پوست

میکرونیدلینگ؛ از شناخت تا درمان

میکرونیدلینگ روشی است که با استفاده از سوزن های ریز، برای سوراخ کردن پوست و ایجاد یک آسیب دیدگی کنترل شده برای جوان سازی پوست صورت انجام می شود. طرفداران میکرونیدلینگ می گویند این روش علاوه بر اینکه روش جدیدی برای مراقبت از پوست است می تواند در درمان چین و چروک صورت و همچنین زخم های سطحی موثر باشد.

روش کار میکرو نیدلینگ

میکرونیدلینگ به طور معمول بین چهار تا شش جلسه  طول می‌کشد. فاصله زمانی هر جلسه با جلسه بعدی حدود یک ماه می باشد. شاین هاوس  متخصص میکرو نیدلینگ درباره این روش بیشتر توضیح می دهد: هر جلسه از میکرو نیدلینگ که می گذرد سوزن ها عمیق تر وارد پوست می شوند، زیرا پوست ضخیم تر می شود  و می تواند آن را تحمل کند.

مراحل انجام میکرونیدلینگ

  1. در طی این روش، ابتدا از بی حسی موضعی استفاده شده و سپس با یک ابزار منعقد کننده به نام غلتک درما سوزن های ریز را که از جنس استنلس استیل هستند، به داخل پوست وارد می کنند و سوراخ های ریزی را در پوست در کنار هم ایجاد می کند.
  2. در گام بعدی خراش‌های ریز ایجاد شده ناشی از سوزن ها پوست شما را تحریک می کند تا مواد ترمیم کننده (الاستین و کلاژن) را به لایه های زیرین پوست بفرستد تا آنها را ترمیم کند.
  3. با ایجاد ستون های ریز و تروما در لایه درم، بدن مجبور به ایجاد کلاژن جدید برای پر کردن آن ها و افزایش کیفیت پوست می شود.
  4. این کلاژن جدید باعث می شود که پوست کشیده تر، سفت تر و جوان تر شود.
  5. مرحله آخر  پس از پایان یافتن جلسات ، یک سرم تقویت کننده کلاژن استفاده می شود.

نکته مهم: از آنجا که نور خورشید باعث از بین رفتن کلاژن می شود و پوست ما با افزایش سن، کلاژن کمتری ایجاد می کند، هر گونه مداخله ای که باعث افزایش سنتز کلاژن شود، پوست شما را جوان تر می کند.

میکرونیدلینگ برای درمان چه مواردی استفاده می شود؟

میکرونیدلینگ فواید بسیار شگفت انگیزی برای پوست دارد، از جمله:

درمان و بهبود شرایطی مانند زخم آکنه

رفع خطوط ریز و چین و چروک

درمان پوست شل

بهبود بافت پوست

کاهش اندازه منافذ

از بین بردن لکه های قهوه ای

اکثر افراد می توانند با خیال راحت، تا زمانی که هیچ عفونت فعال، ضایعه یا هرگونه مشکل شناخته نداشته باشند، این عمل را انجام دهند.

هشدار:

  1. اگر روی صورتتان جوش های ملتهب دارید، در آن مناطق میکرونیدلینگ نکنید. زیرا آن ناحیه را تحریک می کند، که باعث می شود باکتری های روی پوست ملتهب تر و پراکنده شوند.
  2. اگر پوست حساس دارید، باید هنگام استفاده از محصولاتی که مواد فعال دارند بعد از درمان، بسیار مراقب باشید. پوست شما بعد از درمان حساس تر می شود زیرا با این درمان، ملتهب شده است. همچنین با ایجاد کانال های ریز در پوست، به محصول اجازه می دهد تا به پوست بیشتر نفوذ کند و این باعث تحریک بیشتر پوست می شود.

برای میکرونیدلینگ چقدر باید هزینه کرد؟

به نظر دکتر شاین هوس متخصص پوست، میکرونیدلینگ نسبت به درمان با روش های دیگر می تواند خیلی مفید تر و مقرون به صرفه تر باشد. تاجایی که ممکن است حتی هزینه اش به اندازه 1/4 هزینه روش های درمانی دیگر مانند انواع روش های لیزری، باشد. همچنین این روش ریسک کمتری دارد و دوره بهبودی آن نسبت به روش های دیگر کوتاه تر است. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که حتما این کار توسط یک پزشک با تجربه انجام شود.

عوارض میکرونیدلینگ

دکتر شاین هوس خاطرنشان می کند که خطرات ناشی از دریافت میکرونیدلینگ از بسیاری از درمان های دیگر پوست مانند لایه برداری شیمیایی یا روش های درمانی لیزری کمتر است. وی می افزاید: این روش نسبت به درمان های تهاجمی برای جای زخم آکنه مؤثرتر است. اما، مانند هر روشی میکرونیدلینگ نیز می تواند عوارض احتمالی از جمله خونریزی، کبودی، عفونت، زخم و مشکلات رنگدانه ای ایجاد کند که بعد از چند روز بهبود می یابد.

آیا می توان در خانه میکرونیدلینگ انجام داد؟

برای کسانی که دوست دارند خودشان این کار را انجام دهند، محصولاتی در دسترس است که به شما امکان این کار را در خانه می دهد. اما این محصولات ضعیف هستند و فقط بصورت سطحی این کار را انجام می دهند که اثرات انجام این کار نزد پزشک را ندارد. زیرا متخصصان بصورت عمیق تر این عمل را انجام می دهند. آن ها از سوزن های طولانی تری استفاده می کنند که لایه های زیرین پوست را درگیر می کند و در منزل در دسترس و قابل استفاده نیست.

سخن پایانی…

میکرونیدلینگ یک روش عالی برای درمان تمامی عارضه های پوستی است که می توانید به خوبی از آن بهره مند شوید. همچنین بسیار مقرون به صرفه است. تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که این کار حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود و به هیچ وجه از دستگاه های شخصی باب شده مانند دستگاه های موجود در سالن های زیبایی استفاده نکنید.

[منبع]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا