می‌توانید طبق توصیه پزشک هرچند وقت یک‌بار این تزریق‌ها را انجام دهید تا به حفظ زیبایی و جوانی پوستتان کمک کرده باشید.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا