روش تشخیص پوست خشک

پوست خشک چگونه است؟

پوست خشک ظاهری کدر و مات دارد.هنگامی که این پوست رالمس می کنیدحس زبری به شمادست می دهد.معمولادچار عارضه ی آکنه نمیشود.امااگربخشی ازآن رازیرمیکروسکوپ تماشا کنید کاملاترک خورده ودچار چین و چروک است.دراین نوع پوست تولید چربی طبیعی پوست یا سبوم پایین است. به علاوه میزان رطوبت آن درلایه ی شاخی نیز بسیار کم می باشد.به همین دلیل پوست دچارکشیدگی ویا پوسته پوسته شدن می شود. معمولادرافرادی که دارای این نوع پوست هستند روی گونه هاواطراف چشم ها ظاهری کدروخشک نمایان است.همچنین امکان خارش، سوزش وچین وچروک به دلیل پایین بودن خاصیت الاستیسته پوست دراین نوع وجوددارد.

چرا پوست نرمال به سمت خشکی می رود؟

طبق تحقیقات وآزمایشات انجام شده ازعلل بیرونی ایجاداین نوع پوست می توان به مواردزیراشاره نمود:

  • شرایط آب و هوایی
  • مواد آرایشی و بهداشتی مورد استفاده
  • استحمام طولانی با آب داغ
  • مصرف دارو
  • وسایل گرمایشی
  • میزان پایین رطوبت هوا در فصول سرد که باعث کاهش رطوبت در لایه ی شاخی می شود.
  • گاهاٌ ممکن است علت خشکی پوست وابسته به عوامل ژنتیکی با بالارفتن سن باشد. در این موارد نیاز به مراقبت دائمی و کنترل خشکی پوست می باشد.

درپوست خشک (ناشی از عوامل ژنتیکی) غددسباسه نسبت به پوست نرمال سبوم کمتری تولیدمی کنند. به همین دلیل، پوست خشک لیپیدهای لازم برای حفظ رطوبت و محافظت کافی در برابر عوامل بیرونی را ندارد.

یک نکته مهم در مورد مراقبت از پوست خشک

مهم ترین نکته درمراقبت از پوست های خشکاستفاده ازشوینده های مناسب است.اکیداتوصیه می شوددراین نوع پوست از انواع صابون هابه دلیل قلیایی بودن وتشدیدخشکی استفاده نشود. استفاده از این نوع شوینده ها باعث حساس شدن و خشکی مازاد پوست می شود. لایه محافظتی ورویی دراین نوع پوست ضعیف می باشد. بنابراین بسیارمستعدحساسیت بوده ونسبت به بادهای سردونور آفتاب واکنش نشان می دهد. این واکنش ممکن است به شکل خارش وقرمزی پوست باشد.برخی عوامل داخلی مثل تغییرات هورمونی،کم کاری تیروئید،دیابت و تغذیه نامناسب هم از عوامل مؤثر در خشکی پوست به شمارمی رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا