برجسته ترین مزایا و معایب شکم بند یا کمربند لاغری

شکم بند انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها با توصیه پزشک و برخی تنها جهت لاغری استفاده می‌شوند. در چند سال اخیر استفاده از انواع شکم بندها بخصوص شکم بند لاغری برقی به شدت محبوبیت پیدا کرده است و افراد فکر می‌کنند به‌راحتی می‌توانند با بستن یک شکم بند لاغری به نتیجه دلخواه برسند ولی آیا واقعاً همین‌طور است؟

در این مقاله از سفیر زیبایی می‌خواهیم اطلاعات کاملی را در مورد انواع کمربند لاغری و شکم بند لاغری به شما بدهیم تا مشخص شود چقدر می‌تواند برای شما کارساز باشد. پس در ادامه با ما همراه شوید.

شکم بند یا کمربند لاغری چیست؟

کمربندهای لاغری مانند صدها ابزار کمکی دیگر ابزاری برای کاهش وزن هستند. به نظر می‌رسد که آن‌ها راه‌حل ساده‌ای برای از بین بردن چربی‌های برآمده شکم شما هستند، بااین‌حال، اثربخشی آن‌ها هنوز به‌طور کامل اثبات نشده است. در حال حاضر بازار پر است از کمربندهای لاغری تحت برندهای مختلف که با صدای بلند فریاد می‌زنند شما می‌توانید با آن‌ها بهترین اندام را داشته باشید و از شر چربی‌های دور شکمتان خلاص شوید تا شما را جذب کنند و درواقع با تبلیغات تمام تلاش خود را می‌کنند تا شما را متقاعد کنند.

مشکل اساسی این است که این کمربندها، ماشین‌ها یا هر قرصی که برای کاهش وزن پیشنهاد می‌شوند، هرگز نمی‌توانند به‌تنهایی کاهش وزن پایداری را برای شما به ارمغان بیاورند. سازندگان این انواع کمربند لاغری باید این‌طور بیان کنند که حرکاتی که کمربند ایجاد می‌کند باعث تحریک عضلات ناحیه کمر می‌شود که نتیجه آن سفت شدن عضلات شکم است.

استفاده از شکم بند هنگام ورزش

آیا شکم بند لاغری واقعاً کار می‌کنند؟

کمربند لاغری یک ابزار کمکی برای کاهش وزن است و اگر به‌درستی در کنار یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم استفاده شود می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ اما طبیعی است که وقتی بار اول می‌خواهید از آن استفاده کنید این نگرانی در شما وجود داشته باشد که آیا برایتان مؤثر است یا خیر؟ نکته‌ای که باید توجه کنید این است که به‌هیچ‌وجه در استفاده از کمربند لاغری زیاده‌روی نکنید زیرا می‌تواند منجر به زدن تاول روی بدنتان شود؛ اما اگر به‌صورت منظم و در هر زمان بین 15 تا 20 دقیقه از آن استفاده کنید می‌تواند دور شکم و کمر شما را کوچک کند و حتی برای دور بازو و ران‌ها نیز استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم به‌طور منطقی صحبت کنیم، وزنی که از طریق کمربند لاغری از دست می‌دهیم چیزی جز مایع نیست و ممکن است به‌زودی برگردد، به این معنی که نتایج به‌دست‌آمده از طریق کمربند لاغری کوتاه‌مدت است. نتایج طولانی‌مدت را می‌توان به کمک کمربند لاغری و از طریق ورزش منظم و مصرف یک رژیم غذایی متعادل به دست آورد. ورزش کنید و خوب غذا بخورید و از ابزار کمکی هم استفاده کنید. این بهترین راه برای کاهش چربی و داشتن یک زندگی سالم است.

مزایای کمربند لاغری چیست؟

معمولاً سازندگان کمربند ادعا می‌کنند که این نوع کمربند می‌تواند به شما کمک کند تا عرق کنید، وزن خود را بدون زحمت کاهش دهید و لاغرتر به نظر برسید. متأسفانه، باید بگوییم انواع این کمربندها، ازجمله کمربند سونا، نمی‌توانند بدون تلاش به کاهش وزن کمک کنند. رژیم غذایی و ورزش حتماً در کنار استفاده از آن‌ها باید به کار گرفته شود تا تفاوت طولانی‌مدت در وزن شما مشاهده شود. بااین‌حال استفاده از کمربند لاغری به روش صحیح و انتخاب نوع مناسب آن می‌تواند مزایای زیر را برایتان به همراه داشته باشد:

بهبود وضعیت بدن

چه پشت میز خود بنشینید و چه وزنه‌بردار باشید درحالی‌که کمربند لاغری پوشیده‌اید، می‌تواند به شما کمک کند وضعیت ارگونومی بهتری داشته باشید. کمربند لاغری معمولاً از نئوپرن یا ماده‌ای نرم و کشدار، اما سفت ساخته می‌شود. بستن کمربند به‌صورت روزانه می‌تواند به شما کمک کند صاف‌تر بنشینید که می‌تواند منجر به کاهش کمردرد شود. بستن کمربند مناسب همچنین می‌تواند به شما یادآوری کند که وضعیت بلند کردن بدن خود را در حین تمرین بهبود ببخشید، بنابراین در هنگام تکنیک بلند کردن نامناسب مانند وزنه‌برداری نادرست آسیب کمتری متحمل می‌شوید.

کاهش برخی از دردها

اگر که گاهی در ناحیه کمر خود دچار درد می‌شوید، کمربند طبی می‌تواند به شما در تسکین موقت کمک کند. در کنار اینکه می‌تواند به بهبود وضعیت بدن برای تسکین درد کمک کند، همچنین می‌تواند احساس گرما ایجاد کند و منجر به آب‌کردن دور شکم شود. درحالی‌که عرق کردن به‌تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند، می‌تواند هسته بدن شما را گرم کند و به شما کمک کند کمر خود را گرم نگه‌دارید که می‌تواند در کاهش وزن و تسکین دردهای کمری کمک کننده باشد.

لاغری موقت

کمربند لاغری ممکن است به کاهش وزن شما کمک نکند، اما می‌تواند به شما کمک کند در لباس‌هایتان بهتر به نظر برسید. به‌عنوان‌مثال کمربندهای گنی می‌تواند به شما کمک کند تا ظاهری صاف‌تر و خوش‌فرم‌تر داشته باشید.

بهبود اعتمادبه‌نفس

با استفاده از کمربند لاغری، ممکن است بلافاصله بهبودی را تجربه کنید که اعتمادبه‌نفس شما را تقویت می‌کند. با این اعتمادبه‌نفس بهبودیافته، ممکن است انگیزه بیشتری برای تلاش بیشتر برای دستیابی به حداکثر کاهش وزن خود احساس کنید. برای بهترین نتیجه، استفاده منظم از کمربند لاغری را با مصرف غذاهای چربی سوز و ورزش ترکیب کنید.

آب کردن چربی های اضافی شکم با استفاده از کمربند لاغری

شکم بند لاغری چگونه چربی‌ها را آب می‌کند؟

کمربندهای لاغری، کمربندهای از جنس نئوپرن هستند که توسط کسانی که می‌خواهند خوش‌فرم شوند، در اطراف شکم بسته می‌شود. هم نوع غیربرقی و هم نوع شکم بند لاغری برقی آن در بازار موجود است. وقتی کمربندها به دور کمر بسته می‌شوند، چربی بدن را در اطراف آن ناحیه فشرده می‌کنند. این فشرده‌سازی منجر به گیر افتادن گرما و سوزاندن چربی در ناحیه مورد نظر می‌شود.

کمربندهای لاغری نسبت به سایر ابزار کمکی برای کاهش وزن ارزان هستند و همچنین می‌توانند نتایج جلسات تمرینی شما را با چربی سوزی بیشتر بهبود دهند؛ یعنی اگر بتوانید در طول ورزش هوازی از آن استفاده کنید عالی می‌شود. آن‌ها ابزار مؤثری برای شکل دادن به بدن هستند و گاهی اوقات برای حمایت از کمر استفاده می‌شوند.

بااین‌حال همچنان نمی‌توان گفت تنها استفاده از شکم بند لاغری و عدم پیروی از یک رژیم متعادل و سالم یا ورزش منظم می‌تواند به کاهش وزن قابل‌توجهی کمک کند همان‌طورکه استفاده تنها از سایر وسایل ورزشی و کمک لاغری نیز نمی‌توانند چنین نتایجی داشته باشند؛ مثلاً اگر شما چند ساعت روی تردمیل پیاده‌روی کنید اما بعدازآن بروید و یک کیلو شیرینی خامه‌ای بخورید قطعاً با تردمیل آن‌طور که انتظار دارید وزن کم نخواهید کرد ولی اگر علاوه بر تردمیل حواستان به رژیم غذایی خود باشد و از مواد مغذی و انرژی بخش به مقدار نیاز بدن استفاده کنید قطعاً نتایج بهتری خواهید گرفت. در مورد شکم بند لاغری نیز همین امر صادق است.

نکات ایمنی هنگام استفاده از کمربند لاغری

خوبی استفاده از کمربندهای لاغری این است که کمربندهای لاغری غیرتهاجمی هستند و خطری مانند روش‌های مختلف ازجمله لیپوساکشن یا پیکرتراشی ایجاد نمی‌کنند. بااین‌حال، قبل از استفاده از کمربند لاغری باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید که عبارت‌اند از:

  • استفاده از کمربندهای بسیار محکم در هوای گرم خودداری کنید زیرا باعث افزایش دمای بدن می‌شوند.
  • از پوشیدن شکم بند لاغری برای مدت طولانی خودداری کنید زیرا می‌توانند باعث تحریک پوست شوند.
  • همیشه پس از استفاده از کمربند مایعات بیشتری بخصوص مایعات سالم مانند آب بنوشید، زیرا عملکرد تعریق بیش‌ازحد آن می‌تواند منجر به کم‌آبی و عدم تعادل سطح الکترولیت بدن شود و که عوارض کم‌آبی مانند سردرد را ایجاد خواهد کرد.
  • برای جلوگیری از هرگونه واکنش آلرژیک پوستی، زیر کمربند لاغری از یکپارچه جلیقه یا پارچه نازک استفاده کنید.
  • افرادی که دارای دستگاه‌های ضربان‌ساز در بدن خود یا هر بیماری قلبی دیگری هستند باید استفاده از کمربند لاغری مغناطیسی یا شکم بند لاغری برقی خودداری کنند، زیرا ممکن است با دستگاه تداخل داشته باشد مگر اینکه پزشک آن را تأیید کند.
  • اگر بیماری دیگری دارید یا هر نوع دارویی مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از انواع کمربند لاغری حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید استفاده از کمربند لاغری برای شرایط شما بی‌خطر است یا خیر؟
نحوه استفاده از شکم بند لاغری

انواع شکم بند لاغری

قبل از خرید کمربند لاغری برای خود، بهتر است با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید و همچنین با انواع کمربندهای موجود در بازار آشنا شوید. اگرچه برندهای کمربندهای لاغری بسیار متعدد و متنوع هستند ولی در کل انواع کمربندهای لاغری عبارت‌اند از:

شکم بند لاغری برقی

کمربندهای برقی از پالس‌های الکتریکی برای عملکرد خود استفاده می‌کنند و می‌توانند در کوچک کردن دور کمر مؤثر باشند.

کمربندهای مغناطیسی

این کمربندها یک اثر ضربان مغناطیسی ایجاد می‌کنند و کمر شما را ماساژ می‌دهند. آن‌ها می‌توانند گردش خون را افزایش دهند و با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن شما کمک کنند. همچنین گاهی اوقات برای افراد مبتلا به آرتریت تجویز می‌شوند تا با حمایتی که انجام می‌دهند علائم را کاهش دهند.

کمربندهای ارتعاشی

این نوع کمربندها روی تحریک الکتریکی ماهیچه‌ها کار می‌کنند که انقباض عضلانی را تقویت می‌کند و به کوچک شدن دور شکم و کمر کمک می‌کند. این کمربندها را می‌توان در طول جلسات تمرینی نیز پوشید و برای تقویت عضلات شکم ایده‌آل است.

کمربندهای چربی سوز

این کمربندها می‌توانند برقی یا غیر برقی باشند. آن‌ها عضلات شکم را برای کوچک کردن دور کمر تحریک می‌کنند.

کمربندهای سونا

کمربندهای سونا از تعریق به‌عنوان مکانیزم اصلاح و رفع چربی استفاده می‌کنند. کمربندهای سونا به دلیل به دام افتادن گرما، دمای بدن در اطراف کمر افزایش می‌دهند و درنتیجه باعث تعریق بیشتر در این ناحیه می‌شوند. این کمربندها وزن آب را فشرده و کاهش می‌دهند تا دور کمر کوچک شوند.

کمربندهای ماساژ

این نوع از شکم بند یا کمربند لاغری با عملکرد ماساژ نوسانی خود به تقویت شکم و تسکین کمردرد کمک می‌کنند. کمربندهای ماساژ همچنین وضعیت صحیح بدن را تقویت می‌کنند. افراد سازنده این کمربند لاغری حتی ادعا می‌کنند که می‌توان حجم معده را با استفاده از این ابزار کاهش داد که منجر به کاهش مقدار غذای دریافتی و درنتیجه کاهش وزن می‌شود. البته این مورد از نظر ما هنوز جنبه تبلیغاتی دارد و مشخص نیست که دقیقاً اتفاق بیفتد.

همان‌طورکه ملاحظه کردید انواع کمربندهای لاغری موجود در بازار را برای شما شرح دادیم. چندین نوع کمربند لاغری وجود دارد که کاربر می‌تواند سرعت لرزش آن را کنترل کند و به نتایج دلخواه برسد. تعدادی از آن‌ها برای استفاده در حین ورزش مناسب هستند زیرا تعریق را افزایش می‌دهند که باعث از دست دادن آب بیشتری در بدن کاربر می‌شود که منجر به کاهش وزن می‌شود.

البته نباید فریب بخورید و کاهش وزن با کاهش آب بدن ایده‌آل نیست بلکه با چربی سوزی ایده‌آل است و اگر کاهش وزن تنها به دلیل تعریق زیاد اتفاق بیفتد خیلی سریع وزن برمی‌گردد. نوع دیگری از کمربندهای لاغری به‌طور خاص برای حمایت از پشت طراحی شده‌اند و همچنین به کاهش وزن کاربر کمک می‌کنند. پوشیدن و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است.

معمولاً یک دفترچه راهنما توسط شرکت سازنده ارائه می‌شود که با مطالعه و پیروی از آن می‌توانید به‌راحتی کمربند را ببندید و شروع به استفاده کنید. فقط کمربند را در اطراف ناحیه تمرکز خود ببندید و آن را به منبع تغذیه وصل کنید. ناحیه تمرکز شما می‌تواند ران، باسن، شکم یا کمر شما باشد و می‌توانید کمربند را در هر جایی که می‌خواهید ببندید.

انتخاب بهترین کمربند لاغری

چطور می‌توان به بهترین نحو از شکم بند لاغری استفاده کرد؟

برای اینکه بتوانید نتایج خوبی هنگام استفاده از شکم بند لاغری بگیرید باید یک برنامه غذایی مشخص و مناسب با شرایط سلامتی خود و همچنین یک برنامه ورزشی منظم داشته باشید. در این خصوص می‌توانید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

هنگام پوشیدن شکم بند شدت ارتعاش را با توجه به سطح راحتی خود تنظیم کنید. به‌طورمعمول، کمربندهای لاغری باید به مدت 15 تا 30 دقیقه در هر زمان استفاده شوند. برخلاف تصور بسیاری از کاربران کمربند، مبنی بر اینکه استفاده طولانی‌تر از کمربند نتایج سریع‌تری به همراه دارد، ما می‌خواهیم به شما بگوییم که این باور در واقع نادرست است.

استفاده طولانی‌تر از کمربند ممکن است به پوست ناحیه مورد نظر آسیب رسانده و باعث ایجاد تاول در بدن شما شود. همچنین تعریق زیاد و کاهش بیش‌ازحد آب در بدن می‌تواند منجر به کمبود آب در بدن و عوارض آن شود.

در ابتدا ممکن است در ناحیه‌ای که از کمربند استفاده می‌کنید کمی احساس خارش کنید؛ اما نگران نباشید این فقط واکنش بدن شما به ارتعاشات تولید شده توسط کمربند است و کم‌کم بهبود پیدا می‌کند؛ یعنی با استفاده منظم از کمربند ظرف چند روز خارش برطرف می‌شود و به‌راحتی می‌توانید از کمربند استفاده کنید.

توجه داشته باشید لباس‌هایی را که نواحی تمرکز شما مانند شکم، کمر، باسن و غیره را پوشانده است، بردارید زیرا کمربند لاغری باید مستقیماً روی بدن شما قرار گیرد و پوست شما را لمس کند. تنها همان‌طورکه در نکات ایمنی استفاده از این ابزار گفتیم از یکپارچه نازک زیر آن استفاده کنید تا پوستتان آسیب نبیند.

کمربند لاغری را دور شکم خود بپیچید، به‌طوری‌که هر دو انتهای کمربند نزدیک ناف شما به هم برسند و سپس لباس‌هایتان را دوباره روی کمربند لاغری بپوشید.

کمربند لاغری الکترونیکی را می‌توان به‌گونه‌ای تنظیم کرد که در سطوح مختلف لرزش متناسب با سطح راحتی شما کار کند. تایمر از پیش تعیین‌شده بر روی برخی از کمربندها نیز به شما کمک می‌کند تا زمان کار را طوری تنظیم کنید که پس از پایان این زمان مشخص و تنظیم‌شده به‌طور خودکار خاموش شود. می‌توانید هنگام نشستن، ایستادن یا تمرین آن را بپوشید. برای گرفتن نتایج بهتر با کمربند راه بروید یا بدوید.
توجه داشته باشید که برای جلوگیری از حساسیت‌ها و قارچ‌های پوستی بعد از هر بار استفاده طبق دستور کاتالوگ کمربند آن را تمیز کنید.

بهترین نوع شکم بند لاغری

نمی‌توان دقیقاً گفت بهترین نوع شکم بند لاغری برای شما کدام است، زیرا شرایط هر فرد متفاوت است و ممکن است برای شرایط شما نوع خاصی بهتر عمل کند. بااین‌حال شما می‌توانید با خرید از فروشگاه‌های معتبر از فروشندگان به دلیل اطلاعات خوبشان می‌توانند در این زمینه به‌خوبی به شما مشاوره بدهند کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از متخصصان فیزیوتراپی یا ارتوپد برای انتخاب یک کمربند مناسب که هم بتواند از ستون فقرات شما حمایت کند و هم به کاهش وزنتان کمک کند کمک بگیرید.

عوارض استفاده بیش از حد از کمربند لاغری

عوارض استفاده از کمربندهای لاغری

استفاده از شکم بند لاغری در کنار مزایایی که برای خوش‌اندام شدن شما دارد اگر به‌درستی استفاده نشود یا بیش‌ازحد استفاده شود می‌تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

1. افزایش دمای بدن با استفاده بیش از حد شکم بند

تحقیقات نشان می‌دهد کمربند لاغری با نگه‌داشتن گرما در داخل بدن باعث تعریق بدن بیشتر از حد معمول می‌شود. اگرچه این گرما نتیجه مطلوب را به شما می‌دهد، اما اجازه نمی‌دهد بدن آن‌قدر که باید خنک شود. همچنین، اگر از این ابزار در دمای محیطی بالا استفاده می‌کنید، می‌تواند خطر گرمازدگی و خستگی را افزایش دهد که در واقع خطرات بزرگی از نظر پزشکی هستند.

2. شرایط غیرطبیعی پوست

در حین استفاده، کمربند لاغری عرق را روی پوست نگه می‌دارد و از گردش هوای تازه در اطراف آن جلوگیری می‌کند. استفاده منظم از کمربندهای لاغری ممکن است باعث خارش، بثورات و آکنه بر روی پوستی شود که کمربند روی آن ناحیه بسته شده است.

3. سوختگی پوست با استفاده بیش از حد شکم بند

استفاده بیش‌ازحد از شکم بند لاغری می‌تواند باعث سوختگی پوست شود. همچنین تماس مستقیم کمربند لاغری با پوست در مواقعی باعث سوختگی و تاول می‌شود و این موضوع مصرف‌کننده را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.

4. کم‌آبی بدن

استفاده از کمربندهای لاغری ممکن است باعث تعریق شدید شما و درنتیجه باعث کم‌آبی بدن شود. به همین دلیل است که احتمالاً می‌گویند قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض کمربند سونا می‌تواند تأثیر خطرناکی روی سیستم بدن داشته باشد.

5. عدم تعادل در سطح الکترولیت

تعریق بیش‌ازحد اغلب منجر به کم‌آبی و عدم تعادل در سطح الکترولیت می‌شود. عدم تعادل در سطح الکترولیت‌ها با گرفتگی عضلات همراه است. اگر در هر نقطه‌ای این را تجربه کردید، فوراً استفاده از کمربند را متوقف کنید و یک نوشیدنی ورزشی حاوی الکترولیت یا آب نارگیل مصرف کنید.

سخن پایانی…

همان‌طورکه ملاحظه کردید استفاده از انواع شکم بند لاغری اگر به‌درستی و به‌اندازه کافی انجام شود می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند به‌شرط اینکه در کنار ورزش منظم و یک رژیم غذایی مناسب با وزن و شرایط سلامتی شما استفاده شود، در غیر این صورت نه‌تنها به کاهش وزن کمک نمی‌کند بلکه خطراتی مانند کم‌آبی بدن را نیز ایجاد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا