تزریق ژل گونه چقدر ماندگار است؟ + مزایا و معایب

آیا میدانید بسیاری از علائم مشهود پیری با چند تزریق ژل گونه قابل جبران است؟ با نازک شدن بافت‌های صورت، خطوط اطراف بینی و دهان برجسته شده و گونه‌ها کمی توخالی به نظر می‌رسند؛ اما در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی انواع ژل گونه می‌توانند جایگزین حجم ازدست‌رفته شوند تا به کاهش چین‌وچروک پوست، پر شدن لب‌ها و بازگرداندن ظاهری جوان‌تر کمک کنند.

با ما در این مقاله همراه باشید تا هر آنچه باید در مورد تزریق ژل گونه بدانید را برایتان توضیح دهیم.

ژل گونه چیست؟

پرکننده‌های پوستی مواد ژل مانندی هستند که در زیر پوست تزریق می‌شوند تا حجم ازدست‌رفته، خطوط معمولی و چین‌وچروک‌ها را بهبود بخشند یا خطوط صورت را تقویت کنند. سالانه بیش از 1 میلیون زن و مرد این روش درمانی محبوب را برای جوان‌سازی صورت انتخاب می‌کنند که می‌تواند یک روش مقرون‌به‌صرفه و غیرتهاجمی (بدون نیاز به جراحی و خونریزی) برای جوان‌تر به نظر رسیدن باشد.

چگونه تزریق ژل گونه می‌تواند ظاهر من را بهبود بخشد؟

درحالی‌که پرکننده‌های پوستی به‌طورمعمول به‌عنوان “پرکننده چین‌وچروک ” شناخته می‌شوند، می‌توانند کارهای بسیار بیشتری از صاف کردن چین‌وچروک‌ها انجام دهند، اگرچه در این زمینه نیز بسیار عالی هستند! به‌طورکلی مواردی که برای بهبود آن‌ها از تزریق پرکننده‌های پوستی مانند ژل گونه استفاده می‌شود، عبارت‌اند از:

 • خطوط اطراف بینی و دهان را صاف می‌کند (معروف به خطوط ماریوت، خط لبخند و پرانتزی)
 • افزایش و بازگرداندن حجم به گونه‌ها یا شقیقه‌های فرورفته
 • کاهش خطوط عمودی لب
 • برجسته کردن لب‌ها
 • صاف کردن چین‌وچروک‌ها و فرم دهی چانه
 • ایجاد تقارن در کل صورت
نحوه تزریق ژل گونه توسط متخصص

انواع ژل گونه مورد استفاده در کلینیک‌ها

خوشبختانه انواع محصولات پرکننده مورد تأیید FDA وجود دارند که جراحان زیبایی از آن‌ها استفاده می‌کنند. به‌طورکلی، مواد پرکننده بر اساس ترکیباتی که دارند، دسته‌بندی می‌شوند؛ اما با توجه به اینکه نوع تقلبی این ژل‌ها نیز وجود دارد، همیشه این کار را نزد یک کلینیک و پزشک جراح زیبایی معتمد انجام دهید که مطمئن هستید از مواد باکیفیت استفاده می‌کنند. انواع ترکیبات برای تزریق ژل گونه عبارت‌اند از:

اسید هیالورونیک (HA)

هیالورونیک اسید ماده‌ای طبیعی است که به‌طور طبیعی در پوست شما و بدنتان یافت می‌شود. این ماده به مرطوب نگه‌داشتن پوست و پر کردن آن کمک می‌کند. پرکننده‌های HA معمولاً نرم و ژل‌مانند هستند. نتایج استفاده از این نوع ژل گونه موقت است و 6 تا 12 ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا بدن ذرات را به‌تدریج و به‌طور طبیعی جذب کند. بیشتر مواد پرکننده HA با لیدوکائین تزریق می‌شوند تا فرد متقاضی هنگام تزریق ژل گونه دردی حس نکند و یا این درد به حداقل ممکن برسد.

کلسیم هیدروکسیلاپاتیت (CaHA)

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم نیز ماده‌ای طبیعی است که عمدتاً در استخوان‌های ما یافت می‌شود. وقتی از ذرات کلسیم در یک ماده پرکننده استفاده می‌شود، این ذرات تقریباً میکروسکوپی هستند و برای تزریق ژل گونه به یک ماده صاف تبدیل می‌شوند. قوام یک پرکننده CaHA به‌طورمعمول غلیظ‌‌تر از یک ماده پرکننده اسید هیالورونیک است و دوام بیشتری نیز دارد، یعنی نتایج حداقل حدود 12 ماه برای فرد ماندگاری دارد. هیدروکسی لپاتیت کلسیم به تحریک تولید کلاژن (پروتئین موجود در پوست که به آن حالت ارتجاعی می‌دهد) کمک می‌کند و به‌طورمعمول برای پر کردن خطوط عمیق و چین‌وچروک استفاده می‌شود.

اسید پلی-ال-لاکتیک

پلی-ال-لاکتیک اسید یک ماده مصنوعی زیست سازگار است. به این معنی که با اینکه مصنوعی استريال استفاده از آن در بدن بی‌خطر است. سال‌هاست که در موارد پزشکی مانند بخیه از این ماده استفاده می‌شود. محصولات پلی ال اسید لاکتیک از نظر فنی به‌عنوان “محرک‌های کلاژن ” طبقه‌بندی می‌شوند و عمدتاً برای بازگشت کلاژن از بین رفته در پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این ماده به‌طورمعمول برای کاهش چین‌وچروک‌های عمیق صورت استفاده می‌شود و نتایج آن می‌تواند حتی بیش از 2 سال هم ماندگاری داشته باشد.

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات (PMMA) ماده‌ای مصنوعی و زیست سازگار است که در قرن گذشته به‌شدت در پزشکی مورداستفاده قرار گرفته است. پرکننده‌های پوستی، PMMA به شکل یک “میکروسفر ” یا گلوله های کوچک هستند که برای ایجاد پشتیبانی مداوم در زیر پوست باقی می‌ماند. پرکننده‌های PMMA همچنین حاوی کلاژن هستند و ساختار و سفتی آن را فراهم می‌کنند.

تزریق چربی اتولوگ (پیوند چربی به‌صورت)

تزریق چربی اتولوگ تنها روش تزریق ژل گونه است که نیاز به جراحی دارد، اما نتایج آن می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشد. در این روش از چربی بدن خودتان (معمولاً با استفاده از لیپوساکشن) برداشته شده و به قسمت‌های موردنیاز برای تزریق ژل گونه، تزریق می‌شود. تزریق چربی برای انجام ایمن و دستیابی به نتایج عالی نیاز به آموزش تخصصی دارد و فقط باید توسط یک جراح زیبایی باتجربه و دارای مجوز انجام شود.

فواید تزریق ژل گونه

اهمیت انتخاب یک متخصص برای تزریق ژل گونه

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده برای تزریق ژل گونه، همان اهمیت و توجهی که به تصمیم‌گیری و مراقبت برای یک روش جراحی انجام می‌دهید، در نظر بگیرید. بااینکه تزریق ژل گونه یک روش غیر جراحی است، اما هنوز یک روش پزشکی است که برای اطمینان از درمان ایمن و نتایج طبیعی و جلوگیری از عوارض تزریق ژل گونه به آموزش خاص، دانش و مهارت بالایی نیاز دارد؛ بنابراین باید یک پزشک متخصص و معتمد با دانش گسترده در مورد آناتومی صورت، زیبایی چشم و مهارت و دقت جراحی را انتخاب کنید.

هرکسی را که انتخاب کردید، اطمینان حاصل کنید که دارای سابقه اثبات شده و همچنین آموزش و تجربه قابل توجهی در تزریق ژل گونه است. راه ساده این کار این است که عکس‌های قبل و بعد بیماران یک پزشک را ببینید. اگر یک RN یا دستیار پزشک تزریق شما را انجام می‌دهد، آن شخص باید زیر نظر یک پزشک واجد شرایط، ترجیحاً یک جراح زیبایی دارای بورد تخصصی کار کند.

کدام نوع ژل گونه برای من مناسب‌تر است؟

با وجود اینکه محصولات پرکننده پوستی زیادی در بازار عرضه می‌شود، بدون راهنمایی‌های جراح زیبایی باتجربه نمی‌توان گفت که کدام گزینه برای شما بهترین است. هر محصول منحصراً فرموله شده است تا از بافت، چگالی و عمق تزریق خاصی برخوردار باشد، به این معنی که بعضی از مواد پرکننده برای مناطق خاصی که بیشتر موردتوجه هستند، بهتر کار می‌کنند؛ بنابراین باید نزد یک متخصص ماهر بروید تا بهترین انتخاب را برایتان داشته باشد.

اهمیت مشاوره قبل از تزریق ژل گونه

شما باید حتماً قبل از اینکه تزریق ژل گونه انجام دهید یک یا چند جلسه مشاوره با پزشک انجام دهنده این کار داشته باشید. در طی مشاوره، جراح زیبایی شما همه موارد مورد نیاز برای شما را ارزیابی کرده و سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و یک دید واقع بینانه به شما می‌دهد؛ بنابراین هر سوالی دارید، در این جلسه بپرسید. درحالی‌که خطرات مرتبط با پرکننده‌های پوستی ناچیز است، شما باید قبل از درمان به‌طور کامل سابقه پزشکی خود را به پزشکتان ارائه دهید؛

زیرا برخی از آلرژی‌ها، بیماری‌های پوستی و عصبی یا داروها می‌توانند ایمنی یا نتایج شما را به خطر بیندازند. به‌عنوان‌مثال، اگر از NSAID ها مثلاً آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن یا داروهای رقیق‌کننده خون استفاده کرده‌اید، باید به جراح زیبایی خود بگویید، زیرا این موارد احتمال کبودی و خونریزی را افزایش می‌دهند.

تزریق ژل گونه چگونه انجام می‌شود؟

این تزریق به دلیل غیرتهاجمی بودن زمان زیادی نمی‌خواهد. برای این کار مراحل زیر انجام می‌شود:

 • درست قبل از تزریق گونه، ناحیه تمیز می‌شود.
 • سپس قبل از تزریق، بی‌حس‌کننده موضعی برای شما زده می‌شود تا ناحیه بی‌حس شود. (بسیاری از محصولات پرکننده همچنین حاوی لیدوکائین، ماده بیهوشی ملایم هستند که برای کمک به کمترین میزان ناراحتی در طول و بعد از درمان شما استفاده می‌شوند.)
 • سپس پزشک شما مقدار دقیق فیلر یا همان پرکننده را با توجه به بررسی‌هایی که قبلاً روی صورت شما انجام داده است، در زیر پوست تزریق می‌کند.

بسته به نوع محصول مورد استفاده و نواحی تزریق ژل گونه، باید بلافاصله پس از تزریق مواد، نتایج را مشاهده کنید. برخی از بیماران کبودی و تورم خفیفی را تجربه می‌کنند، اما این موارد موقتی است و باید طی روزهای پس از درمان فروکش کند. شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود برگردید، اما ممکن است جراح زیبایی از شما بخواهد که ورزش یا سایر فعالیت‌های سنگین را برای یک روز تعطیل کنید.

مراحل تزریق ژل گونه

در مورد تزریق چربی چگونه است؟

پیوند چربی صورت مانند یک عمل جراحی است که روند درمانی متفاوتی دارد. به‌طورمعمول، پیوند چربی به‌عنوان یک روش سرپایی و با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی همراه با آرام بخش انجام می‌شود. بسته به میزان شدت لیپوساکشن انجام شده، ممکن است تا 2 هفته زمان برای بهبود نیاز باشد. مهم این است که به تمام دستورالعمل‌های پزشک موبه‌مو عمل کنید.

ماندگاری تزریق ژل گونه چقدر است؟

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که ماندگاری تزریق ژل گونه به موارد مختلفی مانند محصول، منطقه درمان و بیمار بستگی دارد. به‌طورکلی، هرچه محصول متراکم‌تر و عمیق‌تر تزریق شود، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. معمولاً برای حفظ نتایج، جراح زیبایی شما به سادگی درمان را تکرار می‌کند.

مواد پرکننده هیالورونیک اسید موقت‌ترین گزینه هستند و به همین دلیل اغلب برای بیماران در بار اول تزریق گونه توصیه می‌شوند. این مواد معمولاً از 6 تا 18 ماه ماندگاری خواهند داشت. به‌طورکلی نیز مواد پرکننده مصنوعی ماندگاری بیشتری دارند، زیرا توسط بدن جذب نمی‌شوند.

هزینه تزریق ژل گونه چقدر است؟

هزینه تزریق ژل گونه به موارد مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • میزان ژل گونه موردنیاز
 • مهارت جراح زیبایی
 • خدمات کلینیک موردنظر
 • ابزار مورداستفاده

سخن پایانی …

تزریق ژل گونه می‌تواند تفاوت زیادی در زیبایی افراد بخصوص کسانی که صورت گرد و بدون زاویه دارند یا کسانی که به دلیل افزایش سن دچار فرورفتگی و لاغری گونه‌ها شده‌اند، ایجاد کند؛ اما این نتیجه به شرطی اتفاق می‌افتد که حتماً این کار را نزد یک متخصص زیبایی باتجربه و با مهارت بالا انجام دهید و مطمئن باشید که از مواد با کیفیت برای تزریق ژل گونه برای شما استفاده می‌شود. همچنین باید به تمامی دستورات پزشکی به‌طور کامل عمل کنید.

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا