آیا استفاده از پراکسید هیدروژن به مو ها آسیب میزند؟

آیا استفاده از پراکسید هیدروژن به مو ها آسیب میزند؟

پراکسید هیدروژن یک ماده شیمیایی به صورت مایع و همچنین بی رنگ است. مقدار کمی از پراکسید هیدروژن به طور طبیعی ساخته می شود ولی چیزی که در سالن های زیبایی دیده اید توسط آزمایشگاه ها ساخته شده است. در این مقاله قصد داریم به توضیح کامل در مورد پراکسید هیدروژن بپردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

 پراکسید هیدروژن را چگونه تهیه کنیم؟

پراکسید هیدروژن در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی با غلظت کم، معمولاً 3 تا 9 درصد به فروش می رسد. از این ماده می توان برای ضد عفونی کردن وسفید کردن به عنوان روشن کننده مو استفاده کرد. به همین خاطر پراکسید هیدورژن شامل موادی است که برای موهای بلوند استفاده می شود.

در تحقیقات مشخص شده است که این ماده برای استفاده روی پوست و همچنین مو کاملاً ایمن است ولی می تواند باعث تحریک پوست، ریه و چشم شود از این رو برای استفاده از آن باید دقت لازم را انجام دهید.

پراکسید هیدروژن برای روشن شدن موها

از این ماده معمولاً برای روشن شدن موها استفاده می‌شود. این ماده را می‌توان به تنهایی و یا با سایر رنگ های روشن استفاده کرد. رنگ مو با این ماده رنگ دائمی در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که فقط با رشد موهای جدید از بین می‌رود. این بدان دلیل است که پراکسید هیدروژن در داخلی ترین قسمت مو که رنگدانه ها را نگه داری میکند نفوذ می‌کند و این باعث می‌شود که رنگ مو تغییر نکند.

رنگ های مبتنی بر هیدروژن پراکسید به تنهایی می تواند موهای شما را به رنگ بلوند روشن تبدیل کند. این رنگ ها اغلب قبل از افزودن رنگ دیگری، برای روشن تر شدن رنگ موهای تیره استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌تواند موهای قهوه ای تیره را قرمز کند.

پراکسید هیدروژن و آسیب مو

پراکسید هیدروژن به طور کلی برای موهای شما بی‌خطر است، اما اگر بخواهید در خانه از آن استفاده کنید امکان دارد دچار برخی مشکلات شوید. این مشکلات عبارتند از:

سوزش پوست

اگرچه می‌توانید از پراکسید هیدروژن روی پوست خود به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کنید، اما در صورت استفاده زیاد می تواند پوست شما را تحریک یا خشک کند. هنگام رنگ آمیزی مو با پراکسید هیدروژن، ممکن است دچار تحریک پوست سر و اطراف خط موهای خود شوید. با استفاده از ژل نفتی و پنبه تمیز و استفاده آن در قسمت های خط رویش مو می توانید از تحریک پوست جلوگیری کنید.

آسیب به کوتیکول مو

کوتیکول لایه خارجی موهای شما است. از آن محافظت می‌کند و به تقویت آن کمک می‌کند. روشن شدن موهای شما با استفاده از این ماده می‌تواند به کوتیکول آسیب برساند، زیرا برای رنگ‌آمیزی مو لازم است که پراکسید هیدروژن از طریق کوتیکول به مو وارد شود. آسیب کوتیکول می‌تواند منجر به شکستگی، شکاف انتهایی و وز شدن موها شود. درمان با استفاده از محصولات نرم‌کننده عمیق به کاهش آسیب کوتیکول مو کمک می‌کند. (توجه داشته باشید خود برند نرم‌کننده بسیار مهم است زیرا بعضی برندها با استفاده از مواد بی‌کیفیت باعث ریزش مو می‌شوند)

  روش‌های شگفت انگیز درمان خشکی مو در طب اسلامی

ریزش مو

پراکسید هیدروژن نوعی رنگ اکسیداتیو مو است. این بدان معنی است که باعث ایجاد واکنش شیمیایی در قشر مو می‌شود تا بتواند رنگ‌پذیری مو را افزایش داده و رنگ موی جدید ایجاد کند.

درحالی‌که رنگ‌های اکسیداتیو ماندگارتر از سایر رنگ‌ها هستند، اما باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در فولیکول‌های مو می‌شوند. این استرس موهای شما را پیر می‌کند و می‌تواند باعث ریزش موهای شما شود.

چگونه موها را با پراکسید هیدروژن روشن کنیم

ایمن ترین روش برای روشن شدن موهای شما این است که یک متخصص این کار را برای شما انجام دهد. با این حال، می‌توانید با اطمینان از پراکسید هیدروژن برای روشن شدن موهای خود در خانه استفاده کنید فقط باید مراقب باشید.

مطمئن شوید که پراکسید هیدروژن را رقیق می‌کنید، از پوست اطراف خط مو محافظت می‌کنید و به آرامی پیش می‌روید تا بدون تحریک پوست، رنگ دلخواه خود را پیدا کنید.

رنگ‌های حاوی پراکسید هیدروژن

بسیاری از رنگ‌های دائمی که می‌توانید در داروخانه پیدا کنید حاوی پراکسید هیدروژن هستند. این رنگ‌ها از پراکسید هیدروژن برای از بین بردن رنگ موی طبیعی شما و ماندگاری رنگ جدید استفاده می‌کنند.

پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

جوش شیرین یک ماده قلیایی است که به دو روش به عملکرد بهتر پراکسید هیدروژن کمک می‌کند. ابتدا کوتیکول را باز می‌کند تا پروکسید هیدروژن به راحتی به قشر مو وارد شود. در گام بعدی، هنگامی‌که با پراکسید هیدروژن مخلوط شود، به تجزیه ملانین موجود در مو کمک می‌کند.

برای روشن شدن موهای خود با پراکسید هیدروژن و جوش شیرین، این دو ماده را به صورت خمیر مخلوط کرده و به‌طور مساوی در تمام قسمت‌های مو پخش کنید. بسته به میزان تیرگی موهایتان، آن را به مدت 15 دقیقه تا یک ساعت بگذارید و سپس آن را با آب سرد بشویید. اگر موهای نازک یا حساسی دارید نباید مدت زمان ماندن موارد طولانی‌تر از 30 دقیقه شود.

استفاده پراکسید هیدروژن به‌تنهایی

اولین مرحله برای رنگ‌آمیزی مو با پراکسید هیدروژن محافظت از پوست است. خط موهای خود را با ژله نفتی و نوار پنبه‌ای (در صورت داشتن) بپوشانید و دستکش بپوشید. بعد از آن شروع به رنگ کردن موهای خود کنید. مخلوطی از نصف پراکسید هیدروژن و نیمی از آب ایجاد کنید. آن را در یک بطری بریزید و  در ابتدا آن را در قسمت کوچکی از پوست تست کنید تا مطمئن شوید که پوست شما به این مواد واکنش نشان نمی‌دهد. اگر پوست شما شروع به خارش کرد و قرمز شد دست نگه‌دارید و از این مواد به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا پوست شما به این مواد آلرژی دارد.

بعدازاینکه تست تمام شد و مشکلی با این مواد نداشتید گردن و شانه‌های خود را با حوله تمیز بپوشانید و سپس موهای خود را به این مواد آغشته کنید و پس از 15 دقیقه که از زمان آغشته کردن موها به محلول گذشت موهای خود را به‌خوبی بشویید.

  استفاده آسان از روغن زیتون برای تقویت مو

سپردن کار به یک متخصص

یک آرایشگر و رنگ شناس آموزش دیده می‌تواند از پراکسید هیدروژن در سالن برای روشن شدن موهای شما بدون ایجاد آسیب به موهایتان و کف سر استفاده کند. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که رنگ نهایی با رنگ پوست شما مطابقت دارد و در صورت لزوم می‌توانند موارد برجسته را اضافه کنند.

تاثیر پراکسید هیدروژن بر روی مو ها

محصولات جایگزین روشن کننده مو

اگر نگران ایمنی پراکسید هیدروژن هستید یا نمی‌خواهید موهایتان را بیش از حد روشن کنید، روش‌های دیگری برای روشن شدن موهای شما در حد چند درجه وجود دارد. در زیر مواد طبیعی که می‌توانید موهایتان را با آن‌ها روشن کنید را به شما معرفی کرده‌ایم:

آب‌لیمو

آب‌لیمو بهترین کار را روی موهای بلوند تیره یا قهوه‌ای روشن انجام می‌دهد. آب‌لیمو را با آب ترکیب کرده و موهای خود را  به این محلول آغشته کنید.  بگذارید این محلول 2 ساعت روی موهای شما بماند و خشک شود ترجیحاً زیر نور آفتاب  موهای خود را خشک کنید و سپس آن را آبکشی نمایید.

سرکه سیب

یک فنجان سرکه سیب را با شش فنجان آب مخلوط کرده و آن را روی تمام موهای خود اسپری کنید. مخلوط را به مدت 15 تا 20 دقیقه بگذارید و سپس آن را کاملاً بشویید.

بابونه

یک فنجان چای بابونه دم‌کنید و موهای خود را به آن آغشته کنید.  این محلول به‌تدریج موهای شما را روشن می‌کند، دمنوش بابونه در بیشتر رنگ‌های مو کارساز است. بابونه همچنین می‌تواند موهای بلوند کدر را روشن کند.

دارچین

دارچین یک روش عالی برای بیرون آوردن نقاط برجسته قرمز و بلوند در موهای شما است. فقط پودر دارچین را با آب مخلوط کنید تا به صورت خمیر در بیاید و در تمام موهای خود آن را پخش کنید. اجازه دهید این مواد چند ساعت روی موهای شما بماند و بعد با یک شامپوی ملایم آن را بشویید.

عسل

مخلوطی از عسل با آب گرم  تهیه کنید و آن را بر روی تمام موهای خود بریزید. موهای خود را بپیچید و مخلوط را برای چند ساعت بگذارید. حتی می‌توانید عسل را به مدت یک شب روی موهای خود بگذارید، زیرا فقط کمی موهای شما را روشن می‌کند. سپس آن را آبکشی کنید. عسل علاوه بر روشن کردن برای درخشان کردن و تقویت موها نیز مناسب است.

سخن پایانی

پراکسید هیدروژن و رنگ‌های حاوی آن یک روش ایمن برای روشن کردن موهای شما است. با این حال حتماً توجه داشته باشید که بهتر است یک متخصص این کار را برایتان انجام دهد تا موهایتان آسیب نبیند. اگر خودتان نیز خواستید این کار را انجام دهید باید نهایت دقت و تکنیک‌های رنگ مو را به کار ببرید.