مو

مراقبت از موی خشک با این 7 روش ساده

مراقبت از موی خشک درداشتن ظاهری زیبابرای موها بسیارمهم وتاثیرگذاراست. دوحالت وجود دارد.ممکن است تنها ساقه ی مو خشک شده باشدیادرحالت دوم هم ساقه ی مو وهم کف سرخشک شده باشد.اگرفقط ساقه هاخشک شده اندتمام موارد مراقبت ازموی خشک بایدفقط برای ساقه هاانجام شود.در حالت دیگراین مراقبت هاهم برای ساقه ی موهاوهم برای کف سر انجام می شود.موی خشک نیزمانندپوست خشک هم نیاز به آب داردو هم نیازبه غذا. بنابراین برای رسیدن به حالت متعادل و سلامت نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

مهم ترین موارد در مراقبت از موی خشک

 1. نحوه ی شست و شو
 2. شامپوی مناسب
 3. استفاده از نرم کننده ها بصورت بالم و سرم
 4. موی خشک مرتب کوتاه شود
 5. شانه کردن موها
 6. استفاده از محافظ در هنگام شنا
 7. عدم استفاده مداوم از سشوار

نحوه‌ی شست و شو

در مطالب قبلی نیز این مسئله را متذکر شده ایم که هر مویی برای تمیز شدن نیاز به یک مرتبه شست و شو دارد. این کار باید در یک مرتبه با مقدار مناسب شامپو انجام شود. پس به خصوص موی خشک نباید به هیچ وجه بیش از یک بار شسته شود.موی خشک به دلیل خشکی زیاد با کوچک ترین تحریک اضافی از کف سر جدا می شود.

بنابراین هنگام شست و شو بسیار آرام این کار را انجام دهید. همچنین از آب ولرم برای شست و شو استفاده کنید.توصیه می شود برای مراقبت از موی خشک و بهبود آن ماساژ بسیار مفید است. در هنگام شست و شوی  کف سر به آرامی با نوک انگشتان باید کف سر ماساژ داده شود. این کار غدد سباسه را تحریک و تولید چربی را افزایش می دهد. در نتیجه خشکی مو کاهش می یابد.

مراقبت از موی خشک

شامپوی مناسب

انتخاب یک شامپو ی مناسب برای مراقبت از موهای خشک رنگ شده و آسیب دیده بسیار مهم است. از شامپوهای ملایمی استفاده نمایید که حاوی انواع روغن ها هستند. از جمله مهم ترین این روغن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

همچنین وجود  انواع ویتامین ها بخصوص خانواده ویتامین B در ترکیب محصولات مورد استفاده برای مراقبت از موی خشک توصیه می شود.

استفاده از نرم کننده ها بصورت بالم و سرم

موهای خشک هم باید تغذیه رسانی شوند و هم آبرسانی. استفاده از بالم ها بخصوص بعد از رنگ کردن بسیار توصیه می شود. در اثر تماس کف سر با مواد شیمیایی رنگی حفرات اطراف فولیکول مو باز می شود.

این کار باعث از دست دادن چربی و آب می شود. استفاده از بالم علاوه بر تغذیه رسانی این حفرات را پر می کند. همچنین انواع سرم های با کیفیت موجود در بازار به خوبی عمل آب رسانی به ساقه و کف سر را انجام می دهند. در نتیجه در مراقبت از موی خشک بسیار موثر هستند.

موی خشک مرتب کوتاه شود

یکی از شایع ترین مسائل موی خشک ایجاد موخوره است. برای جلو گیری از ایجاد موخوره و رشد بهتر موها هر چند مدت یک بار باید چند سانتیمتر از سر موها کوتاه شود.

مراقبت از موی خشک

شانه کردن موها

موهای خشک معمولاٌ حالت وز شده دارند. این موها به راحتی گره می خورند. به همین دلیل افراد ترجیح می دهند کمتر موی خود را شانه بزنند.اما باید بدانید این کار باعث می شود چربی طبیعی کف سر به ساقه ها نرسد. این امر خود باعث تشدید خشکی و کدر شدن موها می شود.بهتر است از شانه های چوبی با دندانه های درشت استفاده شود. استفاده از شانه های چوبی دارای مزیت های زیر می باشد:

 1. با این شانه ها موها راحت تر شانه می شوند.
 2. باعث کاهش الکتریسیته مو می شود.
 3. باعث کاهش وز موهای خشک می شود.
 4. به راحتی تمیز می شود.

استفاده از محافظ در هنگام شنا

اگر موی خشکی دارید و ورزش شنا جزء علایقتان است این نکته را باید برای مراقبت از موی خشک خود رعایت کنید. کلر موجود در آب قلیایی است. به همین دلیل موی شما  را خشک می کند.حتما از کلاه های عایق و مناسب در هنگام شنا استفاده نمایید. پس از شنا نیز بلافاصله موهای خود را شسته و از نرم کننده استفاده نمایید.

مراقبت از موی خشک

عدم استفاده مداوم از سشوار

بهتر است به طور مرتب موهایتان را سشوار نکشید. حرارت مستقیم سشوار موهای شما را خشک تر می کند. در صورت استفاده نیز  برای مراقبت از موی خشک حرارت نباید به مدت طولانی روی یک نقطه متمرکز باشد. در ضمن از حرارت پایین و در صورت امکان اسپری محافظ مو قبل از سشوار استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا