مو

آشنایی با ویژگی های بهترین شامپو ضد ریزش مو

شامپو ضد ریزش مو یکی از انواع محصولات مراقبتی مو است که هزاران نوع آن با ترکیبات و برندهای مختلف، در بازار وجود دارد. اگرچه بهتر است شامپوها و کلاً محصولات درمانی توسط پزشک توصیه شوند، بسیاری از این شامپوها بدون نیاز به نسخه پزشک نیز قابل تهیه و استفاده هستند. اما برخی افراد هنگام انتخاب و خرید شامپو ضد ریزش مو دچار سردرگمی می‌شوند. به همین دلیل در این مقاله ما شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنیم.

در این مقاله از سفیر زیبایی شما یاد خواهید گرفت یک شامپوی خوب به‌عنوان شامپو ضد ریزش مو باید چه ویژگی‌ها و چه ترکیباتی داشته باشد و می‌توانید انتخاب بهتری برای کنترل ریزش موهای خود داشته باشید.

اهمیت انتخاب صحیح شامپو ضد ریزش مو

وقتی وارد داروخانه‌ها و یا مغازه‌های فروش محصولات بهداشتی و مراقبتی می‌شوید، با تعداد زیادی از شامپوهای مراقبتی به‌عنوان بهترین شامپو ضد ریزش مو مواجه خواهید شد. اما آیا می‌توانید تنها بر اساس طرح و رنگ محصول و یا قیمت آن، بهترین نوع را انتخاب کنید؟ قطعاً خیر.

بخصوص در مورد محصولات مراقبتی درمانی؛ مانند شامپو ضد ریزش مو بسیار مهم است که شما در ابتدا تحقیق کنید و ببینید کدام شامپو برایتان مناسب‌تر است. اگر شامپوی انتخابی شما برای نوع موی شما و مشکلات ایجاد شده مناسب نباشد، نه‌تنها به کنترل ریزش کمک نمی‌کند، بلکه ممکن است ریزش آن را شدیدتر نماید.

بنابراین توصیه می‌شود برای انتخاب بهترین شامپو ضد ریزش مو با یک متخصص پوست و یا حداقل مشاور پوست و مو مشورت نمایید تا انتخاب بهتری داشته باشید. این موضوع بسیار مهم است. به‌عنوان‌مثال، فرض کنید شما موی چربی دارید که دچار ریزش شده است؛ ولی اشتباهاً یک شامپوی ضد ریزش مخصوص موهای خشک را انتخاب کنید که تغذیه‌کننده است و موهای شما را چرب‌تر خواهد کرد. در نتیجه می‌تواند میزان ریزش مو را بیشتر کند.

پس تنها یک برند خوب یا قیمت بالا باعث نمی‌شود یک شامپو برای شما بهترین انتخاب باشد. در کنار تمامی این نکات باید توجه کنید که واکنش پوست سر و موهای افراد به ترکیبات موجود در شامپوهای مختلف، می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. این نکته به این معنی است که الزاماً وقتی یک شامپو ضد ریزش مو برای فرد دیگری مانند یکی از دوستان شما خوب عمل کرده است، برای شما به همان صورت نخواهد بود.

اهمیت انتخاب صحیح شامپو ضد ریزش مو

شامپو ضد ریزش مو چگونه ریزش مو را کنترل می‌کند؟

بگذارید ابتدا یک حقیقت تلخ را به شما بگوییم. اکثر شامپوهای موجود در بازار تحت آزمایش‌های بالینی قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل، نمی‌توان این محصولات را خط دفاع اولیه در برابر ریزش مو در نظر گرفت. بااین‌حال، این شامپوها با استفاده از ترکیبات خود می‌توانند جریان خون را در کف سر افزایش دهند، بنابراین تا حدی در برابر ریزش مو مفید هستند.

مواد تشکیل‌دهنده موجود در این شامپوها اغلب در غلظت‌های محدود و رقیق هستند. اثربخشی چنین شامپوهایی به‌دفعات و زمان استفاده بستگی دارد. شامپوهایی که دارای غلظت مواد بالاتر هستند معمولاً درمانی محسوب می‌شوند و بدون نسخه متخصص پوست و مو قابل تهیه نخواهند بود. زیرا بسته به علت ریزش موی شما، میزان ریزش مو، آسیب‌های دیگری که در موهایتان وجود دارد؛ مانند نازک شدن موها و جنس موهایتان، دوز مورد نیازتان متفاوت است و تنها متخصص است که می‌تواند بهترین دوز ترکیبات را برای شما مشخص نماید.

بهترین شامپو ضد ریزش مو چه ویژگی‌هایی دارد؟

بسیار مهم است که در هنگام انتخاب یک شامپو ضد ریزش مو به‌اندازه کافی دقت کنید و گول تبلیغات را نخورید! به‌جای اینکه جذب برچسب‌های پررنگی شوید که عبارت‌اند از «شامپو ضد ریزش مو»، سعی کنید قبل از انتخاب یکی از آنها به طور کامل تحقیق کنید. زیرا همان‌طور که در قسمت قبل هم گفتیم هر شامپویی نمی‌تواند به شما در کنترل ریزش موهایتان کمک کند.

نوع مو، نگرانی‌های مو، مواد تشکیل‌دهنده و سطح pH شامپو همگی باید در هنگام انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو در نظر گرفته شوند. به همین دلیل ما در اینجا مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید هنگام خرید این نوع شامپوها در نظر داشته باشید را توضیح خواهیم داد:

شناخت نوع مو

اول از همه باید نوع مو و پوست سر خود را بشناسید. شما نمی‌توانید از شامپویی که برای پوست سر خشک فرموله شده است روی پوست سر چرب استفاده کنید. در زیر دسته‌بندی انواع مو بر اساس پارامترهای مختلف آورده شده است:

انواع مواساس طبقه‌بندی
موهای ضخیم، متوسط و نازکتراکم مو
موهای معمولی، چرب، خشک و مختلطمقدار چربی (سبوم) ترشح شده روی پوست سر
موهای ضخیم، متوسط و نازکقطر مو
تخلخل بالا، متوسط / معمولی و کمتخلخل یا توانایی مو در حفظ رطوبت
کشش بالا، متوسط و کمخاصیت ارتجاعی (توانایی یک رشته مو برای کشش قبل از بازگشت به حالت عادی)
موهای صاف، موج‌دار و مجعدمدل مو یا مدل فر

مشخص کردن نگرانی های موهای خود

ممکن است به دلیل شوره سر، رنگ کردن مو، ضعیف شدن ریشه مو یا مشکلات مربوط به پوست سر دچار ریزش مو شوید. قبل از رفتن به فروشگاه، مهم است که علت ریزش موهای خود را درک کنید. ازدست‌دادن حدود 100 رشته مو در روز طبیعی در نظر گرفته می‌شود. اما تعداد بیشتر می‌تواند نگران‌کننده باشد و شما باید نگرانی موهای خود را مشخص کنید. براساس این نگرانی‌ها، شامپوی مورد نیاز انتخاب می‌شود که برخی از آنها در جدول زیر آورده شده است:

تابعجزء
ناخالصی‌های مسدودکننده فولیکول را از بین می‌برد و می‌تواند رشد موی سالم را تشویق کند.زغال چوب فعال، اسید سالیسیلیک
موها را تقویت می‌کند.روی، بیوتین، کلاژن، ترکیب گلوکوم‌ها، پروتئین برنج و کراتین
ضدقارچ است و به ازبین‌بردن شوره سر کمک می‌کند.کتوکونازول
گردش خون را در پوست سر تقویت می‌کند.زنجبیل، نعناع
موها را هیدراته نگه می‌دارد.کره شیء
التهاب و سوزش پوست سر را کاهش می‌دهدآنتی‌اکسیدان‌ها و روغن‌های ضروری مانند روغن هسته انگور
تارهای مو را می‌پوشاند، رطوبت را در پوست سر قفل می‌کند و به موها حجم می‌دهد.کراتین
باعث رشد مو می‌شود.روغن دانه کدو تنبل، روغن رزماری و عصاره چای سبز

سطح PH شامپو

عرق روی پوست سر شما با روغن یا سبوم مخلوط می‌شود و لایه نازکی به نام گوشته اسیدی تشکیل می‌دهد. PH این گوشته حدود 4.5 تا 5.5 است. ماهیت اسیدی مو از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها بر روی پوست سر و مو نیز جلوگیری می‌کند.

همچنین این PH کوتیکول مو را دست‌نخورده و سالم نگه می‌دارد. به‌عنوان یک قانون کلی، به دنبال شامپوهایی باشید که pH آنها نزدیک به پوست سر شما باشد تا آسیبی به مو یا پوست سر وارد نکنند.

توجه به نکات مهم زیر

علاوه بر موارد گفته شده هنگام انتخاب شامپو ضد ریزش مو باید به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

  • به شامپوهایی بچسبید که زیاد کف نمی‌کنند. اینها شامپوهای بدون سولفات هستند و معمولاً برای پوست سر شما بی‌خطر خواهند بود.
  • سعی کنید تاحدامکان به دنبال شامپوهایی باشید که از مواد طبیعی تهیه شده‌اند.
  • اگر موهای مجعد، وز یا حجیم دارید، به دنبال شامپوهایی باشید که علاوه بر جلوگیری از ریزش مو، موهای شما را نرم کند.
  • اگر موهای بسیار نازکی دارید، از شامپوهای ملایم استفاده کنید.
  • برای موهای خشک، به دنبال مواد مرطوب‌کننده همراه با مواد مؤثر بر ریزش مو در شامپوها باشید.
بهترین شامپو ضد ریزش مو چه ویژگی‌هایی دارد؟

در هنگام انتخاب شامپو ضد ریزش مو از چه مواردی باید اجتناب کرد؟

برای درمان مشکل ریزش مو، به دنبال شامپوهایی باشید که حاوی مواد فعال طبیعی هستند. از شامپوهای دارای سولفات‌ها (میرت سولفات، سدیم لوریل سولفات و آمونیوم لوریل سولفات)، الکل‌ها و مشتقات آن، پروپیلن گلیکول، پارابن‌ها و فتالات‌ها اجتناب کنید.

چرا وقتی شامپو می‌زنم موهایم می‌ریزد؟

ریزش تارهای مو در حین شامپو کردن طبیعی است. این موها در فاز استراحت یا فاز تلوژن هستند. اما اگر متوجه شدید که توده‌های مو هنگام حمام شما بیش از حد شده است، باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است یک وضعیت پزشکی زمینه‌ای مانند عدم تعادل هورمون‌ها بخصوص در زنان وجود داشته باشد.

بهترین ترکیبات در یک شامپو ضد ریزش مو خوب

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، هنگام انتخاب شامپوی ضد ریزش مو، باید به دنبال شامپویی باشید که حاوی مواد فعال طبیعی باشد. این امر تا حد زیادی به درمان بیماری شما و جلوگیری از ریزش بیشتر مو کمک می‌کند.

ریزش مو زمانی است که شما روزانه موهای زیادی از دست می‌دهید که می‌تواند به دلیل ژنتیک، سن، هورمون‌ها یا یک بیماری زمینه‌ای باشد. گاهی نیز ریزش موی موقتی وجود دارد که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استرس، رژیم غذایی نامناسب و استفاده از محصولات نامناسب مو باشد. معمولاً ریزش موی موقتی به‌راحتی با تغییر سبک زندگی و استفاده از محصولات ضد ریزش بدون نسخه برطرف می‌شوند.

10 ماده اصلی که باید در یک شامپوی خوب و مفید برای جلوگیری از ریزش مو به دنبال آنها باشید، عبارت‌اند از:

روغن درخت چای

روغن درخت چای که از برگ‌های درخت چای به دست می‌آید، دارای خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی است که به رفع شرایط پوست سر و کاهش ریزش مو کمک می‌کند. روغن درخت چای به طور مؤثر شوره سر، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس را درمان می‌کند که همگی می‌توانند باعث ریزش مو شوند. پس برای درمان ریزش موها به دنبال شامپوهایی باشید که حداقل ۱٪ روغن درخت چای دارند.

ژل آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا گیاهی است که برای تسکین التهاب پوست سر و کمک به رشد مو استفاده می‌شود. همچنین دارای خواص ضدقارچی است که می‌تواند به درمان بیماری‌های پوست سر که منجر به ریزش مو می‌شوند، کمک کند. آلوئه‌ورا یکی از ترکیبات رایج در انواع شامپو ضد ریزش مو است.

بهترین ترکیبات در یک شامپو ضد ریزش مو خوب

گیاه کالاندولا

گل همیشه بهار یا کالاندولا گلی است که دارای خواص ضدالتهابی و ضدعفونی‌کننده است. این ترکیب در شامپو می‌تواند پوست سر تحریک شده را تسکین دهد و به درمان شرایط پوست سر که منجر به ریزش مو می‌شود، کمک کند. کالاندولا همچنین یک قابض طبیعی است، به این معنی که به سفت شدن منافذ روی پوست سر و کاهش میزان سبوم (روغن) تولید شده کمک می‌کند.

بتا سیتوسترول

بتا سیتوسترول یک استرول گیاهی است که در درمان ریزش مو مؤثر است. این ترکیب به مسدود کردن DHT (دی هیدروتستوسترون) که مسئول ریزش مو است، کمک می‌کند. شامپوهای حاوی بتا سیتوسترول بدون نسخه در دسترس هستند.

روغن آرگان

روغن آرگان یک روغن طبیعی عالی برای تقویت مو است که از هسته درخت آرگان استخراج می‌شود. سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین E و اسیدهای چرب است که به تغذیه و محافظت از مو کمک می‌کنند. روغن آرگان همچنین به بهبود خاصیت ارتجاعی ساقه مو کمک می‌کند که می‌تواند کاهش ریزش مو را به دنبال داشته باشد. روغن آرگان پوست سر را هیدراته می‌کند که می‌تواند به کاهش خشکی و خارش پوست سر کمک کند.

روغن رزماری

روغن رزماری یک اسانس طبیعی است که نشان داده شده است به تحریک رشد مو کمک می‌کند. این گیاه یک تونیک طبیعی برای پوست سر است که به بهبود گردش خون در پوست سر کمک کرده و باعث رشد مو می‌شود. روغن رزماری همچنین یک عامل ضدقارچ و ضدعفونی‌کننده است که به درمان بیماری‌های پوست سر که منجر به ریزش مو می‌شود کمک می‌کند. روغن رزماری از طرفی تولید چربی روی پوست سر را تنظیم می‌کند که ریزش مو را کاهش می‌دهد.

روغن سدر

روغن چوب سدر یک اسانس طبیعی است که نتایج مطالعات انجام شده در مورد آن نشان داده است به درمان ریزش مو کمک می‌کند. این ماده به ازبین‌بردن شرایط نامطلوب پوست سر مانند شوره سر کمک می‌کند و منجر به رشد موی سالم خواهد شد.

روغن چوب سدر همچنین دارای خواص ضدقارچی و ضدعفونی‌کننده است که به درمان بیماری‌های پوست سر که منجر به ریزش مو می‌شوند، کمک می‌کند. همچنین باعث کاهش التهاب پوست سر و تولید سبوم خواهد شد که ریزش مو را کاهش می‌دهند.

عصاره چای سبز

عصاره چای سبز یک عصاره طبیعی است که در انواع شامپو ضد ریزش مو وجود دارد و به درمان آن کمک می‌کند. زیرا منجر به بهبود گردش خون در پوست سر می‌شود که باعث رشد مو خواهد شد. عصاره چای سبز نیز یک عامل آنتی‌اکسیدانی است که به محافظت از مو در برابر آسیب کمک می‌کند و ریزش را کاهش خواهد داد.

عصاره گزنه

عصاره گزنه حاوی ترکیباتی به نام استرول است که به تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند. برگ‌های گزنه سرشار از سیلیس و گوگرد است که هر دوی آنها برای سلامت مو ضروری هستند. عصاره گزنه به کاهش التهاب پوست سر و تولید سبوم نیز کمک کرده و ریزش مو را کاهش می‌دهد.

مواد دارای کافئین

شامپوهایی که دارای پایه مواد کافئین‌دار مانند قهوه هستند؛ مانند شامپو کافئین سریتا نیز می‌توانند به‌خوبی به درمان ریزش مو کمک کنند. زیرا کافئین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی برای تشویق تولید بیشتر سلول‌های سالم مو است و از موها در برابر سلول‌های مخرب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. از دیگر شامپوهای ضد ریزش کافئین‌دار می‌توان به شامپو آلپسین c1 نیز اشاره کرد.

آیا شامپو ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو مناسب است؟

ماینوکسیدل درواقع یک داروی خوراکی برای تنظیم فشار خون بوده است. اما بعدها دانشمندان متوجه شدند که این ترکیب شیمیایی می‌تواند به رشد مجدد موها نیز کمک کند. به همین دلیل بسیاری از متخصصان برای درمان ریزش مو از این ترکیب به‌صورت قطره و یا محصولات بر پایه آن مانند شامپو ماینوکسیدل استفاده می‌کنند.

این ترکیب بسیار قوی است و اگرچه در حال حاضر برخی شامپوهای دارای ماینوکسیدیل بدون نسخه نیز در دسترس هستند، ما توصیه نمی‌کنیم آنها را تهیه کنید و در صورت تمایل به تهیه آنها بهتر است حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا دوز مناسب را برایتان تجویز نماید. درواقع به دلیل عوارض جانبی احتمالی، ماینوکسیدل آخرین ترکیبی است که پزشکان در صورت موفق نبودن سایر روش‌ها باید از آن جهت درمان ریزش مو استفاده نمایند.

آیا شامپو ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو مناسب است؟

شامپو بیوکسین چقدر برای درمان ریزش مو مناسب است؟

یکی از انواع شامپو ضد ریزش مو که فروش بالایی را در بین محصولات ضد ریزش مو داشته است، شامپو بیوکسین است که برپایه مواد گیاهی طبیعی است و قیمت مناسبی هم دارد. با توجه به اینکه شامپوهای گیاهی ضد ریزش نتایج بسیار بهتری برای شما خواهند داشت، این شامپو نیز می‌تواند بعد از انجام تحقیقات و مشورت با پزشک و همچنین توجه به نکاتی که در این مقاله بازگو کردیم، یک انتخاب خوب باشد.

سخن پایانی…

امیدواریم با تمام اطلاعات ارائه شده در بالا بتوانید بهترین شامپو ضد ریزش مو را برای خودتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید که به دلیل تفاوت در واکنش بدن شما نسبت به ترکیبات موجود در یک شامپو ممکن است حتی بعد از انجام تحقیقات کامل، نتایج مورد انتظار را از یک شامپو نبینید. پس اگر متوجه شدید این اتفاق در حال رخ دادن است بهتر است با مشورت پزشک، محصول خود را تغییر دهید. همچنین در صورت ریزش موهای شدید و بخصوص ناگهانی، به هیچ وجه خوددرمانی نکنید و حتماً ابتدا با یک متخصص خوب و باتجربه مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا