فیشیال چست و چگونه انجام می‌شود؟

اگر شما هم اهمیت زیادی برای مراقبت و زیبایی پوستتان قائل هستید حتماً در چند سال اخیر اصطلاح فیشیال صورت را شنیده‌اید. هیدرو فیشیال یا فیشیال صورت یکی از بهترین روندهای مراقبت از پوست است که می‌تواند تا حد زیادی به زیبایی و جذابیت شما کمک کند.

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم به‌طور کامل در مورد اینکه فیشیال صورت چیست و چطور انجام می‌شود با شما عزیزان صحبت کنیم. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

فیشیال صورت چیست؟

فیشیال پوست روشی عالی برای ریلکس شدن، آرامش و داشتن پوستی درخشان و سالم به‌طور هم‌زمان است. هیچ احساسی بهتر از این نیست که روح خود و پوست خسته‌تان را با یک روند آسان و عالی مانند فیشیال پوست بهبود دهید! این درمان زیبایی یک جلسه یک‌ساعته است که به شما و پوست شما یک زیبایی و جذابیت شایسته هدیه می‌دهد. در پاسخی دیگر به سؤال فیشیال چیست باید بگوییم این روش شامل مراحل مراقبت از پوست مانند پاکسازی، ماساژ، لایه‌برداری و غیره است که همه این‌ها به بهبود پوست شما از هر لحاظ کمک زیادی می‌کند.

هر بار که می‌خواهید پوستی درخشان داشته باشید یا استرس هفته خود را از بین ببرید، می‌توانید به این فکر کنید که یک فیشیال پوست چقدر می‌تواند برایتان مفید باشد و حس خوبی در شما ایجاد کند؛ زیرا فیشیال‌صورت یک درمان مراقبت از پوست رایج و پرطرفدار است. این روش درواقع یک درمان دستی چندمرحله‌ای است که معمولاً یک ساعت طول می‌کشد تا انجام شود.

درست از زمانی که وارد سالن می‌شوید تا زمانی که با پوستی درخشان و جوان‌تر بیرون می‌آیید، احساس خواهید کرد که در بهشت زیبایی هستید. این یک راه شگفت‌انگیز و ساده برای از بین بردن استرس یک هفته کاری است که به‌طورجدی روی پوست شما تأثیر گذاشته است. اگر می‌خواهید مراقبت از پوست خود را ارتقا دهید و به جای استفاده تنها از مرطوب کننده‌ها و پاک‌کننده‌های روزانه، پوست کدر و خسته خود را به پوستی بی‌عیب و سالم تبدیل کنید، فیشیال بهترین راه است.

این روش اگر به‌درستی و با مواد باکیفیت انجام شود می‌تواند شما را از شر مشکلات پوستی خلاص کند و ظاهری سالم و درخشان به پوست شما بدهد. شما می‌توانید این کار را در سالن‌ها توسط افراد باتجربه در این زمینه یا در مراکز تخصصی زیبایی توسط متخصصان پوست انجام دهید که هزینه این دو با هم متفاوت است و معمولاً هزینه فیشیال در کلینیک‌ها به دلیل استفاده از تجهیزات خاص و همچنین داشتن تخصص بیشتر بالاتر خواهد بود. خودتان نیز می‌توانید در خانه این کار را انجام دهید ولی قطعاً اگر فردی باتجربه در محیطی آرام این کار را برایتان انجام دهد، نتایج شگفت‌انگیزتری برای شما خواهد داشت.

فیشیال صورت چیست؟

نحوه انجام فیشیال صورت چگونه است؟

با اینکه طرح کلی انجام مراحل فیشیال پوست مشخص است، نمی‌توانیم بگوییم مراحل آن برای همه افراد دقیقاً به یک شکل انجام می‌شود. این فرآیند ممکن است بسته به تجربه فردی که این کار را برایتان انجام می‌دهد و یا موادی که مورد استفاده قرار می‌گیرد برای انواع پوست تا حدودی متفاوت باشد اما کلیت آن یکی است و ما در زیر به شرح مراحل کلی فیشیال خواهیم پرداخت:

آماده‌سازی

بسته به‌جایی که قرار است فیشیال صورت خود را انجام دهید، یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید این است که برای آن آماده شوید. اگر قرار باشد بعدازآن ماساژ کامل بدن را انجام دهید، برخی از افراد انجام دهنده فیشیال از همان ابتدا یک لباس راحت کامل به شما می‌دهند تا بپوشید و در حین کار راحت باشید. برخی افراد قبل از فیشیال در سالن‌ها جهت ارائه خدمات بیشتر به شما حمام پا با ماساژ شانه می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر به‌سادگی از شما می‌خواهند که به مکان انجام فیشیال بروید.

درصورتی‌که این کار را در یک مرکز تخصصی زیبایی انجام دهید متخصص زیبایی از شما می‌خواهد که روی تخت دراز بکشید و به شما یک ماساژ سریع شانه و صورت می‌دهد و به دنبال آن بوی روغن‌های آرامش‌بخش مانند اسطوخودوس را به کمک دیفیوزر در هوا پخش می‌کند تا حس آرامش بیشتری برایتان ایجاد شود.

پاکسازی

برخی از افرادی که کار فیشیال پوست را انجام می‌دهند از شما می‌خواهند که صورت خود را با یک صابون مخصوص با مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها بشویید. به‌عنوان‌مثال، در برخی مکان‌ها صابون‌های خاص برای انواع پوست مانند پوست‌های چرب یا خشک قابل استفاده هستند که این موضوع نشانه‌ای از خدمات بهتر برای پوست شماست. از سوی دیگر، برخی از شما می‌خواهند که روی یک تخت راحت دراز بکشید و خود فرد انجام دهنده، صورت شما را شستشو می‌دهد.

این پاکسازی صورت معمولاً بسیار تسکین دهنده است. متخصص زیبایی شما از محصولات ملایم برای تمیز کردن پوست شما با ضربه‌های ملایم و متوسط استفاده می‌کند. همچنین این شست و شوی اولیه به‌عنوان یک ماساژ عمل می‌کند و درنتیجه شما را بیشتر آرام و آماده می‌کند.

لایه‌برداری

بعد از پاک کردن آرایش و پاکسازی اولیه پوست، در مرحله بعدی با یک لایه‌برداری هیجان‌انگیز مواجه خواهید شد. برخی از افراد انجام دهنده فیشیال از لایه‌بردارهای ملایم استفاده می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر از اسکراب صورت ساده‌تر استفاده می‌کنند. اینکه چه موادی برای لایه‌برداری باید استفاده شود بیشتر به نوع پوست شما و مهارت فرد انجام دهنده در تشخیص پوست شما و انتخاب مواد صحیح بستگی دارد. به همین دلیل تأکید می‌کنیم تنها به مراکزی مراجعه کنید که از عملکردشان مطمئن هستید؛ زیرا لایه‌برداری با مواد نامتناسب با نوع پوست شما می‌تواند تحریکات مختلفی ایجاد کند و برایتان آسیب‌زا باشد.

درهرصورت، هدف از فرآیند لایه‌برداری، خلاص شدن از شر سلول‌های مرده پوست و سایر ناخالصی‌های پوستی است که با مراقبت‌های روزانه روتین شما از بین نرفته‌اند و منجر به کدر شدن پوست و همچنین فراهم کردن بستری برای افزایش عوارض پوستی بخصوص آکنه شده‌اند. فرد انجام دهنده فیشیال این پاکسازی را انجام داده و شما برای مرحله بعدی آماده خواهید شد.

هرچند وقت یک‌بار باید فیشیال صورت را انجام دهید؟

بخور دادن

برخی از افراد انجام دهنده فیشیال پوست از این قسمت صرف نظر می‌کنند، اما برخی دیگر معتقد هستند که این قسمت یک مرحله ضروری برای فیشیال صورت است؛ زیرا بخار دادن به باز کردن منافذ پوست کمک می‌کند تا پوست شما هم بهتر پاکسازی شود و هم بهتر بتواند مواد مورد نیاز خود را از محصولات مورد استفاده در مراحل بعدی مانند ماسک‌ها دریافت کند. از طرفی خود انجام بخور مانند ماساژ می‌تواند حس آرامش بسیار خوبی را برایتان ایجاد کند. متخصص زیبایی معمولاً دستگاه بخوری را روشن می‌کند و آن را در جهت کلی صورت شما قرار می‌دهد.

اگر دستگاه طوری قرار گرفته است که شما را ناراحت می‌کند (مثلاً به‌درستی نمی‌توانید نفس بکشید) حتماً به متخصص یا فرد انجام دهنده فیشیال بگویید تا جهت آن یا شدت آن را تغییر دهد. اگر ناراحت هستید حتماً اطلاع دهید، زیرا باید 10 تا 15 دقیقه زیر بخار باشید.

استخراج

بعد از بخار دادن، وارد چالش ‌برانگیزترین مرحله فیشیال‌ها خواهید شد! بااین‌حال، نگران نباشید. اگر زیر دست یک متخصص زیبایی یا فرد انجام دهنده باتجربه باشید، نباید درد داشته باشد. درواقع، اکثر افراد در طول این فرآیند به خواب می‌روند! در این مرحله که پوست کاملاً آماده شده است. فرد انجام دهنده، ناخالصی‌های پوستی را که در لایه بیرونی پوست شما که شامل آکنه خفیف، جوش‌های سرسیاه و سرسفید می‌شود را پاک می‌کند. اگر چیزی بیش‌ازحد عمیق باشد، تنها متخصص زیبایی با تجهیزات خاص خود می‌تواند آن را استخراج کند.

در این مرحله فرد انجام دهنده یا متخصص زیبایی اگر تجربه کافی داشته باشد معمولاً آکنه‌هایی را که در شرف ترکیدن هستند یا آکنه‌هایی که آماده بیرون زدن نیستند را دست‌کاری نمی‌کنند تا پوست تحریک نشود.

اتمام کار فیشیال

این فرایند نیز در مکان‌های مختلفی که فیشیال پوست انجام می‌شود، متفاوت است. برخی از روشی ساده استفاده می‌کنند و برای بستن منافذ پوست، حوله‌ای سرد روی صورت شما می‌گذارند. برخی دیگر از لیزر ملایم روی ماسک استفاده می‌کنند. در این مرحله ممکن است از ماسک‌های تغذیه کننده و آبرسان مناسب پوست شما استفاده شود. این ماسک‌ها بسته به اینکه چه نوع پوست و چه نوع عوارض پوستی دارید باید انتخاب شوند. بعد از اتمام کار به دلیل اینکه پوست حساس است ممکن است فرد انجام دهنده یک لایه ضد آفتاب نیز برایتان بزند تا در ساعات اولیه بعد از فیشیال یک محافظت بهتری از پوست انجام شود.

توجه داشته باشید که فیشیال برای مردان نیز به همان اندازه که برای زنان مفید است، می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای را ایجاد کند.

نحوه انجام فیشیال صورت چگونه است؟

هرچند وقت یک‌بار باید فیشیال صورت را انجام دهید؟

همان‌طورکه پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم فیشیال هفتگی می‌تواند استرس و خستگی کل هفته را تا حد زیادی برطرف کند و شما را برای یک هفته کاری و پرنشاط دیگر آماده سازد؛ اما به‌طورکلی اینکه چند وقت یک‌بار باید فیشیال پوست را انجام دهید به عوامل مختلفی ازجمله نوع پوست، نیازهای پوستی شما و اهداف مراقبت از پوست شما بستگی دارد.

به‌عنوان‌مثال اگر پوست حساسی داشته باشید نباید دائماً لایه‌برداری برای آن انجام شود یا باید از لایه‌بردارهای ملایم استفاده شود ولی اگر پوست چربی داشته باشید به دلیل اینکه پوست چرب بسیار مستعد جذب آلودگی‌ها و باکتری‌های مختلف است، می‌تواند منجر به کدر شدن و ایجاد انواع جوش‌ها شود باید به‌صورت منظم فیشیال را انجام دهید.

گاهی نیز پزشک توصیه می‌کند تا زمانی که عوارض پوستی شما به‌طور کامل برطرف شود به‌صورت منظم مثلاً هر دو هفته یک‌بار فیشیال را انجام دهید و بعد آن را به ماهی یک‌بار یا حداقل دو ماه یک‌بار کاهش دهید. با توجه به اینکه نوع مواد مورد استفاده برای فیشیال پوست‌های مختلف می‌تواند کاملاً متفاوت باشد اگر نگرانی‌های پوستی خاصی دارید و علاقه‌مند به انجام این روش مراقبت از پوست هستید، می‌توانید با یک متخصص زیبایی یا پوست دارای مجوز مشورت کنید که می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید چه نوع فیشیالی باید انجام دهید و هرچند وقت یک‌بار باید این کار برایتان انجام شود تا بهترین نتایج حاصل گردد.

برای انجام بهترین فیشیال صورت باید به چه مواردی توجه شود؟

برای انجام بهترین فیشیال صورت باید به چه مواردی توجه شود؟

فیشیال صورت اگرچه روند ساده‌ای دارد ولی درصورتی‌که به‌درستی و با مواد خوب توسط افراد باتجربه انجام نشود می‌تواند منجر به آسیب به پوست شود. به همین دلیل هر فردی که این کار را برای شما انجام می‌دهد و یا حتی اگر خودتان این کار را با کیت‌های خانگی مخصوص فیشیال انجام می‌دهید باید به موارد زیر توجه کامل داشته باشید:

نوع پوست شما

تحقیقات نشان می‌دهد پوست‌های خشک، پوست‌های چرب، پوست‌های حساس و پوست‌های مختلط و یا نرمال واکنش‌های متفاوتی به انواع مواد مورد استفاده در لایه‌بردارها و ماسک‌های صورت نشان می‌دهند؛ بنابراین باید حتماً از این مواد متناسب با نوع پوست استفاده شود. متأسفانه در برخی سالن‌های آرایشی یا مراکز، بدون در نظر گرفتن نوع پوست فرد برای همه افراد از یک نوع مواد استفاده می‌کنند تا سود و صرفه اقتصادی بیشتری برایشان داشته باشد. همین امر موجب می‌شود که پوست شما دچار آسیب شده و عوارض مختلفی را تجربه کنید؛ بنابراین حتماً این کار را نزد فردی انجام دهید که از هر نظر به او اطمینان داشته باشید.

شرایط آب و هوایی فصلی

بسته به‌جایی که زندگی می‌کنید، پوست شما می‌تواند در فصول خشک و سرد مانند زمستان نیازهای متفاوتی نسبت به فصول گرم یا مرطوب مانند بهار و تابستان داشته باشد.

زمان‌بندی

اینکه چند وقت یک‌بار باید فیشیال را انجام دهید به نوع و قدرت پوست شما و عوارض پوستی موجود بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال لایه‌برداری‌های عمیق‌تر زمان نقاهت طولانی‌تری و کمتر می‌توان آن را اعمال کرد.

سخن پایانی …

همان‌طورکه ملاحظه نمودید فیشیال پوست می‌تواند یکی از روش‌های عالی مراقبت از پوست باشد که اگر به‌طور منظم و با برنامه توسط افراد باتجربه در این زمینه انجام شود، حتی عوارض پوستی شما مانند انواع جوش، لک صورت و … را درمان خواهد کرد؛ بنابراین شما نیز می‌توانید از همین امروز تصمیم بگیرید و این روش مراقبتی ارزشمند را برای پوست خود انجام دهید.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا