پیری زودرس پوست چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

روند پیری پوست یکی از مسائل مربوط به روند افزایش سن است که نمی‌توان به هیچ روشی به‌طور صد در صد جلوی آن را گرفت. هرچه سن شما بالاتر می‌رود تولید سلول‌های جدید و کلاژن پوست کاهش پیدا می‌کند و در کنار دلایل دیگر باعث پیری زودرس پوست می‌شود. با این حال ما می‌توانیم در برخی افراد به دلیل عدم مراقبت صحیح این حالت زودتر اتفاق می‌افتد و باعث پیری زودرس می‌شود؛ بنابراین می‌توان با انجام برخی مراقبت‌های روتین صحیح از پیری زودرس جلوگیری کرد.

در این مقاله پیری زودرس را به‌طور کامل برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد و به شما می‌گوییم که چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

پیری زودرس چیست؟

زمانی که در سنین پایین‌تر از حد انتظار مثل 30 سالگی علائم خستگی و چین‌وچروک‌ها و … روی پوست ایجاد شود به آن پیری زودرس می‌گویند.

علائم پیری زودرس چیست؟

روند پیری برای افراد مختلف کاملاً متفاوت است، اما علائم خاصی از پیری وجود دارد که اگر قبل از 35 سالگی متوجه آن‌ها شوید، پیری زودرس محسوب می‌شوند. این علائم عبارت‌اند از:

لکه‌های خورشیدی

لکه‌های آفتاب، لکه‌های پیری و کبدی نیز نامیده می‌شوند که بیشتر به دلیل قرار گرفتن در برابر نور خورشید بدون محافظ‌های مثل کرم ضد آفتاب، عینک و کلاه ایجادشده‌اند. این لکه‌های بیش از حد رنگ‌دانه‌ای ممکن است در صورت، پشت دست یا بازو ایجاد شود. به‌طور طبیعی این لکه‌ها  در 40 سالگی یا پس از آن ظاهر می‌شوند.

دستان خسته

با گذشت زمان، لایه‌های بالایی پوست نازک می‌شوند و حاوی پروتئین‌های ساختاری که فرم پوست را از بین می‌برند و حالت الاستیسیته آن را کاهش می‌دهند. در نتیجه ممکن است دستان شما حالت نازک‌تر داشته و مستعد چین‌وچروک شوند. برای زمانی که دست‌ها پیرتر به نظر می‌رسند، هیچ معیار عینی وجود ندارد، اما اکثر افراد در اواخر دهه 30 و اوایل 40 سالگی متوجه این موضوع می‌شوند؛ بنابراین اگر قبل از این زمان متوجه این موضوع شدید به معنی پیری زودرس هست.

التهاب یا هایپرپیگمانتیشن در امتداد قفسه سینه

بسیاری از افراد با بالا رفتن سن دچار تغییر رنگ تکه‌ای بر روی سینه خود می‌شوند. مشابه لکه‌های خورشید، احتمال ایجاد لکه در این مناطق نیز وجود دارد. البته توجه داشته باشید که این نوع هایپرپیگمانتاسیون همیشه به افزایش سن مرتبط نیست؛ مثلاً این لکه‌ها می‌توانند در نتیجه اگزما یا سایر بیماری‌های پوستی به دلیل آسیب رساندن به سلول‌های ملانین پوست ایجاد شوند.

خشکی یا خارش پوست

خشکی یا خارش پوست ممکن است در زمان‌های مختلفی اتفاق بیفتد. زمانی که پوست نازک‌تر می‌شود بیشتر با کمبود آب مواجه شده و حالت خشکی نیز افزایش پیدا می‌کند.

در نزدیکی 40 سالگی ممکن است متوجه شوید که پوست شما خشک و مستعد پوسته‌پوسته شدن می‌شود؛ اما قبل از آن نباید پوستتان به مدت طولانی خشک شود و یکی از علائم پیری زودرس است. البته توجه داشته باشید برخی افراد نیز به دلیل شرایط کاری مثل آرایشگری و یا آب‌وهوای خشک دچار این حالت می‌شوند که باید دائماً با استفاده از مرطوب‌کننده مای مناسب مراقب این حالت باشند و اجازه ندهند پوستشان خشک بماند.

چروک یا افتادگی

با ورود به سن 30 سالگی، پوست تولید کلاژن را کاهش می‌دهد. کلاژن همان چیزی است که به پوست شما کمک می‌کند تا حالت لیفت و ارتجاعی داشته باشد.

با کلاژن کمتر در پوست، ایجاد چین‌وچروک و افتادگی راحت‌تر اتفاق می‌افتد. این اتفاق ممکن است بیشتر در نواحی اطراف عضلات پرکار، مانند پیشانی، یا بیشتر در معرض آفتاب رخ دهد.

سنی که مردم برای اولین بار متوجه چین و چروک می‌شوند متفاوت است و استاندارد خاصی از این نظر برای پیری زودرس وجود ندارد. معمولاً 30 سالگی را برای این منظور در نظر می‌گیرند.

پیری زودرس با ریزش مو

ریزش مو با از بین رفتن سلول‌های بنیادی که باعث رشد موهای جدید در فولیکول‌های مو می‌شوند، اتفاق می‌افتد. تغییرات هورمونی، عوامل محیطی، ژنتیک و رژیم غذایی شما در سرعت این اتفاق نقش دارند. تا 40 درصد زنان در سنین بالای 70 سال دچار ریزش مو می‌شوند. همچنین مردان آن را زودتر تجربه می‌کنند.

چه عواملی باعث پیری زودرس می‌شوند؟

عوامل مختلفی می‌توانند باعث پیری زودرس شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

تأثیر سیگار کشیدن در پیری زودرس

سموم موجود در دود سیگار، پوست شما را در معرض استرس اکسیداتیو قرار می‌دهد. این امر باعث خشکی، چین‌وچروک و سایر علائم پیری زودرس می‌شود.

قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه شدن

تخت‌های برنزه و قرار گرفتن در معرض آفتاب با اشعه UV به پوست شما نفوذ می‌کند. بخصوص برخی خانم‌ها به دنبال برنزه کردن پوست هستند اما عوارض آن را نمی‌دانند. این اشعه‌ها باعث آسیب چین و چروک در DNA سلول‌های پوستی شما و درنتیجه پیری زودرس می‌شوند.

ژن‌ها

برخی از شرایط بسیار نادر ژنتیکی وجود دارد که می‌تواند باعث شود شما علائم پیری را در کودکی و اوایل بلوغ هم نشان دهید. این شرایط را پروجریه می‌نامند. همچنین یک بیماری به نام سندرم ورنر از هر 1 میلیون نفر 1 نفر را درگیر می‌کند. این بیماری باعث ایجاد چین و چروک پوست، سفیدی مو و طاسی در سنین 13 تا 30 سالگی می‌شود.

سندرم هاچینسون-گیلفورد حتی نادرتر است و از هر 8 میلیون نوزاد 1 نفر را مبتلا می‌کند. کودکان مبتلا به این سندرم به سرعت دیگران در گروه سنی رشد نمی‌کنند. آن‌ها همچنین اندام‌های نازک و طاسی را تجربه می‌کنند. متوسط ​​امید به زندگی برای کودکان مبتلا به سندرم هاچینسون-گیلفورد 13 سال است.

آیا عوامل دیگری در پیری زودرس وجود دارد؟

علاوه بر موارد گفته شده برخی عادت‌های غلط زندگی می‌توانند باعث ایجاد پیری زودرس شوند. این عادت‌ها عبارت‌اند از:

عادت‌های خواب

خواب به بدن شما فرصتی می‌دهد تا سلول‌های تازه تولید کند. کیفیت پایین خواب با افزایش علائم پیری و کاهش عملکرد پوست ارتباط دارد؛ بنابراین افرادی که خوب نمی‌خوابند یا خوابشان کمتر از 7 ساعت در شبانه روز است دچار پیری زودرس می‌شوند.

رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی حاوی قند و کربوهیدرات های تصفیه شده می‌تواند به مرور زمان به پوست شما آسیب برساند و باعث پیری زودرس شود.

مصرف الکل و کافئین

نوشیدن الکل بیش از حد بدن را کم آب می‌کند. با گذشت زمان، این کمبود آب بدن باعث افتادگی و از بین رفتن فرم پوست می‌شود. کافئین نیز می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد و نباید بیش از حد مصرف شود.

تأثیر محیط زندگی و کار در پیری زودرس

بسیاری از لکه‌های پوستی و چین و چروک‌ها به دلیل آلاینده‌های محیط زیست می‌باشند. از آنجا که پوست شما مستقیماً با هوای اطراف شما تماس دارد، این آلاینده‌ها می‌توانند باعث پیری زودرس شوند.

تأثیر استرس در پیری زودرس

زندگی‌های پرتنش می‌تواند باعث واکنش‌های التهابی در بدن شوند و عادات خواب مناسب را تغییر خواهد داد. در نتیجه استرس یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد پیری زودرس می‌باشد.

روش‌های جلوگیری از پیری زودرس

برای کاهش و جلوگیری از روند پیری زودرس می‌توانید کارهایی را انجام دهید که تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد. این کارها عبارت‌اند از:

اگر لکه‌های آفتاب دارید

در صورت مشاهده لکه‌های آفتاب به‌عنوان اولین قدم به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. پس از اطمینان از اینکه علت ایجاد لک چه بوده است  می‌توانید با تغییرات سبک زندگی میزان آن‌ها را کاهش دهید. برای محافظت از خود در برابر اشعه ماورا بنفش، روزانه حداقل ضد آفتاب 30 SPF استفاده کنید و در صورت امکان در معرض آفتاب قرار نگیرید. پوشاندن کامل پوست هنگام بیرون رفتن و استفاده از عینک و کلاه می‌تواند از بروز لکه‌های بعدی جلوگیری کند.

همچنین ممکن است پزشک به شما پیشنهاد دهد که با روش‌های نوین لکه‌های خورشید را به‌صورت موضعی درمان کنید. مواردی نیز مانند ژل آلوئه ورا، ویتامین C و محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید می‌توانند به درمان لکه‌های خورشید کمک کنند.

پیری زودرس چگونه قابل درمان است

اگر پوست بازوی شما نازک و افتاده شده است

اگر به نظر می‌رسد دستان شما بی‌روح، دارای پوستی کدر، شکننده و رگبرگ‌های قابل مشاهده است، مرطوب سازی آن‌ها را به‌طور مرتب شروع کنید. ممکن است مرطوب کننده‌ای که در حال حاضر استفاده می‌کنید به خوبی پوستتان را آبرسانی نکند و بهتر است از مرطوب کننده قوی‌تر و جدیدی استفاده کنید. همچنین بهتر است روی این قسمت‌های بازو نیز ضد آفتاب بزنید.

اگر دستان شما به‌طور مرتب در اثر کارهایی که انجام می‌دهید یا در خانه در معرض مواد شیمیایی و آلاینده‌ها قرار دارند، باید حتماً از دستکش‌های بلند استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک متخصص پوست کمک بگیرید. برخی از روش‌های نوین مانند لایه برداری شیمیایی، پرکننده‌های پوستی مثل بوتاکس و لیزر نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اگر التهاب یا هایپرپیگمنتیشن دارید

اگر روی قفسه سینه تغییر رنگ مشاهده کردید، اولین قدم استفاده از ضد آفتاب در این ناحیه هست. هر روز حداقل از ضد آفتاب  30 SPF استفاده کنید و به پوشاندن قسمت‌هایی از پوست آسیب دیده دقت کنید. مرتباً محل را مرطوب کرده و سعی کنید از لوسیون های دارای ویتامین C یا رتینوئیدها استفاده کنید. همچنین محصولاتی وجود دارد که پزشک می‌تواند برای درمان هایپرپیگمانتاسیون در ناحیه قفسه سینه برای شما تجویز کند. استروئیدهای خفیف و عوامل سفید کننده می‌توانند با گذشت زمان ظاهر هایپرپیگمنتیشن را از بین ببرند.

اگر پوست خشک یا خارش‌دار دارید

اگر پوست شما پوسته پوسته، خشک و دچار خارش شده است، بهتر است ابتدا با یک متخصص پوست صحبت کنید. هنگامی که دانستید که پوست خشک شما نشانه پیری است و به دلیل بیماری دیگری ایجاد نشده است؛ باید با تغییر سبک زندگی مراقبت از آن را شروع کنید. برای حفظ آب‌رسانی به بدن و پوست خود آب بیشتری بنوشید. با استفاده از آب ولرم دوش‌های کوتاه‌تری بگیرید. دائماً از مرطوب‌کننده استفاده کنید. از صابون‌ها و مواد قلیایی برای شست و شوی پوست استفاده نکنید.

اگر چروک یا افتادگی پوست دارید

اگر پوست شما افتاده است و یا متوجه چین و چروک شده‌اید، کارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. با محافظت از پوست خود هر روز با ضد آفتاب با حداقل 30 SPF شروع کنید. با پوشیدن کلاه‌هایی با لبه و لباس‌های بلند و گشاد که اندام شما را می‌پوشاند، قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید. اگر سیگار می‌کشید، ترک آن می‌تواند از آسیب بیشتر پوست جلوگیری کند.

هر روز آب فراوان بنوشید و پوست خود را مرطوب کنید. مواد آرایشی دارای عصاره چای سبز، ویتامین A، ویتامین C، رتینوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌ها نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین می‌توانید از محصولات کلاژن ساز قوی استفاده کنید.

اگر ریزش مو دارید

اگر موهای شما در حال ریزش یا نازک شدن  است، خرید یک شامپو و نرم‌کننده مناسب ضد ریزش را در برنامه خود قرار دهید. رژیم غذایی خود را پر از مواد مغذی کنید که موهای شما را تغذیه می‌کنند. افزودن یک مکمل مولتی ویتامین  نیز برای کمک به بدن در تأمین کراتین مو مهم است. همچنین می‌توانید از روغن‌های مفید برای مو مثل روغن نارگیل، روغن فندوق و … استفاده کنید.

سخن پایانی…

همان طور که ملاحظه کردید مهم ترین عواملی که باعث پیری زودرس پوست می‌شوند عادت‌های غلط زندگی ما و عدم مراقبت صحیح از پوست می‌باشند. همچنین استرس‌های شدید و عدم کنترل آن پیری زودرس را شدیدتر می‌کند؛ اما با تغییر همه این موارد با استفاده از یک رژیم متعادل و محصولات مراقبتی مناسب می‌توانید تا حد زیادی روند پیری زودرس را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا