آیا روغن نارگیل برای پوست شما مفید است؟

روغن نارگیل با بسیاری از مزایای سلامتی همراه است. مطالعات متعددی  نشان می‌دهد كه این نوع روغن می‌تواند فوایدی زیادی برای سلامتی پوست نیز داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه روغن نارگیل برای پوست مفید است یا خیر بپردازیم لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل یک روغن بسیار اشباع است که به طور سنتی با استخراج روغن از نارگیل خام یا مغز نارگیل خشک ساخته می‌شود. (منبع تحقیق1)

این نوع روغن اغلب در پخت و پز استفاده می شود و یا مستقیماً روی پوست و مو استفاده می‌شود.  روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​است که نوعی چربی اشباع شده است. در حقیقت، این اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​حدود 65٪ از ترکیب کل آن را تشکیل می‌دهند. ( منبع تحقیق2)

اسیدهای چرب موجود در این نوع روغن شامل (منبع تحقیق3):

  • اسید لوریک: 49٪
  • اسید میوریستیک: 18٪
  • اسید کاپریلیک: 
  • اسید پالمیتیک: 8٪
  • اسید کاپریک: 7٪
  • اسید اولئیک: 6٪
  • اسید لینولئیک: 
  • اسید استئاریک: 

اگرچه روغن نارگیل حدود 90٪ چربی اشباع شده دارد، اما حاوی مقادیر کمی از چربی‌های اشباع نشده نیز هست. یک قاشق غذاخوری حاوی حدود 12 گرم چربی اشباع و 1 گرم چربی اشباع نشده.

روغن نارگیل چیست؟

می‌تواند میکرو اُرگانیسم‌های مضر را از بین ببرد

اسیدهای چرب با زنجیره متوسط در این نوع روغن دارای خواص ضد میکروبی است که می‌تواند به محافظت در برابر میکرواُرگانیسم‌های مضر کمک کند. این امر به ویژه برای سلامتی پوست بسیار حائز اهمیت است، زیرا بسیاری از انواع عفونت‌های پوستی از جمله آکنه، سلولیت، فولیکولیت در اثر باکتری یا قارچ ایجاد می‌شوند.( منبع تحقیق4)

استفاده از روغن نارگیل به صورت مستقیم بر روی پوست می‌تواند مانع از رشد این میکروارگانیسم‌ها شود. این به دلیل داشتن اسید لوریک است، که تقریباً 50٪ از اسیدهای چرب موجود در این نوع روغنرا تشکیل می‌دهد و می‌تواند با میکروارگانیسم‌های مضر مبارزه کند. در یک مطالعه خواص ضد باکتریایی 30 نوع اسیدهای چرب در برابر 20 نوع مختلف باکتری مورد آزمایش قرار گرفت. مشخص شد که اسید لوریک در جلوگیری از رشد باکتریها بسیار مؤثر است. (منبع تحقیق5)

یکی دیگر از آزمایشات نشان داد که اسید لوریک می‌تواند آکنه پروپیون‌باکتریوم را از بین ببرد، نوعی باکتری که منجر به ایجاد آکنه‌های التهابی می‌شود. (منبع تحقیق6) علاوه بر این، اسید کاپریک یکی دیگر از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​است که در این نوع روغن یافت می‌شود، اگرچه در میزان کمتری، مانند اسید لوریک، اسید کاپریک دارای خواص ضد میکروبی قوی است.

یک آزمایش نشان داد که هر دو اسید لوریک و اسید کاپریک به طور مؤثری بر روی باکتریها تاثیر گذار بوده و باعث می‌شود آن‌ها را از بین ببرد. (منبع تحقیق7) یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی اثرات ضد قارچی اسید کاپریک را نشان داد و نشان داد که قادر به مهار رشد انواع خاصی از قارچ‌ها است.(منبع تحقیق8)

روغن نارگیل برای پوست

روغن نارگیل می‌تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب مزمن یک  از عوامل اصلی انواع مختلف اختلالات پوستی از جمله پسوریازیس، درماتیت تماسی و اگزما است. (منبع تحقیق9) در تحقیق انجام شده، نشان داده شده است که روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی است.

در یک مطالعه، محققان روغن نارگیل باکره را بر روی گوش‌های ملتهب شده موش قرار دادند. این نوع روغن نه تنها دارای خاصیت ضد التهابی بود بلکه باعث تسکین درد نیز می‌شود. (منبع تحقیق10) علاوه بر این، روغن نارگیل با بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی، التهاب را کاهش می‌دهد.

آنتی اکسیدان‌ها با تثبیت رادیکال‌های آزاد در بدن و خنثی کردن اتم‌های واکنشی که می‌توانند به التهاب کمک کنند، کار می‌کنند. (منبع تحقیق11)

در یک مطالعه بر روی حیوانات در سال 2013، موش‌های صحرایی از روغن‌های مختلفی تغذیه کردند. از جمله روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن آفتابگردان. در پایان مطالعه 45 روزه، روغن نارگیل باکره وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود بخشیده و از حداکثر میزان استرس اکسیداتیو جلوگیری کرده است. (منبع تحقیق12)

این نکته را باید در نظر داشته باشید که بیشتر تحقیقات فعلی فقط به مطالعات بر روی حیوانات  محدود می‌شود، بنابراین نمی‌توان دانست که چگونه این نتایج ممکن است برای انسان ترجمه شود. با این حال، بر اساس این مطالعات، روغن نارگیل پتانسیل بسیار خوبی در توانایی کاهش التهاب هنگام مصرف یا استفاده از پوست نشان می‌دهد.

روغن نارگیل می‌تواند التهاب را کاهش دهد

درمان آکنه با روغن نارگیل

در حالی که برخی فکر می‌کنند این نوع روغن منافذ پوست را مسدود می‌کند، تحقیقات قابل توجهی نشان می‌دهد که این امر در واقع می‌تواند به درمان آکنه کمک کند . آکنه یک بیماری التهابی است و بسیاری از داروهایی که برای درمان آن استفاده می‌شوند با هدف قرار دادن و کاهش التهاب کار می‌کنند. (منبع تحقیق13)

از آنجا که این نوع روغن و اجزای آن می‌تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند، همچنین می‌تواند به درمان آکنه نیز کمک کند. علاوه بر این، خاصیت ضد باکتریایی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​در روغن نارگیل نیز می‌تواند به کاهش آکنه کمک کند. مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که اسید لوریک، که تقریبا نیمی از اسیدهای چرب موجود در این نوع روغن را تشکیل می‌دهد، نشان می‌دهد که باکتری‌های مرتبط با آکنه را از بین می‌برد. (منبع تحقیق14، منبع تحقیق15)

در حقیقت، آزمایشات آزمایشگاهی روی حیوانات نشان داده است که اسید لوریک در جلوگیری از رشد باکتری‌های ایجاد کننده آکنه مؤثرتر از بنزوئیل پراکسید است.(منبع تحقیق16) همراه با اسید لوریک، اسید کاپریک خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد.

یک مطالعه آزمایشگاهی روی حیوانات و لوله آزمایش نشان داد که هر دو اسید لوریک و اسید کاپریک در کاهش التهاب و جلوگیری از آکنه با از بین بردن باکتری‌ها موفق بودند. (منبع تحقیق17) برای به دست آوردن بهترین نتایج، روغن نارگیل باید در مناطقی که آکنه یافت می‌شود، مستقیماً روی پوست بمالید.

درمان آکنه با روغن نارگیل

مرطوب کردن پوست خشک با روغن نارگیل

علاوه بر تأثیر آن بر آکنه و التهاب، استفاده از روغن نارگیل بر روی پوست شما نیز می‌تواند به مرطوب نگه داشتن آن کمک کند.

یک مطالعه که دو هفته به طول انجامید نشان داد که روغن نارگیل به طور قابل توجهی هیدراتاسیون پوست را بهبود می‌بخشد و به اندازه روغن معدنی موثر است. (منبع تحقیق18) همچنین نشان داده شده است که به درمان اگزما نیز کمک می‌کند.

یک مطالعه با مقایسه اثرات روغن زیتون و روغن نارگیل در 52 بزرگسال مبتلا به اگزما نشان داد که استفاده از روغن نارگیل علاوه بر کمک به درمان اگزما به کاهش خشکی نیز کمک می‌کند. (منبع تحقیق19)

یک مطالعه دیگر نتایج مشابهی را نشان داد، نشان می‌دهد که روغن نارگیل منجر به کاهش 68 درصدی شدت اگزما شده و باعث شده است که به طور قابل توجهی موثرتر از روغن معدنی در درمان اگزما باشد. (منبع تحقیق19)

مرطوب نگه داشتن پوست می‌تواند به حفظ عملکرد آن برای از بین بردن باکتری‌ها، تقویت و بهبود زخم‌ها و حفظ یکپارچگی کلی پوست کمک کند. (منبع تحقیق20، منبع تحقیق21، منبع تحقیق22)

مرطوب کردن پوست خشک با روغن نارگیل

روغن نارگیل برای بهبود زخم‌ها

چندین مطالعه نشان داده‌اند که این نوع روغن می‌تواند به بهبود زخم نیز کمک کند. یک مطالعه حیوانی بررسی کرد که روغن نارگیل بر روی پوست اثر می‌گذارد و باعث بهبودی زخم در موش‌ها می‌شود.

مشخص شد که درمان زخم‌ها با روغن نارگیل باکره باعث بهبود وضعیت آنتی اکسیدان و افزایش سطح کلاژن می‌شود. (منبع تحقیق23)

یک مطالعه دیگر در مورد حیوانات نشان داد که این نوع روغن همراه با آنتی بیوتیک وارد شده به پوست در بهبود زخمهای سوختگی مؤثر است. (منبع تحقیق24)

علاوه بر بهبود زخم، خواص ضد میکروبی آن نیز می‌تواند از عفونت جلوگیری کند، یکی از مهمترین عوامل خطر که می‌تواند روند بهبودی را پیچیده کند. (منبع تحقیق25)

چه کسی نباید از روغن نارگیل استفاده کند؟

در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد این نوع روغن می‌تواند برای سلامتی پوست مفید باشد، استفاده از آن روی پوست ممی‌تواند برای همه ایده آل نباشد. به عنوان مثال، افرادی که پوست روغنی دارند ممکن است بخواهند از انجام این کار خودداری کنند، زیرا احتمال وجو دارد که منافذ را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه شود. مانند بسیاری از موارد، آزمون و خطا ممکن است برای تعیین اینکه روغن نارگیل برای پوست شما موثر است یا خیر، روش مناسبی باشد.

علاوه بر این، اگر پوست حساسی دارید، از مقدار کمی استفاده کنید یا سعی کنید آن را فقط روی بخش کوچکی از پوست بمالید تا مطمئن شوید این امر باعث تحریک پوست نمی‌شود. با این حال، خوردن و پخت و پز با روغن نارگیل معمولاً برای اکثر افراد مشکلی ندارد.

چه کسی نباید از روغن نارگیل استفاده کند؟

کدام نوع روغن نارگیل بهترین است؟

این نوع روغن را می‌توان از طریق فرآوری خشک یا مرطوب تولید کرد. پردازش خشک شامل خشک کردن گوشت نارگیل برای ایجاد هسته، فشردن آنها برای استخراج روغن، سپس سفید کردن و از بین بردن آنها است. این فرایند روغن نارگیل تصفیه شده را تشکیل می‌دهد. (منبع تحقیق26)

در فرآوری مرطوب، روغن نارگیل از گوشت نارگیل خام به جای خشک برای ایجاد روغن نارگیل باکره به دست می‌آید. این به حفظ بوی نارگیل کمک می‌کند و منجر به این می‌شود که  یک نقطه دود پایین‌تر داشته باشد. (منبع تحقیق27)

در حالی که ممکن است این نوع روغن تصفیه شده در دمای بالا برای پخت و پز مناسب باشد، روغن نارگیل باکره از نظر سلامتی پوست انتخاب بهتری است.

نه تنها بیشتر تحقیقات موجود به طور خاص روی تأثیر روغن نارگیل باکره متمرکز شده است، بلکه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که این نوع روغن می‌تواند مزایای سلامتی را نیز به همراه داشته باشد.

یک مطالعه حیوانی در سال 2009 نشان داد که روغن نارگیل باکره باعث بهبود وضعیت آنتی اکسیدان و افزایش توانایی خنثی کردن رادیکالهای آزاد بیماریزا در مقایسه با روغن نارگیل تصفیه شده می‌شود (منبع تحقیق28)

یک بررسی دیگر از آزمایش لوله نشان داد که روغن نارگیل باکره مقدار بیشتری از آنتی اکسیدان‌های کاهش دهنده التهاب و همچنین توانایی بهبود یافتن در مبارزه با رادیکال های آزاد، در مقایسه با روغن نارگیل تصفیه شده موثر است.(27 منبع معتبر)

نتایج این دو مطالعه نشان می‌دهد که روغن نارگیل باکره ممکن است در جلوگیری از اکسیداسیون و خنثی کردن رادیکال های آزاد از روغن نارگیل تصفیه شده مؤثر باشد، که می‌تواند به سلول‌ها آسیب برساند و منجر به التهاب و بیماری شود.

کدام نوع روغن نارگیل بهترین است؟

سخن پایانی…

اگرچه فواید سلامتی خوردن این نوع روغن به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است، تحقیقات در مورد اثرات آن بر روی پوست بیشتر به مطالعات حیوانات یا لوله آزمایش محدود می‌شود. با این حال، روغن نارگیل ممکن است با برخی از مزایای بالقوه برای پوست مرتبط باشد، از جمله کاهش التهاب، مرطوب نگه داشتن پوست و کمک به بهبود زخم‌ها. اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​موجود در این نوع روغن نیز دارای خاصیت ضد میکروبی هستند که می‌توانند به درمان آکنه و محافظت از پوست در برابر باکتری‌های مضر کمک کنند.

[منبع]

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا