11 خواص زیره سیاه برای سلامتی

زیره سیاه نوعی ادویه کوهی است که در پخت بسیاری از غذاها به‌عنوان یک عطر دهنده عالی استفاده می‌شود. این گیاه دارای طعمی تند و گرم است و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیبات موجود در زیره سیاه خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن دارد که می‌توانید از آن بهره ببرید.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم خواص زیره سیاه را که می‌تواند به سلامتی شما کمک کند، به‌طور کامل توضیح دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

خواص زیره سیاه برای سلامتی

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که این ادویه کوهی می‌تواند خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن داشته باشد که از آن جمله می‌توان به هضم بهتر غذا و کاهش عفونت‌های ناشی از مواد غذایی اشاره کرد. به همین دلیل از خواص زیره سیاه به‌وفور در طب سنتی جهت بهبود متابولیسم بدن استفاده می‌شود. مهم‌ترین خواص زیره سیاه برای ما عبارت‌اند از:

1. هضم را تقویت می‌کند

رایج‌ترین استفاده این ادویه کوهی در طب سنتی رفع سوءهاضمه است. درواقع، تحقیقات مدرن تأیید کرده است که زیره می‌تواند به بهبود هضم طبیعی کمک کند. به‌عنوان‌مثال، ترکیبات موجود در آن می‌تواند فعالیت آنزیم‌های گوارشی را افزایش داده و به‌طور بالقوه سرعت هضم را تسریع کند. خواص این ادویه همچنین باعث آزاد شدن صفرا از کبد می‌شود.

صفرا ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در بدن ترشح می‌شود و به هضم چربی‌ها و برخی مواد مغذی موجود در روده شما کمک می‌کند. همچنین زیره به دلیل تأثیر مثبتی که در سیستم گوارشی بدن دارد، می‌تواند علائم بسیاری از بیماری‌های مربوطه مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) را بهبود دهد.

زیره سیاه هضم را تقویت می‌کند

2. یک منبع غنی از آهن است

دانه زیره به‌طور طبیعی غنی از آهن است. به‌طوری‌که یک قاشق چای‌خوری زیره کوهی حاوی 1.4 میلی‌گرم آهن یا 5.17% از RDI (مصرف موردنیاز روزانه) برای بزرگ‌سالان است. کمبود آهن یکی از شایع‌ترین کمبودهای مواد مغذی است که تا 20٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌ویژه، کودکان و زنان برای حمایت از رشد و جایگزینی خون ازدست‌رفته در دوران قاعدگی به آهن بیشتری در روز نیاز دارند.

تعداد کمی از غذاها به‌اندازه زیره ازنظر آهن غنی هستند. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین خواص زیره سیاه افزایش آهن بدن است که حتی اگر در مقادیر کم به‌عنوان چاشنی استفاده شود، می‌تواند مقدار آهن خوبی را برای بدن تأمین کند.

3. حاوی ترکیبات گیاهی مفید است

این ادویه کوهی حاوی ترکیبات گیاهی زیادی مانند ترپن‌ها، فنل‌ها، فلاونوئیدها و آلکالوئیدها است که مزایای سلامتی بالقوه مختلفی را برای شما فراهم می‌کند. بسیاری از این ترکیبات به‌عنوان آنتی‌اکسیدان‌های قوی عمل خواهند کرد. آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد شیمیایی هستند که باعث کاهش آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد می‌شوند. رادیکال‌های آزاد نیز موادی هستند که با فرآیند اکسیداسیون می‌توانند آسیب‌های جدی به بدن وارد کنند و بسیاری از بیماری‌های قلبی و پوستی ناشی، از افزایش رادیکال‌های آزاد در بدن است.

به‌عنوان‌مثال اکسیداسیون اسیدهای چرب در شریان‌های شما منجر به گرفتگی عروق و بیماری‌های قلبی می‌شود. اکسیداسیون همچنین منجر به التهاب در بیماران مبتلا به دیابت می‌شود و اکسیداسیون DNA ممکن است به ایجاد سرطان کمک کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زیره سیاه می‌تواند تا حد زیادی از ایجاد این آسیب‌ها جلوگیری کند.

زیره سیاهحاوی ترکیبات گیاهی مفید است

4. زیره سیاه به درمان دیابت کمک می‌کند

نتایج یک مطالعه بالینی نشان داده است که استفاده از مکمل‌های زیره می‌تواند باعث بهبود شاخص‌های اولیه دیابت در افراد دارای اضافه‌ وزن شود که در کنترل تعادل قند خون به شما کمک خواهد کرد. زیره همچنین حاوی مؤلفه‌هایی است که از ایجاد برخی از اثرات طولانی‌مدت دیابت جلوگیری می‌کند.

البته به دلیل خطرات ناشی از دیابت شما نباید بیش‌ازحد از زیره سیاه یا مکمل آن استفاده کنید. در صورت تمایل به استفاده از مکمل زیره حتماً ابتدا با متخصص خود دراین‌باره مشورت کنید.

5. خواص زیره سیاه کلسترول خون را بهبود می‌بخشد

ترکیبات موجود در زیره سیاه می‌تواند به کاهش کلسترول خون نیز کمک کند. به‌عنوان‌مثال در یک مطالعه انسانی 75 میلی‌گرم زیره سیاه که دو بار در روزبه مدت هشت هفته مصرف شد، کاهش‌ گلیسیرید خون مشاهده شد. در یک مطالعه دیگر، میزان کلسترول LDL بد اکسیده شده در بیمارانی که عصاره زیره را در طی یک ماه و نیم مصرف کرده بودند، تقریباً کاهش یافت.

در مطالعه دیگری که بر روی 88 زن مبتلا به کلسترول خون انجام شد، کسانی که 3 گرم زیره با ماست را دو بار در روز به مدت سه ماه مصرف كردند، میزان HDL (کلسترول خون) بالاتری نسبت به كسانی كه ماست را به‌تنهایی مصرف کردند، داشتند.

6. زیره سیاه باعث کاهش وزن و کاهش چربی می‌شود

یکی از مهم‌ترین مصارف زیره سیاه در طب سنتی بهبود هضم غذا و کاهش وزن و چربی است. به‌عنوان‌مثال در یک مطالعه بر روی 88 زن که اضافه‌وزن داشتند، مشخص شد نیمی از این افراد که به‌صورت روزانه از ماست و زیره در رژیم غذایی خود استفاده می‌کردند کاهش وزن را تجربه نمودند. در مقابل افرادی که ماست را به‌تنهایی مصرف کرده بودند، تغییر خاصی احساس نکرده‌اند.

7. خواص زیره سیاه از بیماری‌های عفونی ناشی از غذا جلوگیری می‌کند

یکی از دلایلی که در قدیم به‌وفور از زیره سیاه به‌عنوان چاشنی در پخت‌وپز غذا استفاده می‌کردند، افزایش امنیت غذایی بوده است. زیرا برخی از ادویه‌ها مانند زیره خاصیت ضد میکروبی دارند که ممکن است خطر عفونت‌های ناشی از غذا را کاهش دهند.

هنگام هضم غذا، زیره سیاه ترکیبی به نام مگالوماسین را آزاد می‌کند که دارای خاصیت آنتی‌بیوتیکی است. به‌علاوه نتایج برخی از آزمایشات نشان داده است که ترکیبات موجود در زیره سیاه می‌تواند مقاومت برخی از باکتری‌ها نسبت به داروها را کاهش دهد و بهبودی سریع‌تری اتفاق بیفتد.

خواص زیره سیاه از بیماری‌های عفونی ناشی از غذا جلوگیری می‌کند

8. زیره سیاه وابستگی به مواد مخدر را کاهش می‌دهد

وابستگی به مواد مخدر نگرانی فزاینده‌ای در سطح بین‌المللی است. مصرف مواد مخدر با ربودن احساس طبیعی ولع و ایجاد تغییراتی در مغز منجر به ادامه یا افزایش استفاده شده و اعتیاد را ایجاد می‌کند. مصرف متعادل زیره سیاه با کاهش رفتارهای اعتیادآور در کنار روش‌های پزشکی می‌تواند به ترک مواد مخدر و عدم وابستگی به آن کمک کند.

9. زیره سیاه با التهاب مبارزه می‌کند

یکی از مهم‌ترین دلایل بسیاری از بیماری‌ها وجود التهاب در داخل بدن است که حتی می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. ترکیباتی در زیره سیاه وجود دارد که اثرات ضدالتهابی بسیار خوبی برای بدن ایجاد می‌کند. یکی از عوامل کاهش وزن خوب با زیره سیاه نیز همین کاهش التهاب است.

10. خواص زیره سیاه برای چربی خون

هیپولیپیدمیک ماده‌ای است که به بدن کمک می‌کند تا سطوح بالای چربی را بهتر کنترل کرده و از آسیب به قلب جلوگیری می‌کند. درواقع این کار را با کنترل سطح کلسترول انجام می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد دارای چربی خون بعد از مشورت با پزشک به‌صورت روزانه از ترکیب ماست و زیره سیاه در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

11. زیره سیاه حافظه را تقویت می‌کند

ترکیبات موجود در زیره می‌تواند با تحریک سیستم عصبی مرکزی به بهبود حافظه کمک کند. درواقع این ترکیبات با تقویت حافظه منجر به کنترل بهتر عملکرد اندام مختلف بدن می‌شوند. حتی ممکن است مصرف منظم زیره سیاه در حد اعتدال در رژیم غذایی به جلوگیری از برخی بیماری‌های مربوط به عملکرد سیستم عصبی مرکزی مانند بیماری پارکینسون و درمان علائم آن کمک کند.

زیره سیاه حافظه را تقویت می‌کند

نحوه استفاده از خواص زیره سیاه

شما می‌توانید با استفاده از مقادیر کمی از زیره سیاه برای غذاهای فصلی، برخی از فواید زیره را به دست آورید. این مقادیر آنتی‌اکسیدان‌ها، آهن و فواید بالقوه برای کنترل قند خون را فراهم می‌کنند. سایر مزایای تجربی مانند کاهش وزن و بهبود کلسترول خون ممکن است به دوز بالاتر نیاز داشته باشد که معمولاً به‌صورت مکمل و تحت نظر متخصص باید استفاده شود.

شما می‌توانید از زیره سیاه به‌صورت دانه‌های پاک شده و مستقیم در پخت انواع غذا مانند برنج، انواع خورش، خوراک و غیره استفاده کنید. همچنین می‌توانید دانه‌های زیره سیاه را آسیاب کرده و در انواع سالادها و ماست به‌عنوان چاشنی استفاده نمایید. روش دیگر استفاده از این گیاه به‌صورت دمنوش است. دمنوش زیره سیاه را می‌توانید به‌راحتی مانند چای سیاه تهیه نمایید.

عوارض استفاده از زیره سیاه

همان‌طورکه در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم خواص زیره سیاه برای سلامتی بسیار زیاد است؛ اما مصرف هر ماده طبیعی اگر بیش‌ازاندازه باشد می‌تواند به بدن ما ضرر برساند. بنابراین در مصرف زیره سیاه حد اعتدال را رعایت کنید. به‌ندرت ممکن است مصرف زیره سیاه برای برخی از افراد باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شود.

بنابراین مجدداً تأکید می‌کنیم در صورت تمایل به استفاده از زیره سیاه به مقدار زیاد یا به‌صورت مکمل حتماً ابتدا با یک متخصص تغذیه یا پزشک طب سنتی مشورت کنید. همچنین به دلیل طبع گرمی که این ماده طبیعی دارد، افراد دارای طبع گرم باید در میزان مصرف آن محتاط باشند.

سخن پایانی…

تحقیقات نشان می‌دهد، فواید زیره سیاه برای سلامتی بدن ما به‌خصوص بهبود عملکرد دستگاه گوارشی بسیار زیاد است. همچنین این گیاه عطروطعم بسیار دلپذیری دارد که با استفاده از آن در پخت انواع غذاها می‌توانید از آن لذت ببرید و از خواص دارویی آن نیز بهرمند شوید؛ اما همان‌طورکه پیش‌تر گفتیم باید حد اعتدال در مصرف هر ماده طبیعی مانند زیره سیاه رعایت شود. در پایین همین صفحه به ما بگویید شما از زیره سیاه در چه غذایی استفاده می‌کنید؟

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا