نحوه لیپوساکشن غبغب + مزایا و معایب

همه شما میدانید که غبغب چیست و چطور می‌تواند بر زیبایی چهره تأثیر بگذارد! اگرچه وجود غبغب از نظر سلامتی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی در برخی افراد می‌تواند از نظر زیبایی بار روانی منفی را برای فرد ایجاد نماید. خوشبختانه امروزه روش‌های کم تهاجمی مانند لیپوساکشن غبغب وجود دارند که به‌راحتی می‌توانند شما را بدون نیاز به جراحی سنتی از شر غبغب خلاص کنند.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم شما را با نکات مهم در مورد روند و فواید لیپوساکشن غبغب آشنا کنیم تا در صورت تمایل بتوانید تصمیم بهتری برای انجام این روش زیبایی اتخاذ نمایید.

علت ایجاد غبغب و انجام لیپوساکشن غبغب چیست؟

اگر به‌دقت به اطرافتان نگاه کنید، متوجه خواهید شد که تنها شما دچار غبغب نیستید و افراد زیادی این ویژگی را در چهره خود، درست زیر چانه اصلی دارند. این قسمت می‌تواند به دلایل مختلفی مانند ژنتیک باشد که اگر ژنتیکی باشد حتی در سنین پایین و کودکی نیز مشاهده می‌شود.

همچنین ممکن است با افزایش سن و افزایش وزن ایجاد شده باشد. در این صورت از نظر بسیاری از افراد می‌تواند تأثیر منفی در زیبایی ایجاد نماید. یک روش آسان برای از بین بردن این ناحیه لیپوساکشن غبغب است که به دلیل کم تهاجمی بودن، خطرات و عوارض کمتری نسبت به روش‌های جراحی دارد.

ممکن است فکر کنید لیپوساکشن فقط برای شکم یا ران‌ها انجام می‌شود اما متخصصان جراحی پلاستیک و زیبایی می‌توانند در هر جایی که رسوبات چربی مقاوم در بدن وجود دارد، ازجمله ناحیه چانه و گردن نیز لیپوساکشن را انجام دهند.

اگرچه این روش مزایای بسیار زیادی دارد ولی می‌توان گفت مهم‌ترین مزیت لیپوساکشن غبغب این است که نتایج آن طولانی‌مدت است و اگر مجدداً وزن اضافه نکنید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید می‌توانید به‌صورت تقریباً دائم از نتایج این عمل زیبایی لذت ببرید.

علت ایجاد غبغب و انجام لیپوساکشن غبغب چیست؟

نحوه انجام لیپوساکشن غبغب در مراکز تخصصی

لیپوساکشن غبغب یک فرایند آسان و نسبتاً کوتاه است که در آن مقدار کمی چربی بسته به نظر پزشک و کانتور چهره شما از زیر چانه با استفاده از مکش دقیق دستگاه ساکشن برداشته می‌شود. پوست به‌طور طبیعی پس‌ازآن جمع می‌شود و نمایه‌ای باریک‌تر را ایجاد می‌کند.

در این روش که معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود نیازی به بیهوشی عمومی نیست، مگر اینکه واقعاً بیمار ترس انجام این کار را داشته باشد و نتوان این ترس را با بی‌حسی موضعی کنترل کرد ولی در اکثر افراد به‌راحتی می‌توان به کمک یک بی‌حس‌کننده موضعی لیپوساکشن غبغب را انجام داد.

بعد از عمل هم نیازی به بستری شدن ندارید، به این معنی که شما می‌توانید بعد از عمل به خانه برگردید. برش‌های میکروکانولاها برای کشیدن چربی‌ها در این روش کوچک هستند (فقط 1.5 میلی‌متر) و اغلب در پشت گوش یا در یک چین طبیعی صورت ایجاد می‌شوند تا بعد از بهبود اثری از آن‌ها باقی نماند و به دلیل ایجاد اسکارهای احتمالی تأثیری در زیبایی پوست و چهره شما ایجاد نکند.

ممکن است برای برخی افراد تنها یک برش برای انجام لیپوساکشن غبغب نیاز باشد ولی طبق گزارشات ارائه شده، در بیشتر افراد در هر طرف یک برش انجام می‌شود.

دوران نقاهت بعد از لیپوساکشن غبغب

معمولاً به مدت 3 تا 5 روز بعد از انجام این عمل زیبایی، شما ملزم به پوشیدن لباس سر و گردن مناسب و تجویزشده توسط پزشک برای حمایت از بافت ناحیه تحت عمل و بهبودی بهتر هستید. پس از لیپوساکشن چانه دچار تورم و کبودی خواهید شد اما در عرض 14-10 روز با انجام دستورالعمل‌های مراقبتی پزشک برطرف می‌شود. حدود دو هفته بعد از انجام لیپوساکشن غبغب نیز می‌توانید با اجازه پزشکتان، به فعالیت‌های روتین خود مانند ورزش بازگردید.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن غبغب هستند؟

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن غبغب هستند؟

به‌طورکلی هر فردی که دارای غبغب باشد، نسبت به آن رضایت نداشته باشد و به‌علاوه شرایط سلامت مناسبی داشته باشد، برای انجام لیپوساکشن غبغب نامزد مناسبی است. به‌طورکلی می‌توان گفت بهترین کاندیدها برای انجام لیپوساکشن غبغب عبارت‌اند از:

 • کسانی که کانتور بهتری برای چهره خود می‌خواهند.
 • آن‌هایی که هنوز پوستشان قابلیت ارتجاعی مناسبی دارد؛ یعنی افرادی که سن زیادی دارند و دچار شل شدگی یا افتادگی بیش‌ازحد پوست در ناحیه گردن هستند، نباید این روش را انجام دهند.
 • کسانی که وزن مناسبی دارند.
 • افرادی که از نظر سلامتی کلی در بدن خود در شرایط مساعدی هستند.
 • اگر روی گردن و خط فک خود چربی حجیم یا پف کرده داشته باشید.
 • هیچ شرایط تهدیدکننده زندگی که می‌تواند در بهبود اختلال ایجاد کند، نداشته باشید.
 • پوستی سفت، با قابلیت ارتجاعی و کشسانی مناسب و تون عضلانی خوبی داشته باشید.
 • تحت درمان با داروهایی مانند آسپرین، داروهای غیراستروئیدی و ضدالتهابی نباشید. زیرا مصرف این داروها همزمان با انجام لیپوساکشن غبغب ممکن است خطر خونریزی بیش‌ازحد را افزایش دهد.
 • غیر سیگاری باشید.

نتایج این نوع لیپوساکشن چقدر ماندگار است؟

هنگامی‌که با استفاده از لیپوساکشن غبغب چربی را از بدن شما خارج می‌کنند، سلول‌های چربی برای همیشه از بین می‌روند. سلول‌های چربی مانند یک بادکنک آب هستند که رشد می‌کنند و با نیازهای ذخیره‌سازی چربی بدن شما منبسط می‌شوند.

وقتی این سلول‌های چربی را به‌صورت فیزیکی حذف می‌کنیم، دیگر رشد نمی‌کنند. اگر در آینده نیاز به انرژی اضافی وجود داشته باشد، چربی جدید در جای دیگری ذخیره می‌شود؛ بنابراین، لیپوساکشن غبغب یک روش پیکرتراشی عالی با نتایج طولانی‌مدت است و اگر به‌طور قابل‌توجهی وزن اضافه نکنید، همان‌طورکه قبلاً هم گفتیم نتایج آن دائمی خواهد بود.

فواید لیپوساکشن غبغب چیست؟

لیپوساکشن غبغب فواید بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • پری زیر چانه را کاهش می‌دهد.
 • خط فک را برای بهبود ویژگی‌های صورت اصلاح می‌کند.
 • کسانی که پوست الاستیک دارند، بهترین نتایج را خواهند دید.
 • می‌تواند در کنار سایر درمان‌های صورت یا چانه مانند کاشت گونه، چال گونه، لیفت صورت با نخ و … استفاده شود.
 • جوان‌تر و لاغرتر به نظر خواهید رسید.
 • کم تهاجمی است و نیاز به بیهوشی یا دوران نقاهت طولانی ندارد.
 • احتمال بروز عوارض و خطرات در صورت انجام این روش در مراکز معتبر و به دست متخصصان حاذق بسیار پایین است.
 • نتایج، تقریباً ماندگار و دائمی هستند.
تزریق حل‌کننده چربی به‌جای لیپوساکشن غبغب

تزریق حل‌کننده چربی به‌جای لیپوساکشن غبغب

همان‌طورکه پیش‌تر به آن اشاره شد، اگرچه انجام لیپوساکشن غبغب برای افراد درگیر با این مسئله بسیار وسوسه‌برانگیز است ولی لیپوساکشن غبغب برای همه مناسب نیست. خبر خوب این است که اگر متخصص مشخص کرد که این روش برای شما مناسب نیست، روش‌های دیگری هم وجود دارد که می‌تواند به شما در خلاص شدن از شر غبغب کمک کند.

یکی از بهترین روش‌ها استفاده از تزریق حل‌کننده‌های چربی است که در ناحیه غبغب تزریق می‌شود. تزریق‌های حل‌کننده چربی با استفاده از یک ماده آنزیمی کار می‌کنند که به‌طور استراتژیک چربی را حل می‌کنند و اگر لیپوساکشن غبغب برایتان مناسب نباشد، راهی کمتر تهاجمی برای برداشتن چانه دوتایی یا غبغب است.

یکی از مزایای این تزریق این است که آنزیم‌ها همچنین تولید کلاژن را در پوست پس از درمان تحریک می‌کنند. کلاژن که نوعی پروتئین در پوست است و قوام پوست را ایجاد می‌کند وقتی زیاد می‌شود به سفت شدن پوست کمک خواهد کرد و بر اثر لاغری و زیبایی بیشترِ حاصل از از بین برفتن غبغب می‌افزاید.

بااین‌حال، تزریق‌های حل‌کننده چربی، راه‌حلی دائمی برای از بین بردن غبغب نیست. این تزریق‌های چندگانه با تورم و ازکارافتادگی همراه هستند و در مقایسه با لیپوساکشن، مقدار کمی چربی از بین می‌روند و ممکن است بعد از چند ماه نیاز به انجام مجدد درمان وجود داشته باشد.

سفت کردن افتادگی گردن همراه با حذف چربی غبغب

پوست به‌طور طبیعی در اطراف محتویات خود جمع می‌شود. بااین‌حال، هر چه پوست انعطاف‌پذیری کمتری داشته باشد، کمتر می‌تواند جمع شود و به تدریج دچار افتادگی خواهد شد. اگر دچار افتادگی بیش‌ازحد در پوست ناحیه گردن و زیر چانه هستید معمولاً لیپوساکشن نمی‌تواند نتایج رضایت‌بخشی را برایتان ایجاد کند. در این شرایط مهم است که یک مشاوره شخصی با یک دکتر داشته باشید که بتواند ناحیه چانه و گردن شما را برای تعیین بهترین روش، تجزیه‌وتحلیل کند.

انتظارات از نتایج عمل لیپوساکشن غبغب

روش لیپوساکشن غبغب عمدتاً بر اساس نیازهای بیمار انجام می‌شود. انتظار می‌رود بعد از انجام این عمل زیبایی، بافت‌های نرم زیر چانه و در امتداد فک کاهش ‌یابد. همچنین انتظار می‌رود گردن باریک‌تر و بلندتر به نظر برسد که از نظر معیارهای زیبایی معمولاً می‌تواند تأثیر خوبی برای افزایش جذابیت و زیبایی فرد انجام دهنده لیپوساکشن غبغب داشته باشد.

بااین‌حال، شما باید انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید و انتظارات شما باید قبل از انجام لیپوساکشن غبغب در جلسه مشاوره تخصصی با فرد انجام دهنده مشخص شود تا نتایج رضایت بخشی را تجربه کنید. در غیر این صورت حتی اگر نتایج از نظر پزشکان مطلوب باشد، رضایت شما را به همراه ندارد.

علاوه بر این، توجه به این نکته ضروری است که برخی از نتایج مانند خط فک باریک‌تر ممکن است چند ماه طول بکشد تا مشخص شوند و نباید از انجام لیپوساکشن غبغب انتظار نتایج آنی و خیلی سریع را داشته باشید.

بااین‌حال، باید به این نکته مهم هم فکر کنید که بعد از مدت‌زمانی که نتایج واقعی عمل لیپوساکشن غبغب مشخص شد، به مدت طولانی و حتی در صورت عدم اضافه‌وزن، به‌صورت دائمی همراه شما خواهد بود و می‌توانید از آن لذت ببرید.

خطرات و عوارض انجام لیپوساکشن غبغب

خطرات و عوارض انجام لیپوساکشن غبغب

طبق تحقیقات انجام شده این روش به‌طورکلی بی‌خطر و یا کم‌خطر است. بااین‌حال، مهم است که برای به حداقل رساندن عوارض لیپوساکشن غبغب و خطرات ناشی از آن، حتماً به یک متخصص کار بلد و یک مرکز تخصصی زیبایی مجهز مراجعه نمایید تا با استفاده از بهترین تجارب و تجهیزات، عمل زیبایی شما انجام شود.

وجود کمی ناراحتی، تورم، کبودی و حتی مقدار کمی خونریزی بعد از انجام این عمل کاملاً طبیعی است که اگر دستورات مراقبتی را به‌درستی اجرا کنید، همه آن‌ها به‌صورت موقت هستند و بعد از یک الی دو هفته از بین خواهند رفت؛ اما درصورتی‌که به سراغ افراد بدون تجربه یا مراکز بدون تجهیزات مناسب برای انجام این کار بروید ممکن است دچار خطرات زیر شوید:

 • خونریزی شدید و تهدیدکننده
 • عفونت
 • ماندن جای زخم
 • انجام برش‌ها در محل‌های نامناسب که بعد از خوب شدن همچنان قابل مشاهده هستند.
 • اگر برداشتن چربی به‌طور ناهموار انجام شود، ممکن است بافت پوست شما نیز ناهموار به نظر برسد که تأثیر بدی در زیبایی شما خواهد داشت.

سخن پایانی …

لیپوساکشن غبغب روشی عالی برای افرادی است که از داشتن غبغب ناراحت هستند و اعتمادبه‌نفسشان به خاطر این ناحیه کاهش پیدا کرده است. این روش کم تهاجمی و کم‌خطر است و اگر به دست افراد کار بلد انجام شود می‌تواند تأثیر مثبت بسیار خوبی در افزایش زیبایی و جذابیت شما داشته باشد.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا