مزایای فیلر و آشنایی با نحوه تزریق فیلر توسط پزشک

یکی از روش‌های نوین و بسیار عالی برای جوانسازی پوست استفاده از تزریق فیلر است. فیلرها در انواع مختلفی در بازار عرضه می‌شوند و اگر به دست متخصصی ماهر تزریق گردند نتایج شگفت‌انگیزی دارند. مزایای فیلر تنها به از بین بردن چین‌وچروک ختم نمی‌شود و ممکن است حتی برای کانتور صورت یعنی فرم دهی بهتر صورت و اجزای آن مانند لب‌ها، بینی و … استفاده شود.

در این مقاله از سفیر زیبایی قصد داریم مزایای فیلر را برایتان بازگو کنیم تا در صورت علاقه به انجام این روش بتوانید تصمیم درستی بگیرید. پس تا انتهای این مطلب ما را همراهی بفرمایید.

فیلر چیست و چه عملکردی دارد؟

فیلر نوعی پرکننده است که نسل بعد از مواد بوتاکس محسوب می‌شود. در حال حاضر انواع فیلرها با ترکیبات مختلف تولید و در بازار عرضه می‌شود. بااین‌حال بهترین و مهم‌ترین ترکیب در این فیلرها اسید هیالورونیک است. این فیلرها با آبرسانی قوی و تحریک تولید کلاژن در پوست حجم مناسبی را در بخش‌های مورد نیاز مانند زیر چشم، خط لبخند، گونه، لب‌ها و … ایجاد می‌کنند.

برخلاف مواد بوتاکس که با فلج کردن عضلات حالت چین‌وچروک را از بین می‌برد، فیلرها جاهایی که چروک شده‌اند را پر می‌کند. به‌نوعی می‌توان گفت فیلرها نقش درمانی هم دارند و گاهی حتی برای از بین بردن جای جوش یا اسکار آکنه از فیلر استفاده می‌شود.

همچنین می‌توان از مزایای فیلر برای فرم دهی به بینی بخصوص بینی‌های استخوانی به‌جای انجام جراحی بینی تهاجمی استفاده کرد. اگرچه نتایج تزریق فیلر دائمی نیست ولی مزایای فیلر به‌قدری است که ارزش تزریق و عدم انجام عمل‌های تهاجمی زیبایی را واقعاً دارا می‌باشد به شرط اینکه توسط یک فرد ماهر و باتجربه در این زمینه انجام شود.

بهترنی روش استفاده از مزایای فیلر

اولین اقدام برای استفاده از مزایای فیلر چیست؟

اولین اقدام برای تزریق و استفاده از مزایای فیلر مشورت گرفتن از یک یا چند متخصص زیبایی است که در این زمینه تجربه و مهارت کافی داشته باشد. توجه داشته باشید، حتماً به متخصصانی مراجعه کنید که در این زمینه کار کرده‌اند؛ زیرا ممکن است برخی متخصصان جراحی تهاجمی را به‌عنوان تنها روش‌های زیبایی انجام داده باشند و بدون در نظر گرفتن مزایا و معایب تزریق فیلر زیر چشم و فیلر برای سایر قسمت‌های صورت، انجام آن را رد کنند.

نکته دیگری که باید بدانید این است که در حال حاضر محصولات فیلر بسیار زیادی در بازار موجود هستند که بعضاً تقلبی هم می‌باشند؛ بنابراین به دلیل اینکه خودتان شناخت کافی نسبت به این موضوع ندارید بهتر است به یک مرکز معتبر یا متخصص مطمئن مراجعه کنید که می‌توانید به آن‌ها اعتماد داشته باشید که از یک برند خوب برای تزریق فیلر استفاده می‌کنند.

چطور می‌توانم یک پزشک خوب برای استفاده از مزایای فیلر پیدا کنم؟

در حال حاضر مراکز تخصصی زیبایی زیادی در سرتاسر کشور دایر شده است که اکثر آن‌ها ادعا می‌کنند این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند ولی نتایج نشان می‌دهد که واقعاً این طور نیست. شما باید هنگام انتخاب پزشک مورد نظر حتماً در مورد مجوز او تحقیق کنید و این کار را به پزشکان عمومی بدون تخصص که در کلینیک‌های تخصصی کار می‌کنند، نسپارید.

همچنین با پزشکتان کاملاً صادق باشید و به آن‌ها بگویید برای چه هدفی می‌خواهید از فواید فیلر زیر چشم یا سایر قسمت‌های صورت بهره‌مند شوید تا نتایج برایتان لذت‌بخش باشد و وقت و پولتان هدر نرود.

از طرفی پزشک شما باید در ارزیابی خود از میزان مؤثر بودن فیلرها و مدت ماندگاری آن‌ها صریح باشد. در طول این مشاوره، باید بپرسید که این درمان‌ها برای شما چقدر هزینه خواهد داشت؛ زیرا این روش یک عمل زیبایی و غیردرمانی محسوب می‌شود که بیمه‌های درمانی آن را پوشش نمی‌دهند، اگرچه استثنائات بسیار نادری وجود دارد.

از مزایای فیلر برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

پرکننده‌های صورت مواد مصنوعی یا طبیعی هستند که به خطوط، چین‌ها و بافت‌های صورت تزریق می‌شوند تا ظاهر چین‌وچروک‌ها را کاهش دهند و شادابی صورت را که با افزایش سن کاهش می‌یابد، بازگردانند. درواقع افتادگی و شل شدگی پوست را می‌توانند درمان کنند. به این مواد تزریقی پرکننده‌های پوستی، ایمپلنت‌های تزریقی، پرکننده‌های چین‌وچروک و پرکننده‌های بافت نرم نیز گفته می‌شود. از این فیلرها معمولاً برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • از بین بردن خطوط لبخند
 • حجیم کردن گونه‌ها
 • فیلر لب‌ها
 • اصلاح جای آکنه یا از بین بردن اسکارهای آکنه
 • از بین بردن چین‌وچروک
 • فرم دهی به گونه‌ها
 • فرم دهی به دماغ‌های استخوانی
 • از بین بردن خط اخم

تا چه مدت می‌توانیم از مزایای فیلر بهره‌مند شویم؟

اکثریت قریب به اتفاق فیلرها قابل جذب هستند و به مرور در بدن جذب خواهند شد؛ زیرا فیلرها از مواد سازگار با بدن مانند اسید هیالورونیک تشکیل می‌شوند؛ بنابراین، آن‌ها نتایج موقتی را ارائه می‌دهند که بسته به کیفیت و نوع ترکیبات فیلر مورد استفاده ماندگاری آن‌ها می‌تواند از 4 الی 18 ماه متفاوت باشد. البته این زمان تا حدی نیز به واکنش بدن شما نسبت به ترکیبات تزریق شده بستگی دارد. برخی از پرکننده‌ها نیز به‌عنوان فیلرهای دائمی به بازار عرضه می‌شوند و می‌توانند تا چندین سال دوام بیاورند.

فواید فیلر برای رفع چین و چروک صورت

شناخت انواع پرکننده‌های صورت برای بهره‌وری بیشتر از مزایای فیلر

امروزه بازارها پر از پرکننده‌های صورت هستند. درحالی‌که بسیاری از پرکننده‌های صورت نتایج فوری را ارائه می‌دهند، برخی از آن‌ها برای ایجاد نتایج مورد نظر به چندین درمان در طی چند هفته یا ماه برای ایجاد مزایای فیلر زیر چشم و سایر نقاط صورت نیاز دارند. به‌عنوان‌مثال اگر چین‌وچروک‌های پوستی فرد عمیق باشند، نیاز است که چند جلسه تزریق انجام شود و مقدار بیشتری فیلر وارد ناحیه مورد نظر گردد.

پرکننده‌ها بر اساس ترکیباتی که در آن‌ها به کار رفته است به انواع زیر تقسیم می‌گردند:

اسید هیالورونیک یا HA

این ماده ژل‌مانند ترکیبی است که به طور طبیعی نیز در بدن یافت می‌شود. از این ماده به طور خاص برای پرکردن نقاط مورد نیاز زیرپوست، حجم دادن به مکان‌هایی مانند گونه‌ها و صاف کردن چین‌وچروک‌ها، به‌ویژه اطراف چشم‌ها، لب‌ها و پیشانی استفاده می‌شود. درواقع اغلب فیلر لب و زیر چشم یا گونه‌ها و قسمت‌های دیگر گفته شده را با فیلرهای دارای این ترکیب انجام می‌دهند.

نام‌های تجاری فیلرهای دارای اسید هیالورونیک شامل Juvéderm و Restylane است. به دلیل اینکه بدن هیالورونیک اسید را به‌تدریج در طول زمان جذب می‌کند، نتایج فیلرهای موقتی به‌طورکلی فقط 6 تا 18 ماه دوام می‌آورند.

هیدروکسی لاپاتیت کلسیم یا CaHA

این پرکننده نیز که از کلسیم (به شکل ذرات میکروسکوپی) تشکیل شده است دارای ترکیباتی است که در بدن خودمان نیز تولید می‌شود و به همین دلیل با بدن ما سازگاری زیادی دارد. معمولاً برای تزریق این ماده را با یک ژل مخصوص ترکیب می‌کنند و بعد با سوزن‌های ریز و بی‌حسی موضعی در نقاط مورد نظر تزریق خواهد شد.

این ژل غلظت بالاتری نسبت به HA دارد و به همین دلیل باعث می‌شود چین‌وچروک‌های عمیق را بهتر از بین ببرد. استفاده از این فیلر با نام تجاری Radiesse تقریباً یک سال دوام دارد.

پلی ال-لاکتیک اسید

این ماده یک ماده زیست‌تخریب‌پذیر است که به‌جای پر کردن چین‌وچروک‌ها به طور مستقیم به تحریک تولید کلاژن بیشتر در خود پوست کمک می‌کند. درنتیجه به پوست استحکام می‌بخشد و چین‌وچروک را کاهش می‌دهد. درواقع ضمن یک زیباسازی عالی یک درمان طبیعی را برای پوست شما انجام خواهد داد.

این پرکننده که بهترین نوع آن با نام تجاری Sculptra Aesthetic به بازار عرضه می‌شود، بیشتر برای درمان چین‌وچروک‌های عمیق و همچنین افزایش حجم ازدست‌رفته چربی در برخی نقاط صورت به خصوص در افراد با سن بالاتر استفاده می‌شود. با توجه به اینکه این ماده با تحریک کلاژن مزایای فیلر را ایجاد می‌کند، نتایج به‌تدریج مشخص می‌شوند و می‌توانند تا حداقل 2 سال ادامه داشته باشند. درواقع می‌توان این نوع فیلر را به‌عنوان یک پرکننده نیمه دائمی دانست.

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

این پرکننده که از گلوله‌های کوچک به نام میکروسفرها و کلاژن تشکیل شده است، می‌تواند به‌خوبی پوست را حجیم کند. اگرچه این نوع پرکننده (با نام بلافیل به بازار عرضه می‌شود) دائمی در نظر گرفته می‌شود، اما نتایج آن نیز پنج سال بیشتر دوام ندارد و معمولاً هم به دلیل نوع ترکیباتی که دارد اولین انتخاب پزشکان نیست؛ زیرا احتمال عوارضی مانند گلوله شدن زیرپوست به دلیل عدم جذب در بدن و عفونت با تزریق این نوع فیلر وجود دارد.

تزریق چربی اتولوگ یا پیوند چربی در بدن

این فیلر که یک فیلر طبیعی است می‌تواند مزایای فیلر را به‌حداعلا برساند. برای انجام این تزریق معمولاً از چربی بدن خود فرد متقاضی استفاده می‌شود. به این شکل که به کمک لیپوماتیک مقداری چربی سالم از بخش‌های قابل استفاده مانند شکم یا ران بیرون کشیده می‌شود و بعد از پردازش‌های لازم در نقاط مورد نیاز در صورت تزریق می‌شود که به آن پیوند چربی نیز می‌گویند.

بسیاری از افرادی که به کمک روش‌های پیکرتراشی به دنبال تناسب‌اندام هستند درصورتی‌که از روشی استفاده کنند که سلول‌های چربی تخریب نشود می‌توانند از جراح بخواهند هم‌زمان کار پیوند چربی برای جوانسازی صورت، دکلته، لیفت و بزرگ کردن سینه و … را نیز انجام دهد.

با توجه به اینکه انجام این روش نیاز به خارج کردن چربی نیز دارد ممکن است یک الی دو هفته دوران نقاهت داشته باشد ولی نتایج آن بهتر و ماندگارتر است. گاهی نیز ممکن است از چربی‌های اهدایی استفاده شود که در این صورت مانند سایر روش‌های فیلر می‌توان بعد از انجام آن به کارهای روزانه برگشت.

تفاوت جراحی های سنتی با تزریق فیلر

مهم‌ترین مزایای فیلر نسبت به جراحی سنتی چیست؟

فیلر یکی از روش‌های پرکاربرد با عوارض جانبی بسیار کم و موفقیت بالاست که در حال حاضر جایگزین بسیاری از عمل‌های زیبایی نیز شده است. مهم‌ترین مزایای فیلر بینی و سایر نقاط صورت نسبت به روش جراحی آن‌ها عبارت‌اند از:

 • عدم نیاز به ماندن و بستری شدن بعد از عمل در بیمارستان
 • دوران نقاهت کوتاه
 • برگشت زودهنگام به انجام فعالیت‌ها، کار و …
 • ریسک بسیار پایین‌تر
 • برگشت‌پذیری در صورت عدم رضایت از نتایج
 • احتمال بسیار پایین عوارضی مانند خونریزی و عفونت
 • ایجاد نتایج آنی و بسیار سریع
 • درد بسیار بسیار کمتر نسبت به جراحی که اصلاً قابل مقایسه نیست.
 • عدم وجود ترس و استرس برای انجام جراحی باز
 • نیاز به مهارت و تجربه کمتر نسبت به عمل‌های جراحی سنتی

عوارض جانبی تزریق فیلرهای صورت

در کنار تمامی مزایای فیلر بسته به اینکه پزشک شما از چه ترکیبی با چه مقداری و با چقدر مهارت این تزریق را انجام دهد ممکن است عوارضی برایتان ایجاد شود که شدت آن‌ها از خفیف تا متوسط متفاوت خواهد بود. این عوارض احتمالی عبارت‌اند از:

 • سرخی
 • ورم
 • درد
 • کبودی
 • خارش
 • کهیر

موارد فوق‌الذکر همگی عوارض زودگذر و موقت هستند که با انجام مراقبت‌های مورد نیاز که متخصص زیبایی به شما ارائه می‌دهد بعد از چند روز بهبود پیدا خواهند کرد؛ اما گاهی ممکن است به دلیل استفاده از برندهای فیلر تقلبی یا تجربه پایین پزشک عوارض نادری نیز ایجاد شود که عبارت‌اند از:

 • عفونت
 • نشت پرکننده از طریق محل تزریق
 • ندول‌های اطراف محل تزریق که ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن آن‌ها وجود داشته باشد.
 • گرانولوم، نوعی واکنش التهابی به پرکننده
 • حرکت پرکننده از یک ناحیه به ناحیه دیگر که این عارضه بخصوص در هنگام تزریق فیلر بینی بسیار خطرناک است. برای تزریق فیلر بینی تجربه و مهارت پزشک نیز بسیار مهم است و اگر اشتباهی رخ دهد می‌تواند حتی منجر به کوری فرد شود؛ زیرا جریان خون به چشم را مسدود می‌کند.
 • آسیب به عروق خونی
 • مرگ بافت، باز هم به دلیل مسدود شدن جریان خون

ملاحظات امنیتی برای بهره‌وری بیشتر از مزایای فیلر

درحالی‌که فیلرهای صورت به‌طورکلی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند و ریسک چندانی ندارند، توجه به نکات زیر می‌تواند ایمنی انجام این روش را افزایش دهد:

 • برای تزریق فیلر حتماً از یک متخصص پزشکی دارای مجوز که به‌خوبی آموزش‌دیده و باتجربه است مانند یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک باتجربه استفاده کنید.
 • این عمل را حتماً در یک محیط پزشکی مجهز و استریل انجام دهید و به‌هیچ‌وجه این کار را در خانه شخصی یا سالن‌های آرایشی انجام ندهید.
 • از ارائه‌دهنده خود در مورد تجربه آن‌ها در مورد نوع خاصی از پرکننده که انتخاب کرده‌اید بپرسید. هرچه تجربه بیشتری از محصول داشته باشند، بهتر است.
 • فیلرها را حتماً از یک مرکز معتبر و مطمئن خریداری کنید.
 • فیلرها باید حتما در سرنگ‌های باز نشده و دارای برچسب مطمئن باشند. پس یادتان باشد در روز تزریق فیلر برای اطمینان، سرنگ را بررسی کنید.
 • از خطرات و عوارض جانبی احتمالی برند مورد استفاده به طور کامل آگاه باشید.
 • اگر می‌دانید به هر یک از اجزای فیلر (مثلاً کلاژن) حساسیت دارید، مواد تشکیل‌دهنده فیلر را بخوانید و از تزریق آن خودداری کنید.
 • حتماً در مورد تمام داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از مکمل‌ها ممکن است با مواد تشکیل‌دهنده فیلرها تداخل داشته باشند یا بر توانایی لخته شدن خون شما تأثیر بگذارند.
موراد ممنوعه استفاده از فیلر

در چه شرایطی تزریق فیلر ممنوع است؟

با اینکه مزایای فیلر بسیار وسوسه‌برانگیز است برای همه افراد قابل انجام نیست. معمولاً پزشکان متخصص و باتجربه در شرایط زیر تزریق فیلر را انجام نمی‌دهند:

 • پوست شما به هر دلیلی ملتهب است (مثلاً اگر جوش، آکنه فعال، کهیر و غیره دارید)
 • شما به هر یک از ترکیبات موجود در فیلرها آلرژی دارید.
 • شما یک اختلال خونریزی دارید.
 • باردار، شیرده یا زیر 18 سال هستید.
 • پوست شما مستعد ابتلا به‌جای زخم است. (به‌عنوان‌مثال، شما یک کلوئید یا رشد بیش‌ازحد بافت اسکار دارید.)

جایگزین‌های فیلر برای جوانسازی پوست

علاوه بر استفاده از روش تزریق فیلر بسیاری از روش‌های زیبایی دیگر نیز می‌توانند با علائم پیری و چین‌وچروک‌های صورت، با درجات مختلف موفقیت مبارزه کنند. برخی از محبوب‌ترین این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • استفاده از برخی لوسیون‌های موضعی
 • انجام روش میکرودرم ابریژن
 • انجام روش درم ابریژن
 • لایه‌برداری شیمیایی

سخن پایانی …

تحقیقات نشان می‌دهد مزایای فیلر نسبت به جراحی‌های تهاجمی برای جوانسازی پوست و کانتورینگ صورت بسیار شگفت‌انگیز است. اگرچه نتایج تزریق فیلر دائمی نیست ولی خطرات و نگرانی‌های جراحی سنتی را نیز ندارد و شما می‌توانید با مراجعه به یک پزشک باتجربه در این زمینه از نتیجه کار لذت ببرید و اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا