زیبایی

لیپوساکشن صورت چیست؟ 0 تا 100 نکات مهمی که باید دانست!

چهره شما یکی از اولین چیزهایی است که دیگران هنگام روبرو شدن با شما به آن، توجه می‌کنند. برای برخی، داشتن فرم صورت با کانتورهای خاص مطلوب‌تر است. لیپوساکشن صورت نیز روشی است که به فرد کمک می‌کند تا چهره جذاب‌تر و باب سلیقه خودش داشته باشد. شما می‌توانید با این عمل زیبایی به‌طور هم‌زمان چندین ناحیه از صورت را اصلاح کنید و به نتایج دلخواه خود برسید. البته این روش بدون عوارض نیست و تنها به افرادی توصیه می‌شود که نمی‌توانند با روش‌های طبیعی مانند رژیم یا ورزش به شکل ایده‌آل خود برسند.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم به شما بگوییم لیپوساکشن صورت چیست و با چه هدفی برای چه افرادی انجام می‌شود. پس تا پایان این داستان با ما همراه باشید.

چرا باید به سراغ لیپوساکشن صورت رفت؟

درحالی‌که برخی از افراد به‌طور طبیعی صورتی کانتور شده و اصطلاحاً روی فرم دارند یا به‌راحتی از طریق رژیم غذایی و ورزش، چربی از دست می‌دهند، برخی از افراد ممکن است در دستیابی به کانتور صورت ایده‌آل خود مشکل داشته باشند. برخی از افراد به‌طور طبیعی وزن بیشتری را در صورت نگه می‌دارند و این ویژگی، دستیابی به ظاهری باریک‌تر با گونه‌های برجسته و زیبا را سخت‌تر می‌کند.

همچنین برخی ممکن است به دلیل ژنتیک چربی بیشتری در صورت داشته باشند که رژیم غذایی و ورزش ممکن است کمکی به از بین بردن این چربی اضافی نکند. اگرچه روش‌هایی مانند بوکال‌ فت، استفاده از تزریق فیلر و … نیز برای کانتور صورت وجود دارد ولی برای افرادی که هم‌زمان به چندین تغییر در صورت خود نیاز دارند، ممکن است لیپوساکشن صورت بهتر باشد؛ زیرا می‌توان به کمک این عمل زیبایی تغییرات مختلفی را به‌صورت هم‌زمان در راستای زیبایی چهره انجام داد.

روند طبیعی پیری نیز می‌تواند منجر به توزیع نامطلوب چربی در صورت شود. با افزایش سن و به دلیل وجود جاذبه زمین، احتمال بیشتری وجود دارد که در قسمت پایین صورت، در امتداد خط فک، چانه و گردن، چربی اضافی داشته باشیم و ظاهری گرد و گاهی اوقات حتی آویزان در صورت ایجاد شود که حالت نازیبایی برای چهره به وجود می‌آورد.

خوشبختانه، با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژیکی در صنعت جراحی زیبایی امروزی، هر فرد می‌تواند به کمک روش‌هایی مانند لیپوساکشن صورت، ظاهری باریک و جذاب داشته باشد. بسته به نگرانی‌های شما، نتایج خاصی که می‌خواهید و اینکه چقدر درمان را تهاجمی انجام می‌دهید یا نمی‌خواهید تا حد زیادی تهاجمی باشد، گزینه‌های درمانی مختلفی برای دستیابی به چهره‌ای کانتور شده وجود دارد.

برای افرادی که هدف اصلی آنها دستیابی به صورت لاغرتر و دارای ظاهری باریک‌تر از طریق کاهش چربی است، لیپوساکشن صورت یک گزینه درمانی عالی است. لیپوساکشن صورت یک راه‌حل فوری و دائمی برای چربی‌های ناخواسته صورت، بدون توجه به علت تجمع این چربی‌ها است. بیمارانی که تحت این عمل زیبایی قرار می‌گیرند، کاهش چربی صورت به شکل دائمی تا زمانی که به‌صورت قابل‌توجه وزن اضافه نکنند ماندگار است و ظاهر کانتورتر یا با زاویه‌تری را تجربه می‌کنند.

چه بخواهید چربی اضافی صورت را به دلیل افزایش وزن، افزایش سن یا ژنتیک از بین ببرید، لیپوساکشن صورت ممکن است گزینه درمانی مناسبی برای شما باشد؛ اما حتماً باید در این رابطه با چندین جراح زیبایی باتجربه مشورت کنید تا مطمئن شوید که این عمل تهاجمی می‌تواند شما را به اهدافتان برساند.

عمل لیپوساکشن صورت در چند جلسه انجام می‌شود؟

مانند هر روش لیپوساکشن دیگری که بر روی شکم یا ران انجام می‌شود، لیپوساکشن صورت به‌طور دائم سلول‌های چربی را از صورت برمی‌دارد. این عمل معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود و در صورت تمایل می‌تواند با لیفت صورت یا سایر درمان‌های جوان‌کننده صورت نیز ترکیب شود. این روش درواقع یک درمان کم تهاجمی است، نیازی به استراحت طولانی ندارد و راهی عالی برای حذف چربی‌هایی است که به رژیم غذایی و ورزش معمولی پاسخ نمی‌دهند.

انواع لیپوساکشن صورت کدام‌اند؟

انواع لیپوساکشن صورت کدام‌اند؟

برخلاف سایر درمان‌های کاهش چربی صورت که اغلب فقط یک ناحیه را در یک زمان هدف قرار می‌دهند و درنتیجه چندین روش انجام می‌شود، لیپوساکشن صورت می‌تواند چندین ناحیه از صورت را به‌طور هم‌زمان هدف قرار دهد تا نتایج دلخواه شما را تنها در یک روش ایجاد نماید. بااین‌حال، لیپوساکشن صورت بسته به اینکه در کدام قسمت از صورت انجام می‌شود، انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

لیپوساکشن چانه

چانه یکی از رایج‌ترین نواحی درمانی برای لیپوساکشن صورت است. این ناحیه اغلب به خاطر “چانه دوتایی” یا غبغب مورد جراحی زیبایی قرار می‌گیرد و برای بسیاری از بیماران، منطقه‌ای نگران‌کننده از نظر زیبایی است. چربی اضافی در این ناحیه می‌تواند ناشی از افزایش وزن، ژنتیک یا افزایش سن باشد و به‌شدت بر روی خط فک و زیبایی ظاهری شما تأثیر می‌گذارد. لیپوساکشن چانه به خلاص شدن از شر چانه دوتایی سرسخت در برابر ماساژ و رژیم یا ورزش، کمک می‌کند و همچنین می‌تواند به تقویت خط فک کمک نماید.

لیپوساکشن گونه‌ها

لیپوساکشن گونه برای کسانی که صورت بسیار پر و اصطلاحاً تپلی دارند و می‌خواهند چهره خود را با آناتومی استخوانی برجسته‌تر نشان دهند، خوب است. چربی اضافی در ناحیه گونه می‌تواند استخوان گونه‌های طبیعی بیمار را پنهان کند و صورت را گردتر نشان دهد. از بین بردن چربی اضافی و ایجاد زاویه برای گونه‌ها می‌تواند فرم جذاب‌تری به صورت شما بدهد.

لیپوساکشن فک

آویزان شدن فک می‌تواند باعث افتادگی ظاهر شود و ظاهر مشخص و زاویه‌دار خط فک را ناپدید کند. این موضوع بیشتر در بیماران بالغی دیده می‌شود که به دلیل افزایش سن، چربی ناخواسته صورت را در این نواحی تجربه می‌کنند. این شرایط می‌تواند درنهایت، یک صورت پیر و نازیبا را ایجاد کند و تأثیر منفی در روحیه فرد دارد. بااین‌حال، لیپوساکشن صورت می‌تواند با از بین بردن چربی اضافی در این ناحیه، ظاهر چهره را جوان‌تر کند و «مثلث وارونه» جوانی را بازگرداند.

لیپوساکشن گردن

درحالی‌که لیپوساکشن گردن دقیقاً لیپوساکشن صورت نیست، اما گزینه دیگری است که کاملاً مکمل لیپوساکشن صورت است و به بیماران کمک می‌کند تا به نتیجه دلخواه خود برسند. برخی از بیماران یک بخش کوچک از چربی را در پایین چانه به سمت گردن می‌بینند.

به‌طورمعمول، زاویه بین چانه و گردن از نظر زیبایی‌شناسی، منحنی مقعر است. با افزایش سن یا افزایش وزن، این زاویه به دلیل تجمع چربی یا شلی پوست کم می‌شود و به حالت محدب در می‌آید. لیپوساکشن در این ناحیه باعث بازیابی فرورفتگی طبیعی می‌شود و کل صورت، چانه، گردن و دکلته را مشخص و جوان می‌کند.

مزایای انجام لیپوساکشن صورت چیست؟

مزایای انجام لیپوساکشن صورت چیست؟

لیپوساکشن صورت در مقایسه با سایر روش‌ها برای از بین بردن چربی صورت یا کانتورینگ و جوان‌سازی مزایای مختلفی دارد، ازجمله:

 • نسبتاً کم تهاجمی است.
 • زمان بهبودی بعدازآن سریع‌تر است.
 • درد و ناراحتی نسبت به برخی عمل‌های جراحی زیبایی کمتر است.
 • در اکثر افراد، نتایج دائمی هستند.
 • اگر به‌درستی انجام شود، ظاهری طبیعی برای صورت ایجاد خواهد کرد.
 • نتایج، چشمگیرتر از سایر روش‌های سفت کردن پوست یا کاهش چربی غیرجراحی است.

لیپوساکشن صورت برای چه افرادی مناسب‌تر است؟

لیپوساکشن صورت، مانند هر روش دیگر لیپوساکشن، یک درمان حذف چربی است و نباید به‌عنوان یک روش لاغری به آن نگاه کرد. معمولاً توصیه می‌شود که داوطلبان قبل از انجام لیپوساکشن صورت، ابتدا به وزن دلخواه خود برسند یا به آن نزدیک شوند تا بهترین نتایج ممکن را بگیرند. این روش همچنین برای افراد غیر سیگاری مناسب است و افراد سیگاری نباید این عمل را انجام دهند.

کاندیدهای ایده‌آل برای لیپوساکشن صورت کسانی هستند که دارای چربی زیر جلدی سرسخت در برخی از نواحی صورت هستند که به رژیم غذایی و ورزش منظم، پاسخ نمی‌دهند. علاوه بر این، جراح، وضعیت فعلی پوست شما را ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود که خاصیت ارتجاعی پوست شما برای انجام این عمل خوب است. شما همچنین یک ارزیابی پزشکی انجام خواهید داد تا پزشک مطمئن شود که همه شرایط سلامتی برای انجام این عمل را دارا هستید.

اقدامات لازم برای آماده شدن قبل از عمل لیپوساکشن صورت

با هر روشی از عمل‌های زیبایی که می‌خواهید به چهره دلخواه خود برسید، مهم است که دقت لازم را در انتخاب پزشک مناسب داشته باشید. قبل از انجام لیپوساکشن صورت باید تا حد امکان نسبت به نوع عمل و نتایج احتمالی مطلع باشید تا مطمئن شوید که این گزینه مناسبِ شماست.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام لیپوساکشن صورت، ضروری است که با یک جراح دارای مجوز مشورت کنید تا نگرانی‌های شما را ارزیابی کند، آنچه را که می‌توانید انتظار داشته باشید بررسی نماید و مطمئن شود که کاندیدای خوبی برای این عمل هستید و این روش انتظارات شما را برآورده می‌کند. در طول مشاوره، جراح شما همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه آماده‌سازی مناسب برای عمل به شما ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال:

 • باید مصرف برخی داروها، به‌ویژه داروهایی که رقیق‌کننده خون هستند را قبل از عمل، قطع کنید.
 • سیگار کشیدن باید قبل از عمل و در طول دوره بهبودی متوقف شود تا از عوارض لیپوساکشن صورت جلوگیری گردد.
 • ممکن است به شما توصیه شود که چندین ساعت قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید.

اگرچه روند قبل از عمل لیپوساکشن صورت گسترده نیست، اما مهم است که از الزامات آن آگاه باشید و آنها را برای داشتن یک جراحی موفق و نتایج مطلوب، انجام دهید.

نحوه انجام عمل لیپوساکشن صورت چگونه است؟

نحوه انجام عمل لیپوساکشن صورت چگونه است؟

در طول مشاوره، جراح شما باید آنچه را که می‌توانید در طول عمل انتظار داشته باشید، برایتان توضیح دهد. روش لیپوساکشن صورت شامل علامت‌گذاری نواحی درمان، قبل از شروع عمل است. سپس بیهوشی موضعی یا عمومی را بسته به شرایط بدنی که دارید دریافت خواهید کرد تا ناحیه خاصی که قرار است مورد لیپوساکشن قرار بگیرد، بی‌حس شود.

اکثر بیماران بی‌حس‌کننده موضعی را انتخاب می‌کنند و در طول عمل لیپوساکشن صورت خود، کاملاً بیدار و راحت هستند ولی به دلیل بی‌حسی ناحیه مورد نظر هیچ دردی را احساس نمی‌کنند. بیهوشی عمومی معمولاً زمانی برای لیپوساکشن صورت استفاده می‌شود که درمان دیگری مانند لیفت صورت یا گردن به‌طور هم‌زمان انجام شود.

سپس جراح شما یک برش کوچک در پوست ناحیه مشخص شده ایجاد می‌کند تا به بافت چربی زیر پوست دسترسی پیدا کند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد چربی، از قبل با لیزر یا سونوگرافی تجزیه شود. این کار به‌خصوص وقتی قبلاً جراحی انجام شده است و الان قرار است یک جراحی اصلاحی انجام شود، لازم خواهد بود. سپس جراح محلول سالین، داروی ضد درد و اپی نفرین را به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند تا ناحیه را بی‌حس کند و خونریزی یا کبودی در ناحیه را به حداقل برساند.

بعد یک کانول کوچک (نوعی لوله باریک مخصوص لیپوساکشن) در برش برای برداشتن چربی وارد می‌شود و چربی از طریق مکش دستگاه لیپوساکشن خارج می‌گردد. در کل، این روش معمولاً بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

نحوه مراقبت از صورت بعد از لیپوساکشن

مراقبت صحیح بعد از انجام هر عمل زیبایی مانند عمل بینی یا لیپوساکشن تأثیر زیادی در نتایج شما خواهد داشت؛ بنابراین بهتر است تمامی دستورالعمل‌های پزشکتان را به‌طور کامل اجرا کنید. درحالی‌که تجربه بهبودی از نظر شدت و زمان، در هر بیمار متفاوت است، بهبودی پس از لیپوساکشن صورت معمولاً چند هفته طول می‌کشد.

روز بعد از عمل، بیماران باید احساس درد کمی داشته باشند. تورم و درد طبیعی است و به‌مرور بعد از چند روز کاهش می‌یابد. هرگونه پانسمان قرار داده شده در اتاق عمل ممکن است روز بعد برداشته شود و بسته به دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از جراحی باید حدود یک هفته و احتمالاً در شب برای چند هفته از لباس فشرده‌سازی استفاده کنید.

اکثر بیماران می‌توانند ظرف چند روز پس از عمل به روال روزانه کامل خود بازگردند و برای هرگونه ناراحتی باقیمانده می‌توانند از داروهای مسکن بدون نسخه یا تجویز شده توسط جراح خود، استفاده کنند. بااین‌حال، معمولاً توصیه می‌شود تا چند هفته پس از جراحی، هیچ‌گونه فعالیت بدنی شدیدی انجام ندهید.

بعد از انجام این عمل، معمولاً حدود 6 الی 8 هفته طول می‌کشد تا تورم به‌طور کامل کاهش یابد و شما شروع به دیدن نتایج نهایی کنید. پوست شما در طی هفته‌های بعد از عمل، به سفت شدن ادامه خواهد داد. پس‌ازآن، اثرات کامل عمل لیپوساکشن صورت را خواهید دید و صورت شما تا چند ماه آینده شکل جدید خود را پیدا می‌کند.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی لیپوساکشن صورت

خطرات بالقوه و عوارض جانبی لیپوساکشن صورت

مانند تمام جراحی‌ها، باید قبل از انجام این عمل زیبایی به عوارض و خطرات احتمالی بعدازآن توجه داشته باشید و نسبت به آنها آگاهی کافی پیدا کنید. خطرات و عوارض جانبی مرتبط با لیپوساکشن چهره شامل موارد زیر است:

 • خونریزی در طول عمل
 • شلی مداوم پوست به دلیل مهارت پایین پزشک انجام دهنده
 • بی‌نظمی یا عدم تقارن کانتور به دلیل انجام نشدن این عمل توسط افراد باتجربه
 • تغییر رنگ پوست
 • واکنش نسبت به مواد بیهوشی
 • آسیب یا بی‌حسی عصبی به دلیل برش در نواحی اشتباه
 • تجمع مایع در زیر پوست
 • لخته شدن خون
 • آمبولی چربی
 • عفونت در محل برش در صورت استفاده نکردن از تجهیزات استریل یا عدم مراقبت صحیح بعد از عمل
 • جای زخم در صورت برش‌های ناشیانه توسط پزشکان بدون مهارت

طبق تحقیقات انجام شده برای به حداقل رساندن عوارض جانبی احتمالی، مهم است که این عمل توسط یک جراح باتجربه و دارای مجوز انجام شود و تمام دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل به‌طور کامل اجرا گردد تا خطری سلامتی و زیبایی شما را تهدید نکند.

سخن پایانی …

عمل لیپوساکشن صورت یک عمل زیبایی کم تهاجمی است و می‌تواند تغییرات زیاد و دائمی را به‌شرط درست انجام شدن، برایتان ایجاد کند و شما را به چهره دلخواهتان نزدیک نماید. این عمل بخصوص برای افرادی که نتوانسته‌اند با روش‌های جوانسازی و زیباسازی دیگر یا روش‌های طبیعی و سنتی به نتیجه برسند، بسیار مناسب است؛ اما باز هم تأکید می‌کنیم قبل از انجام عمل، حتماً با چند پزشک باتجربه در این زمینه مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا