پوست

مؤثرترین روش های درمان زگیل پوستی

درمان زگیل پوستی با روش‌های متعددی صورت می‌گیرد که بسته به نوع زگیل و واکنش پوستی شما متفاوت است. زگیل‌ها رشدهای خوش‌خیم روی پوست هستند که به آنها زگیل پوستی یا زگیل ویروسی نیز می‌گویند. برخی از آنها مانند زگیل تناسلی که در اثر عفونت با ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، مسری هستند و در هر سنی ممکن است ایجاد شوند ولی برخی نیز خطر خاصی ایجاد نمی‌کنند و درمانشان تنها از نظر زیبایی یا وجود برخی علائم ناراحت‌کننده، اهمیت دارد.

در این مقاله از سفیر زیبایی با ما همراه باشید تا شما را با انواع روش‌های درمان زگیل پوستی آشنا کنیم. البته توصیه می‌شود در صورت وجود این عارضه، از روش‌های درمان خانگی زگیل پوستی بپرهیزید و برای درمان مناسب به متخصص پوست مراجعه کنید.

انواع زگیل‌های پوستی کدام‌اند؟

زگیل پوستی تنها یک نوع نیست و همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره شد، درمان زگیل پوستی تا حد زیادی به نوع آن بستگی دارد. درواقع، پزشکان بین زگیل‌های مختلف تفاوت قائل می‌شوند. رایج‌ترین انواع زگیل پوستی که ممکن است شما را مبتلا کنند، عبارت‌اند از:

زگیل‌های معمولی (Verrucae vulgares)

زگیل‌های معمولی برآمدگی‌های کوچک به رنگ پوست، خاکستری یا مایل به زرد هستند. آنها سطحی ناهموار دارند و به‌ویژه روی دست‌ها ظاهر می‌شوند.

زگیل کف پا (verrucae plantares)

زگیل کف پا همان‌طور که از نامش مشخص است، در کف پا یافت می‌شود. به دلیل استرس یا فشار وارد شده به کف پا ناشی از وزن بدن، این زگیل‌ها ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ها به دلیل مکان نامناسب می‌توانند ناراحت‌کننده یا دردناک باشند و درمان زگیل پوستی برای آنها ضرورت دارد. این زگیل‌ها اغلب دارای نقاط تیره کوچک هستند.

اگر به‌صورت خوشه‌ای در یک مکان رخ دهند، به آنها زگیل موزاییکی نیز می‌گویند و اغلب در کودکان و نوجوانان رخ می‌دهد.

درمان زگیل پا ، درمان خانگی زگیل پا

زگیل‌های چنار (Verrucae planae juveniles)

این زگیل‌ها زگیل‌های کوچک، گرد، کمی برجسته با سطح صاف هستند. اغلب صورت و پشت دست تحت تأثیر این نوع زگیل پوستی قرار می‌گیرد و کودکان و نوجوانان را بیشتر مبتلا می‌کند.

زگیل‌های رشته‌ای

این زگیل‌ها به شکل مخروطی یا نخی شکل هستند که اغلب در اطراف ریش یا چشم ظاهر می‌شوند.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی درواقع نوعی بیماری مقاربتی محسوب می‌شود که در ناحیه تناسلی و مقعد ایجاد می‌شود و برخلاف اکثر زگیل‌های پوستی به دلیل عامل ایجادکننده خود بسیار مسری هستند.

علائم زگیل پوستی

مهم است که برای درمان زگیل پوستی در زمان مناسب نسبت به علائم آن آگاه باشید. علامت اصلی آن می‌تواند شکل ظاهری زگیل باشد؛ اما برخی از زگیل‌ها مانند زگیل تناسلی نیز ممکن است مدت‌ها در بدن بدون علامت وجود داشته باشند و بعد علائم ظاهری ایجاد شود.

گاهی اوقات زگیل می‌تواند دردناک باشد، به‌عنوان‌مثال زمانی که زگیل‌ها روی لباس گیر می‌کنند یا زمانی که زگیل در کف پا ایجاد می‌شود. همچنین زگیل‌ها را می‌توان از نظر روانی بسیار استرس‌زا دانست، به‌خصوص اگر روی صورت قابل مشاهده باشند.

نحوه تشخیص زگیل پوستی

زگیل پوستی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای درمان زگیل پوستی ابتدا باید نوع زگیل توسط متخصص پوست مشخص شود. پزشک بعد از بررسی‌های لازم از طریق معاینه بصری یا آزمایش تعیین می‌کند که آیا ضایعه به وجود آمده واقعاً زگیل است یا مشکل دیگری رخ داده است؟ به‌عنوان‌مثال، شکل، ساختار و بخشی از بدن که در آن زگیل ظاهر می‌شود، مهم است.

ممکن است بیوپسی یا نمونه‌برداری نیز برای تشخیص درست و دقیق انجام شود. بعد از تشخیص، پزشک مشخص می‌کند که بهترین روش درمان زگیل پوستی چیست و باید چه کاری برای درمان آن انجام دهید!

درمان زگیل پوستی چگونه انجام می‌شود؟

زگیل‌ها به غیر زگیل تناسلی تقریباً همیشه بی‌ضرر هستند و معمولاً پس از چند هفته یا چند ماه با روش‌های مراقبتی پوست، خودبه‌خود ناپدید می‌شوند؛ اما روش‌های درمان زگیل پوستی می‌تواند به شما کمک کند که زودتر از شر آنها خلاص شوید.

برخی از زگیل‌ها مانند زگیل کف پا نیز هنوز درمان قطعی ندارند و پزشک تنها می‌تواند برخی راهکارهای کمکی را در اختیار شما قرار دهد تا کمتر دچار علائم آن شوید. همچنین به یاد داشته باشید درمان زگیل پوستی طوری نیست که فکر کنید بعد از درمان دیگر به آن مبتلا نمی‌شوید و امکان بازگشت وجود دارد.

ازجمله درمان‌های رایج و مؤثر که برای درمان زگیل پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

استفاده از اسید سالیسیلیک

محلول‌های حاوی اسید سالیسیلیک چندین بار در روز به مدت چند هفته روی پوست مالیده می‌شوند. این محلول‌ها باعث می‌شود که یک لایه نازک روی زگیل تشکیل شود. در هر بار زدن پماد در صورت امکان و توصیه پزشک، لایه بالایی زگیل با دقت برداشته می‌شود. اکثر محلول‌های اسید سالیسیلیک بدون نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند. برخی از محصولات حاوی اسیدلاکتیک نیز هستند.

ارزیابی مطالعات انجام شده در مورد اثربخشی محلول‌های اسید سالیسیلیک نشان داده است که آماده‌سازی‌ها مؤثر هستند؛ اما ممکن است درصد مواد تشکیل‌دهنده پمادهای بدون نسخه و تجویزی متفاوت باشند. پس بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بهترین نوع برایتان تجویز شود.

از نظر عوارض این محلول‌ها، محلول‌های حاوی اسید سالیسیلیک معمولاً به‌خوبی تحمل می‌شوند. اغلب تحریک پوستی خفیف رخ می‌دهد و به‌ندرت پوست کمی تغییر رنگ یا دردناک می‌شود. اگر در طول درمان لایه بالایی زگیل از بین برود، ممکن است ناحیه مورد نظر آسیب دیده یا کمی خونریزی کند.

استفاده از روش آیسینگ یا کرایوتراپی

این روش بیشتر برای درمان زگیل پوستی بزرگ و ناراحت‌کننده انجام می‌شود. در حین یخ زدن (کرایوتراپی)، متخصص پوست از نیتروژن مایع روی زگیل استفاده می‌کند که بسیار سرد است و سلول‌های لایه بالایی پوست را از بین می‌برد.
تکنیک‌های مختلفی برای یخ زدن وجود دارد.

در روش ساده آن، یک سواب پنبه‌ای اغلب در نیتروژن مایع آغشته می‌شود و سپس برای چند ثانیه روی زگیل فشار داده خواهد شد. درمان چند بار با فاصله و حداقل در طول یک هفته تکرار می‌شود. گاهی اوقات نیتروژن با استفاده از یک نازل کوچک روی زگیل پاشیده می‌شود.

این روش درمان زگیل پوستی معمولاً کمی درد دارد و پس از آن اغلب تاول روی پوست ایجاد می‌شود. گاهی اوقات یک اسکار کوچک رخ می‌دهد، اما اغلب پس از مدتی به‌سختی قابل مشاهده است. گاهی ممکن است تحریک خفیف و تغییر رنگ پوست نیز رخ دهد.

در افرادی که زخم پای دیابتی دارند یا مبتلا به بیماری شریانی محیطی هستند، نباید از این روش درمان زگیل پوستی استفاده شود، زیرا این درمان می‌تواند منجر به آسیب عصبی یا زخم‌هایی شود که به‌خوبی بهبود نمی‌یابند. حتی در افراد درگیر با سندرم رینود نباید از این روش استفاده شود.

قلم‌های آیسینگ خانگی نیز وجود دارد که می‌توان آنها را بدون نسخه از داروخانه خریداری کرد. این خودکارها به اندازه نیتروژن مایع که در مطب استفاده می‌شود سرد نیستند؛ بنابراین ممکن است نتایج درمان‌های تخصصی پزشک را نداشته باشند.

انواع زگیل پوستی

سایر گزینه‌های درمان زگیل پوستی

برای درمان زگیل پوستی علاوه بر موارد گفته شده، بسیاری از ابزارهای دیگر نیز ارائه شده است. بااین‌حال تا به امروز، اثر هیچ‌کدام به‌طور قانع‌کننده‌ای ثابت نشده است و هیچ‌کدام مزیتی نسبت به اسید سالیسیلیک یا انجماد ندارند. بسیاری از درمان‌ها به‌خوبی مطالعه نشده‌اند یا مطالعات، نتایج متناقضی را نشان می‌دهند.

برخی از این درمان‌ها نیز بسیار پیچیده بوده و با عوارض جانبی مختلفی همراه هستند. همچنین همه آنها تحت پوشش شرکت‌های بیمه سلامت قانونی نیستند. به این دلایل، آنها فقط در شرایط خاص و تحت نظر پزشک، یک گزینه مناسب هستند. ازجمله این درمان‌ها عبارت‌اند از:

پمادها و محلول‌های مخصوص

برای درمان زگیل، پمادها و محلول‌هایی با سایر مواد فعال نیز مورد آزمایش قرار گرفتند، ازجمله 5-fluorouracil (عاملی که رشد سلولی را مهار می‌کند)، آسیکلوویر یا ایمیکیمود (داروهای مهارکننده ویروس) و روی که ممکن است برای درمان زگیل‌های سرسخت مفید باشند.

تزریق داروهای مختلف

داروهای مختلفی را می‌توان به زگیل تزریق کرد. برخی از این‌ها شامل بلئومایسین و 5-فلوئورواوراسیل (هر دو عامل مهار رشد سلولی)، اینترفرون‌ها و آنتی‌ژن (موادی که باعث واکنش ایمنی مانند واکسیناسیون می‌شوند) هستند.

کورتاژ

در این روش، زگیل با ابزار مخصوصی (کورت) خراشیده می‌شود و بعد اغلب با چسب یا محلول اسید سالیسیلیک پوشانده خواهد شد.

فرسایش لیزری

این روش شامل استفاده از لیزر برای گرم کردن و از بین بردن زگیل است. ممکن است بعد از درمان، جای زخم باقی بماند.

استفاده از لیز برای درمان زگیل

درمان با لیزر رنگی

درمان لیزر رنگی از گرما برای از بین بردن رگ‌های خونی کوچکی که بافت زگیل را با استفاده از لیزر تأمین می‌کند، استفاده می‌کند. این روش به‌منظور جلوگیری از تکثیر سلول‌های پوست و بزرگ شدن زگیل است.

لیزر Erbium-YAG

با این روش لیزر درمانی، آب موجود در سلول‌های زگیل برای مدت کوتاهی با هدف از بین بردن آنها گرم می‌شود.

فتودینامیک درمانی

در این روش، ابتدا ژل مخصوصی روی زگیل زده می‌شود که حدود سه ساعت اثر می‌کند. این ماده حاوی یک ماده شیمیایی است که با قرار گرفتن در معرض نور فعال می‌شود و برای تخریب بافت زگیل در نظر گرفته شده است.

سخن پایانی…

همان‌طور که مشاهده کردید، روش‌های متفاوتی برای درمان زگیل‌های پوستی وجود دارد. اگرچه روش‌های زیادی نیز به‌عنوان روش درمان خانگی زگیل پوستی وجود دارند ولی به دلیل اینکه زگیل‌ها انواع مختلفی دارند و برخی از آنها مسری هستند، بهترین روش درمان زگیل پوستی مراجعه به متخصصان پوست باتجربه و کار بلد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا