در مورد ملانوما چه باید دانست؟؟؟

ملانوما نوعی سرطان پوست است. این رایج ترین نوع سرطان نیست، اما جدی ترین است. وقتی این اتفاق بیفتد، درمان آن دشوار است و چشم انداز ممکن است ضعیف باشد. عوامل اصلی برای ملانوما شامل بیش از حد قرار گرفتن در معرض نور خورشید، داشتن پوست مناسب و همچنین داشتن سابقه موروثی ملانوما از جمله موارد دیگر است. دریافت تشخیص زودهنگام و درمان سریع می‌تواند چشم انداز افراد مبتلا به ملانوم را بهبود بخشد. استفاده از محافظ  پوست در برابر نور خورشید می‌تواند به فرد کمک کند تا به طور کلی از ملانوما جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم به تشخیص ملانوما و نحوه جلوگیری از آن بپردازیم.

ملانوما چیست؟

اگر سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشد، ممکن است جزء افراد در معرض خطر ملانوما قرار داشته باشید. ملانوما نوعی سرطان پوست است که هنگامی رخ می‌دهد که سلولهای تولید رنگدانه به نام ملانوسیت جهش یافته و به طور غیرقابل کنترل تقسیم می‌شوند.

بیشتر سلولهای رنگدانه در پوست ایجاد می‌شوند. ملانوما می‌تواند در هر نقطه‌ای از پوست ایجاد شود، اما مناطق خاصی بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند. در آقایان به احتمال زیاد در سینه و کمر تأثیر می‌گذارد. در خانمها، پاها شایع ترین محل است. سایر محلهای رایج ملانوما شامل صورت است. با این حال، ملانوما همچنین می‌تواند در چشم‌ها و سایر قسمت‌های بدن ایجاد شود.

انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می‌زند که در سال 2019 حدود 96،480 تشخیص جدید ملانوم وجود خواهد داشت. آنها همچنین تخمین می‌زنند که حدود 7،230 نفر در سال 2019 به دلیل ملانوما جان خود را از دست می‌دهند.

ملانوما چیست؟

مراحل تشخیص ملانوما

مرحله تشخیص سرطان مشخص می‌کند که تاکنون چه میزان گسترش یافته است و چه نوع درمانی مناسب خواهد بود.

یکی از روشهای اختصاص مرحله به ملانوما، سرطان را در پنج مرحله از 0 تا 4 توصیف می‌کند:

 • مرحله 1: سرطان فقط در خارجی ترین لایه پوست وجود دارد. پزشکان از این مرحله به عنوان “ملانوما درجا” یاد می‌کنند.
 • مرحله 2: سرطان تا 2 میلی‌متر ضخامت دارد. هنوز به غدد لنفاوی یا سایتهای دیگر گسترش نیافته است، و ممکن است زخم شود.
 • مرحله 3: سرطان حداقل 1 میلی‌متر ضخامت دارد اما ممکن است ضخیم تر از 4 میلی‌متر باشد. ممکن است زخم باشد یا نباشد، و هنوز به گره‌های لنفاوی یا مکانهای دیگر گسترش نیافته است.
 • مرحله 4: سرطان به یک یا چند غده لنفاوی یا مجاری لنفاوی مجاور اما در مناطق دور افتاده گسترش نیافته است. سرطان اصلی ممکن است دیگر قابل مشاهده نباشد. در صورت مشاهده، ممکن است ضخیم تر از 4 میلی متر باشد.
 • مرحله 5: سرطان در غدد لنفاوی یا اندامهای دوردست مانند مغز، ریه‌ها یا کبد گسترش یافته است.

هرچه سرطان پیشرفته‌تر باشد، درمان آن سخت‌تر و چشم انداز آن نیز بدتر می‌شود.

انواع سرطان ملانوما

ملانوم 4 نوع دارد. درباره هر نوع در بخشهای زیر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

1. ملانومای سطحی

این شایع‌ترین نوع ملانوما است و اغلب در تنه یا اندام ظاهر می‌شود. ابتدا سلول‌ها قبل از پخش شدن در سطح پوست به آرامی رشد می‌کنند.

2. ملانوم گره‌ای

این دومین نوع متداول ملانوما است که در تنه، سر یا گردن ظاهر می‌شود. تمایل به رشد سریعتر از انواع دیگر دارد و ممکن است به رنگ قرمز مایل به قرمز یا آبی، سیاه به نظر برسد.

ملانوما ندولار نیز پرخاشگرترین نوع است.

3. لنتیگو

این امر کمتر دیده می‌شود و در بزرگسالان سالخورده به ویژه در قسمت‌هایی از بدن که چندین سال در معرض آفتاب قرار گرفته‌اند مانند صورت ایجاد می‌شود. این کار به عنوان یک هوچینسون یا همان لنتیگو بدخیم شروع می‌شود که به نظر می‌رسد مانند لکه بر روی پوست است. معمولاً به آهستگی رشد می‌کند و از سایر انواع ملانوم خطرناک‌تر است.

4. ملانوم لنتیژانال آکرال

این نادرترین نوع ملانوما است. در کف دستها، کف پا یا زیر ناخن‌ها ظاهر می‌شود. از آنجا که افرادی که پوست تیره‌ای دارند، نوع دیگری از ملانوما را دریافت نمی‌کنند، این افراد معمولاً در افراد با انواع پوستی تیره رایج ترین نوع ملانوما می‌باشد.

عوامل خطر

تحقیقات در مورد دلایل دقیق ملانوما در حال انجام است. با این حال، دانشمندان می‌دانند که افراد با انواع مختلف پوست، مستعد ابتلا به ملانوما هستند. عوامل زیر همچنین ممکن است در افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست نقش داشته باشد:

 • تراکم بالایی از ترک‌ها یا تمایل به ایجاد ترک‌ها به دنبال قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • تعداد بالایی از خالها
 • وجود عدس اکتین که به لکه‌های کبدی یا لکه های سنی نیز معروف است
 • nevi ملانوسیتیک مادرزادی غول پیکر، یک نوع علامت تولد قهوه‌ای
 • پوستی کمرنگ که به راحتی برنزه نمی‌شود و تمایل به سوختن دارد
 • چشمان روشن
 • موهای قرمز یا روشن
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب بالا، به ویژه در صورت ایجاد آفتاب سوختگی
 • سن بالاتر
 • سابقه خانوادگی یا شخصی از ملانوما

از بین این عوامل خطر، فقط قرار گرفتن در معرض آفتاب و آفتاب سوختگی اجتناب می‌شود. جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و جلوگیری از آفتاب سوختگی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تختهای برنزه نیز منبع آسیب دیدن بدن در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) هستند.

عوامل خطرزای ملانوما

علائم ملانوما

در مراحل اولیه آن، تشخیص ملانوم دشوار است. بررسی هر گونه علائم تغییر در پوست بسیار مهم است. تغییرات در ظاهر پوست از شاخص‌های حیاتی ملانوم است. پزشکان از آنها در فرآیند تشخیص استفاده می‌کنند. بنیاد تحقیقاتی ملانوما تصاویری از ملانوما و خالهای معمولی را ارائه می‌دهد تا به فرد کمک کند تفاوت را بیان کند.

آنها همچنین علائمی را ذکر می‌كنند كه باید فرد سریعاً به پزشک مراجعه کند، از جمله:

 • هرگونه تغییر پوستی مانند یک لکه جدید یا خال یا تغییر رنگ، شکل و اندازه یک لکه یا خال موجود.
 • پوستی که نتواند التیام یابد.
 • لکه یا درد که دردناک، خارش‌دار یا حساس .
 • لکه یا درد که شروع به خونریزی می‌کند.
 • لکه یا توده‌ای که براق، مومی، صاف یا کم رنگ به نظر می‌رسد.
 • یک تکه سرخ و محکم که خونریزی می‌کند یا به نظر می‌رسد زخم یا پوسته پوسته است.
 • یک لکه صاف، قرمز خشن، خشک یا پوسته پوسته است.

معاینه

بررسی خال‌ها یک روش مهم برای آشکار کردن ضایعات بالقوه سرطانی است. دراینجا پنج ویژگی ساده برای بررسی در خال را توضیح می‌دهیم که می‌تواند به شخص کمک کند تا ملانوم را تأیید یا رد کند:

 • نامتقارن: خال‌های غیر سرطانی به صورت گرد و متقارن هستند، در حالی که احتمال دارد یک طرف یک مول سرطانی از طرف دیگر متفاوت به نظر برسد.
 • مرز: این به احتمال زیاد بی‌نظیر است و نه صاف، و ممکن است خزنده، بریده شده یا تار به نظر برسد.
 • رنگ: ملانوماها حاوی سایه و رنگهای ناهموار از جمله سیاه، قهوه‌ای و برنزه هستند. آنها حتی ممکن است حاوی رنگدانه سفید یا آبی باشند.
 • قطر: ملانوما می‌تواند باعث تغییر در اندازه مول شود. به عنوان مثال، اگر یک خال به قطر بزرگتر از یک چهارم اینچ باشد، ممکن است سرطانی باشد.
 • تکامل: تغییر در ظاهر مول در طی هفته‌ها یا ماه‌ها می‌تواند نشانه سرطان پوست باشد.

معاینه ملانوما

درمان ملانوما

درمان سرطان پوست مشابه سایر سرطان‌ها است. با این حال، برخلاف بسیاری از سرطان‌های موجود در بدن، دسترسی به بافت سرطانی و از بین بردن کامل آن آسان‌تر است. به همین دلیل، جراحی گزینه درمانی استاندارد برای ملانوما است. جراحی شامل از بین بردن ضایعه و برخی از بافت غیر سرطانی اطراف آن است. هنگامی که جراح ضایعه را برطرف می‌کند ، آن را به آسیب شناسی می‌فرستند تا میزان درگیری سرطان را مشخص کند، و مطمئن شود که همه آن را از بین برده است.

اگر ملانوما قسمت وسیعی از پوست را پوشانده باشد، ممکن است پیوند پوست لازم باشد. اگر خطر گسترش سرطان در غدد لنفاوی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است بیوپسی غدد لنفاوی را درخواست کند. پزشکان همچنین ممکن است پرتودرمانی را برای درمان ملانوما بخصوص در مراحل بعدی توصیه کنند. ملانوما ممکن است در اندامهای دیگر رشد کرده باشد. اگر این اتفاق بیفتد، پزشك بسته به محل گسترش بیماری ملانوم، درخواست معالجه می‌كند ، از جمله:

 • شیمی درمانی، که در آن پزشک از داروهایی استفاده می‌کند که سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد
 • سیستم ایمنی درمانی، که در آن پزشک برای کمک به مبارزه با سرطان داروهای کار با سیستم ایمنی را استفاده می‌کند
 • درمان هدفمند، که از داروهایی استفاده می‌کند که ژن‌ها یا پروتئین‌های خاص برای ملانوم را شناسایی و هدف قرار می‌دهد

رفتارملانوما

جلوگیری از سرطان پوست

جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • اجتناب از آفتاب سوختگی
 • پوشیدن لباس‌هایی که بدن را از آفتاب محافظت می‌کند
 • استفاده از ضد آفتاب طیف گسترده‌ای با حداقل ضریب محافظت در برابر آفتاب (SPF30)، ترجیحا یک مسدود کننده فیزیکی مانند اکسید‌روی یا دی اکسید تیتانیوم
 • لیبرال استفاده از کرم ضد آفتاب حدود نیم ساعت قبل از بیرون رفتن
 • مجدداً از ضد آفتاب هر 2 ساعت و پس از شنا یا تعریق برای حفظ محافظت کافی استفاده کنید
 • با یافتن سایه بین ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر از بالاترین شدت آفتاب خودداری کنید
 • نگه داشتن کودکان تا حد ممکن در سایه، داشتن لباس‌های محافظ و ضد آفتاب SPF 50+
 • نگه داشتن نوزادان از نور مستقیم خورشید

استفاده از کرم ضد آفتاب دلیلی برای گذراندن مدت طولانی در آفتاب نیست. مردم هنوز هم باید اقدامات لازم را برای محدود کردن نور خورشید در صورت امکان انجام دهند. کسانی که در خارج از منزل کار می‌کنند نیز باید به حداقل احتیاط بپردازند. پزشکان توصیه می‌کنند از غرفه‌های برنزه، لامپ ها و آفتاب استفاه نکنند.

آزمایشات بالینی

پزشکان ممکن است از ابزارهای میکروسکوپی یا عکاسی برای بررسی دقیق ضایعه استفاده کنند. اگر به سرطان پوست مشکوک باشند، بیوپسی پوستی را برای تشخیص اینکه این سرطان وجود دارد یا خیر، بررسی می‌کنند. بیوپسی روشی است که در آن متخصص نمونه‌ای از ضایعه را گرفته و آن را برای معاینه به آزمایشگاه می‌فرستد.

آزمایشات بالینی

سخن پایانی…

ملانوما نوعی سرطان تهاجمی است که هنگام شیوع می‌تواند خطرناک باشد. با این حال، افرادی که یک ضایعه را زود تشخیص می‌دهند می‌توانند چشم انداز بسیار خوبی داشته باشند. ACS نرخ بقاء نسبی 5 ساله برای ملانوم را محاسبه کرده است. اینها احتمال اینکه فرد مبتلا به ملانوما 5 سال با شخص مبتلا به سرطان زنده بماند مقایسه می‌شود.

اگر پزشک قبل از انتشار ملانوم را تشخیص داده و معالجه کند، میزان بقای نسبی 5 ساله 98٪ است. اگر در بافتهای عمیق‌تر یا غدد لنفاوی مجاور گسترش یابد، این میزان به 64٪ کاهش می‌یابد. اگر به اندام ها یا بافت های دوردست برسد، احتمال زنده ماندن آن به مدت 5 سال به 23٪ کاهش می‌یابد. به همین دلیل، نظارت بر هرگونه خال در حال تغییر و جستجوی مراقبت‌های پزشکی از هر نوع تغییر، نامنظم یا در حال رشد، مهم است. انجام اقدامات پیشگیرانه هنگام گذراندن مدت طولانی در آفتاب نیز بسیار حیاتی است.

[منبع]

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا