روش های متداول لیفت پیشانی + مزایا و عوارض

لیفت پیشانی یکی از متدهای زیبایی است که درگذشته بیشتر به شیوه جراحی و امروزه با روش‌های کم تهاجمی و آسان‌تر مانند تزریق فیلر، ژل و… انجام می‌شود. این روش اگر به‌درستی و به دست افراد ماهر انجام شود، می‌تواند بخصوص در سنین بالای 40 سال تفاوت بسیار خوبی در زیبایی چهره شما ایجاد نماید.

در این مقاله از سفیر زیبایی با ما همراه باشید تا شما را با انواع روش‌های لیفت پیشانی آشنا کنیم و با اطلاعاتی بیشتر بتوانید تصمیم بهتری برای انجام این عمل زیبایی اتخاذ نمایید.

لیفت پیشانی چه نوع عمل زیبایی است؟

لیفت پیشانی که گاهی به آن لیفت ابرو نیز گفته می‌شود با کشیدن پوست پیشانی به ازبین‌بردن خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده در پیشانی مثل خط اخم کمک می‌کند. معمولاً این کار به طور هم‌زمان ابروها را نیز به موقعیت ایده‌آل می‌برد که به جوان‌سازی و تعادل بیشتر چهره کمک می‌کند. البته به‌شرط اینکه این عمل زیبایی توسط یک متخصص باتجربه و خبره با مواد باکیفیت بالا انجام شود.

لیفت پیشانی اگر به‌درستی انجام شود، می‌تواند ظاهری جذاب‌تر به شما بدهد. روش‌های متفاوتی برای انجام لیفت پیشانی ازجمله لیفت پیشانی با نخ، لیفت پیشانی با تزریق فیلر، لیفت با جراحی و … وجود دارد. اینکه کدام روش برای شما بهتر و کارسازتر است، به عوامل مختلفی مانند سن پوستی، میزان چین و چروک‌های موجود، مهارت پزشک شما در انتخاب بهترین روش و… بستگی دارد.

انواع روش لیفت پیشانی و لیفت ابرو برای جوان سازی پوست

آیا من کاندید خوبی برای لیفت ابرو و پیشانی هستم؟

اگر چین و چروک‌های برجسته پیشانی همراه با پوست اضافی و افتادگی ابرو بدون افتادگی پلک دارید یا افتادگی پلک شما به دلیل افتادگی ابرو اتفاق افتاده است، ممکن است دیگران به‌اشتباه شما را همیشه فردی عصبانی و یا نگران تصور کنند.

این مشکل را می‌توان با لیفت پیشانی برای دستیابی به جوان‌سازی کافی در این ناحیه اصلاح کرد. سایر مشکلاتی که با این روش برطرف می‌شوند و شما را کاندید مناسبی برای انجام لیفت پیشانی می‌کند، عبارت‌اند از:

  • اگر جوان هستید اما از ابروهای جابه‌جا شده به سمت پایین راضی نیستید و می‌خواهید ظاهری زنانه داشته باشید، ممکن است لیفت پیشانی و ابرو به شما کمک کند.
  • ابروهای پایین افتاده که باعث ایجاد پلک بالایی “کلاه‌دار” می‌شوند نیز با این روش قابل بهبود هستند.
  • چین‌وچروک پیشانی مانند خط اخم یا خط‌های افقی ایجاد شده را هم می‌توان با لیفت پیشانی برطرف کرد.
لیفت پیشانی برای چه سنی مناسب است؟

انواع روش‌های لیفت پیشانی کدام‌اند؟

روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای لیفت پیشانی وجود دارد که برخی از رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از:

لیفت آندوسکوپی ابرو و پیشانی

این تکنیک چشمگیرترین و بهترین نتایج را در میان سه روش ذکر شده در این مقاله ایجاد می‌کند که بیشتر برای بیماران مبتلا به افتادگی ابرو متوسط تا شدید توصیه می‌شود. در این روش، برش‌های کوچکی در پشت خط مو ایجاد می‌شوند و از این برش‌ها به‌عنوان نقاط دسترسی برای جراحی پلاستیک استفاده می‌گردد.

یک دوربین کوچک در داخل یک لوله فلزی نازک قرار داده شده است تا امکان تجسم را فراهم کند و نیاز به برش‌های بزرگ را که قبل از این فناوری معمول بود، برطرف کرده است.

ابزارهای بلند و نازک برای رها کردن ضمائم که به شکل نامطلوب ابرو و پیشانی کمک می‌کنند، استفاده می‌شود. ماهیچه‌هایی که باعث خط افتادن بین ابروها هستند برداشته می‌شوند و دیگر هرگز به انجام روش‌هایی مانند بوتاکس در بین ابروهای خود (ناحیه گلابلار) نیاز نخواهید داشت.

بافت نرم پیشانی شما مجدداً تراشیده و معلق می‌شود و به حالت مطلوب ابرو می‌رسد. ازآنجایی‌که تمام برش‌ها در پشت خط مو ایجاد می‌شوند، هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای وجود ندارد.

لیفت خارجی ابرو

این روش برای موارد خفیف تا متوسط افتادگی ابرو مناسب است. یک برش خطی 8 میلی متری بلافاصله بالای هر ابرو ایجاد می‌شود. کل عمل از طریق این دو محل برش انجام خواهد شد. جراح شما همچنین می‌تواند در صورت لزوم عمل را به سمت بالا و داخل پیشانی گسترش دهد تا لیفت پیشانی به طور همزمان انجام شود.

سپس، درست مانند تکنیک آندوسکوپی، پیوست‌ها آزاد می‌شوند، عضلات برداشته می‌شوند، بافت نرم مجدداً پوشانده می‌شود و سپس مجدداً معلق خواهد شد. به طور معمول، جای زخم ایجاد شده به طور نامحسوس بهبود می‌یابد.

لیفت داخلی ابرو یا بلفاروپلاستی

این روش برای بیماران مبتلا به افتادگی ابروهای خفیف تا متوسط همراه با پتوز یا افتادگی پلک مناسب است. فایده اصلی این روش این است که کمترین جای زخم به جا می‌ماند. زیرا تنها برش مورد نیاز در این روش در امتداد چین پلک جدید بیمار (محل برش بلفاروپلاستی) است.

جراح شما از طریق عمل بلفاروپلاستی یک چین پلک ایجاد می‌کند. این برش درواقع نقطه دسترسی جراح است تا پوست را به سمت بالا بکشد و از زیر پوست قوس ابروی شما یک بخیه را بگذراند. این بخیه ابروی بلند شده تازه قرار گرفته را محکم می‌کند. سپس، درست مانند تکنیک‌های آندوسکوپی و خارجی، پیوست‌ها آزاد می‌شوند، ماهیچه‌ها برداشته می‌شوند، بافت نرم دوباره کشیده می‌شود و سپس دوباره معلق خواهد شد.

جوان سازی پوست صورت با عمل زیبایی لیفت پیشانی

لیفت کلاسیک ابرو و پیشانی

در روش لیفت کلاسیک پیشانی، متخصص زیبایی برشی را مثل الگوی هدفون به وجود می‌آورد. به برش، برش تاجی گفته می‌شود و تقریباً از سطح گوش شروع شده و از بالای پیشانی تا گوش دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

سپس جراح، پوست پیشانی را با دقت بالا می‌کشد و هر گونه بافت و چربی اضافی را از بین می‌برد و در صورت لزوم، عضلات را دوباره مرتب می‌کند. در طول این روش، ابروها همچنین ممکن است در سطح بالاتری قرار بگیرند و هر گونه پوست اضافی کوتاه شود.

لیفت پیشانی با نخ

روش‌های قبلی همگی روش‌های جراحی و کاملاً تهاجمی برای لیفت پیشانی بودند که قطعاً می‌تواند با عوارضی مانند خونریزی، عفونت، درد، طولانی بودن دوران نقاهت و… همراه باشد. از طرفی بسیاری از افراد به دلیل ترس و نگرانی از بیهوشی و جراحی به سمت انجام این عمل‌ها نمی‌روند.

به همین دلیل، روش‌های جدید و کم تهاجمی‌تری مانند لیفت پیشانی با نخ یا تزریق فیلر و ژل ابداع شد تا بدون نیاز به جراحی عمل جوان‌سازی پیشانی و بالا بردن ابروها انجام شود.

فقط تنها مسئله‌ای که این روش‌ها را در درجه دوم نسبت به جراحی قرار می‌دهد، این است که نتایج دائمی نیستند و بعد از یک الی دو سال بسته به روش انتخابی از بین خواهند رفت و مجدد باید این کار انجام شود.

در لیفت پیشانی با نخ پزشک از نخ‌های مخصوص برای کشیدن پوست صورت به سمت بالا استفاده می‌کند. این نخ‌ها علاوه بر اینکه در همان چند روز ابتدا بعد از عمل تغییرات خوبی در لیفت پیشانی ایجاد می‌کنند، به‌مرور با تحریک تولید کلاژن در پوست، تأثیرات بهتری در جوان‌سازی چهره شما خواهند داشت.

روند بهبودی بعد از انجام لیفت پیشانی

اگر پزشک شما فردی ماهر و باتجربه در انجام این عمل زیبایی باشد، معمولاً پس از جراحی کمترین درد را تجربه می‌کنید. ناراحتی و احساس سفت شدن در پیشانی نیز معمولی است. این احساسات اغلب در عرض 2 هفته با انجام دستورات مراقبتی پزشک فروکش می‌کنند.

تورم در روز سوم بعد از جراحی محتمل‌ترین عارضه این عمل زیبایی است، اما این تورم دائمی نیست و به طور قابل‌توجهی در حدود 2 هفته بعد از عمل، کاهش می‌یابد. سایر مواردی که احتمالاً ممکن است برایتان پیش بیاید، عبارتند از:

  • کبودی تقریباً 2 هفته بعد از جراحی برطرف می‌شود.
  • می‌توانید پس از 1 هفته به سر کار (کار میز) برگردید.
  • ممکن است 1-2 هفته پس از جراحی بتوانید رانندگی کنید.
  • ممکن است 2-4 هفته طول بکشد تا پس از جراحی به تدریج بتوانید فعالیت بدنی خود را از سر بگیرید.
عوارض لیفت پیشانی برای جوان سازی

خطرات و عوارض احتمالی لیفت ابرو و پیشانی

اگر پزشک شما مهارت و بلدیت کافی برای انجام این عمل زیبایی را نداشته باشد، احتمال به جا ماندن جای زخم قابل مشاهده‌ برای شما وجود دارد. برای ازبین‌بردن این اسکار نیاز به جراحی‌های مجدد اصلاحی وجود خواهد داشت. همچنین در مکان‌های غیر مجهز و غیر استریل احتمال خونریزی، عفونت و… وجود دارد.

از طرفی اگر پزشک تجربه کافی نداشته باشد، ممکن است به اعصابی که حرکت ابروها را کنترل می‌کنند، آسیب برساند و این آسیب‌ها غیر قابل جبران هستند که باعث از بین رفتن توانایی بالا بردن ابروها به‌صورت دائمی می‌شوند.

از دست دادن حس اطراف برش به‌ویژه در لیفت کلاسیک پیشانی رایج است. اگرچه معمولاً موقتی است، اما می‌تواند دائمی باشد.

سؤالات متداول در مورد روش‌های لیفت پیشانی

لیفت پیشانی از جمله عمل‌های زیبایی است که افراد زیادی به انجام آن راغب هستند و سؤالات متعددی در این زمینه وجود دارد که در اینجا به چند مورد پاسخ خواهیم داد:

ماندگاری لیفت پیشانی چقدر است؟

بسته به نوع روش انجام، ماندگاری آن متفاوت است. اگر به روش جراحی تهاجمی انجام شود، معمولاً نتایج دائمی هستند ولی اگر به روش‌های غیرتهاجمی انجام شود، اغلب بین یک الی دو سال ماندگاری وجود دارد.

دوران نقاهت بعد از انجام لیفت پیشانی چقدر طول می‌کشد؟

زمان بهبودی شما بعد از عمل لیفت پیشانی تا حد زیادی به واکنش بدنتان و مهارت جراح بستگی دارد. اما به‌طورکلی در روش جراحی 10 الی 14 روز و در روش‌های غیرتهاجمی در همان روز می‌توانید به برنامه خود برگردید.

چه زمانی بعد از انجام لیفت پیشانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

معمولاً در همان روز انجام عمل لیفت پیشانی، متخصص شما زمان ملاقات بعدی را مشخص خواهد کرد. اما اگر قبل از رسیدن آن تاریخ دچار عوارضی مانند تب بیش از 7/37 درجه سانتیگراد، تورم بیش از حد، خونریزی، عفونت، درد یا تغییر عجیب شدید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن پایانی…

لیفت پیشانی یکی از روش‌های جذاب برای جوان‌سازی و زیباسازی چهره است. بسیار مهم است برای گرفتن نتایج مطلوب از این روش به یک متخصص زیبایی ماهر و کاربلد مراجعه کنید و انجام این کارها حتماً باید در محیط‌های استریل و کاملاً بهداشتی انجام شود تا دچار عوارض خطرناک این عمل زیبایی نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا