عفونت پوستی همراه با روش‌های درمان

پوست ما و سلامتش مهم‌ترین ویژگی در ظاهر بدن ماست. داشتن پوستی سالم به ما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم و زیباتر به نظر برسیم و همچنین دچار پیری زودرس نشویم. بهترین کار برای داشتن پوستی سالم مراقبت صحیح و همیشگی از آن است. اما گاهی به دلایل مختلف عارضه های ناخواسته ای نیز مانند عفونت پوستی برای ما ایجاد می شود.

در این مقاله می خواهیم انواع عفونت پوستی، علل ایجاد آن و روش‌های درمانیش را برایتان بگوییم. پس با ما همراه باشید:

عفونت پوستی چیست؟

پوست شما بزرگترین اندام بدن شماست. عملکرد آن محافظت از بدن در برابر عفونت است. بعضی اوقات نیز به دلایلی پوست  آلوده می شود. عفونت های پوستی در اثر طیف گسترده ای از میکروب ها ایجاد می شوند و علائم آن از خفیف تا جدی متفاوت است. عفونت های خفیف ممکن است با داروهای بدون نسخه و داروهای خانگی هم قابل درمان باشند، در حالی که سایر عفونت های شدید نیاز به مراقبت پزشکی خواهند داشت.

عفونت پوستی چیست؟

انواع عفونت های پوستی

چهار نوع مختلف عفونت پوستی وجود دارد که در زیر به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

1. عفونتهای باکتریایی پوست

عفونتهای باکتریایی پوست اغلب به صورت برجستگی های کوچک و قرمز شروع می شوند که به آرامی گسترش می یابند. برخی از عفونت های باکتریایی خفیف بوده و به راحتی با آنتی بیوتیک های موضعی درمان می شوند ، اما سایر عفونت ها به یک آنتی بیوتیک خوراکی نیاز دارند. انواع مختلف عفونت های باکتریایی پوست شامل موارد زیر است:

 • سلولیت
 • عفونت تحریک کننده
 • عفونت ایجاد کننده جوش های ملتهب
 • جذام

2. عفونت های ویروسی پوست

عفونتهای ویروسی پوست توسط ویروس های مختلف، ایجاد می شوند. این عفونت ها از خفیف تا شدید متغیر هستند. انواع مختلف عفونت های ویروسی شامل موارد زیر است:

 • زونا (تبخال زوستر)
 • ابله مرغان
 • قارچ واگیردار
 • زگیل
 • سرخک
 • بیماری دست، پا و دهان

3. عفونت های قارچی پوستی

این نوع عفونت های پوستی در اثر قارچ ایجاد می شوند و در مناطق مرطوب بدن مانند پا یا زیر بغل بیشتر بروز می کنند. برخی از عفونت های قارچی مسری نیستند و این عفونت ها به طور معمول خطر جدی ایجاد نمی کنند منتها بهتر است هر عفونتی چه خفیف و چه شدید بلافاصله مورد درمان قرار گرفته و از بین برود. چون ممکن است در صورت عدم مداوا خطرناک شود.

انواع مختلف عفونتهای قارچی:

 • عفونت پای ورزشکار
 • عفونت مخمر
 • کرم حلقه ای
 • قارچ ناخن
 • برفک دهان
 • بثورات پوشک

4. عفونت پوستی انگلی

این نوع عفونت های پوستی در اثر انواع انگل ها ایجاد می شوند. این عفونت ها می توانند در سراسر پوست به جریان خون و اندام ها سرایت کنند. یک عفونت انگلی تهدید کننده زندگی نیست اما می تواند بسیار ناراحت کننده و همچنین دردآور باشد.

انواع مختلف عفونت های انگلی پوستی شامل موارد زیر است:

 • شپش
 • عفونت تختخواب (عفونت بستر)
 • عفونت ناشی از زخم
 • علل و عوامل خطر این نوع بیماری

علت این نوع بیماری بستگی به نوع عفونت دارد. بنابراین در زیر به طور جداگانه علت هر کدام یک از عفونت های رایج پوستی را برایتان توضیح می دهیم:

عفونت باکتریایی پوست

در این نوع عفونت، باکتری ها از طریق باز شدن پوست مانند بریده شدن یا خراش در بدن، وارد بدن می شوند. بریدن یا خراشیدن لزوماً به معنای ابتلا به این نوع بیماری عفونی نیست ، اما در صورت داشتن سیستم ایمنی ضعیف و عدم مراقبت صحیح از زخم و ضد عفونی کردن آن، خطر ایجاد عفونت افزایش پیدا می کند.

نکته مهم: کاهش سیستم ایمنی بدن می تواند نتیجه بیماری یا عارضه جانبی دارو باشد.

انواع عفونت های پوستی

عفونت پوستی ویروسی

 شایع ترین ویروس هایی که باعث ایجاد این نوع بیماری عفونی در بدن می شوند شامل پوگزویروس ، ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس تبخال است.

عفونت قارچی

وضعیت بدن و سبک زندگی می توانند خطر عفونت قارچی را افزایش دهند. به عنوان مثا ، اگر شما یک دونده باشید یا اگر زیاد عرق می کنید، ممکن است چندین دوره عفونت پای ورزشکار را تجربه کنید. قارچ ها اغلب در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. پوشیدن لباس های عرق دار یا مرطوب یک عامل خطر برای ایجاد عفونت های پوستی قارچی است. شکستگی یا بریدگی در پوست ممکن است باعث شود باکتری ها به لایه های عمیق تر پوست وارد شوند و با گسترش رشدشان به عفونت قارچی تبدیل شوند.

عفونت انگلی پوست

حشرات ریز یا ارگانیسم های زیر پوستی با تخم گذاری می توانند باعث عفونت انگلی شود.

علائم این نوع بیماری عفونی

علائم این نوع بیماری عفونی نیز بسته به نوع آن متفاوت است. علائم شایع این بیماری، شامل قرمزی پوست و بثورات پوستی است. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند خارش، درد و حساسیت را نیز در اثر این بیماری، تجربه کنید. در صورت داشتن تاول های پر از چرک یا عفونت پوستی که بهبود نمی یابد یا به تدریج بدتر می شود ، باید حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید. عفونت های پوستی می توانند در سراسر پوست و جریان خون پخش شوند. در این صورت حتی ممکن است منجر به مرگ شود. به همین دلیل باید بسیار جدی گرفته شود.

مهم‌ترین علائم عفونت شدید شامل موارد زیر است:

 • چرک
 • تاول
 • ضعف پوستی و زخم شدن سریع آن
 • پوست تیره، نکروتیک، یا پوستی که به شدت لکه دار می شود

نحوه تشخیص این نوع بیماری عفونی

معاینه پزشکی مناسب بهترین روش برای تعیین و علت ایجاد این نوع بیماری عفونی است. غالباً پزشکان می توانند نوع عفونت پوستی را بر اساس ظاهر و محل ایجاد عفونت، مشخص کنند. پزشک ممکن است در مورد علائم شما سؤال کند و هرگونه برآمدگی ، بثورات یا ضایعات را از نزدیک بررسی کند. به عنوان مثال ، کرم حلقه اغلب باعث ایجاد بثورات دایره ای و پوستی پوسته پوسته شده می شود. در موارد دیگر،  یک نمونه از سلول های پوستی با انجام یک نمونه برداری ساده، می تواند به پزشک شما در تعیین نوع عفونت کمک کند.

نحوه تشخیص عفونت پوستی

درمان عفونت پوستی

درمان بستگی به علت عفونت و شدت آن دارد. برخی از انواع عفونت های پوستی ویروسی به تنهایی می توانند طی چند روز یا چند هفته بهبود یابد. عفونت های باکتریایی اغلب با آنتی بیوتیک های موضعی که مستقیماً بر روی پوست اعمال می شوند یا با آنتی بیوتیک های خوراکی درمان می شوند. اگر فشار باکتری ها نسبت به درمان مقاوم باشد، برای درمان عفونت ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داخل وریدی باشد که باید در بیمارستان انجام شود.

شما می توانید با اسپرری‌های ضد قارچ و یا کرم های ضد قارچ آن‌ها را درمان کنید. اگر عفونت شما بهتر نشد باید به پزشک مراجعه کنید تا به شما داروهای خوراکی یا موضعی قوی تری بدهد. برای درمان عفونت انگلی نیز برخی کرم های موضعی وجود دارند. در صورت مراجعه به پزشک، احتمالا داروهای ضد التهاب برای کاهش درد ناشی از عفونت را نیز برای شما تجویز می کند.

مراقبت های خانگی و درمان های جایگزین

مراقبت در منزل برای این نوع بیماری عفونی در کاهش علائم مؤثر است. مراقبت در منزل شامل موارد زیر است:

 • برای کاهش خارش و التهاب، روزانه چندین بار کمپرس سرد را روی پوست خود در منطقه آسیب دیده بمالید.
 • می توانید از آنتی هیستامین ها برای کاهش خارش استفاده کنید.
 • برای کاهش خارش و ناراحتی از کرم و پماد موضعی استفاده کنید.
 • از پزشک خود بپرسید که با توجه به شرایط خاص خودتان چه کاری می توانید انجام دهید.

پیشگیری از این نوع بیماری عفونی

روش های مختلفی برای کاهش احتمال ابتلا به این نوع بیماری عفونی وجود دارد. شستشوی مکرر دست به طور صحیح با آب و صابون و حداقل 20 ثانیه در هر بار شست و شو یکی از بهترین راه هاست. روش دیگر رعایت بهداشت محیطی و فردی است. همچنین اگر بصورت مداوم به سفر می روید باید کاملا نکات بهداشتی را در مسیر رعایت کرده و حتی الامکان از مکان های عمومی برای سرویس بهداشتی، حمام و یا خوردن غذا در بین مسیرها پرهیز کنید.

 

سخن پایانی…

پیش آگهی این نوع بیماری عفونی بسته به علت متفاوت است. بیشتر انواع عفونتهای باکتریایی به خوبی به داروها پاسخ می دهند و با مراقبت صحیح و درمان به موقع بهبود پیدا می کنند. تنها برخی از انواع باکتری ، مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)، در برابر آنتی بیوتیک های رایج مقاوم هستند و درمان آن دشوارتر است.

[منبع]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا