زیبایی

یوگا صورت چیست و چگونه انجام می‌شود همراه با آموزش کامل!

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌تواند فواید زیادی از ایجاد قدرت و انعطاف‌پذیری گرفته تا آرامش ذهن و کاهش سطح استرس را برایتان داشته باشند انجام یوگا صورت است. تمامی این موارد عوامل مهم تأثیرگذار در حفظ کیفیت پوست و جلوگیری از پیری هستند.

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم در مورد فواید یوگا صورت و اطلاعات دیگری در این مورد با شما عزیزان صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

یوگا صورت چیست؟

یوگا یکی از ورزش‌های باستانی است که بر روی تکنیک‌های فیزیکی، تمرکز و تنفس عمیق کار می‌کند. یوگا صورت همچنین می‌تواند پوست شما را سالم‌تر و شاداب‌تر نشان دهد. برخی از پوزیشن‌ها می‌توانند فواید موقتی داشته باشند و با گذشت زمان، یک تمرین منظم یوگا صورت حتی می‌تواند برخی از عواملی را که منجر به کدر شدن پوست می‌شوند را از بین ببرد و از پیری زودرس جلوگیری کند.

به‌طورکلی نیز برنامه‌های سلامتی یوگا می‌تواند استقامت، قدرت، آرامش، انعطاف‌پذیری و تندرستی کلی بدن را افزایش دهد. به همین دلیل یوگا در حال حاضر یکی از ورزش‌های محبوب در سراسر جهان است.

اولین بار کلمه “یوگا” در ریگ ودا، مجموعه‌ای از متون باستانی به چشم خورد. یوگا از کلمه‌ای به زبان سانسکریت یعنی “yuj” گرفته شده است که معنای آن “اتحاد” یا “پیوستن” است. همچنین یوگا را می‌توان در شمال هند با قدمت بیش از 5000 سال جستجو کرد.

راهبان هندی اطلاعات خود در مورد یوگا را در اواخر دهه 1890 در کشورهای غربی گسترش دادند. درنتیجه آموزه‌های مدرن یوگا تا دهه 1970 به‌طور گسترده در کشورهای غربی رایج شد.

انواع یوگا صورت برای زیبایی پوست

انواع شاخه‌های یوگا صورت

یوگا صورت و بدن چندین شاخه دارد که هر شاخه نشان‌دهنده تمرکز و مجموعه‌ای از ویژگی‌های متفاوت است و عبارت‌اند از:

1.هاتا یوگا

این شاخه ذهنی و فیزیکی است که هدف آن تقویت ذهن و بدن است.

2.راجا یوگا

این شاخه شامل حرکات مدیتیشن و پیروی دقیق از یک سری مراحل انضباطی معروف به هشت اندام یوگا است.

3.کارما یوگا

هدف از انجام حرکات یوگا در این روش خارج کردن افکار منفی از زندگی و ذهن است که منجر به شادابی بیشتر شما می‌شود و قطعاً در جوانسازی پوست نیز تأثیر دارد.

4.باکتی یوگا

هدف از این شاخه ایجاد افکاری مثبت در ذهن مانند فداکاری، راهی مثبت برای هدایت و کنترل درست احساسات و پرورش قدرت بیشتر در پذیرش و تحمل مسائل و چالش‌های متفاوت در طول زندگی است.

5.جنانا یوگا

این شاخه از یوگا در مورد خرد و پرورش عقل از طریق مطالعه است.

6.تانترا یوگا

این مسیر مناسک، مراسم یا به پایان رساندن یک رابطه را به شما آموزش می‌دهد طوری که آسیب کمتری متوجه شما شود.

7.چاکراها

کلمه “چاکرا” به معنای “چرخ چرخان” است. علم یوگا معتقد است که چاکراها نقاط مرکزی انرژی، افکار، و احساسات در بدن هستند. به گفته آموزگاران یوگا، چاکراها مشخص می‌کنند که مردم چطور واقعیت را از طریق واکنش‌های عاطفی، خواسته‌ها یا بیزاری‌ها، سطح اعتمادبه‌نفس یا ترس و حتی علائم و اثرات فیزیکی تجربه کنند. بسته شدن این چاکراها می‌تواند منجر به افزایش افکار منفی، استرس و … شود.

درواقع در طب سنتی اعتقاد بر این است، هنگامی‌که انرژی در چاکرا مسدود می‌شود، باعث ایجاد عدم تعادل فیزیکی، ذهنی یا عاطفی می‌شود که با علائمی مانند اضطراب، بی‌حالی ظاهر می‌شود و همگی این‌ها می‌تواند اثرات منفی زیادی در پوست داشته باشد.

یوگا صورت چه فوایدی برای پوست دارد؟

اگرچه یوگا صورت نمی‌تواند به‌طور جادویی پوست شما را تغییر دهد ولی فواید یوگا برای پوست بسیار زیاد است. درواقع انجام تمرین منظم یوگا صورت می‌تواند استرس که عامل اصلی بسیاری از عارضه‌های پوستی مانند جوش است را کاهش داده و احساس بهتری به شما بدهد. در کل نیز می‌تواند به بهبود ظاهر شما کمک کند. اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر خواص یوگا صورت برای پوست را بیان کنیم، عبارت‌اند از:

یوگا صورت سطح استرس را کاهش می‌دهد و خواب شما را بهبود می‌بخشد

تحقیقات نشان داده است که انجام منظم تمرینات یوگا به‌طور صحیح، می‌تواند سطح استرس شما را کاهش دهد، اضطراب را کم کند و حتی به خواب بهتر کمک خواهد کرد. وقتی استراحت باکیفیت و بهتری داشته باشید، پوست شما خودبه‌خود شاداب‌تر به نظر می‌رسد؛ زیرا در این شرایط به دلیل آرامشی که وجود دارد سلول‌های پوست شما در حال ترمیم و بهبودی از عوامل استرس‌زا هستند.

یوگا صورت می‌تواند التهاب پوست را کاهش دهد

نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که انجام تمرینات یوگا صورت می‌تواند التهاب را به‌ویژه التهاب ناشی از استرس را کاهش دهد. التهاب بیش‌ازحد در بدن می‌تواند منجر به خستگی پوست و بدن و احساس افسردگی شود و علائم مختلفی را در پوست به نمایش می‌گذارد که همگی نشانه‌ای از دور شدن پوست از وضعیت سلامت است.

یوگا صورت گردش خون را در سر و صورت شما افزایش می‌دهد

یکی از مهم‌ترین اهداف تمامی روش‌های زیبایی کلینیکی مانند درم ابریژن یا میکرودرم و … افزایش جریان خون زیر پوست است؛ زیرا این امر منجر به افزایش اکسیژن‌رسانی و تغذیه رسانی پوست خواهد شد و سلامت بیشتر پوست را تضمین خواهد کرد.

بهترین روش جوانسازی پوست صورت با ورزش

حرکات یوگا صورت برای درخشان شدن پوست

برای یادگیری دقیق حرکات یوگا صورت جهت انجام صحیح و کامل ممکن است به آموزش‌های تخصصی‌تر یا آموزش تصویری نیاز باشد. بااین‌حال در اینجا قصد داریم برای آگاهی بیشتر شما از یوگا صورت چند حرکت که می‌تواند به بهبود کیفیت پوست و افزایش درخشش آن کمک کند را به شما آموزش دهیم:

بدن را مانند رکوع به جلو خم کنید

فوروارد فولد یا خم کردن سر به طرف جلو مانند حالت رکوع که در سانسکریت با نام اوتاناسانا نیز شناخته می‌شود، به یک دلیل بسیار ساده، خون را به صورت و سر شما جاری می‌کند و آن هم برعکس شدن سر شما به سمت پایین است. این حرکت یوگا صورت یک حرکت عالی برای شروع یوگا است و برای افرادی که به تازگی با یوگا آشنا شده‌اند به‌راحتی قابل انجام است.

برای انجام بهتر این حرکت به روش زیر عمل کنید:

 • با ایستادن درحالی‌که پاهای خود را به عرض لگن باز کرده و موازی هستند شروع کنید.
 • به‌آرامی از باسن خود به سمت جلو خم شوید، درحالی‌که خم می‌شوید بازدم کنید و صورت خود را به سمت زانوهای خود بیاورید.
 • ممکن است زمانی که این حرکت را انجام می‌دهید در پشت پاهای خود احساس سفتی کنید. اگر این حالت رخ داد می‌توانید کمی زانوهای خود را خم کنید تا راحت‌تر باشید.
 • 30 ثانیه در همین وضعیت بمانید.
 • می‌توانید اجازه دهید در این حالت بازوهای شما آویزان شوند یا دستان را روی زانوها نگه دارید؛ اما به‌هیچ‌وجه زانوهای خود را قفل نکنید.

ژست دلفین

حالت دلفین یا آرداپینچامایوراسانا حرکت دیگری به‌عنوان تمرینات یوگا صورت است که به‌راحتی انجام می‌شود. در این حرکت نیز اساساً شما به جلو خم می‌شوید و روی ساعد خود تعادل برقرار می‌کنید و سر یا پیشانی‌تان روی زمین قرار می‌گیرد. نحوه انجام این ژست به روش زیر است:

 • این ژست را با قرار گرفتن در وضعیت پلانک ساعد شروع کنید. ساعد و کف دست خود را به‌اندازه عرض شانه از هم باز کرده و روی تشک فشار دهید.
 • به‌آرامی هر دو پا را صاف کنید تا بدن شما افقی شود.
 • گردن خود را شل کنید و به تشک نگاه کنید.
 • برای قرار گرفتن در حالت دلفین، درحالی‌که باسن خود را بلند می‌کنید، پاهای خود را به سمت دستان خود حرکت دهید.
 • همان‌طورکه باسن شما بلند می‌شود، اجازه دهید سر و نگاه شما به‌طور طبیعی به سمت پاهای شما حرکت کند.
 • این وضعیت را برای 20 تا 30 ثانیه نگه دارید.
 • بسته به انعطاف‌پذیری می‌توانید پاهای خود را صاف یا خم کنید. در طول این حالت نفس بکشید و گردن خود را در حالت راحتی نگه دارید تا فشار اضافی به آن وارد نشود.

ژست کبرا

ژست کبرا که در سانسکریت با نام بوجانگاسانا نیز شناخته می‌شود، بیشتر برای کاهش دردهای ستون فقرات توصیه می‌شود ولی می‌تواند به بهبود ظاهر پوست شما نیز کمک کند. ایده انجام این حرکت از یوگا صورت این است که این حالت می‌تواند شما را تشویق کند که قفسه سینه خود را باز کنید، عمیق‌تر نفس بکشید و اکسیژن بیشتری به بدن خود وارد کنید. نحوه انجام ژست کبرا به صورت زیر است:

 • دست‌های شما باید در دو طرف سینه شما قرار بگیرد.
 • شانه‌های خود را به عقب بچرخانید و به‌آرامی آرنج خود را به سمت بالاتنه خود بکشید.
 • از طریق پاها به عقب برگردید، با دستان خود کشش ایجاد کنید و به‌آرامی قفسه سینه خود را به جلو و بیرون بفرستید.
 • پشت گردن خود را بالا و پاهای خود را فعال نگه دارید، درحالی‌که شانه‌های خود را به عقب می‌چرخانید و سینه خود را از روی تشک بلند می‌کنید و بازوهای خود را صاف می‌کنید.
 • هنگام بازدم، تنه خود را به سمت پایین رها کنید.
 • آرنج‌های خود را کمی خم نگه دارید و آن‌ها را قفل نکنید. شما همچنین می‌توانید با انجام یک‌نیمه کبرا شروع کنید و فقط بخشی از حرکت را انجام دهید و بعد که بدنتان آمادگی بیشتری پیدا کرد حرکت را کامل انجام دهید.

حمایت از شانه یا استند شانه

این حرکت نام‌های دیگری مانند پشتیبان شانه، سروانگاسانا یا سالامبا سروانگاسانا نیز دارد. ازآنجایی‌که این حالت معکوس است، جریان خون بیشتری را به سر و پوست شما می‌فرستد که در سلامت پوست شما تأثیر بسیار خوبی دارد.

لازم به ذکر است اگر مبتدی هستید، این ژست ممکن است برای شما چالش‌برانگیزتر باشد. همچنین ممکن است به گردن شما فشار وارد کند، بنابراین اگر مشکلات گردن یا کمر دارید، از این حالت صرف‌نظر کنید. نحوه انجام این روش به شکل زیر است:

 • به‌آرامی زانوهای خود را خم کرده و به سمت وسط بدن خود بیاورید و پاهای خود را از روی زمین بلند کنید.
 • بعد، باسن خود را از روی زمین بلند کنید تا زانوهایتان به سمت پیشانی شما باشد. هر دو دست را بگیرید و باسن خود را نگه دارید، بازوها را خم کنید و بازوها و آرنج‌های خود را روی زمین نگه دارید.
 • در مرحله بعد، باسن خود را بالا بیاورید درحالی‌که دستان خود را بیشتر به سمت بالا می‌کشید.
 • سپس، به‌تدریج پاهای خود را به سمت بالا صاف کنید.
 • پس از چند ثانیه نگه‌داشتن این حالت، پاهای خود را به‌آرامی پایین بیاورید و به حالت اولیه خود بازگردید.
 • از یک کوسن صاف یا پتوی تا شده زیر شانه‌های خود به‌عنوان بالش استفاده کنید.
 • شانه‌های خود را روی لبه پد و سر خود را روی زمین قرار دهید.
 • چانه خود را در قفسه سینه خود نگه دارید و گردن خود را حرکت ندهید.
 • افراد مبتدی باید قبل از انجام این ژست با یک مربی مشورت کنند.
رف چین و چروک صورت با یوگا صورت

سایر نکات مراقبت از پوست در کنار استفاده از حرکات یوگا صورت

علاوه بر انجام تمرینات یوگا صورت شما می‌توانید با انجام روش‌های ساده دیگری نیز تا حد زیادی به سلامت پوستتان کمک کنید. این نکات یا روش‌ها عبارت‌اند از:

از ضدآفتاب استفاده کنید

برای کاهش قرار گرفتن پوست در معرض اثرات پیری ناشی از خورشید و لک‌های صورت همچنان باید روزانه از یک کرم ضدآفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

به‌صورت روزانه و مرتب از مرطوب‌کننده استفاده کنید

مرطوب‌کننده به‌عنوان یک سد محافظ برای پوست شما عمل می‌کند و می‌تواند به حفظ نرمی و لطافت آن کمک کند. البته باید مرطوب‌کننده‌ای انتخاب کنید که برای رفع نیازهای خاص پوست شما طراحی شده باشد. مرطوب‌کننده‌های سنگین‌تر و مبتنی بر روغن را برای پوست‌های خشک انتخاب کنید، اما برای پوست‌های چرب یا مختلط از فرمولاسیون سبک‌تر و مبتنی بر آب استفاده کنید.

خودتان را هیدراته نگه دارید

هر روز مقدار زیادی آب بنوشید تا به پوست شما کمک کند هیدراته بماند. این کار برای سلامت بقیه بدن شما نیز خوب است.

کیفیت خواب را بهبود بخشید

کمبود خواب یا خواب نامناسب و همراه با استرس می‌تواند چین‌وچروک‌های پوست را افزایش دهد، پلک‌ها را متورم کند و سیاهی و چین‌وچروک دور چشم را بیشتر نشان دهد.

موقعیت خواب خود را به طور مناسب تغییر دهید

سعی کنید سر تخت خود را بالا بیاورید یا شب‌ها چند بالش زیر سر خود قرار دهید. این کار می‌تواند به کاهش احتمال بیدار شدن با سیاهی دور چشم و پف زیر چشم کمک کند.

سخن پایانی …

یوگا صورت یکی از روش‌های متعدد برای کمک به پوستی شاداب و سالم است که می‌تواند کمک زیادی به شما نماید. این حرکات اگر به‌درستی انجام شوند می‌توانند به‌خوبی استرس را از شما دور کرده و پوستی عالی را به شما هدیه بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا